High school scoreboard 4/17

Published:

 

WEDNESDAY'S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

BASEBALL

Battle Ground at Evergreen, 4 p.m.

Skyview at Heritage, 4 p.m.

Camas at Union, 4 p.m.

Hudson's Bay at Columbia River, 4 p.m.

Prairie at Mountain View, 4 p.m.

Kelso at Fort Vancouver, 4 p.m.

SOFTBALL

Battle Ground at Evergreen, 4 p.m.

Union at Heritage, 4 p.m.

Skyview at Camas, 4 p.m.

Kelso at Columbia River, 4 p.m.

Fort Vancouver at Prairie, 4 p.m.

Hudson's Bay at Mountain View, 4 p.m.

Hockinson at Washougal, 4 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

Mark Morris at Hockinson, 3:30 p.m.

Kalama, Stevenson, White Salmon at Ridgefield, 3:30 p.m.

La Center, Woodland, King's Way Christian, Seton Catholic at Ilwaco, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Evergreen at Heritage, 3:30 p.m.

Battle Ground at Camas, 3:30 p.m.

Skyview at Union, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Columbia River, 3:30 p.m.

Prairie at Kelso, 3:30 p.m.

Hudson's Bay at Mountain View, 3:30 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 3:30 p.m.

Washougal at Ridgefield, 4 p.m.

GIRLS GOLF

R.A. Long vs. Hockinson, 3:30 p.m. at The Cedars

Montesano vs. La Center, 3:30 p.m. at Tri-Mountain

BASEBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (11-4) 9 1

Kelso 8 2

Columbia River (10-5) 8 2

Prairie 4 6

Hudson's Bay 1 9

Fort Vancouver (2-12) 0 10

MOUNTAIN VIEW 8, KELSO 2

Mt. View 201 300 2--8 11 1

Kelso 200 000 0--2 5 1

Mountain View

Pitching -- Dakody Clemmer 7 IP, 5 H, 2 R, 1 ER, 3 BB, 8K, wn; Highlights -- Taylor Drey 2-4, 2B, run, 2 RBI; Greg Ryan 2-4, 2 R; Andrew Krafve 2-4, R, 2 RBI; Alex Smith 3 BB, run; Nolan Biggs 1-4, RBI; J.T. Kaul 2-4, 2B, run, RBI; Alex Torson 2-3, run, RBI.

Kelso

Pitching -- Johnson 4 IP, 9 H, 6 R, 1 BB, 2 K, loss; Highlights -- T. Radcliffe 2-4, run; D. Radcliffe 1-3; Johnson 1-1, RBI.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris 3 0

Hockinson (2-9) 2 2

Ridgefield 3 1

R.A. Long 2 2

Washougal 0 5

RIDGEFIELD 14, WASHOUGAL 0

Ridgefield 120 218 --14 14 0

Wash. 000 000 --0 0 5

Ridgefield

Pitching -- Nick Martin 3 IP, win, 7 Ks; Joe Siegel 2 IP, 5 Ks; Johnny Osborn 1 IP, 1 K. Highlights -- Sam Gillenwater 3-5, 2B, 2 RBI; Osborn 3-4, 2 2Bs, 3 RBI; Siegel 3-5, 2 RBI; Martin 2-4; Ian Williams 2-3.

Washougal

Pitching -- Nick Costa-Stange 3 IP, loss; Zach Pietila 21/3 IP; Josh Warren 2/3 IP.

MARK MORRIS 7, HOCKINSON 3

Mark Morris 203 101 0--7 7 3

Hockinson 102 000 0--3 2 2

Mark Morris

Pitching -- Johnson 5 IP, win; Wright 2 IP; Highlights -- Kusakabe 1-4; Tilton 2-4, 2B, 2 RBI; Lillefield 1-1, 2 runs, RBI; Brill 1-2, 2B, RBI, run; Mosier 1-4, run, RBI; Jason 1-3.

Hockinson (2-2, 2-9)

Pitching -- Dylan Butler 7 IP, loss 6 Ks; Highlights -- Taylor Rennaker 1-3 run; Butler 1-2 2 RBI; Joel Worden RBI.

JV -- Mark Morris 2-0.

