High school scoreboard 9/23

Published:

 

FOOTBALL

Saturday's Games

WASHINGTON STATEWIDE SCORES

Bainbridge 56, Eastside Catholic 10

Blanchet 25, Chief Sealth 12

Bothell 33, Eastlake 6

Cascade Christian 42, Life Christian Academy 14

Cedar Park Christian (Bothell) 41, Chimacum 13

Cle Elum/Roslyn 45, Goldendale 14

Concrete 34, Seattle Lutheran 6

Cusick 85, Curlew 0

Heritage 34, Decatur 33

Kentridge 40, Mt. Rainier 0

Lakeside (Seattle) 56, Renton 28

Lummi 69, Evergreen Lutheran 18

Mary Knight 74, Lake Quinault 0

Moses Lake 40, Davis 22

Soap Lake-Wilson Creek 54, Waterville 24

Tumwater 35, Capital 28

Wishkah Valley 50, King’s Way Christian School 36

OREGON STATEWIDE SCORES

Cascade Christian 52, Nyssa 14

Portland Christian 37, McLoughlin 0

GIRLS SOCCER

CAMAS 9, EISENHOWER 0

Camas

Goals (assists) -- Diane Dyra (un); Savannah Joyce (Anywssa Devera); Rebecca Dallasta (Hailey Rose); Devara (Lauren Rood); Dyra (Rood); Courtney Lowen (un); Rood (Devara); Rood (Devara); Goalkeeper saves -- Rood 0, Jamie Carter 0.

Halftime -- 4-0.

JV -- Camas 8-0.

BOYS CROSS COUNTRY

SEASIDE 3-COURSE CHALLENGE

Easy course: 4,500 meters; Other courses 5,000 meters

BATTLE GROUND -- Easy: 1, Mark Tedder 14:39; Moderate: 5, Joshua Helmes 19:50; 16, Noel Reyes 20:07; Hard: 71, Isaac Brown 22:09; 88, Aaron Frances 22:24.

CAMAS -- Easy: 17, Riley Hein 16:08; 43, Michael Knight 16:57; 48, Ryan Gunther 17:04; 56, Sam Weaver; Moderate: 56 Liam Bradley 21:21.

HERITAGE -- Easy: 50, Evan Yackell 17:07; 350, Joshua Valencia 23:18; Moderate: 385, Jacob Keesee 27:59; Hard: 86, James Breen 22:23; 103, Keaton Spiller 22:52.

UNION -- Easy: 16, Levi Sparks 16:05; 19, Luke Sparks 16:12; Moderate: 39, AJ England 20:49; 84, Tyler Breier 22:12; 98, Joe Tadesse 22:27.

COLUMBIA RIVER -- Easy: 9, Nicholas McMillan 15:48; Moderate: 7, Miles Park 19:57; 24, Ian Rose 20:21; 34, Ben Bolte 20:36; Hard: 9, Austin Blankenship 20:10.

FORT VANCOUVER -- Moderate: 240, Matt Delisle 25:09; 342, Cameron Addis 26:58; 348, Jorge Cueller-Islas 27:13; Hard: 135, Christian Fernandez 23:31; 327, Adam Fisher 26:47.

HOCKINSON -- Hard: 60, Jack Klodt 21:56; 104, Benjamin Zora 22:52; 124, Nathan Nyseth 23:18; 151, Connor Knaust 23:48; 161, Stuart Smith 23:56.

RIDGEFIELD -- Modeate: 93, Vanea McDaniel 22:23; 165, Jordan VanGelder 23:51; 171, Isaac Quinn 23:55; 279, Ryan Harris 25:38; 31, Jesse Anderson 26:22.

KING'S WAY CHRISTIAN -- Easy: 263, Connor Wren 21:08; 385, Logan Williams 24:20; 390, Jason Christofferson 24:21; 405, Conner Patterson 24:58; 410, Jack Demlow 25:35.

LA CENTER -- Easy: 20, Jordon Bigler 16:12; 55, Cade Coring 17:14; Moderate: 17, Jason Dorsey 20:12; Hard: 24, Kyle DeGraaff 20:54; 51, Travis Dennis 21:42.

SETON CATHOLIC -- Easy: 58, Evan Simms 17:17; Moderate: 86, John Polen 24:56; 133, Josh Polen 23:21; 221, Hayden Strong 24:46; Hard: 225, Jesus Gomez 24:56.

WOODLAND -- Easy: 44, Matthew Young 16:59; 130, Bailey Glessing 18:39; Moderate: 102, Michael Mentler 22:33; 215, Josiah Renner 24:43; Hard: 178, Tim Nahring 24:09.

GIRLS CROSS COUNTRY

SEASIDE 3-COURSE CHALLENGE

Easy course: 4,500 meters; Other courses 5,000 meters

BATTLE GROUND -- Easy: 104, Alexandra Walker 23:30; 105, Hailey Burch 23:31; 121, Alena Jarvis 24:07; Moderate: 24, Stacia Matson 25:14; Hard: 116, Holly Nelmes 29:20; 121, Nissa Matson 29:33.

CAMAS -- Easy: 19, Kimi Knight 20:37; 39, Madison Smith 21:33; Moderate: 25, Marinda Hollar 25:17; Hard: 29, Laura Ketring 26:36; 72, McKenzie Good 27:55.

HERITAGE -- Easy: 21, Margarita Golovina 20:43; 141, Alyssa Fergusson 24:32; Moderate: 41, McKenzie Fleming 26:10; 43, Victoria Kehler 26:14; Hard: 129, Irina Dolbinina 29:49.

