Community sports scoreboard 4/23

Published:

 

BOWLING

LOCAL LEAGUES

At Allen's Crosley Lanes

April 8

Timber Seniors -- Men: Ron Holt 668. Women: Leslee Cedio 547.

April 9

Phone Rangers -- Men: Don Pitsch 644. Women: Jackie Payne 624. Boys: . Girls: .

April 10

Betty's Senior Quartet -- Men: Steve Conyer 687. Women: Debie Watkins 552. Boys: . Girls: .

April 12

Merry Mixers -- Men: Cal Wiger 196-240-179 615. Women: Carolyn Morgus 177-181-175 533.

April 16

Max Vanek Memorial -- Men: Dennis Bailey 215-278-300 793.

April 17

Wednesday Surprise -- Men: Mike Whitlock 226-219-225 670. Women: Amy Baxter 502.

April 18

Merry Mixups -- Men: Mark DeVito 278-279-222 779. Women: Doina Jimerson 152-247-232 631.

Manhattan -- Men: Scott Cann 238-213-259 710.

Swinger's -- Women: Sylvia Hall 164-178-169 511. Boys: . Girls: .

At Bailey's Classic Lanes

April 11

B-Esers -- Men: Neil Yingling 217-245-190 652. Women: Jan Eklkof 150-155-192 497.

April 12

Sport Trio -- Men: Mark Smudde 188-204-204 596. Women: Theresa Kelly 191-137-211 539.

April 16

Tuesday Mixed -- Men: Rick Doyle 249-258-245 752. Women: Kathy Jordan 193-266-194 653.

At Big Al's

Week ending April 21

HP Friends and Family -- Men: Zac Hawkins 242-166-168 576. Women: Jan Mills 165-134-125 424.

Monday Night Mixed -- Men: Curt Torson 229-189-203 621. Women: Sarah Dolan 212-190-134 536.

Mixed Classified -- Men: John Wright 189-235-199 623. Women: Debbie Shoemaker 193-144-158 495.

Swing Shifters Monte Carlo -- Men: Mark Swenson 212-223-211 646. Women: Lisa McLeod 154-152-164 470.

At Husted's Hazel Dell Lanes

April 6

Saturday Nite Sudsers -- Men: Nathan Ellis 251-265-257 773. Women: Kim Heying 199-188-189 576.

April 12

Senior Rollers -- Men: Clay Kind 226-193-183 602. Women: Judy Dumond 195-168-164 527.

April 15

Cosmopolitan -- Men: Bobby Cook 236-225-266 727.

Moose Mixed -- Men: David Lacey 237-277-181 695. Women: Brooke Updike 172-194-226 592.

April 16

Spotter's -- Women: Jan Long 162-188-198 548.

Alki-Nuts -- Men: Robert Nyberg 240-257-257 754.

Kingpin -- Men: Roger Kreighbaum 279-280-193 752.

April 17

Senior Tappers -- Men: Gary Grissom 280-288-300 868. Women: Mona Ott 278-266-245 789.

Wednesday Spring Juniors -- Boys: Brian Stoltenberg 164-140-144 448. Girls: Mary Stoltenberg 113-85-122 320.

Widmer Classic -- Men: Danny Combs 235-279-206 720. Women: Cathi Terwilleger 213-215-245 672.

April 18

Women's Classic -- Twila Brosseau 154-179-189 542.

H.D. Commercial -- Men: Kevin Rose 246-257-242 745.

Economy -- Men: Rick Carlson 234-256-250 740. Women: Deja Carlson 183-203-169 555.

At Tiger Bowl

April

Battle Ground School Employees -- Men: Dave Petit 205-158-196 559. Women: Rhonda Bash 158-166-177 501.

Monday Classic -- Men: Gary Jensen 206-203-202-211 822. Women: Teresa McMahon 180-171-133-234 718.

Commercial -- Men: Vic Norbury 211-173-181 565.

