High school scoreboard 4/18

Published:

 

THURSDAY, April 18

(Schedule subject to change)

BASEBALL

Castle Rock at Woodland, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Ridgefield at Hockinson, 7 p.m.

Washougal at R.A. Long, 6 p.m.

Seton Catholic at Woodland, 5 p.m.

Toledo/Winlock at King's Way Christian, 4 p.m.

Castle Rock at La Center, 6 p.m.

White Salmon at Stevenson, 6 p.m.

GIRLS TENNIS

Columbia River at Mountain View, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Camas vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Green Mountain

Battle Ground vs. Heritage, 3:15 p.m. at Green Meadows

Kelso vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Tri-Mountain

Mountain View vs. Prairie, 3:15 p.m. at The Cedars

Fort Vancouver vs. Hudson's Bay, 3:15 p.m. at Heron Lakes

Mark Morris vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

Hoquiam vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (11-4) 9 1

Heritage (10-5) 7 3

Union (11-4) 6 4

Camas (4-11) 4 6

Battle Ground 3 7

Evergreen 1 9

SKYVIEW 7, HERITAGE 0

Skyview 400 111 0--7 9 0

Heritage 000 000 0--0 6 4

Skyview

Pitching -- Ian Hamilton 5 IP, win, 8 Ks. Highlights -- Reiley Henderson 1-4; Jordan Freese 1-4; Braydon Maney 2-4, RBI; Alec Chaney 1-3; Brian Valentine 2-3, RBI; Green 1-4, 2B, RBI; Brooks 1-4, RBI.

Heritage

Pitching -- Alex Smith 5 IP, loss, 6 Ks; Bron Wickum 2 IP. Highlights -- Smith 1-3; Tim Hergert 1-3, 2B; Dakota Clevidence 1-3, 2B; Simon Bos 1-3; Javier Villanueva 1-2, Dakota Kern 1-2.

JV -- Skyview won.

UNION 4, CAMAS 2

Camas 000 200 0--2 5 1

Union 010 300 x--4 4 0

Camas

Pitching -- Tyler Hallead 6 IP, 4 H, 4 R, 3 ER, 1 BB, 11K, loss; Highlights -- Blake Christopher 1-2, 2B, run; Dylan White 1-2, 2B, run, RBI; Reilly Hennessey 1-3, ,2B, RBI; Reid Conlee 2-3.

Union

Pitching -- Jared Dean 7 IP, 5 H, 2 R, 3 BB, 3 K, win; Highlights -- Seaver Whalen 1-2, HR, run, RBI; Jack Bauer 1-3, run; Abram Hartwig 1-3, 2B, 2 RBI.

BATTLE GROUND 5, EVERGREEN 2

BG 000 221 0--5 7 0

Evergreen 010 001 0--2 8 4

Battle Ground

Pitching -- Van Sickle 5.1 IP, 7 H, 2 R, 1 ER, 4 BB, 9 K, win; Betcher 1.2 IP, 1 H, 0 R, 1 BB, 2 K. Highlights -- I. Humphrey 1-3, 2 runs; Haynes 2-4, 2B, run, RBI; Rubino 2-4, 2 RBI; Holsinger 1-4, RBI; Randle 1-3, HR, run, RBI.

Evergreen

Pitching -- P. Thorpe 7 IP, 7 H, 5 R, 1 ER, 1 BB, 7 K, loss. Highlights -- P. Thorpe 1-2; J. Palmquist 1-3; J. Forbes 1-3; M. Dee 2-3, run; N. Grening 2-2, run, RBI.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (12-4) 10 1

Kelso 9 2

Columbia River (11-5) 9 2

Prairie 4 7

Hudson's Bay 1 10

Fort Vancouver (2-13) 0 11

MOUNTAIN VIEW 1, PRAIRIE 0

Prairie 000 000 0--0 4 0

Mt. View 000 001 x--1 5 1

Prairie

Pitching -- Armstrong 6 IP, 5 H, 1 R, 4 BB, 8 K. Highlights -- Nick Gawley 2-4; Lindstrom 1-4; Inman 1-2.

