High school scoreboard 4/24

Published:

 

WEDNESDAY'S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

BASEBALL

Skyview at Evergreen, 4 p.m.

Camas at Heritage, 4 p.m.

Union at Battle Ground, 4 p.m.

Kelso at Prairie, 4 p.m.

Mountain View at Columbia River, 4 p.m.

Fort Vancouver at Hudson's Bay, 4 p.m.

SOFTBALL

Evergreen at Union, 4 p.m.

Heritage at Camas, 4 p.m.

Battle Ground at Skyview, 4 p.m.

Prairie at Kelso, 4 p.m.

Mountain View at Columbia River, 4 p.m.

Fort Vancouver at Hudson's Bay, 4 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 4:30 p.m.

Ridgefield at Washougal, 4:30 p.m.

BOYS SOCCER

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

TRACK AND FIELD

Union at Evergreen, 3:30 p.m.

GIRLS TENNIS

Camas at Evergreen, 3:30 p.m.

Heritage at Union, 3:30 p.m.

Battle Ground at Skyview, 3:30 p.m.

Mountain View at Prairie, 3:30 p.m.

Hudson's Bay at Columbia River, 3:30 p.m.

Kelso at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Mark Morris vs. Hockinson, 3 p.m. at Green Meadows

R.A. Long at Ridgefield, 4 p.m.

GIRLS GOLF

Union vs. Evergreen, 3:30 p.m. at Green Mountain

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview (14-4) 12 1

Heritage (12-6) 9 4

Union (11-6) 6 6

Battle Ground 5 8

Camas (4-14) 4 9

Evergreen 2 10

SKYVIEW 9, BATTLE GROUND 4

BGround 001 210 0--4 7 2

Skyview 104 004 x--9 7 3

Battle Ground

Pitching -- C. Waiters 3 IP, 4 H, 5 R, 0 ER, 5 BB, 1 K, loss; R. Betcher 2.2 IP, 3 H, 4 R, 3 ER, 2 BB; Lane 0.1 IP, 1K. Highlights -- Jay Becker 1-3, 2 R; Hayden Humphrey 2-4, 1 run, 2 RBI; Kevin Haynes 1-3; Ian Humphrey 1-2; Randle 1-4; Bobby Hoisington 1-3, run.

Skyview

Pitching -- Ian Hamilton 7 IP, 7 H, 4 R, 3 ER, 4 BB, 5 K, win. Highlights -- Reiley Henderson 2 runs; Curtis Perrin 1-3, 2 runs, 2 RBI; Jordan Freese 2 runs; Braydon Maney 1-3, run, 2 RBI; Brian Valentine 1-3; James Brooks 1-3, 2 RBI; Chase Wiger 2-4, run.

HERITAGE 8, UNION 1

Heritage 401 020 1--8 7 2

Union 100 000 0--1 4 3

Heritage

Pitching -- Alex Smith 7 IP, win, 9 Ks. Highlights -- Marcus Mason 2-2, HR, 2B, 3 RBI; Lovingood 2-3, RBI; Dakota Clevidence 1-2; Simon Bos 1-3, 2 RBI; Javier Villanueva 1-2.

Union

Pitching -- Ryan Carlson 51/3 IP, loss; 3Ks; Matt Huberty 22/3 IP. Highlights -- Jack Bauer 1-3; Jake Hawken 1-3; Cody Hawken 1-3, 2B; Abram Hartwig 1-3.

EVERGREEN 9, CAMAS 2

Evergreen 005 201 1--9 7 1

Camas 100 000 1--2 6 1

Evergreen

Pitching -- Patrick Thorpe 7 IP, win, 6 Ks. Highlights -- Thorpe 2-3, 2B, RBI; Jared Price 2-4, 3B; Grening 1-3, HR, 3 RBI; Dee 1-3; Allen 1-1, 2B.

Camas

Pitching -- Tyler Hallead 3 IP, loss; Gabe Heredia 3 IP; Sam Jones 1 IP. Highlights -- Blake Christopher 2-3, 2B; Reilly Hennessee 1-3; Reid Conlee 1-2; Jack Tomasini 1-1, 2B; Spencer Hunt 1-3, 3B.

JV – Camas 2-1.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View (14-4) 12 1

Kelso 10 3

Columbia River (12-6) 10 3

Prairie 6 7

Hudson's Bay 1 12

Fort Vancouver (2-15) 0 13

PRAIRIE 20, FORT VANCOUVER 0

Prairie 546 05 --20 27 1

Ft. Vanc. 000 00 --0 3 5

Prairie

Pitching -- Taylor 2 IP, win; Callaway 1 IP; Gawley 2 IP. Highlights -- Callaway 4-7, HR, 4 RBI, 4 R; Gawley 4-4, 2 2B, 4 R; Lindstrom 3-4; Vick 5-7; Hall 3-4; Inman 2-3.

