High school scoreboard 9/20

Published:

 

Thursday's schedule

(Schedule subject to change)

VOLLEYBALL

Mountain View at Union 7 p.m.

Hockinson at Battle Ground, 7 p.m.

Mark Morris at Heritage, 7 p.m.

Woodland at Ridgefield, 7 p.m.

Ilwaco at Seton Catholic, 7 p.m. at Liberty MS

Ilwaco at Toledo, 7 p.m.

Kalama at Castle Rock, 7 p.m.

GIRLS Soccer

Battle Ground vs. Prairie, 7 p.m. at District Stadium

Union vs. Mountain View, 8 p.m. at McKenzie Stadium

Heritage at Mark Morris, 5 p.m.

Skyview vs. Hudson's Bay, 5 p.m. at Clark College

Fort Vancouver at Hockinson, 7 p.m.

Washougal at Kelso, 4 p.m.

Evergreen at Ridgefield, 7 p.m.

Woodland at La Center, 5 p.m.

Seton Catholic at Toledo/Winlock, 6 p.m.

King's Way Christian at Castle Rock, 6 p.m.

White Salmon at Kalama, 6 p.m.

Cross Country

Ridgefield at R.A. Long, 4 p.m.

Mark Morris at Washougal, 4 p.m.

GIRLS SWIMMING

Camas, Hockinson vs. Columbia River, Hudson's Bay, 3:30 p.m. at Propstra Pool

BOYS TENNIS

R.A. Long at Washougal, 4 p.m.

BOYS GOLF

Heritage vs. Battle Ground, 3:30 p.m. at The Cedars

Union vs. Camas, 3:30 p.m. at Camas Meadows

Evergreen vs. Skyview, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Hudson's Bay vs. Columbia River, 3:30 p.m. at Lewis River

Fort Vancouver vs. Prairie, 3:30 p.m. at The Cedars

Mountain View vs. Kelso, 3:30 p.m. at Three Rivers

Washougal vs. Ridgefield, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Mark Morris vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

Tumwater, Black Hills vs. Hockinson, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

Elma vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

King's Way Christian at Rochester, 3:30 p.m.

Hoquiam vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

FOOTBALL

Class 4A

  1. Skyline (11) 3-0 119

  2. Mead (1) 3-0 108

  3. Federal Way 3-0 93

  4. Skyview 2-1 74

  5. Camas 3-0 69

  6. Bellarmine Prep 2-1 66

  7. Kentwood 3-0 53

  8. Gonzaga Prep 3-0 33

  9. Lake Stevens 2-1 10

  10. Issaquah 2-1 9

Others receiving 6 or more points: Ferris 7.

Class 3A

  1. Bellevue (12) 3-0 120

  2. Mount Si 3-0 107

  3. Meadowdale 3-0 92

  4. O'Dea 2-1 76

  5. Eastside Catholic 3-0 66

  6. Kamiakin 2-1 62

  7. Glacier Peak 3-0 55

  8. Lakes 1-2 34

  9. Mercer Island 3-0 19

  10. Oak Harbor 2-1 15

Others receiving 6 or more points: North Thurston 7.

Class 2A

  1. Capital (11) 3-0 119

  2. Othello 3-0 104

  3. Lynden (1) 2-1 92

  4. Prosser 2-1 78

  5. Lakewood 3-0 68

  6. Archbishop Murphy 2-1 58

  7. Burlington-Edison 3-0 47

  8. Ellensburg 3-0 33

  9. East Valley (Spokane) 3-0 30

  10. W. F. West 2-1 24

Class 1A

  1. King's (11) 3-0 110

  2. Royal 3-0 98

  3. Cashmere 3-0 84

  4. Cle Elum Roslyn 2-0 81

  5. Cascade Christian 2-1 58

  6. Hoquiam 3-0 52

  7. Blaine 2-1 36

  8. Woodland 3-0 35

  9. Cedar Park Christian 2-0 28

  10. Montesano 1-2 10

Others receiving 6 or more points: LaCenter 7.

For 2B and 1B rankings, see The Columbian's prep blog at www.360preps.com

GIRLS SOCCER

Tuesday's late result

LA CENTER 8, STEVENSON 0

La Center

Goals (assists) -- Kaitlyn Bigley (Kristen Watkins), Bigley (Watkins), Mckenzie Link; Bigley (Watkins), Brynne Dykes (Nicole Baher), Tianna Arends (Dykes), Baher (Link), Amanda Moudy (Dykes); Goalkeepers -- Shelby Vermeulen, Sayo Littler.

Halftime -- La Center 6-0.

GIRLS SWIMMING

AT PROPSTRA AQUATIC CENTER

Team scores -- Skyview 108, Kelso 60; Kelso 120, Fort Vancouver 31

200 medley relay -- 1, Skyview (Courtney Braddock, Kathleen Schwab, Kaitlyn McNeil, Sara Fisher) 2:14.94; 200 freestyle -- 1, Kaitlyn McNeil (S) 2:14.70; 200 individual medley -- 1, Katie Orsi (S) 2:59.94; 50 freestyle -- 1, Sara Fisher (S) 28.32; 100 butterfly -- 1, Kaitlyn McNeil (S) 1:10.32; 100 freestyle -- 1, Sam Daniels (K) 1:04.71; 500 freestyle -- 1, Courtney Braddock (S) 6:27.65; 200 free relay -- 1, Skyview (Kaitlyn McNeil, Aylexie Pedigo, Kathleen Schwab, Sara Fisher) 1:56.09; 100 backstroke -- 1, Courtney Braddock (S) 1:15.75; 100 breaststroke -- 1, Marit Hanson (K) 1:24.17; 400 free relay -- 1, Skyview (Aylexic Pedigo, Aly Stinson, Elise Flanagan, Courtney Braddock) 4:48.83.