1A TRICO LEAGUE

W L

Kalama (10-3) 8 2

Castle Rock (8-6) 8 2

La Center (7-4) 6 3

Toledo/Winlock (9-6) 7 3

Woodland (9-5) 6 4

Stevenson (9-5) 4 5

White Salmon (0-11) 0 10

Ilwaco (1-11) 0 10

Tuesday's scores

Stevenson 2, Castle Rock 1

Castle Rock 6, Stevenson 5, 10 inn.

Toledo 10, White Salmon 0

Toledo 6, White Salmon 1

WOODLAND 19-20, ILWACO 0-0

First Game

Ilwaco 000 000 0--0 0 5

Woodland (11)02 6x --19 15 1

Ilwaco

Pitching -- Milligan and others; Highlights -- none.

Woodland

Pitching -- Hunter Huddleston 4 IP, win 8 Ks; Colton Lucas 1 IP, 2 Ks; Highlights -- Bryce McQuivey 1-3 run; Aaron Shoup 1-3, 2 runs, 2B; Joe Rodgers 1-1 RBI; Trevor Huddleston 3-3, 4 runs, 3B, 2B, 2 RBI; Cy Whitmire 1-2, 4 runs; Austin Holcomb 1-3, 2 runs, 2 RBI; Tim Herz 1-1, run, RBI; Tanner Huddleston 3-3, 2 runs, 4 RBI; Colton Lucas 2-3, 2 runs, 3 RBI, 2B; Kelly Wenger 1-3, RBI.

Second Game

Woodland 107 57 --20 17 0

Ilwaco 000 00 --0 2 4

Woodland (10-5, 6-4)

Pitching -- Aaron Shoup 3 IP, 0 hits, win, 8 Ks; Trevor Huddleston 2 IP, 5 Ks; Highlights -- McQuivey 2-4, run, 3 RBI; Rodgers 3-5, 2 runs, 2B, 2 RBI; Hunter Huddleston 1-4, run, 2 RBI; Trevor Huddleston 3-4, 3 runs, 3B, 2B, RBI; Whitmire 2-4, 3 runs, RBI, 2B; Holcomb 1-3, 2 runs RBI; Tanner Huddleston 2-4, 3 runs, 2 RBI; Herz 2-3, 2 runs, 2 RBI; Wenger 1-1, 2 runs, RBI.

Ilwaco

Pitching -- not available; Highlights -- Wirkkala 1-2; Jackson 1-1.

LA CENTER 12-4, KALAMA 8-7

First GameLa Center 142 014 0--12 19 3

Kalama 100 102 4--8 10 3

La Center

Pitching -- Isaiah Block 5 IP, win; Matt Doiron 1/3 IP; Trevor Roberson 12/3 IP. Highlights -- Josh Soske 2-4, 2B, 2 RBI; Roberson 2-4, 2B; Jesse Hancuff 2-3, 2 RBI; Connor Fulton 1-3, 2B, RBI; Levi Vantol 1-4, 2B, 2 RBI; Jamison Benitez 2-3, 2B, RBI; Doiron 3-4; Trey O'Neil 2-4, 2 RBI; Block 3-4.

Second Game

KALAMA 7, LA CENTER 4

Kalama 220 000 3--7 6 1

La Center 012 001 0--4 10 8

La Center

Pitching -- Jamison Benitez 7 IP, loss. Highlights -- Jesse Hancuff 1-2; Connor Fulton 2-3, 2B, 2 RBI; Benitez 2-2; Matt Doiron 3-4, 2B; Trey O'Neil 1-3; Isaiah Block 1-3.