Fort Vancouver

Pitching -- Shawn Erager, 1 IP; Zach Johnson, 3 IP; Jake Rullman, 0.1 IP; Jake Dunn, 0.2 IP. Highlights -- Derek Pangelinan 1-2; Kyle Komlosi 1-2; Matt Hossner 1-1, 2B.

COLUMBIA RIVER 7, KELSO 4

Kelso 000 000 4--4 4 3

Col. River 202 003 x--7 7 2

Kelso

Pitching -- Cobi Johnson 5 1/3 IP, loss; Steve Christen 2/3 IP. Highlights -- T. Radcliffe 1-3, 2B; Tyson Johnson 1-3; Margaris 1-3, 2B; Mackey 1-3, 2 RBI.

Columbia River

Pitching -- Rian Bassett 7 IP, win, 7 Ks, 0 ERs. Highlights -- Michael McCann 1-3, 2B, 3 R; Andrew Haley 1-2, 2B, RBI; Oscar Golberg 2-3, 2 2Bs, RBI; Clark Bryant 1-3, RBI; Sam Walker 1-2; Trey Walker 1-3, RBI.

JV -- Kelso won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (10-4) 6 1

Hockinson (5-11) 5 4

Ridgefield (6-8) 4 3

R.A. Long (9-7) 5 4

Washougal (0-13) 0 8

R.A. LONG 4, WASHOUGAL 0

Wash. 000 000 0--0 3 3

R.A. Long 200 200 0--4 4 0

Washougal

Pitching -- Nick Costa-Stange 6 IP, loss, 6 Ks, 1 ER. Highlights -- Zach Pietala 1-3; Braden Devlin 1-2; Jake Meyers 1-3.

R.A. Long

Pitching -- Tanner Ruffe 7 IP, win, 9 Ks. Highlights -- Rauson Fine 2-3, 2 RBI; Adam Harris 1-2, 2B, RBI; Matt McGraw 1-3.

RIDGEFIELD 8, HOCKINSON 4

Hockinson 001 300 0--4 6 0

Ridgefield 102 060 x--8 6 1

Ridgefield

Pitching -- Nick Martin 5 IP, win, 8 Ks; Joe Siegel 2 IP, save. Highlights -- Siegel 2-3, 2 HR, 4 RBI; Johnny Osborn 1-4, 2B, 2 RBI; Grant Mersinger 1-3, RBI; Anthony Leino 1-3, R.

1A TRICO LEAGUE

W L

Castle Rock (10-6) 10 2

La Center (9-4) 9 3

Kalama (10-5) 8 4

Toledo/Winlock (9-8) 7 5

Woodland (11-5) 8 4

Stevenson (10-6) 5 6

White Salmon (1-12) 1 11

Ilwaco (1-13) 0 12

Tuesday's games

Castle Rock 2, Toledo 0

Castle Rock 7, Toledo 5

Stevenson 12, White Salmon 2

White Salmon 5, Stevenson 2

WOODLAND 7-15, KALAMA 2-4

Kalama 000 010 1--2 3 1

Woodland 200 050 x--7 7 1

Kalama

Pitching -- Clark 5 IP, McDaniel 0 IP, Mazza 1 IP. Highlights -- Vossen 1-3; Vaughn 2R; McDaniel 1-2; Stenkoski 1-2, RBI.

Woodland

Pitching -- Hunter Huddleston 6+ IP, win, 6K, 3H, 3BB; Aaron Shoup, 1 IP, 3K, 2BB. Highlights -- Bryce McQuivey 1-3, R, RBI; Aaron Shoup 1-2, R; Hunter Huddleston 2-3, R, 3RBI, HR; Trevor Huddleston 1-1, RBI; Cy Whitmire 1-4; Tanner Huddleston 1R; Austin Holcomb 1-1, R; Colton Lucas 1R; Joe Rodgers 1R.

Woodland 019 000 5--15 13 4

Kalama 030 010 0-- 4 5 4

Woodland

Pitching -- Aaron Shoup 1.1 IP, 1H, 1K, 4 BB; Trevor Huddleston, win, 5.2 IP, 0 ER, 4H, 9K, 7BB. Highlights -- Bryce McQuivey 2-4, 2R; Aaron Shoup 1-3, R, RBI; Tim Herz 1R; Hunter Huddleston 2-4, 3R, 2RBI, 2 2B; Trevor Huddleston 2-3, 3 R, 3 RBI, 2B; Cy Whitmire 2-4, 3R, 2B; Austin Holcomb 1-4, R, 2RBI; Colton Lucas 2-3, R, 3RBI; Joe Rodgers 1-4, 2 RBI.