AT CASCADE FITNESS

Team scores -- Union 139, R.A. Long 31; Mountain View 120, R.A. Long 44; Union 106, Mark Morris 64; Mark Morris 104, Mountain View 65; R.A. Long 77, Heritage 61; Mark Morris 132, Heritage 26; Evergreen 78, R.A. Long 75; Mark Morris 112, Evergreen 53.

200 medley relay -- 1, Union (Marissa Young, Livi Cox, Andrea Young, Megan Pollard) 1:59.44; 2, Mountain View 2:05.20; 200 freestyle -- 1, Hannah Pickett (U) 2:09.89; 2, Alice Chang 2:10.83; 200 individual medley -- 1, Darya Samiee (MV) 2:16.14; 2, Livi Cox (U) 2:23.50; 50 freestyle -- 1, Andrea Young (U) 25.36; 2, Beka Jones (MM) 27.73; 100 butterfly -- 1, Alice Chang (U) 1:03.39; 2, Marissa Young (U) 1:06.07; 100 freestyle -- 1, Andrea Young (U) 55.41; 2, Beka Jones (MM) 1:01.95; 500 freestyle -- 1, Darya Samiee (MV) 5:27.36; 2, Hannah Pickett (U) 5:50.23; 200 free relay -- 1, Union (Andrea Young, Hannah Pickett, Marissa Young, Alice Chang) 1:47.67; 2, Mark Morris 1:50.27; 100 backstroke -- 1, Livi Cox (U) 1:03.83; 2, Heather Stewart (E) 1:06.83; 100 breaststroke -- 1, Marissa Young (U) 1:18.23; 2, Tasha Shero (MM) 1:19.46; 400 free relay -- 1, Union (Hannah Pickett, Alice Chang, Kate Stengel, Livi Cox) 4:04.20; 2, Mountain View 4:21.40.

BOYS TENNIS

CAMAS 3, BATTLE GROUND 3

(Camas wins tie-breaker)

Singles -- Jonathan Ho (C) d. Graham Gingras 6-2, 6-2; Jimmy McGinley (BG) d. J.J. Jung 6-7, 7-5, 6-3; Matt Brumfield (C) d. Ty Warnes 3-3 default.

Doubles -- Blake Stever/Dillon Van Sickle (BG) d. Jeffrey Lee/Andrew Lee 2-6, 6-2, 7-5; Tim Liu/Alex Gantar (C) d. Logan Roesch/Jordan Hamann 3-6, 6-3, 6-4; Addison Salzman/Kaleb Armstrong (BG) d. Jonathan Liao/Alex Burchill (C) 3-6, 6-3, 6-4.

JV -- Camas 4-2

UNION 6, SKYVIEW 0

Singles -- Andrew Bagherpour (U) d. Maxwell Smith 6-2, 6-1; Tanner Blake (U) d. N/A 6-1, 6-3; Josh Zeng (U) d. Jared Schneider 6-0, 6-2.

Doubles -- Jacob Buckley/Alex Changthavong (U) d. Rudy Ostergard/Will Woodrich 6-1, 6-0; Steven Tsai/Kyle Mercer (U) d. Alex Sheppert/Alex Osler 6-0, 6-1; Colton Chamber/Michael Kinkley (U) d. Duncan Bickmore/Kammy Abtin 6-1, 6-3

JV -- Union 6-0.

MOUNTAIN VIEW 6, HUDSON'S BAY 0

Singles -- Tyler Sparling (MV) d. Aaron Bode 6-0, 6-0; Marcus Kwon (MV) d. Daniel Bomber 6-2, 6-0; Mark Batjay (MV) d. Alec Burpee 6-0, 6-0.

Doubles -- Brooks Sparling/Elliott Vaughn (MV) d. Vance Brewer/Thanh Vo 6-1, 6-1; Ben Chin/Issac Eddy (MV) d. Dat Vo/Darius Bredwood 6-1, 6-1; Justin Yee/Nick Shiraishi (MV) d. Corbin Alexander/Danny Villagrana 6-1, 6-0.

WASHOUGAL 6, R.A. LONG 0

Singles -- Wyatt Eakins (W) d. Alex Reymont 6-2, 7-6 (3); Andrew Kelly (W) d. Julian Stalick 6-2, 6-0; Brian Choi (W) d. Connor Smith 6-1, 6-0.

Doubles -- Regan Townsend/Andrew Bastian (W) d. Tanner Ackerly/Ian Farnham 6-0, 6-2; Ethan Dayley/Josh Warren (W) d. Lala/Avelar 6-2, 6-2; Josh Bischoff/Geer McGee (W) d. Zander Fisher/Zubair 7-6 (10-8), 6-3.

JV -- Tied 2-2.

Boys GOLF

EVERGREEN 174, SKYVIEW 176

At par-36 Tri-Mountain

EVERGREEN -- Marc Lodmell 42, Riley Ellison 45, Bryce Buchanan 42, Patrick Thorpe 51, Cooper Robertson 46, Brant Buchanan 45.

SKYVIEW -- Brady Nash 51, Jacob Jones 44, Brandon Zilles 46, Lucas Santic 44, Jackson Guffey 43, Austin Horner 45.