High school sports schedule, Oct. 29-Nov. 3

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, Oct. 29

VOLLEYBALL

4A district playoffs

Battle Ground at Skyview, 7 p.m.

3A district playoffs at Columbia River

Hudson's Bay or Mountain View vs. Kelso, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

4A district playoffs

Evergreen at Camas, 7 p.m.

TUESDAY, Oct. 30

VOLLEYBALL

4A district playoffs

TBD at Union, 7 p.m.

3A district playoffs at Columbia River

TBD vs. Columbia River, 5 p.m.

TBD vs. Prairie, 7 p.m.

2A district playoff

R.A. Long vs. Hockinson, 7 p.m. at Mark Morris

GIRLS SOCCER

3A district playoff

Prairie vs. Mountain View, 7 p.m. at Kiggins Bowl

2A district tournament

Mark Morris vs. Hockinson, TBA

Ridgefield vs. W.F. West, TBA

1A district playoffs

Montesano or Hoquiam at Woodland, 7 p.m.

King's Way Christian at Rochester, 7 p.m.

WEDNESDAY, Oct. 31

VOLLEYBALL

4A district tournament

TBD at Camas, 7 p.m.

1A district tournament at Montesano

Montesano vs. Woodland, 5:30 p.m.

King's Way Christian vs. Forks, 5:30 p.m.

GIRLS SOCCER

4A district playoffs

Evergreen or Camas at Union, 7 p.m. at McKenzie Stadium

THURSDAY, Nov. 1

VOLLEYBALL

2A district tournament in Longview

R.A. Long or Hockinson vs. Capital, 6 p.m. at Lower Columbia College

Centralia vs. Ridgefield, 6 p.m. at Mark Morris HS

GIRLS SOCCER

2A district tournament

Loser-out games

Championship game

1A district playoffs at Kalama

Third-place game, 5 p.m.

La Center vs. Elma, 7 p.m.

GIRLS SWIMMING

3A district meet at Kelso

FRIDAY, Nov. 2

FOOTBALL

4A state preliminary games

(games could be played Saturday)

South Kitsap at Camas

Newport vs. Skyview at Kiggins Bowl

Union at Graham-Kapowsin

3A state preliminary games

(games could be played Saturday)

Bainbridge vs. Columbia River at Kiggins Bowl

Mountain View at Marysville-Pilchuck

2A district playoffs

Capital at Ridgefield

Hockinson at Tumwater

1A district playoffs

Elma at La Center

Tenino at Woodland

VOLLEYBALL

4A bi-district tournament at Kentwood HS

3A bi-district tournament at Auburn Mountainview HS

GIRLS SWIMMING

4A district meet at Propstra Aquatic Center

2A district meet at The Evergreen State College, Olympia, 4 p.m.

SATURDAY, Nov. 3

FOOTBALL

4A state preliminary games

(games could be played Friday)

South Kitsap at Camas

Newport vs. Skyview at Kiggins Bowl

Union at Graham-Kapowsin

3A state preliminary games

(games could be played Friday)

Bainbridge vs. Columbia River at Kiggins Bowl

Mountain View at Marysville-Pilchuck

VOLLEYBALL

4A bi-district tournament at Kentwood HS

3A bi-district tournament at Auburn Mountainview HS

2A district tournament in Longview

1A district tournament at Castle Rock

GIRLS SOCCER

4A bi-district playoffs

TBA vs. GSHL No. 1, 2 p.m. at McKenzie Stadium

TBA vs. GSHL No. 2, 4 p.m. at McKenzie Stadium

GSHL No. 3 vs. TBA, 4 p.m. at Art Crate Stadium

3A bi-district playoffs

TBA vs. Columbia River, 2 p.m. at Kiggins Bowl

GSHL No. 3 vs. TBA, 2 p.m. at Highline Stadium, Burien

2A district tournament

Third-place game

CROSS COUNTRY

State championships at Sun Willows Golf Course, Pasco

GIRLS SWIMMING

3A district meet at Kelso

2A district meet at The Evergreen State College, Olympia, 2:30 p.m.