Tiger Juniors -- Boys: Brandon Davis 176-167-224 562. Girls: Bailee Standley 158-209-157 524 .

Sundowners -- Men: Mike Casanover 230-165-221 616. Women: Sheri Wilson 141-199-131 471.

HONOR SCORES

Men

300, 278 -- Dennis Bailey, April 16, Crosley Max Vanek Memorial.

298 -- Luke Johnson, April 16, Crosley Max Vanek Memorial.

297 -- Don Allen III, April 16, Crosley Max Vanek Memorial.

290 -- Tom Godkin, April 17, Hazel Dell Widmer Classic.

289 -- Alan Bredy, April 15, Hazel Dell Cosmopolitan.

280, 279 --Roger Kreighbaum, April 16, Hazel Dell Kingpin.

279 -- Danny Combs, April 17, Hazel Dell Widmer Classic.

279 -- Steve Conyer, April 10, Crosley Betty's Senior Quartet.

279 -- Tom Nelson, April 15, Hazel Dell Cosmopolitan.

279, 278 -- Mark DeVito, April 18, Crosley Merry Mixups.

278 -- Mike Armstrong, April 16, Hazel Dell Alki-Nuts.

278 -- Al Roberts, April 15, Hazel Dell Cosmopolitan.

277 -- David Lacey, April 15, Hazel Dell Moose Mixed.

276 -- Gary Liedtke, April 15, Hazel Dell Cosmopolitan.

273 -- Dick Rylander, April 15, Hazel Dell Cosmopolitan.

266 -- Johnny Butler, April 15, Hazel Dell Cosmopolitan.

266 -- Bobby Cook, April 15, Hazel Dell Cosmopolitan.

266, 263 -- Wally Eason, April 18, Hazel Dell Commercial.

266 -- Terry Smith, April 16, Hazel Dell Alki-Nuts.

265 -- Joe Balmores, April 15, Hazel Dell Cosmopolitan.

264 -- Doug Sprecher, April 18, Hazel Dell Commercial.

Women

279 -- Kim Solberg, April 17, Hazel Dell Widmer Classic.

279 -- Jackie Payne, April 17, Hazel Dell Widmer Classic.

266 -- Kathy Jordan, April 16, Bailey's Tuesday Mixed.

247, 232 -- Doina Jimerson, April 18, Crosley Merry Mixups.

245 -- Cathi Terwilleger, April 17, Hazel Dell Widmer Classic.

242 -- Linda Atwell, April 18, Hazel Dell Women's Classic.

239 -- Jackie Payne, April 9, Crosley Phone Rangers.

236 -- Gayle Holland, April 16, Bailey's Tuesday Mixed.

234 -- Teresa McMahon, April 15, Tiger Monday Classic.

Juniors

224 -- Brandon Davis, Tiger Juniors.

GOLF

HOLES-IN-ONE

At Cedars on Salmon Creek

March 11

Marvin Davis had a hole-in-one on the 132-yard No. 4 hole.

At Green Mountain Golf Course

March 30

Shari Reece of Vancouver made her first hole-in-one on Hole 11 from 125 yards with a 4-iron. Witnessed by Mark Whitney

April 4

Mike Keffeler of Vancouver made a hole-in-one on Hole No. 11 from 138 yards with an 8-iron. His first ace in 40 years of golfing. Witnessed by Paul Griffin.

EQUESTRIAN

HIGH SCHOOLS

WASHET District 4

Meet 3

April 4-7

At Elma

Team points -- Prairie clinched its fourth consecutive district high point championship.

Prairie High results (Top 10 placers)

Showmanship (21 riders) -- 3, Alex Barber. 5 (tie), Kiauna Johnson.

Trail (29 riders) -- 4 (tie), Paige Rinta. 8, Kylie Vroman.

Working Rancher (20 riders) -- 1, Kendall Pedigo. 2, Alex Barber. 4 (tie), Paige Rinta. 8 (tie), Kylie Vroman.