Kalama

Pitching -- Vaughn 2.1 IP; Carter 2.2 IP; Mazza 2 IP. Highlights -- Carter 2-5, 2 RBI; Clark 1-5; McDaniel 1-4, 2B; Mazza 1-3, R; Stenkoski 2R; Stone 1R; Drabek RBI.

LA CENTER 14, ILWACO 0

La Center

Pitching -- Isaiah Block, no hitter.

LA CENTER 22, ILWACO 2

SOFTBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas 3 0

Union (8-5) 2 1

Battle Ground 2 1

Skyview (6-6) 2 1

Evergreen (6-6) 0 3

Heritage 0 3

CAMAS 9, UNION 1

Camas 200 160 0--9 9 0

Union 000 100 0--1 2 5

Camas

Pitching -- Harli Hubbard 7 IP, 2 H, 1 R, 13 K, win. Highlights -- Amee Aarhus 1-5; Lena Richards 2-3, 2 runs, 2 RBI; Katie Schroeder 2-5, 2B, run, 3 RBI; Hubbard 1-4, run; Hannah Welborn 1-3, 2 runs, RBI; Mackenzie Farnham 1-4, run, RBI; Rio Smith 1-3, 2 RBI.

Union

Pitching -- Emma Alfonso 4.1 IP; 9 H, 9 R, 1 K, loss; Morgan Spieth 2.2 IP, 1 K. Highlights -- MacKenzie Hill 1-3 RBI; Alexis Staton 1-3.

JV -- Camas won; C -- Camas won.

SKYVIEW 13, EVERGREEN 3

Evergreen 003 000 --3 4 0

Skyview 003 541 --13 15 2

Evergreen

Pitching -- Bailey Simms 4 IP, loss; Kaycee Jones-Allinger 2 IP; Highlights -- Jones-AllInger 1-2, RBI; Sondra Cardin 1-2, 2B; Densmore 1-3; Deja Nicholas 1-2, 2 SB.

Skyview

Pitching -- Emily Dobbin 3 IP, 3 Ks, 0 ERs; Michelle Brincefield 3 IP, win, 2 Ks. Highlights -- Emily Dobbin 4-5, 2 2Bs, 3 R; Madison Anthony 2-3, HR, 2 R, 7 RBI; Brincefield 2-4, HR, 3 RBI; Jessica Schaub 2-4, 2B, RBI; Katie Bittner 1-1, HR, 3 BBs, RBI; Megan Settje 3-4, 2 R; Kayla Moore 1-1, 2B.

JV -- Skyview won.

BATTLE GROUND 5, HERITAGE 4

Heritage 000 030 1--4 9 4

BGround 210 002 X--5 14 0

Heritage

Pitching -- Shelby Grover 6 IP, 14 H, 14 H, 5 R, 4 ER, 4 K, loss; Highlights -- Bethany Jenkins 1-4; A. Edwards run; Delaney Tuholski 2-4, 2 runs, 2 HR, 4 RBI; Leila Stutesman 1-4; A. White 1-3; Destinee Thomas 1-3; M. Bare 1-3; Shelby Grover 2-3.

Battle Ground

Pitching -- Kristina Fischer 1.1 IP, 4 H, 0 R, 1K; Jordan Holmquist 3.2 IP 2 H, 3 ER, 4 K, win; Parker Boyd 2 IP, 3 H, 1 ER, 3 K. Highlights -- Delany Kelly 2-3, 2 runs; Cassie Adams 2-4, run; Bobbi Bertsch 1-3, 2B, RBI; Carly Hershberger 1-3, 2B, RBI; Mickenzie Sachen 1-3, RBI; Courtney Railing 1-3; Brittany Langdon 1-3, run; Haley Hamilton 3-3, run, 2B, RBI; Jordan Holmquist 2-3.

JV -- Battle Ground won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Prairie 3 0

Kelso 2 0

Mountain View (9-4) 2 1

Columbia River 2 2

Hudson's Bay 0 2

Fort Vancouver 0 4

COLUMBIA RIVER 12, FORT VANCOUVER 0

C. River 501 24 --12 16 0

Fort 000 00 --0 1 5Columbia River

Pitching -- Katelyn Costanza 2 IP, 2K, win; Grayson Burke 3 IP, 7 K. Highlights -- Burke 2-4, 4 SB, RBI; Teaghan Cowles 3-4, RBI; Maggie Hershaw 1-4, 2 RBI, SB; Ashley McGee 3-3, SB; Allie Hutchinson 3-3, 3B, SB, 2 RBI; Emma Tucker 2-2; Kayla Burns 1-1, RBI; Natalie Luther 1-4, SB;

Fort Vancouver

Pitching -- Weber 3 IP, loss; Beck 2 IP. Highlight -- Smith 1-2.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield (8-2) 4 1

R.A. Long (6-2) 3 1

Mark Morris (4-4) 2 3

Washougal (4-4) 1 2

Hockinson (4-5) 1 3

Tuesday's score

Hockinson 7, Mark Morris 6

RIDGEFIELD 1, R.A. LONG 0, 8 inn.