Mountain View

Pitching -- Alex Torson 7 IP, 4 H, 3 BB, 6 K, win; Highlights -- Taylor Drey 1-2, 2B; Preston Jones 2-3; Russel Culverwell 1-2; Michael Nadig 1-1, RBI.

COLUMBIA RIVER 8, HUDSON'S BAY 6

H. Bay 101 103 0--6 11 4

C. River 043 100 x--8 7 3

Hudson's Bay

Pitching -- Alec Dannec 6 IP, loss; Highlights -- Strappazon 3-3, RBI; Fitch 1-4; Dannec 2-4, RBI; Zimmerman 1-4, RBI; Sanchez 1-4; Aldridge 2-4, RBI; Ray 1-3.

Columbia River

Pitching -- Rian Bassett 5 IP, 6 K, 3 ER, win; Dalton Wienecke 1.1 IP; Oscar Golberg 0.2 IP, save. Highlights -- Clark Bryant 1-4, 3B, run; Golberg RBI; Andrew Haley 1-4, run; Wienecke 2-3, RBI; Tyler Jacobs 1-3, run; Bryson Oury 1-2, run, RBI; Trey Walker 1-2, 3B, 2 RBI.

JV --Hudson's Bay won.

KELSO 30, FORT VANCOUVER 0

Kelso 2(10)(10) 26 --30 18 0

Fort 000 000 --0 3 5

Kelso

Pitching -- Sims 5 IP, win; Highlights -- T. Johnson 2-2, 4 RBI; C. Johnson 3-4, 3 runs, 2 RBI.

Fort Vancouver

Pitching -- Kyle Komlosi 1.1 IP, loss; C.J. Clark 0.2 IP; Jake Dunn 1 IP; Ernie Montgomery 2 IP. Highlights -- Matt Hossner 1-2; Jake Dunn 1-2; Montgomery 1-2.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

HOCKINSON 14, R.A. LONG 6

Hockinson 008 301 2--14 10 3

R.A. Long 004 200 0--6 3 4

Hockinson

Pitching -- Joel Warden, 7 IP, 8 K, Win; Highlights -- Jarred Gomez 2-3, RBI, 3R; Taylor Rennaker 0-2, RBI; Dylan Butler 2-4, 2B, 2RBI; Joel Warden 1-4, RBI; Adam Smith 1-3, 2B, 3RBI; Thomas Kirschenbaum 3-4, 2B, 2RBI.

R.A. Long

Pitching -- Brady Hulings, 4 IP, Loss; Fine, 3 IP; Highlights -- Fine 1-4, RBI; Spencer 2-2, RBI.

R.A. LONG 3, HOCKINSON 2, 9 INN.

Hockinson 000 010 100--2 10 0

R.A. Long 000 010 101--3 2 1

Hockinson

Pitching -- Joel Warden, 3 IP; Justin Anderson, 4 IP; Taylor Rennaker, 2 IP, Loss; Highlights -- Jarred Gomez 1-3, RBI; Taylor Rennaker 1-3, RBI; Joel Warden 1-4; Adam Smith 3-4; Justin Anderson 1-4; Jesse Tonkinson 1-3; Thomas Kirschenbaum 2-4, 2 2B.

R.A. Long

Pitching -- Ruffe, 7 IP; Jose, 2 IP, Win; Highlights -- Hullings 1-4, RBI; Hinajosa 1-4, 2 RBI.

JV--Hockinson, 6-0; R.A. Long, 12-1.

SOFTBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Battle Ground 1 0

Camas 1 0

Union 1 0

Evergreen (6-4) 0 1

Heritage 0 1

Skyview 0 1

CAMAS 2, SKYVIEW 0

Skyview 000 000 0--0 0 2

Camas 101 000 x--2 6 0

Skyview

Pitching -- Michelle Brincefield 6 IP, loss, 9 Ks.

Camas

Pitching -- Harli Hubbard 7 IP, win, 11 Ks, no-hitter. Highlights -- Hubbard 1-3; Tori O'Neil 1-3, RBI; Lena Richards 2-3; Katie Schroeder 1-2, RBI; Hannah Welborn 1-3, SB.