In Hand Obstacle Relay (16 teams) -- 3 (tie), Alex Barber, Kiauna Johnson, Bianca Lujan, Paige Rinta.

Reining (14 riders) -- 3, Kendall Pedigo.

Stock Seat (17 riders) --5, Alex Barber. 6, Paige Rinta.

Hunt Seat (24 riders) -- 2 (tie), Alex Barber. 6 (tie), Kylie Vroman.

Over Fences (8 riders) -- 2, Kendal Pedigo. 5, Kylie Vroman. 7, Beca Thomas.

Working Pairs (22 riders) -- 2, Alex Barber, Paige Rinta. 3 (tie), Madison Pongon, Kylie Vroman. 7, Lacey Ailshie, Casey Kampe. 8, Emily Giffoni, Lonni Knaisch. 9 (tie), Kiauna Johnson, Kendall Pedigo.

Drill-Working 4 (6 teams) -- 4 (tie), Prairie.

Drill 6-plus (3 teams) -- 1 (tie), Prairie.

Poles (41 riders) -- 6, Lonnie Knaisch.

Figure 8 (46 riders) -- 8, Lacey Ailshie. 10, Casey Kampe.

Flags (28 riders) -- 5, Kolton DeHaan.

Canadian Flags (12 teams) -- 5, Lacey Ailshie, Alex Barber, Kolton DeHaan, Stephanie Ivarsen.

Bi-Rangle (35 teams) -- 7, Lacey Ailshie, Kiauna Johnson.

Keyhole (39 riders) -- 4, Alex Barber. 6, Lacey Ailshie. 9, Kiauna Johnson. 10, Casey Kampe.

Breakaway (10 riders) -- 5, Casey Kampe.

Sorting (29 teams) -- 2, Kolton DeHaan, Trevor Thayer.

Steer Daubing (20 riders) -- 5, Lacey Ailshie. 7, Casey Kampe.

Prairie state qualifiers

(District medal in parentheses)

The state meet is May 16-19 at Moses Lake.

Showmanship -- Alex Barber (gold).

In-Hand Trail -- Bianca Lujan (bronze).

Trail -- Paige Rinta (silver); Kylie Vroman (first alternate).

Working Rancher -- Kendall Pedigo (gold); Alex Barber (bronze); Paige Rinta (second alternate).

In Hand Obstacle Relay -- Alex Barber, Kiauna Johnson, Bianca Lujan, Paige Rinta (second alternate).

Reining -- Kendall Pedigo (silver).

Stock Seat -- Paige Rinta (gold); Alex Barber (first alternate).

Hunt Seat -- Alex Barber (gold); Kylie Vroman (bronze).

Over Fences Kendal Pedigo (gold); Kylie Vroman (bronze); Beca Thomas (second alternate).

Dressage -- Kendall Pedigo (gold); Kylie Vroman (second alternate).

Working Pairs -- Alex Barber, Paige Rinta (bronze); Madison Pongon, Kylie Vroman 3Alt

Drill-Working 4 -- Prairie (third alternate).

Drill 6-plus -- Prairie (gold).

Poles -- Kiauna Johnson (first alternate).

Canadian Flags -- Lacey Ailshie, Alex Barber, Kolton DeHaan, Stephanie Ivarsen (second alternate).

Bi-Rangl -- Lacey Ailshie, Kiauna Johnson (second alternate).

Keyhole -- Alex Barber (state qualifier).

Barrels -- Lacey Ailshie (state qualifier).

Breakaway -- Casey Kampe (bronze); Lacey Ailshie (first alternate).

Steer Daubing -- Lacey Ailshie (silver).

SOFTBALL

FASTPICH SCORES

18U Ice Breaker Tournament

April 13-14 at Kennewick

NW Rage 11, Poulsbo Northstars 2

WA Speed Gold 5, NW Rage 2

Diamond Dusters 5, NW Rage 0

NW Rage 4, Snohomish Shock 3

NW Rage 12, WA Phoenix Gold 4

NW Rage 13, Seattle Spice 1