RA Long 000 000 00--0 4 1

Ridgefield 000 000 01--1 6 2

R.A. Long

Pitching -- Tori Almos 7.1 IP, 6 H, 1 R, 6 K. Highlights -- Jay Smith 2-3, 2B; Cathart 1-3; Almos 1-3.

Ridgefield

Pitching -- Shannon Boyle 8 IP, 4 H, 0 R, 6 K win. Highlights -- Megan Holman 2-3, 2B; Maddi Ochoa 1-3; Shyanne Chandler 1-4, run; Carly Estes 1-4, RBI; Bri Cunningham 1-3.

JV -- Ridgefield 8-6.

1A TRICO LEAGUE

W L

Woodland (14-1) 10 0

La Center (9-3) 8 1

Kalama (6-5) 6 4

Toledo/Winlock (5-9) 5 5

Stevenson (5-6) 3 4

Castle Rock (2-8) 2 8

Ilwaco (3-10) 2 9

White Salmon (2-7) 1 5

Tuesday's games

Stevenson at White Salmon DH

Toledo 23, Castle Rock 3

Toledo 11, Castle Rock 1

LA CENTER 13, ILWACO 3

Ilwaco 000 201 --3 4 3

La Center 010 526 --13 21 1

La Center

Pitching -- Emily Muffett 6 IP, win. Highlights -- Alicen Smith 2-5, RBI; Haley Stinson 3-4, 2B, 2 RBI; Kayla Aguirre 2-4, RBI; Samantha Norris 2-4, 2 RBI; Tessa Gawley 2-3, HR, RBI; Muffett 2-2; Amanda Moudy 1-3; Rachel Moudy 4-4, 2 2B, 4 RBI; Samantha Zumstein 3-4, 2 2B, 2 RBI.

LA CENTER 15, ILWACO 1

La Center 012 336 --15 18 1

Ilwaco 000 100 --1 2 3

La Center

Pitching -- Muffett 6 IP, win. Highlights -- Smith 3-4, 2B; Stinson 1-4, RBI; Aguirre 2-5, 2 2B, 3 RBI; Norris 2-5, 2B, HR, 4 RBI; Gawley 3-6, 2 2B; Muffett 2-2, 2 2B; A. Moudy 1-3, RBI; R. Moudy 2-3, 2B, RBI; Zumstein 2-3, 2B, RBI.

WOODLAND 10, KALAMA 0

Kalama 000 000 --0 2 7

Woodland 121 213 --10 11 1

Woodland

Pitching -- Makayla Lefever 14 K, 0 BB; Highlights -- Sorenson 3-3.

WOODLAND 12, KALAMA 0

Woodland 422 40 --12 10 0

Kalama 000 00 --0 0 6

Woodland

Pitching -- Maddie Sorenson 9 K, PG. Highlights -- Lefever 3-4.

BOYS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Union (9-0-4) 5 0 2

Skyview 5 1 1

Camas 5 2 0

Evergreen 2 4 1

Battle Ground 1 5 0

Heritage 0 6 0

SKYVIEW 5, EVERGREEN 2

Skyview

Goals (assists) -- Carter Johnson (Austin Horner); Johnson (PK); Johnson; Johnson (Gabe Weber) Johnson (Trevor Ervin). Goalkeeper saves -- Evan Laws 4, including one on a PK.

Evergreen

Goals (assists) -- Timur Zhividze (Conner Finnegan), Zhividze (Ryan Ashbaker); Goalkeeper saves -- Oscar Perez 7.

Halftime -- 3-0.

JV -- Skyview 2-0.

UNION 3, HERITAGE 0

Union

Goals (assists) -- Nathaniel Cheney (Ashton Rimer); Mitch Wheelon (Gabe Martin); Cheney (Sterling Ransom). Goalkeeper saves -- Grant Alcorn 2.

Halftime -- 3-0.

CAMAS 5, BATTLE GROUND 0

Camas

Goals (assists) -- Caleb Morrisey (Lucas Ulmer), Cameron Eyman (Cayne Caldwell), Nate Beasley, Eyman (Beasley). Goalkeeper saves -- Connor Heredia 0, Sharif Batroukh 1.

Halftime -- Camas 1-0.