UNION 12, HERITAGE 2

Union 203 106 --12 17 2

Heritage 000 020 --2 5 5

Union

Pitching -- Emma Alfonso 7 IP, win, 6 Ks. Highlights -- Hutchinson 1-3; Alfonso 2-5, 2B, 2 RBI; Hopkins 3-4; Spieth 2-4; Kron 1-3; Hill 2-4, 2B, 3 RBI; Huss 2-4; Ensley 3-4 2 RBI; Malone 1-4, RBI.

Heritage

Pitching -- Shelby Grover 3 IP, loss, 2 Ks; Allie White 3 IP. Highlights -- Bethany Jenkins 2-4; Bridget Sorenson 1-4; Allie White 1-3, RBI; Maddie Bare 1-2.

JV -- Heritage won. C -- Heritage won.

BATTLE GROUND 14, EVERGREEN 3

B. Ground 412 25 --14 12 0

Evergreen 030 00 --3 6 4

Battle Ground

Pitching -- Kristina Fisher 5 IP, win, 6 Ks. Highlights -- Delaney Kelly 1-3; Kendra Locke 2-4; Bobbi Bertsch 2-4; Carly Hershberger 3-4, HR, 4 RBI; Mickenzei Sachen 1-1; Fisher 1-2; Adams 1-3; Hamilton 1-3.

Evergreen

Pitching -- Bailey Simms 4 IP, loss; Kaycee Jones-Allinger 1 IP. Highlights -- Sondra Cardin 1-3, HR, 3 RBI; Melissa Henry 1-3; Sarah Miller 1-3; Jones-Allinger 1-2; Shay Schott 2-2.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (9-3) 2 0

Prairie 2 0

Kelso 1 0

Hudson's Bay 0 1

Columbia River 0 2

Fort Vancouver 0 2

Wednesday's game

Kelso 8, Columbia River 2

PRAIRIE 19, FORT VANCOUVER 0

Fort 000 00 --0 1 2

Prairie 545 5x --19 12 1

Fort Vancouver

Pitching -- D. Esler 4 IP, loss; Highlights -- R. Eshom 1-2.

Prairie

Pitching -- Irene McGuire 5 IP, 1 H, win; Highlights -- Nicole O'Haver 3-3, 4 RBI; Sam Workman 1-2; Taylor Bussey 1-1, 2B, RBI; Sarah Landstrom 2-3, RBI; Holly Kersanty 2-2, 3 RBI; McGuire 2-3, 3 RBI; Bailey Blechschmidt 1-1, RBI.

MOUNTAIN VIEW 17, HUDSON'S BAY 1

Bay 000 01 --1 1 2

Mt. View 375 2x --17 19 0

Hudson's Bay

Pitching -- Williams 2 IP, loss; Boyle 2 IP, 1 K; Highlight -- Crollard 1-2, Williams RBI.

Mountain View (9-3)

Pitching -- Colleen Driscoll 5 IP, 0 BB, 9 K, win; Highlights -- Clara Hatfield 4-4; Taylor Hale 1-4, RBI; Bailey Gaspar 3-4, HR, 3 RBI; Amy Chitwood 1-1, 2B, RBI; Katelyn Lukes 3-3, 2B, HR, RBI; Kimi Reed 3-4, 2 2B, 3 RBI; Driscoll 1-2, RBI; Jessica Alcomendas 1-2, 2 RBI; Rileigh Grady 1-3; Lauren Warner 2-3, 2 RBI.

JV -- Mountain View won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

WASHOUGAL 8, HOCKINSON 5

Hockinson 202 010 0--5 9 2

Wash. 060 200 x--8 9 2

Hockinson

Pitching -- Anderson 6 IP, loss. Highlights -- Cole 2-4; Woolcott 2-3; Truin 1-4; Hartloo 3-4, 2B, 3 RBI; Hart 1-3.

Washougal (7-4, 2-2)

Pitching -- Courtney Shelley 7 IP, win. Highlights -- Ashley Carroll 1-3; Madisen Baldwin 2-3, 2 2B, 3 RBI; Brooke Croeni 1-2, 2B, RBI; Becca Bennett 1-3; Keira Stogin 1-3; Jackie Cohrs 1-3; Tora Anderson 2-3, 2B, RBI.