SOFTBALL

1A TRICO LEAGUE

W L

Woodland (12-1) 8 0

La Center (7-4) 6 1

Kalama (6-3) 6 2

Toledo/Winlock (3-9) 3 5

Stevenson (4-5) 2 3

Ilwaco (3-8) 2 7

Castle Rock (1-5) 1 5

White Salmon (2-7) 1 5

Tuesday's scores

Toledo/Winlock 10, White Salmon 0

White Salmon 7, Toledo/Winlock 6

Stevenson vs. Castle Rock, no report

LA CENTER 12-16, KALAMA 2-20

First Game

La Center 6 004 2--12 22 1

Kalama 000 001 1--2 4 4

La Center

Pitching -- Emily Muffett 7 IP, win, 10 Ks; Highlights -- Alicen Smith 4-5, 2B; Haley Simpson 1-5, 2B; Kayla Aguirre 3-5, 2 2B RBI; Tessa Gawley 3-5 2B, RBI; Muffett 4-5, 3 RBI; Amanda Moudy 3-5, HR, 4 RBI; Rachel Moudy 2-4; Samatha Zumstein 2-3, HR, 2 RBI; Jessie Weaver 1-2.

Kalama

Pitching -- VanRiper 7 IP, loss; Highlights -- Mortinsen 2-3.

Second Game

Kalama 2501 204 06--20 18 2

La Center 014 403 22--16 14 4

Kalama

Pitching -- Jorensen 6 IP; VanRipper 2 IP, win; Highlights -- Vanderberg 4-5 3 HRs, 6 RBI; Armstong 2-6, 3 RBI.

La Center (6-1, 7-3)

Pitching -- Smith 4 IP; Weaver 4 IP, loss; Highlights -- Smith 3-6, 2B, 2 RBI; Simpson 2-5, RBI; Gawley 1-4, RBI; Muffett 1-4 RBI; A. Moudy 1-3, RBI; R. Moudy 4-5, 2B, 2 RBI; Weaver 1-2, 2B.

JV -- La Center won both.

WOODLAND 10-10, ILWACO 0-0

First Game

Woodland 121 032 --10 9 0

Ilwaco 000 000 0--0 0 9

Woodland

Pitching -- Makayla Lefever 6 IP, win, perfect game, 16 Ks.

Second GameIlwaco 000 000 0--0 1 1

Woodland 412 021 0--10 13 0

Woodland (12-1, 8-0 Trico)

Pitching -- Maddie Sorenson 6 IP, win, 11 Ks.

BOYS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Skyview 4 0 1

Union (8-0-3) 4 0 1

Camas 3 2 0

Evergreen 2 3 0

Battle Ground 1 4 0

Heritage 0 5 0

SKYVIEW 4, BATTLE GROUND 0

Battle Ground

Goalkeeper saves -- no report.

Skyview

Goals (assists) -- Luis Garcia (Austin Horner); Bobby Hutchin (ua); Carter Johnson (Horner); Sala Moreno (Tim Teipel). Goalkeeper saves -- Evan Laws 4, Trevor Ervin 1.

Halftime -- Skyview 3-0.

JV -- Skyview 4-1.

UNION 1, CAMAS 0

Union

Goals (assists) -- Mitch Wheelon (Nathaniel Cheney). Goalkeeper saves -- Pasha Hashemi 4.

Camas

Goalkeeper saves -- Connor Heredia 0; Sharif Batroukh 2.

Halftime -- 0-0.

JV -- 1-1.

EVERGREEN 7, HERITAGE 0

Evergreen

Goals (assists) -- Timur Zhividze (PK); Zhividze (PK); Zhividze (ua); Zhividze (Connor Finnegan) Zhividze (Ryan Ashbaker); Ahmed Sheeti (Zhividze); Michael Hunter (ua). Goalkeeper saves -- Oscar Perez 1.

Heritage

Goalkeeper saves -- no report.

Halftime -- 3-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Columbia River (7-4) 5 0 0

Mt. View (6-3-2) 3 1 1

Prairie (4-6-1) 3 1 1

Fort Vancover (4-7) 2 3 0

Hudson's Bay 1 4 0

Kelso 0 5 0

COLUMBIA RIVER 1, PRAIRIE 0, 2 OT

Columbia River

Goal (assists) -- Sam Niedner (Zach Perron). Goalkeeper saves -- Ian David 0.

Prairie

Goalkepper saves -- Ben Stevenson 9.

Halftime -- 0-0.

JV -- Columbia River 6-1.

MOUNTAIN VIEW 5, KELSO 0

Kelso

No report.

Mountain View (3-1-1, 6-3-2)

Goals (assists) -- Tristen Payne (Marshall Hartley), Elliot Vaughn (PK), Jared Berg (Hartley), David Garnica (Berg), Hartley (Rylan Berriman); Goalkeeper saves -- Christian Asivido 1. Aidan Driggers 2.

