High school scoreboard 4/14

Published:

 

BOYS TRACK AND FIELD

AL MCKEE INVITATIONAL

At Stevenson

Team scores -- Washougal 125, La Center 103.5, Woodland 90, White Salmon 84, Highland 72, King's Way Christian 53, Stevenson 43, Toledo 36.5, Onalaska 22, Klickitat 10, Trout Lake 8.

Individual results

100 -- 1, Kyle Gonzalez (KW) 11.86; 2, Kolten Snyder (Wo) 11.99; 200 -- 1, Case Duncan (Hi) 24.02; 2, Max Hiller (LC) 24.07; 400 -- 1, Corey Rich (WS) 53.80; 2, Jeremiah Arn (LC) 55.67; 800 -- 1, Nathan Patterson (Wo) 2:05.24; 2, Hayden Gibson (WS) 2:10.86; 1,600 -- 1, Jack Espinoza (Hi) 4:31.67; 2, Brad Rich (WS) 4:39.86; 3,200 -- 1, Jack Espinoza (Hi) 10:04.42; 2, Brad Rich (WS) 10:12.50; 110 hurdles -- 1, Joe Harris (Wa) 15.85; 2, Nathan Bell (WS) 15.87; 300 hurdles -- 1, Nathan Bell (WS) 43.29; 2, Tyler Miller (St) 45.04; 400 relay -- 1, Washougal 47.14; 2, Toledo 48.89; 1,600 relay -- 1, White Salmon 3:46.26; 2, Woodland 3:50.35; Shot put -- 1, Jacob Mendez (LC) 41-10; 2, Calvin Bruton (Ona) 39-10; Discus -- 1, Kurtis Patterson (Wo) 114-6; 2, Laban Gedenberg (LC) 110-5; Javelin -- 1, Josh Chronister (Hi) 148-4; 2, Austin Tofell (Wa) 143-7; Long jump -- 1, Ben Nelson (KW) 19-9; 2, Kyle Gonzales (KW) 19-3 1/2; Triple jump -- 1, Ben Nelson (KW) 40-10; 2, Joe Harris (Wa) 39-10; High jump -- 1, Jeremiah Arn (LC) 5-10; 2, Tim Lambert (Kl) 5-8; Pole vault -- Adam Thomas (Wa) 12-0; 2, Josh Miller (Ste) 11-0.

WILLAMETTE FALLS INVITATIONAL

At Oregon City

Union, Mountain View placers

800 -- 3, Luke Sparks (U) 2:00.75; 1,500 -- 2, Levi Sparks (U) 4:11.29; 110 hurdles -- 2, Bryce Evans (U) 16.23; 5, Alex Kuhn (MV) 17.23; 300 hurdles -- 4, Bryce Evans (U) 43.21; 400 relay -- 4, Union 44.52; Shot put -- 8, Bailey King (U) 41-11 3/4; Discus -- 3, Ryan Tonder (MV) 135-7; 5, Ryker Gilbert (MV) 129-2; Pole vault -- 2, Matt Sivley (U) 12-6; Long jump -- 5, Ryker Gilbert (MV) 20-4.

BARLOW RELAYS

At Gresham, Ore.

Team scores -- 1, Heritage 147.94.

Heritage placers

100 -- 1, James Breen N/A; 300 hurdles -- 2, Sam Basarab 44.30; 400 relay -- 2, Heritage 45.55; 800 relay -- 1, Heritage 1:34.59; 3,200 relay -- 3, Heritage 8:55.78; Sprint medley -- 1, Heritage 3:49.04; Distance medley -- 2, Heritage 11:31.87; Pole vault -- 1, Devin Scott 12-0; Long jump -- 1, Devin Scott 21-0; Triple jump -- 1, Devin Scott 44-7; 3, Vitaliy Svirdan 37-8 1/2.

LOWER COLUMBIA INVITATIONAL

At St. Helens, Ore.

Evergreen placers

Shot put -- 2, Brody Bagnall 44-1; High jump -- 3, Tupre Wickliff 5-4.

GIRLS TRACK AND FIELD

AL MCKEE INVITATIONAL

At Stevenson

Team scores -- Washougal 130.5, White Salmon 102, La Center 95, Trout Lake 78, Woodland 67, Highland 49.5, Stevenson 38, Klickitat 29, Onalaska 28, King's Way Christian 27, Toledo 23.