Trico LEAGUE

Tuesday scores

Castle Rock 10, Stevenson 8

Stevenson 12, Castle Rock 0

BOYS TRACK AND FIELD

MARK MORRIS 99, HOCKINSON 46

100 meters -- Zach Sreadborough (MM), 11.87; 200 -- Zach Sreadborough (MM), 23.83; 400 -- Nick Barlay (H), 52.09; 800 -- Black Bussing (MM), 2:07.36; 1,600 -- Aaron Brumbaugh (MM), 4:29.51; 3,200 -- Roberto Rodriguez (MM), 11:31.00; 110 hurdles -- Hayden Stultz (H), 16.14; 300 hurdles -- Hayden Stultz (H), 42.79; 400 relay -- Mark Morris, 45.26; 1,600 relay -- Mark Morris, 3:39.44; Shot put -- Alan Gonzales (MM), 42-0; Discus -- Jacob Guisinger (H), 113-9; Javelin -- Jacob Guisinger (H), 131-10; High jump -- Jack Klodt (H), 6-0; Long jump -- Jamyie Culver (MM), 20-0; Triple jump -- Austin Smith (MM), 38-2; Pole vault -- No report.

ILWACO MEET

Team scores -- Woodland 79.5, La Center 48, King's Way Christian 33.5, Ilwaco 19, Seton Catholic 9

100 meters -- Eli Whitmire (W) 11.62; 200 -- Bailey Glessing (W) 24.07; 400 -- Bailey Glessing (W) 53.41; 800 -- Nathan Patterson (W) 2:04.40; 1,600 -- Kyle Degraaff (LC) 4:31.99; 3,200 -- Kieran O'Donnell (SC) 12:10.39; 110 hurdles -- Levi Leach (W) 17.15; 300 hurdles -- Ivan Nunez (Woodland) 46.31; 400 relay -- Woodland 45.89; 1,600 relay -- Woodland 3:45.92; Shot put -- Zach Lacey (W) 45-5; Discus -- Braden Koering (W) 130-0; Javelin -- Kolten Snyder (W) 148-7; Long jump -- Kyle Gonzales (KW) 19-8; Triple jump -- Ben Nelson (KW) 40-10; High jump -- Jeremiah Arn (LC) 5-8; Pole vault -- Matthew Young (W) 10-0.

Tuesday's result

COLUMBIA RIVER 80, MOUNTAIN VIEW 64

100 meters -- Marcus Gaylor (CR) 11.36; 200 -- Jeffery Ringold (C)R 24.00; 400 -- Matt Dahlin (CR) 53.56; 800 -- Miles Park (CR) 2:09.67; 1,600 -- Austin Blankenship (CR) 4:45; 3,200 -- Austin Blankenship (CR) 10:39.06; 110 hurdles -- Dominic Eros (MV) 16.33; 300 hurdles -- Dominic Eros (MV) 44.80; 400 relay -- Columbia River 4:45.2; 1,600 relay -- Columbia River 3:44.72; Shot put -- Joseph Keller 48-91/2; Discus -- Ryan Tonder (MV) 138-7; Javelin -- Dillon Willis (CR) 145-7; High jump -- Elijah Green (CR) 5-4; Long jump -- Elijah Gilbert (CR) 20-10; Triple jump -- Vincent Daniels (C)R 40-2; Pole vault -- Robert Boyea (CR) 11-6.

KELSO 93, HUDSON'S BAY 42

Hudson's Bay winners

110 hurdles -- Romel Turac (HB) 15.46; 300 hurdles -- Romel Turac (HB) 45.2; 400 relay -- Hudson's Bay 47.83; High jump -- Darius Bredwood (HB) 5-4.