Halftime -- 2-0.

JV -- Mountain View won.

FORT VANCOUVER 2, HUDSON'S BAY 1, OT

Fort Vancouver

Goals (assists) -- Edwin Duran (Dilshat Mekhraliyev); Duran (Alexis Garcia). Goalkeeper saves -- Oswaldo Camarena 4.

Hudson's Bay

No report

Halftime -- 1-0 Fort.

JV -- Hudson's Bay 3-2.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield (8-2-1) 4 0

Hockinson (7-3) 3 1

Mark Morris 1 3

R.A. Long 1 3

Washougal 1 3

RIDGEFIELD 2, MARK MORRIS 0

Ridgefield

Goals (assists) -- Tanner Konkright (Liam Knoeppel; Jared Williams (Brandon Winn). Goalkeeper saves -- Dalton Ries 2.

Halftime -- Tied 0-0.JV -- Ridgefield 1-0.

HOCKINSON 2, R.A. LONG 0

Hockinson (7-3, 3-1 GSHL)

Goals (assists) -- Shawn Marion (Mitchell Pinney); Marion (Brett Sparks). Goalkeeper saves -- Casey Turner 3.

Halftime -- 0-0.

JV -- Hockinson 3-0.

1A TRICO LEAGUE

W L

White Salmon (8-1) 8 0

Seton Catholic (8-2) 8 1

Toledo/Winlock (5-5) 5 4

Woodland (4-6) 4 5

La Center (3-6) 3 5

King's Way Chr. (2-6) 2 6

Stevenson (2-5) 2 5

Castle Rock (0-9) 0 8

Tuesday's scores

White Salmon vs. La Center, no report

Castle Rock vs. King's Way Christian, no report

SETON CATHOLIC 6,TOLEDO-WINLOCK 2

Seton Catholic

Goals (assists) -- Erik Powell (Brennan McDaid-O'Neill), Powell (McDaid-O'Neill), Powell (McDaid-O'Neill), Powell (McDaid-O'Neill), Powell (ua); Powell (McDaid-O'Neill). Goalkeeper saves -- Dylan Cole 12.Halftime -- Seton Catholic 3-0.

STEVENSON 1, WOODLAND 0

Woodland

Goalkeeper saves -- Carson LeFrancq 6.

Stevenson

No report.

Halftime -- Stevenson 1-0.

JV -- Stevenson 5-1.

BOYS TRACK AND FIELD

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

SKYVIEW 124, EVERGREEN 25

100 -- Kevin Washington (S) 10.99; 200 -- Elliot Willis (S) 23.09; 400 -- Tekwon Wallace (E) 52.47; 800 -- Kaden Harbertson (S) 2:06.9; 1,600 -- Kaden Harbertson (S) 4:39; 400 relay -- Skyview 46.6; 1,600 relay -- Skyview 3:44; Shot put -- Willie Lopez (S) 48-8; Discus -- Willie Lopez (S) 135-6; Javelin -- Jabari Marshall (S) 146-5; Long jump -- Alec Dronen (S) 19-2; Triple jump -- A. Dronen (S) 40-1; High jump -- Peyton Fredrickson (S) 5-8; Pole vault -- Noah Bonner (S) 11-6.

CAMAS 83, UNION 62

100 -- Marcus Boyd (U) 11.43; 200 -- Cole Zarcone (C) 23.17; 400 -- Michael Johnson (C) 53.2; 800 -- Andrew Kaler (C) 2:00.2; 1,600 -- Andrew Kaler (C) 4:29.8; 3,200 -- Riley Hein (C) 10:06.4; 110 hurdles -- Ryan Gunther (C) 16.59; 300 hurdles -- Ryan Gunther (C) 42.52; 400 relay -- Union 44.63; 1,600 relay -- Camas 3:46.3; Shot put -- Chris Durrett (C) 46-3; Discus -- Leon Siofele (U) 151-10; Javelin -- Caleb Browning (U) 148-4; Long jump -- Josh Ryan (C) 21-61/2; Triple jump -- Josh Ryan (U) 40-81/2; High jump -- Ryan Gunther (C) 5-8; Pole vault -- Matt Sivley (U) N/A.

