High school scoreboard 12/15

Published:

 

BOYS BASKETBALL

HOCKINSON 76, MOUNTAIN VIEW 49

HOCKINSON -- Taylor Rennaker 13, Nate Gunderson 2, Jack Klodt 15, Alan Haagen 14, Jared Broer 8, Casey Tuner 8, Austin Steimle 3, Taylor Ellensohn 5, Littleton Davidson 5, Jess Krahn 2, Brian Prigmore 0. Totals 25 (4) 21-37 79.

MOUNTAIN VIEW (1-5) -- Alex Torson 18, Garrett Jones 10, Collin Biggs 2, Jake Ryan 0, Nolan Biggs 3, Jeremiah Duenas 2, Danny Crenshaw 2, Dante Williams 8, Cameron O'Neil 4, Jose Leyva 0, Spencer Ortega 0. Totals 14 (2) 15-31 45.

Hockinson 6 26 21 23--76

Mtn View 6 13 15 15--49

JV -- Hockinson won.

FORT VANCOUVER 47, GLACIER PEAK 44 (OT)

GLACIER PEAK -- Bobby Brooks 2, Tyler Kjelesvik 6, Brady Southard 9, Nick Allan 7, Luke Neill 5, Justin Guffey 2, Trey Chambers 13. Totals 17-53 7-17 44.

FORT VANCOUVER -- Jacob Brugman 0, Will Doty 8, Tre Eisenhut 21, Noah Harris 3, Jacob Howard 6, Jordan Howard 2, Jordan Suell 7, Marquis Taylor 0. Totals 16-48 13-17 47.

Glacier Pk 13 8 12 7 4--44

Fort Vanc. 11 8 8 13 7--47

OLYMPIA 56, BATTLE GROUND 49

BATTLE GROUND -- Jamie Ford 11, Nate Moring 5, Damien Ford 7, Jeff Moran 5, Devin Johnson 8, Ben Nikolas 0, Josh Lemar 5, Colby Cahoon 4, Taylor Smith 0, Keaton Hoots 0. Totals 17 (4) 10-20 49.

OLYMPIA -- Matheney 10, Bessett 2, Fortier 9, Corter 3, Settig 8, Tripp 4, Friend 9, Black 6, Bishop 6. Totals 22 (3) 9-16 56.

Battle Ground 10 8 15 14--49

Olympia 10 10 21 14--56

JV -- Olympia 61-45; C -- Olympia 54-41.

ARLINGTON 55, UNION 47

Boxscore not reported.