GIRLS TRACK AND FIELD

MARK MORRIS 90, HOCKINSON 60

100 meters -- Brooke Sparks (H), 13.47; 200 -- Emily Swindell (H), 28.31; 400 -- Candace Wilson (MM), 1:04.22; 800 -- Kaitlyn Deszendeffy (MM), 2:38.5; 1,600 -- Melissa Starr (MM), 6:14.58; 3,200 -- Melissa Starr (MM), 12:51.62; 100 hurdles -- Kristine Koraman (MM), 18.07; 300 hurdles -- Jordyn Tonkinson (H), 53.76; 400 relay -- Hockinson, 53.25; 800 relay -- Hockinson, 1:55.3; 1,600 relay -- Mark Morris, 4:36.88; Shot put -- Susie Lucescu (H), 27-43/4; Discus -- Annabelle Jiganie (H), 79-11; Javelin -- Kristine Kornman (MM), 110-8; High jump -- Kayla Bach (MM), 4-8; Long jump -- Jenna Dukovcic (MM), 17-2; Triple jump -- Keara Bennett (MM), 31-8; Pole vault -- No report.

ILWACO MEET

Team scores -- Woodland 63.5, La Center 62, Ilwaco 23, Seton Catholic 14.5, King's Way Christian 6.

100 meters -- Amber Malik (W) 14.17; 200 -- Amber Malik (W) 28.41; 400 -- Sophia Reyes (LC) 1:10.56; 800 -- Katie Kern (W) 2:38.83; 1,600 -- Emily Dick (KW) 5:50.99; 3,200 -- Ashlie Beed (LC) 15:47.86; 100 hurdles -- Valerie Lindstrom (I) 17.58; 300 hurdles -- Gabby Bender (W) 49.71; 400 relay -- La Center 55.37; 800 relay -- La Center 1:58.26; 1,600 relay -- Woodland 4:41.53; Shot put -- Callie Crawford (KW) 32-1; Discus -- Callie Crawford (KW) 103-4; Javelin -- Cindy Pacheco (I) 98-1; Long jump -- Marissa Gelms (LC) 13-10; Triple jump -- Harper Christian (KW) 31-41/2; High jump -- Katie Hebdon (LC) 5-0; Pole vault -- Merissa Cass (I) 6-6.

Tuesday's result

COLUMBIA RIVER 89, MOUNTAIN VIEW 60

100 meters -- Emily Morgan (CR) 12.18; 200 -- Danica Person (MV) 26.30; 400 -- Cailin Dahlin (CR) 1:04.44; 800 -- Wilson (CR) 2:35; 1,600 -- Ana Delgadillo (CR) 5:39.15; 3,200 -- Ana Delgadillo (CR) 12:29; 100 hurdles -- Natalie Davies (MV) 17.64; 300 hurdles -- Bosch (MV) 53.04; 400 relay -- Columbia River 51.18; 800 relay -- Columbia River 2:08.62; 1,600 relay -- Mountain View 4:25.78; Shot put -- Brooke Williams (CR) 31-71/2; Discus -- Bailey Lindsley (MV) 105-9; Javelin -- Bailey Lindsley (MV) 101-11; High jump -- Evi Wilson (CR) 5-0; Long jump -- Brooke Williams (CR) 15-5; Triple jump -- Brooke Williams (CR) 33-2; Pole vault -- Madison Reynolds (CR) 8-0.

KELSO 141, HUDSON'S BAY 9

GIRLS TENNIS

CAMAS 6, BATTLE GROUND 0

Singles -- Esther Kwon (C) d. Taylor Beardall 6-4, 6-1; Jen Lewis (C) d. Holly Heimes 6-0, 6-0; Courtney Swan (C) d. Danielle Halcanson 6-4, 6-2.

Doubles -- Katie Shin/Emily Carson (C) d. Kaitlin Pankratz/Alyse Sholten 6-2, 6-0; Sydney Ott/Tessa Rinnen (C) d. Kelly Casey/Sarah Walikianen 6-0, 6-0; Nixon Hettinger/Kaitlin Pellens (C) d. Myra Maltiala/Kira O'Connor 6-3, 7-6 (3).

JV -- Camas 5-1.

SKYVIEW 3, UNION 3 (Skyview wins via sets tiebreaker)

Singles -- Jelena Vidovic (U) d. Darby Tinker 6-0, 6-0; Sydney Wallace (U) d. Katherine Metz 6-0, 6-0; Melis Gurocak (S) d. Sarah Trostle 6-4, 6-2.