JV -- Camas 1-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Columbia River (7-4-2) 5 0 2

Mtn. View (7-3-3) 4 1 2

Fort Vancover (6-7) 4 3 0

Prairie (4-8-1) 3 3 1

Hudson's Bay 1 4 2

Kelso 0 6 1

HUDSON'S BAY 1, COLUMBIA RIVER 1

Hudson's Bay

Goal (assist) -- Eleazar Ornealas (Luis Marcial). Goalkeeper saves -- Glidden 3.

Columbia River

Goal (assist) -- Brian Wright (Sam Niedner). Goalkeeper saves -- Ian Gorham 5.

Halftime -- Tied 0-0.

JV -- Columbia River 4-2

MOUNTAIN VIEW 4, PRAIRIE 3

Mountain View

Goals assists -- Tristen Payne (Kody Ulrich), Marshall Hartley (Rylan Berriman), Payne (Michael Beauchamp), Berriman (Payne). Goalkeeper saves -- Christian Asivido 5.

Prairie

Goals (assists) -- Gregorio Moreno (Joel Aguilar); Riley Bufford (Stefan Thyron); Thyron. Goalkeepers saves -- Ben Stevenson 9.

Halftime -- Mtn View 2-1.

JV -- Mountain View 3-0.

FORT VANCOUVER 2, KELSO 1

Fort Vancouver

Goals (assist) -- David Solis (Edwin Duran); Duran (Cameron Addis). Goalkeeper saves -- Oswaldo Camarena 3.

Halftime -- Fort Vancouver 2-0.

JV -- Kelso 3-1.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield (9-3-1) 4 1

Hockinson (9-3) 5 1

Mark Morris 2 3

R.A. Long 2 4

Washougal (4-11) 1 5

HOCKINSON 4, WASHOUGAL 2

Hockinson

Goals (assists) -- Mitchell Pinney (Conner Thompson); Pinney (Thompson); Pinney (Brett Sparks); Emmanuel Gil (Thompson). Goalkeeper saves -- Casey Turner 5.

Washougal

Goals (assists) -- Mauro Gonzalez (Elesey Razunouskiy); Mauro Gonzalez (Elesey Razunouskiy); Goalkeeper saves -- Chase Duey 6.

Halftime -- Hockinson 3-2.

JV -- Hockinson 4-0.

MARK MORRIS 1, R.A. LONG 0

1A TRICO LEAGUE

W L

White Salmon (11-1) 11 0

Seton Catholic (10-2) 10 1

Toledo/Winlock (6-7) 6 5

Woodland (5-7) 5 6

La Center (4-9) 4 8

Stevenson (4-6) 4 6

King's Way Chr. (2-8) 2 8

Castle Rock (0-11) 0 10

Tuesday's games

White Salmon 2, Toledo 0

King's Way Christian vs. Stevenson

WOODLAND 4, LA CENTER 1

Woodland

Goals (assists) -- Israel Lopez (Anthony Dizon); Dizon (Vince Dizon); V. Dizon; V. Dizon (A. Dizon). Goalkeeper saves -- Carson LeFrancq 5.

Halftime -- Woodland 1-0.

SETON CATHOLIC 9, CASTLE ROCK 1

Seton Catholic

Goals (assists) -- Erik Powell (Brennan McDaid-O'Neill); Powell (Dylan Cole); Powell (Cole); Powell (McDaid-O'Neill); McDaid-O'Neill (Powell); John Polen (Powell); Riley McShane (Polen); Powell (Polen); Polen (McDaid-O'Neil. Goalkeeper saves -- Grant Snodgrass 3.

Halftime -- 5-1.

NON-LEAGUE

Tuesday's late match

RIDGEFIELD 7, WHITE SALMON 1

Ridgefield (9-3-1)

Goals (assists) -- Jared Williams (Tanner Konkright), Nate Miller (Konkright), Williams (Charlie Hauser), Hauser (Konkright), Max Hauser (Charlie Hauser), Chase Majury (Nate Williams), and Liam Knoeppel (unassisted). Goalkeeper saves -- Dalton Ries 1, Justin Stay 1.

Halftime -- Ridgefield 3-1.

JV -- Ridgefield 6-1.

BOYS TRACK AND FIELD

SKYVIEW 101, BATTLE GROUND 44

100 meters -- Robert Peterson (BG) 11.24; 200 -- Robert Peterson (BG) 22.89; 400 -- Gage Stumpf (S) 53.07; 800 -- Colby Gilbert 2:01.30; 1,600 -- Colby Gilbert (S) 4:37.75; 3,200 -- Kaden Harbertson (S) 10:26.09; 110 hurdles -- Skyler Piper (S) 16.11; 300 hurdles -- Skyler Piper (S) 42.60; 400 relay -- Battle Ground 43.98; 1,600 relay -- Skyview 3:38.30; Shot put -- William Lopez (S) 48-9.75; Discus -- William Lopez (S) 137-10; Javelin -- Jabari Marshall (S) 162-5; High jump -- Peyton Fredrickson (S) 6-0; Long jump -- Alec Dronen (S) 19-9.25; Triple jump -- Daniel Duong (BG) 41-2.5; Pole vault -- John Wollam Jr. (BG) 11-3.