100 -- 1, Kaitlyn Johnson (Wa) 13.54; 2, Darien Whitney (Ona) 13.78; 200 -- 1, Kaitlyn Johnson (Wa) 28.00; 2, Claire Anderson (WS) 28.92; 400 -- 1, Monica Swick (WS) 1:08.56; 2, Kate Underwood (TL) 1:09.11; 800 -- 1, Caudia Cortez (WS) 2:36.78; 2, Caitlin Scott (TL) 2:37.04; 1,600 -- Valerie Vogt (TL) 5:40.71; 2, Claudia Cortez (WS) 5:48.12; 3,200 -- 1, Bernie Hayden (Ona) 12:35.67; 2, Katie Whitten (LC) 13:17.28; 100 hurdles -- 1, Caitlin Long (Hi) 17.48; 2, Maddison Hollingshead (LC) 17.87; 300 hurdles -- 1, Savanah Story (WS) 50.22; 2, Caitlin Long (Hi) 51.07; 400 relay -- 1, La Center 56.38; 2, Woodland 57.66; 800 relay -- 1, Washougal 1:58.60; 2, White Salmon 1:58.75; 1,600 relay -- 1, White Salmon 4:44.32; 2, Highland 4:45.39; Shot put -- 1, Kirsten Hylton (WS) 32-6; 2, Michelle Greear (Wa) 31-11; Discus -- 1, Callie Crawford (KW) 98-8; 2, Kate Cochran (Wo) 86-7; Javelin -- 1, Lara Parsons (Kl) 110-11; 2, Mackenzie Pfeiffer (Wa) 105-9; Long jump -- 1, Madison McCrum (St) 15-11 1/2; 2, Sydney Preston (Hi) 15-3 1/2; Triple jump -- 1, Kaitlyn Johnson (Wa) 31-5 1/2; 2, Madison McCrum (St) 30-11 1/2; High jump -- 1, Katie Hebdon (LC) 4-6; 2, Kenzie Schlangen (Kl) 4-4; Pole vault -- 1, Amanda Navolynski (To) 8-8; 2, Bethany Putnam (TL) 7-0.

WILLAMETTE FALLS INVITATIONAL

At Oregon City

Union, Mountain View placers

100 -- 2, Danica Person (MV) 12.81; 4, Jessica Ojukwu (U) 12.98; 7, Emma Walton (MV) 13.42; 200 -- 2, Danica Person (MV) 26.85; 4, Jessica Ojukwu (U) 27.32; 8, Emma Walton (MV) 27.92; 400 -- 2, Jessica Ojukwu (U) 59.36; 800 -- 1, Alexis Fuller (U) 2:17.02; 6, Kaitlyn McKinney (U) 2:28.80; 1,500 -- 1, Alexis Fuller (U) 4:46.49; 8, Cassie McKinney (U) 5:04.68; 3,000 -- 1, Cassie McKinney (U) 11:01.96; 100 hurdles -- 2, Heather Browning (U) 17.11; 300 hurdles -- 2, Heather Browning (U) 47.30; 400 relay -- 3, Mountain View 50.82; 1,600 relay -- 1, Union 4:09.58; 8, Mountain View 4:30.12; Shot put -- 2, Vanessa Muckerheide (U) 36-5; 7, Amica Cranston (MV) 32-111/2; 3, Bailey Lindsley (MV) 99-0; 4, Vanessa Muckerheide (U) 97-6; 6, Amica Cranston (MV) 95-10; Javelin -- 7, Bailey Lindsley (MV) 102-10; High jump -- 8, Heather Browning (U) 4-8; Pole vault -- 5, Nicole Carlson (U) 7-6; Long jump -- 4, Heather Browning (U) 15-6 3/4; Triple jump -- 5, Nicole Carlson (U) 32-8 1/4.

LOWER COLUMBIA INVITATIONAL

At St. Helens, Ore.

Evergreen placers

100 -- 2, Jamilah Harper 13.34; 4, Emma Hill 13.44; 200 -- 3, Anh Thi 27.46; 400 -- 1, Anh Thi 1:03.06; 100 hurdles -- 1, Sydney Haynes 16.73; 400 relay -- 2, Evergreen 53.30; High jump -- 1, Danielle Duvall 4-10; Pole vault -- 4, Veda Newton 7-6; Long jump -- 4, Emma Hill 15-3; Triple jump -- 4, Emma Hill 32-11.

BARLOW RELAYS

At Gresham, Ore.

Team scores -- 2, Heritage 131.94.

Heritage placers

300 hurdles -- 1, Julia Agarkov 48.34; 800 relay -- 3, Heritage 1:54.52; 1,600 relay -- 3, Heritage 4:23.24; 3,200 relay -- 2, Heritage 10:35.21; Sprint medley -- 3, Heritage 4:39.65; Shot put -- 2, Hayley Clark 35-6 1/2; Discus -- 2, Hayley Clark 101-3; 3, Guadalupe Mendoza 101-1; Javelin -- 1, Deanna Riggs 112-11.

CANBY INVITATIONAL

Team scores -- 8, Battle Ground 41

Battle Ground placers

3,000 -- 3, Stacie Matson 12:11.00; Discus -- 2, MacKenzie Wolf 99-6.

BASEBALL

NON-LEAGUE

Friday's Games

MARK MORRIS 16-9, RIDGEFIELD 5-1

First Game

Mark Morris 804 004 --16 10 2

Ridgefield 103 100 -- 5 7 8

Ridgefield

Pitching -- Joe Siegel 4 IP, loss, 4K; Ian Williams 2 IP, 1K. Highlights -- Sam Gillenwater 2-4 RBI; Siegel 1-2 HR 2RBI 1R.

Second Game

Mark Morris 401 31--9 10 2

Ridgefield 010 00--1 5 2

Ridgefield

Pitching -- Nick Martin 5 IP, loss, 3K. Highlights -- Siegel 2-3; Williams 1-2 RBI.