HERITAGE 88, BATTLE GROUND 57

100 -- E'Lon Mack (H) 11.32; 200 -- E'Lon Mack (H) 22.99; 400 -- Keaton Spiller (H) 51.74; 800 -- Keaton Spiller (H) 2:04.28; 1,600 -- James Breen (H) 4:45.20; 3,200 -- Josh Helmes (BG) 10:04.37; 110 hurdles -- Sam Basarab (H) 16.82; 300 hurdles -- Sam Basarab (H) 45.13; 400 relay -- Battle Ground 44.80; 1,600 relay -- Heritage 3:40.10; Shot put -- Jacob Wagner (H) 44-33/4; Discus -- Jacob Wagner (H) 135-9; Javelin -- Cole Hess (BG) 129-1; Long jump -- Devin Scott (H) 20-11; Triple jump -- Daniel Duong (BG) 41-211/4; High jump -- Tristen Watson-Hughes (H) 5-4; Pole vault -- Devin Scott (H) 12-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

PRAIRIE 110, FORT VANCOUVER 35

100 meters -- Colton Prestwich (P) 11.03; 200 -- Colton Prestwich (P) 23.77; 400 -- Ja Mariay McDonald (P) 52.90; 800 -- Andrew Pearce (P) 2:09.82; 1,600 -- Justin Ledridge (FV) 4:50.31; 3,200 -- Michael Stockbridge (P) 10:58.06; 110 hurdles -- Peter Zalk (P) 15.19; 300 hurdles -- Mohamed Conteh (FV) 42.25; 400 relay -- Prairie 44.69; 1,600 relay -- Prairie 3:43.06; Shot put -- Jason Bracken (P) 46-1; Discus -- Jason Bracken (P) 129-11; Javelin -- Kristian Robles (P) 130-7; High jump -- Mason Pack (P) 5-10; Long jump -- James Phillips (P) 21-1; Triple jump -- Jacob Austin (P) 39-6.5; Pole vault -- Peter Zalk (P) 13-0

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

WASHOUGAL 84, R.A. LONG 48

100 meters -- Jacob Yordy (RAL) 10.89; 200 -- Jacob Yordy (RAL) 23.65; 400 -- Tyler Gribble (RAL) 53.65; 800 -- Josh Banks (W) 2:10.89; 1,600 -- Sean Eustis (W) 4:53.0; 3,200 -- Sean Eustis (W) 10:58.0; 110 hurdles -- Joe Harris (W) 15.37; 300 hurdles -- Caleb Economides (W) 47.46; 400 relay -- Washougal 46.56; 1,600 relay -- Washougal 3:46.0; Shot put -- Mitch Moe (RAL) 51-6.5; Discus -- Mitch Moe (RAL) 159-3; Javelin -- Austin Tofell (W) 165-0; High jump -- Brian Connolly (W) 5-10; Long jump -- Zigler (RAL) 20-1; Triple jump -- JOe Harris (W) 39-8; Pole vault -- Adam Thomas (W) 12-6.

GIRLS TRACK AND FIELD

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

SKYVIEW 108, EVERGREEN 40

100 -- Cori Murray (S) 13.07; 200 -- Madison Lanford (S) 26.89; 400 -- Cori Murray (S) 1:07.41; 800 -- Shelby Lee (S) 2:32.7; 1,600 -- Sara Taferre (S) 5:36; 3,200 -- Megan Condon (S) 11:56; 100 hurdles -- Madison Lanford (S) 16.49; 300 hurdles -- Madison Lanford (S) 49.04; 400 relay -- Skyview 51.48; 800 relay -- Evergreen 1:59.6; 1,600 relay -- Skyview 3:44; Shot put -- Aubrey Ward-El (S) 42-4; Discus -- Katie Wallace (S) 103-8; Javelin -- Aubrey Ward-El (S) 124-4; Long jump -- Emma Hill (E) 15-5; Triple jump -- Emma Hill (E) 34-51/2; High jump -- Danielle Duvall (E) and Emily Morrison (SS) 4-10; Pole vault -- Jacinda Rose (S) 8-6.