CAMAS 119, HERITAGE 26

100 meters -- Cole Zarcone (C) 10.88; 200 -- Cole Zarcone (C) 22.71; 400 -- Israel Williams (C) 53.12; 800 -- Keaton Spiller (H) 2:01.12; 1,600 -- Riley Hein (C) 4:38.78; 3,200 -- Andrew Kaler (C) 10:19.56; 110 hurdles -- Ryan Gunther (C) 15.75; 300 hurdles -- William Ephraim (C) 42.47; 400 relay -- Camas 48.43; 1,600 relay -- Heritage 3:36.88; Shot put -- Chris Durrett (C) 47-8; Discus -- Jacob Wagner (H) 142-0; Javelin -- Riley Moss (C) 143-9.5; High jump -- Ryan Gunther (C) 5-6; Long jump -- Josh Ryan (C) 20-9; Triple jump -- Josh Ryan (C) 41-0; Pole vault -- Jackson Toole (C) 10-0.

KELSO 78, MOUNTAIN VIEW 67

100 meters -- Lyeve (MV) 11.07; 200 -- Chim (K) 23.09; 400 -- Davies (MV) 53.49; 800 -- Leaf (K) 2:05.93; 1,600 -- Mounier (K) 4:45.64; 3,200 -- Mounier (K) 10:36.95; 110 hurdles -- Erows (MV) 17.12; 300 hurdles -- Eros (MV) 43.50; 400 relay -- Mountain View 45.75; 1,600 relay -- Kelso 3:40.83; Shot put -- Andrew Almquist (K) 45-8; Discus -- Ryan Tonder (MV) 137-3; Javelin -- Tanner Hendrickson (K) 157-1; Long jump -- Gilbert Ryker (MV) 20-9; Triple jump -- Sommit Chimm (K) 40-71/2; High jump -- Justin B (K) 5-6; Pole vault -- Zach Berganzine (K) 12-0.

HUDSON'S BAY 78, FORT VANCOUVER 67

100 meters -- Mohamed Conteh (FV) 11.96; 200 -- GaQuan White (FV) 24.45; 400 -- Matt Delisle (FV) 52.56; 800 -- Justin Ledridge (FV) 2:14.18; 1,600 -- Justin Ledridge (FV) 4:59.47; 3,200 -- Kevin Ness (HB) 12:12.08; 110 hurdles -- Romel Turac (HB) 16.68; 300 hurdles -- Mohamed Conteh (FV) 42.66; 400 relay -- Fort Vancouver 44.57; 1,600 relay -- Fort Vancouver 3:44.00; Shot put -- TJ Brumfield (HB) 45-6; Discus -- John Clark (HB) 124-8; Javelin -- Caleb Grahbert (HB) 133-9; Long jump -- Arrius Presley (HB) 19-3; Triple jump -- Matt Delisle (FV) 40-13/4; High jump -- Matt Delisle (FV) 5-6; Pole vault -- Oleg Korvin (FV) 12-0.

PRAIRIE 75, COLUMBIA RIVER 70

100 meters -- Marcus Gaylor (CR) 10.59; 200 -- Marcus Gaylor (CR) 21.76; 400 -- JaMariay McDonald (P) 53.01; 800 -- Miles Park (CR) 2:03.14; 1,600 -- Austin Blankenship (CR) 4:50.87; 3,200 -- Austin Blankenship (CR) 10:15.2; 110 hurdles -- Peter Zalk (P) 14.78; 300 hurdles -- Josiah Schmidt (P) 42.93; 400 relay -- Prairie 44.11; 1,600 relay -- Prairie 3:32.82; Shot put -- Joseph Keller (CR) 50-3; Discus -- James Niemela (CR) 125-1; Javelin -- Joseph Stufflebean (CR) 151-9; High jump -- Josiah Schmidt (P) 6-1; Long jump -- James Phillips (P) 22-5.5; Triple jump -- Ringold (CR) 40-10.75; Pole vault -- Peter Zalk (P) 13-7.