UNION -- Easy: 3, Cassie McKinney 18:15; 4, Alexis Fuller 18:16; Moderate: 29, Kaitlyn McKinney 25:46; 30, Sere Brown 25:47; Hard: 62, Christiana Lee 27:40.

COLUMBIA RIVER -- Easy: 77, Madison Hamilton 23:03; Moderate: 23, Rachel Yonemura 25:11; 40, Kathryn Naranjo 26:09; 48, Giselle Kiraly 26:30; Hard: 77, Grayson Burke 27:56.

FORT VANCOUVER -- Easy: 42, Sophia DuPlessis 21:42; 272, Katie Kelley 28:18; 303, Diana Diaz 29:09; 374, Katy Parker 33:26; Moderate: 32, Shelby Weber 25:50.

HOCKINSON -- Easy: 32, Malia Caswell 21:18; 43, Madison Picard 21:49; 139, Christy Sheddy 24:30; Moderate: 54, Kali Pohle 26:42; 148, Lacy Duckett 29:09.

RIDGEFIELD -- Moderate: 28, Bailey Birch 25:42; 86, Chloe Lindbo 27:42; 190, Leah Clooten 30:17; 193, Clara Gebauer 30:25; 200, Jennifer Baird 30:42.

WASHOUGAL -- Easy: 153, Megan Anderson 24:45; 157, Sydney Hickey 24:51; Moderate: 84, Hannah Wright 27:37; 144, Meredith Collins 29:06; Hard: 105, Karina Miller 28:48.

KING'S WAY CHRSITIAN -- Moderate: 274, Mathea Willmann 32:32; 280, Emily Turcic 32:48; 291, Melody Smith 33:51.

LA CENTER -- Easy: 18, Katie Whitten 20:26; Moderate: 56, Katie Soske 26:47; 68, Arrianna Cruz-McLeod 27:13; 73, Emily Lyons 27:22; Hard: 70, Ashlie Beed 27:53.

SETON CATHOLIC -- Easy: 213, Micaela Hersch 26:31; 266, Alecia Boehlke 28:07; Moderate: 298, Paulina Barboza 34:12; Hard: 74, Julianna Vidales 27:55; 232, Mary Tomassi 34:14.

WOODLAND -- Easy: 167, Jamie Kitchen 25:02; 240, Emilee Bashaw 27:23; Moderate: 51, Kelsey Newburn 26:36; Hard: 170, Jaelyn Gilman 31:07; 272, Mariah Burhop 35:53.

GIRLS SWIMMING

SPRINT PENTATHLON

At Mark Morris

Team scores -- Union 484.5, Camas 332.5, Mark Morris 255, Skyview 195, Mountain View 171, Evergreen 106.5, Hudson's Bay 87, Prairie 85, Ridgefield 70, Hockinson 55, Battle Ground 48, Seton Catholic 40.5, Heritage 33, R.A. Long 26, Kelso 21, Fort Vancouver 3, Woodland 2.

Top 3 results

200 freestyle -- 1, Anna Panebianco (C) 2:06.93; 2, Jenny Zheng (MTV) 2:20.11; 3, Jennifer Duschik (RAL) 2:21.87; 200 individual medley -- 1, Andrea Young (U) 2:14.62; 2, Hannah Pickett (U) 2:21.49; 3, Marissa Young (U) 2:23.27; 25 individual medley -- 1, Livi Cox (U) 14.78; 2, Julieann Reed (C) 14.94; 3, Alice Chang (U) 15.06; 50 freestyle -- 1, Janae Miller (MM) 26.00; 2, Julieann Reed (C) 26.25; 3, Anna Panebianco (C) 27.00; 100 butterfly -- 1, Carly Cannon (HB) 1:02.54; 2, Kaitlyn McNeil (Sky) 1:06.05; 3, Katelynn Colombe (Rid) 1:07.35; 25 butterfly -- 1, Andrea Young (U) 14.29; 2, Janae Miller (MM) 14.69; 3, Darya Samiee (MTV) 14.75; 100 freestyle -- 1, Darya Samiee (MTV) 56.31; 2, Janae Miller (MM) 57.03; 3, Ada Beale (SC) 58.26; 25 free -- 1, Andrea Young (U) 13.31; 2, Kaitlyn McNeil (Sky) 13.67; 3, Alexis Vargas (Sky) 13.93; 500 freestyle -- 1, Carly Cannon (HB) 5:56.11; 2, Emma Pickett (U) 6:12.11; 3, Sierra Colletto (C) 6:12.46; 100 backstroke -- 1, Bailee Christiansen (Hock) 1:05.34; 2, Julieann Reed (C) 1:06.56; 3, Alice Chang (U) 1:06.71; 25 backstroke -- 1, Andrea Young (U) 14.19; 2, Carly Cannon (HB) 14.25; 3, Samantha Jones (U) 14.34; 100 breaststroke -- 1, Andrea Young 1:10.47; 2, Darya Samiee (MTV) 1:11.38; 3, Jamie Rogers (BG) 1:14.23; 25 breaststroke -- 1, Livi Cox 18.18; 2, Alexis Vargas (Sky) 18.49; 3, Julieann Reed (C) 18.67.

BOYS GOLF

FISHERMAN INVITE

At Surfside GC, Ocean Park

Team scores -- Mountain View 317, Ilwaco 319, Tumwater 339, Kelso 353, Ridgefield 356, Woodland 367, La Center 371.

Mountain View scores -- Jacob Berg 74 (medalist); Taylor Smith 76 (3rd place); Ryan Yeh 82; Collin Herrema 85; Zach Ng 86.