UNION 87, CAMAS 63

100 -- Jessica Ojukwu (U) 12.28; 200 -- Jessica Ojukwu (U) 58.46; 400 -- Jessica Ojukwu (U) 58.46; 800 -- Alexa Efraimson (C) 2:12.5; 1,600 -- Alexis Fuller (U) 5:07.3; 3,200 -- Camille Parsons (C) 11:32.6; 400 relay -- Union 52.93; 800 relay -- Union 1:58.86; 1,600 relay -- Camas 4:10.32; Shot put -- Vanessa Muckerheide 35-61/2; Discus -- Vanessa Muckerheide (U) 101-1; Javelin -- McKenna Jackson (C) 120-7; Long jump -- Heather Browning (U) 16-91/4; Triple jump -- Nicole Carlson (U) 32-71/4; High jump -- Lauren Neff (C) 5-5; Pole vault -- Caleigh Lofstead (C) 9-6.

BATTLE GROUND 75, HERITAGE 75

100 -- Andrea Olstead (BG) 13.35; 200 -- Andrea Olstead (BG) 27.21; 400 -- Anna Penttila (H) 1:00.80; 800 -- Christina Devine (BG) 2:36.07; 1,600 -- McKenzie Fleming (H) 5:47.86; 3,200 -- Margarita Golovina (H) 12:38.74; 100 hurdles -- Nattali Baiar (BG) 16.78; 300 hurdles -- Julia Agarkov (H) 48.68; 400 relay -- Heritage 54.22; 800 relay -- Battle Ground 1:55.03; 1,600 -- Battle Ground 4:15.09; Shot put -- Jossilyn Blackman (BG) 35-81/2; Discus -- Guadalupe Mendoza (H) 115-7; Javelin -- Deanna Riggs (H) 155-4; Long jump -- Britni Atwell (H) 16-3; Triple jump -- Andrea Olstead (BG) 34-0; High jump -- Britni Atwell (H) 4-8; Pole vault -- Michaela Patching (H) 7-6.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

PRAIRIE 129, FORT VANCOUVER 29

100 meters -- Tori Mehl (P) 13.67; 200 -- Karen Nguyen (FV) 28.04; 400 -- Nicole Goecke (P) 1:01.56; 800 -- Lindsay Tompkins (P) 2:26.72; 1,600 -- Lindsay Asplund (P) 5:29.65; 3,200 -- Michaela Bruns (P) 13:54.12; 100 hurdles -- Mercedes McLeod (P) 17.93; 300 hurdles -- Mercedes McLeod (P) 52.57; 400 relay -- Prairie 57.18; 800 relay -- Prairie 1:54.38; 1,600 relay -- Prairie 4:29.89; Shot put -- Kelsey Smith (P) 30-3; Discus -- Kelsey Smith (P) 81-0; Javelin -- Samantha Bracken (P) 68-8; High jump -- Molly Ross (P) 4-6; Long jump -- Karen Nguyen (FV) 15-2; Triple jump -- Kimberly Schaefer (P) 31-5; Pole vault -- Lindsay Asplund (P) 9-3.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

WASHOUGAL 86, R.A. LONG 48

100 meters -- Kaitlyn Johsnon (W) 13.22; 200 -- Kaitlyn Johnson (W) 29.11; 400 -- A. Elflini (RAL) 1:05.9; 800 -- A. Operinei (RAL) 2:48.0; 1,600 -- Karina Miller (W) 5:47.0; 3,200 -- Karina Miller (W) 13:17.0; 100 hurdles -- Kari Johnson (W) 18.43; 300 hurdles -- Kari Johnson (W) 54.76; 400 relay -- DQ; 800 relay -- Washougal 1:58.0; 1,600 relay -- R.A. Long 5:13.0; Shot put -- Michelle Greear (W) 33-10; Discus -- Morgan Rogers (W) 97-2; Javelin -- McKenzie Pfeifer (W) 119-5; High jump -- A. Nelson (RAL) 5-0; Long jump -- Kari Johnson (W) 13-9; Triple jump -- Kaitlyn Johnson (W) 31-31/2; Pole vault -- J. Melinke (RAL) 10-0.