R.A. LONG 68, RIDGEFIELD 58

100 meters -- Jacob Yordy (RAL) 11.0; 200 -- Yordy (RAL) 23.2; 400 -- Tyler Dribble (RAL) 55.5; 800 -- Dustin Nading (RA) 2:15.6; 1,600 -- Corben Peltier (RA) 5:05.9; 3,200 -- Nading (RA) 10:56.2; 110 hurdles -- Anthony Bruno (R) 18.6; 300 hurdles -- N/C; 400 relay -- Ridgefield 47.8; 1,600 relay -- Ridgefield 3:54.7; Shot put -- Alex Olson (R) 42-23/4; Discus -- Olson (R) 115-6; Javelin -- Nathan Eggelston (R) 126-5; Long jump -- Austin Hammond (RA) 17-111/4; Triple jump -- Clark (RA) 35-5; High jump -- Carlos Carsecos (RA) 4-10; Pole vault -- Richard Clark (RA) 13-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

SKYVIEW 82, BATTLE GROUND 67

100 meters -- Andrea Olstead (BG) 13.22; 200 -- Andrea Olstead (BG) 26.60; 400 -- Madison Lanford (S) 1:05.0; 800 -- Christina Devine (BG) 2:34.65; 1,600 -- Megan Condon (S) 5:36.85; 3,200 -- Sara Taferre (S) 12:17.21; 100 hurdles -- Madison Lanford (S) 16.47; 300 hurdles -- Jessie Horn (S) 49.09; 400 relay -- Skyview 51.83; 800 relay -- Battle Ground 1:49.42; 1,600 relay -- Battle Ground 4:29.88; Shot put -- Aubrey Ward-El (S) 40-8.5; Discus -- Jossilyn Blackman (BG) 107-5; Javelin -- Aubrey Ward-El (S) 123-6; High jump -- Emily Morrison (S) 4-11; Long jump -- Emily Griffith (BG) 15-3; Triple jump -- Emily Morrison (S) 33-8.5; Pole vault -- Laura Shannon (BG) 9-6.

CAMAS 115, HERITAGE 35

100 meters -- Amanda Shi (C) 12.89; 200 -- Ali Nuce (C) 27.15; 400 -- Ali Nuce (C) 1:02.45; 800 -- Maddie Woodson (C) 2:27.15; 1,600 -- Maddie Woodson (C) 5:29.59; 3,200 -- Laura Ketring (C) 12:28.15; 100 hurdles -- Jordan Davis (C) 15.53; 300 hurdles -- Jordan Davis (C) 46.56; 400 relay -- Camas 54.67; 800 relay -- Camas 1:55.12; 1,600 relay -- Camas 4:20.31; Shot put -- Guadalupe Mendoza (H) 35-4; Discus -- Guadalupe Mendoza (H) 118-11; Javelin -- Amber Corbett (C) 123-5; High jump -- Lauren Neff (C) 5-2; Long jump -- Britni Atwell (H) 16-0; Triple jump -- Kathryn Johnson (C) 38-10; Pole vault -- Caleigh Lofstead (C) 9-6.

KELSO 94, MOUNTAIN VIEW 45

100 meters -- Walton (MV) 13.31; 200 -- Person (MV) 26.88; 400 -- Iddings (K) 1:00.06; 800 -- Troop (K) 2:33.29; 1,600 -- Arocha (K) 5:36; 3,200 -- N/A; 100 hurdles -- Emmert (K) 16.78; 300 hurdles -- Emmert (K) 47.96; 400 relay -- Kelso 54.49; 800 relay -- Kelso 1:52.35; 1,600 relay -- Kelso 4:46.53; Shot put -- Annika Cranston (MV) 30-7; Discus -- Bailey Lindsley (MV) 107-11; Javelin -- Natalie Reynolds (K) 97-10; Long jump -- Kiana Davis (K) 18-8; Triple jump -- Kiana Davis (K) 38-9; High jump -- Kiana Davis (K) 5-4; Pole vault -- Baron (K) 9-6.

HUDSON'S BAY 101, FORT VANCOUVER 42

100 meters -- Emily Sallberg (HB) 13.89; 200 -- Sierra Jones (HB) 29.49; 400 -- Mateya Bernasder (HB) 1:10.84; 800 -- Karen Nguyen (FV) 2:40.07; 1,600 -- Anna Gilbert (HB) 6:51.46; 3,200 -- Katya Mertra (HB) 14:06.82; 100 hurdles -- Erica Wiems (HB) 18.38; 300 hurdles -- Erica Wiems (HB) 57.34; 400 relay -- Hudson's Bay 51.77; 800 relay -- Hudson's Bay 1:56.46; 1,600 relay -- Hudson's Bay 5:00.39; Shot put -- Molly Deleo (FV) 30-21/2; Discus -- Molly Deleo (FV) 76-0; Javelin -- Katelyn Shaw (HB) 73-4; Long jump -- Karen Nguyen (FV) 14-0; Triple jump -- Esmy Espinoza (FV) 20-113/4; High jump -- Danae Lee (HB) 5-0; Pole vault -- Trina Perepechaeva (FV) 7-6.