Doubles -- Sammi Hampton/Rayna Mathis (S) d. Courtney Newell/Rhiannon Morfin 6-2, 6-1; Kristina Metz/Macy Ballew (S) d. Tess Belindean/Nina Antic 6-4, 6-1; Maja Jelic/Bri Faust (U) d. Olivia Coale/Addison Samander 6-4, 2-6, 7-6

HERITAGE 3, EVERGREEN 3 (Heritage wins via games tiebreaker)

Singles -- Brandi Tito (E) d. Alesha Singleton 6-4, 6-4; Rebecca Mattson (E) d. Vickie Shcherbina 6-2, 6-3; Mariah Tveedle (E) d. Kendra Williams 7-5, 6-2.

Doubles -- Jennifer Harvey/Dani Sakaida (H) d. Zoe Raugust/Brittany Smith 7-5, 6-4; Emilee Winfield/Mariela Ibarra-Gonzalez (H) d. Veronica Gevasimona/Paulina Aguilar 6-3, 6-2; Kara Paolisso/Viktoriya Muzyka (H) d. Lucy Lo'Re/Colby Matier 6-4, 6-1.

JV -- Evergreen 4-1.

COLUMBIA RIVER 6, FORT VANCOUVER 0

Singles -- Alex Wilmington (CR) d. Emma Nellor 6-4, 6-0; Ashley Osler (CR) d. Ilsa Teppo 6-0, 6-1; Sarah Case (CR) d. Selorm Tamakloe 6-0, 6-1.

Doubles -- Jayne Piboonvaranggoon/Camille Mitchell (CR) d. Wendy Hsei/Holly Ta 6-0, 6-1; Kayli Troelsen/Rene Wetzel (CR) d. Tina Nguyen/Baochau Tran 6-1, 6-0; Ericka Guffey/Kelsea Ostlund (CR) d. Svetlana Karpenko/ Olesya Gubar 6-3, 6-2.

JV -- Columbia River 6-0.

PRAIRIE 6, KELSO 0

Singles -- Akari Baba (P) d. Lisa Karnofski 6-1, 6-1; Katherine Cook (P) d. Hannah Womack 6-4, 6-3; Shannon Sterling (P) d. Callie Gooden 6-1, 6-3.

Doubles -- Alicia Stewart/Kelsey Strain (P) d. Grace Hall/Noelle Bosch 7-5, 6-4; Kiara Kindler/Zoe Lovell (P) d. Kendra Skerbock/Myranda Dombrowsky 6-3, 7-5; Mariah Chapman/Kanon Sato (P) d. Brittney Greer/Natalie Ware 6-1, 6-1.

JV -- Prairie 5-1; C -- Prairie 8-0.

RIDGEFIELD 3, WASHOUGAL 3 (No tiebreaker)

Singles -- Beatrice Bremer (R) d. Amelia Quatermass 6-4, 6-1; Claire James (R) d. Jenni Zhuang 7-5, 6-0; Sarah Kaufman (R) d. Sami Anderson 6-1, 6-0.

Doubles -- Haley Biggs/Christina Zach (W) d. Sophie Bird/Gimi Jochim 6-0, 6-0; Taryn Boni/Maddie Gregory (W) d. Rena Jones/Camille Jeschke 6-4, 6-0; Sydney Hickey/Megan Anderson (W) d. Kylei Harrison/Emily Persons 6-3, 6-3.

GIRLS GOLF

MONTESANO 222, LA CENTER 226

At par-37 Tri-Mountain

LA CENTER -- Lindsie Snyder 50, Alexandra Chord 49, Emma Yates 55, Morgan Micheletti 72, Lydia Denney 81.

MONTESANO -- Kaelyn Walker 43, Morgan Geer 59, Madi Besaw 55, Caity Quinn 65.

Tuesday's match

LA CENTER 218, ILWACO 249

At par-35 Surfside GC

LA CENTER -- Alexandra Chord 59, Lindsie Snyder 48, Emma Yates 51, Morgan Micheletti 61.

ILWACO -- Phoebe Millsup 59, Kempsey Ward 61, Stephanie Kelly 63, Ahna Neace 66, Allison Bonney 66.