GIRLS TENNIS

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

UNION 6, CAMAS 0

Singles -- Jelena Vidovic (U) d.Esther Kwon 6-2, 6-2; Sydney Wallace (U) d. Jennifer Lewis 6-1, 6-1; Sarah Trostle (U) d. Sydney Oh 6-1, 6-2.

Doubles -- Courtney Newell/Rhiannon Morfin (U) d. Meghal Sheth/Katie Shin 6-0, 6-3; Nina Antic/Tess Belindean (U) d. Emily Carson/Alexa Jacobson 6-2, 6-2; Bri Faust/Maja Jelic (U) d. Amanda Reiter/Tessa Rinnen 6-2, 6-0.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

HOCKINSON 3, MARK MORRIS 3

Hockinson wins 7-6 on sets

Singles -- Michelle Chiou (H) d. Megan Pelton 6-0, 6-0; Audrey Hatfield (H) d. Emily Yan 6-0, 6-0; Erin Kitchens (MM) d. Emily Bozarth 3-6, 6-4, 6-4.

Doubles -- Tiara Atchley/Jaymie Towne (H) d. Jamie Isacson/Maile LaFare 6-1, 6-3; Jamie Ellis/Amber Olsen (MM) d. Rachael Kazangian/Emilia Vail 6-2, 7-6 (2); Grace Johnston/Joy Taylor (MM) d. Cassidy Towne/CJ Schiller , 6-3, 6-0.

GIRLS GOLF

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

BATTLE GROUND 198, EVERGREEN 248

At par-36 Green Mountain front 9

BATTLE GROUND -- MacKenzie Alamillo 47, Taylor Hartley 45, Erin Morse 51, Makayla Thompson 55, Savannah Calloway 70, Hunter Poroth 76.

EVERGREEN -- Kendra Johnson 57, Jenna Kennedy 64, Mary Hosack 59, Charity Coppedge 68, Kaci Finney 69, Anika Lewis 94.

UNION 177, CAMAS 194

At par-36 Camas Meadows

UNION (6-0) -- Alicia Kwon 46, Reilly Whitlock 40, Belex Cheng 42, Danielle Lombardi 50, Dani Finley 49, Olivia Vedder 51.

CAMAS (5-2) -- Elise Filuk 50, Yushen Peng 42, Stephanie Howd 50, Molly Bilsborough 56, Maddie MIller 52, Erin Marrinen 53.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

COLUMBIA RIVER 206, HUDSON'S BAY 282

At par-37 Tri-Mountain

COLUMBIA RIVER -- Chloe Bartek 42, Nanae Kastner 52, Shelby Yackley 55, Maddie Pirkl 56, Sarah Cash 56.

HUDSON'S BAY -- Billie Walters 63, Amanda Trimble 68, Diana Madriz 74, Courtney 77.

MOUNTAIN VIEW 175, KELSO 231

At par-36 Three Rivers

MOUNTAIN VIEW -- Rachel Kim 44, Clarisa Witherup 43, Abby Kadrmas 44, Ahreum Yang 45, Jenna'e Lecomte 48, Hunter Morales 44.

KELSO -- Kayli Thompson 54, Emily Denniston 58, Ariel Osborn 59, Amanda Croy 60, Lily Hill 62.

PRAIRIE 214, FORT VANCOUVER 257

At par-36 The Cedars

PRAIRIE -- Jamie Stillwell 45, Courtney Bradshaw 55, Shenae Collie 57, Makenna Bufford 57, Dani Ward 64, Kaitlyn Michaelson 69.

FORT VANCOUVER -- Bridget Standard 42, Anna DeLeo 54, Nerfi Rodriguez 77, Carolyn Covak 84.

CLASS 1A

WOODLAND 193, KALAMA INC.

At Lewis River

WOODLAND -- Sesca Jouwsma 44, Faith Udy 45, Sarah Netland 50, Kaitlynn Troyer 54, Rachel Ditzler 55.

KALAMA -- Hatlee Reutler 79, Maggie West 84, Taylor Beck 85.

Lacrosse

GIRLS

Evergreen 10, Lake Tapps 6