COLUMBIA RIVER 102, PRAIRIE 48

100 meters -- Emily Morgan (CR) 12.35; 200 -- Emily Morgan (CR) 26.0; 400 -- Lindsay Asplund (P) 1:01.0; 800 -- Nicole Goecke (P) 2:18.9; 1,600 -- Lindsay Tompkins (P) 5:18.0; 3,200 -- Ana Delgadillo (CR) 12:53.0; 100 hurdles -- Reilly Watts (CR) 17.12; 300 hurdles -- Molly Bosch (CR) 52.09; 400 relay -- Columbia River 51.53; 800 relay -- Prairie 1:52.32; 1,600 relay -- Prairie 4:23.36; Shot put -- Brooke Williams (CR) 31-1; Discus -- Reilly Watts (CR) 95-7; Javelin -- Liliana Delgadillo (CR) 100-0; High jump -- Haylee Castro (CR) 5-1; Long jump -- Brooke Williams (CR) 16-0; Triple jump -- Brooke Williams (CR) 34-3.75; Pole vault -- Lindsay Asplund (P) 9-0.

RIDGEFIELD 102, RA LONG 46

100 meters -- Regan Page (R) 12.9; 200 -- Page (R) 27.5; 400 -- Page (R) 1:02.9; 800 -- Ashlin Opegrande (RA) 2:36.4; 1,600 -- Bailey Birch (R) 6:01; 3,200 -- Birch (R) 13:18.8; 100 hurdles -- Tori Pfeiffer (R) 17.8; 300 hurdles -- Pfeiffer (R) 53.5; 400 relay -- Ridgefield 57.7; 800 relay -- Ridgefield 2:11.9; 1,600 relay -- Ridgefield 4:44.7; Shot put -- Sileena Stephens (RA) 34-33/4; Discus -- Miradna Wynn (RA) 73-9; Javelin -- Tammy Picketts (R) 104-7; Long jump -- Julia Benzel (R) 15-63/4; Triple jump -- Julia Benzel 32-6; High jump -- Addy Nelson (RA) 5-0; Pole vault -- Jolee Melink (RA) 9-0.

GIRLS TENNIS

BATTLE GROUND 4, HERITAGE 2

Singles -- Taylor Beardall (BG) d. Alesha Singleton 6-1, 6-3; Holly Helmes (BG) d. Sabriena Fuller (H) 6-0, 6-0; Vickie Sncherbina (H) d. Myra Mattila (BG) 6-2, 5-7, 6-1.

Doubles -- Jennifer Harvey/Dani Sakaida (H) d. Kaitlin Pankratz/Alyse Scholten 7-5, 7-5; Sarah Walikainen/Kira O'Connor 4-6, 6-3, 7-5; Danielle Hokanson/Kelly Casey (BG) d. Kara Paolisso/Kendra Williams 6-4, 6-1.

PRAIRIE 6, FORT VANCOUVER 0

Singles -- Katherine Cook (P) d. Emma Nellor 6-0, 6-0; Zoe Lovell (P) d. Ilso Teppo 7-5, 3-6, 6-1; Kanan Sato (P) d. Solori Tamakle 6-0, 6-4.

Doubles -- Kiara Kindler/Shannon Sterling (P) d. Holly Ta/Wendy Hsei 6-0, 6-0; Alicia Stewart/Kesley Strain (P) d. Olesya Gubar/Svetlana Karpenko 6-0, 6-0; Mariah Chapman/Becky Shirley (P) d. Tina Nguyen/Baochae Tran 6-1, 6-2.

JV -- Prairie 3-0.

GIRLS GOLF

MOUNTAIN VIEW 184, COLUMBIA RIVER 220

At par-36 Green Mountain

MOUNTAIN VIEW -- Rachel Kim 46, Abby Kadrmas 46, Ahreum Yang 46, Hunter Lackaff 46, Jenna'e Lecomte 52, Hannah Lackaff 53.

COLUMBIA RIVER -- Chloe Bartek 45, Nanae Kastner 58, Sarah Cash 58, Gracie Sperry 59, Maddie Pirkl 60, Shelby Yackley 64.

KELSO 213, FORT VANCOUVER INC.

At par-35 Fairway Village

KELSO -- Kayli Thompson 43, Ariel Osborn 49, Amanda Croy 62, Lily Hill 59.

FORT VANCOUVER -- Anna DeLeo 57, Nerfi Rodriguez 60, Carolyn Covak 78.

CAMAS 220, HERITAGE INC.

CAMAS -- Connie Wang 54, Lindsey Kosaki 55, Sarah White 54 Stephanie Howd 57.