OTHER WASHINGTON SCORES

Anacortes 66, Tumwater 52

Arlington 55, Union 47

Asotin 66, Kendrick, Idaho 44

Auburn Riverside 76, Bonney Lake 35

Bellevue 92, Bothell 44

Brewster 64, Medical Lake 47

Cascade (Leavenworth) 58, Riverside Christian 6

Cashmere 69, Cheney 68

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 69, Grace Academy 62

Chiawana 60, Post Falls, Idaho 54

Cleveland 50, Chief Sealth 39

Coeur d’Alene, Idaho 62, Kennewick 53

Colton 52, Touchet 47

Curlew 62, Northport 33

Deer Park 61, Priest River, Idaho 49

DeSales 66, Tekoa-Oakesdale 20

East Valley (Spokane) 49, North Central 42

Eastmont 64, Moses Lake 62

Franklin 58, Mountlake Terrace 53

Franklin Pierce 66, Black Hills 54

Garfield-Palouse 75, St. John-Endicott 24

Gig Harbor 60, Peninsula 27

Hazen 51, Seattle Academy 50

Highland 53, Wahluke 28

Kalama 74, Ilwaco 16

Kennedy 67, Mt. Rainier 47

Kentridge 62, Auburn Mountainview 37

LaCrosse/Washtucna 71, Liberty Christian 53

Lake City, Idaho 81, Hanford 48

Lindbergh 67, Bear Creek School 61

Lummi 47, Mount Vernon Christian 18

Lyle-Wishram 49, Sherman, Ore. 38

Morton/White Pass 74, Adna 38

North Mason 55, Crosspoint Academy 41

North Thurston 54, Centralia 42

Northwest Christian (Colbert) 69, Springdale 29

Olympia 56, Battle Ground 49

Overlake School 60, South Whidbey 50

Pullman 63, Lakeland, Idaho 58

Rainier Beach 78, Seattle Prep 47

Republic 57, Inchelium 37

Richland 90, Hermiston, Ore. 69

Riverside 72, Timberlake, Idaho 52

Seattle Lutheran 55, Bush 19

Selkirk 59, Columbia (Hunters) 19

Sequim 72, Neah Bay 66

Shoreline Christian 36, Lopez 30

St. George’s 64, Colfax 35

Sultan 55, Everett 30

Sunnyside 71, Wenatchee 58

Tacoma Baptist 88, Orting 49

Todd Beamer 53, Inglemoor 33

University Prep 66, Coupeville 55

Vashon Island 66, Northwest School 33

White Swan 56, Bridgeport 16

Wilbur-Creston 56, Waterville 40

Wishkah Valley 58, Clallam Bay 16

Friday's late games

TOLEDO 70, SETON CATHOLIC 37

SETON CATHOLIC -- Davis 2, Grace 10, James 4, Strong 2, Wellman 3, Farrell 7, Chan 5. Totals N/A.

TOLEDO -- Brent Wood 17, Forrest Wallace 1, Kreed Askin 2, Grant McEwen 20, Ike Johnson 9, Jacob Andrews 2, Riley Bowen 4, Connor Vermilyea 8, Kodi Cline 5, Donevin Merly 2, Gabe Fuentes 0, Joe Wallace 0. Totals N/A

Seton 5 11 7 1 4--37

Toledo 28 22 11 9--70

GIRLS BASKETBALL

WOODLAND 61, RIDGEFIELD 41

WOODLAND (5-0) -- Madison Sorenson 26, Mckenna Mulder 11, Sidra Malik 8, Jessica Flanagan 2, Kendall Grell 10, Amber Malik 0, Kate Cochran 4. Totals 25 (4) 7-10 61.

RIDGEFIELD -- Erin Siegel 2, Bailey Hooghkirk 4, Brooke Kates 6, Emily Frikken 4, Emily Persons 2, Shannon Boyle 23, Abby Smithline 0. Totals 15 (2) 9-16 41.

Woodland 13 20 8 20--61

Ridgefield 13 8 13 7--41

JV -- Woodland 52-18.

LINCOLN 51, HERITAGE 17

LINCOLN -- Kiaira Thomas 9, Aamira Turner 11, Breneya Johnson 8, Kayla Mcean 3, Victoria Mukisa 2, Tamia Braggs 18. Totals 20 (2) 2-12 51.

HERITAGE (2-4) -- Ashley Edwards 6, Cassidy Morris 0, Anna Penttila 0, Shayla Bell 2, Mesha Branch 3, Madison Bare 6, Cassidy Williams 0, Jocylen Washington 0, Shanele Thomas 0, Lisi Thomas 0. Totals 6 5-19 17.

Lincoln 11 13 13 14--51

Heritage 4 3 7 3--17

JV -- Lincoln 32-20; C -- Lincoln won.

CENTRALIA 66, WASHOUGAL 42

CENTRALIA -- Not available.

WASHOUGAL (3-1) -- Brooke Croeni 2, Crystal Chase 4, Kristin Graham 0, Mackenzie Pfiefer 0, Haley Briggs 1, Megan Sharp 15, RaeAnn Allen 7, Jolynn Wenick 6, Alyssa Blankenship 7. Totals 16-63 9-19 42.

Centralia 19 16 16 15--66

Washougal 5 10 17 10--42

JV -- Washougal won.

Grant (Ore.) Tournament

ALOHA 46, EVERGREEN 36

EVERGREEN (6-1) -- Vella Jackson 4, Moriah Doyle 7, Jamilah Harper 2, Lexi Burney 7, Moné Tovar-Brackett 2, Triann Thompson 6, Jocelyn Gerdau 0, Cameronn Logan 2, Denisha Mataia 6 . Totals 14 (1) 7-15 36.

ALOHA -- Hindley 6, McCoy 3, Sibert 8, Waiwaiole 23, Andrews 6. Totals 17 (3) 9-24 46.

Evergreen 7 11 8 10--36

Aloha 18 7 8 13--46

JV -- Aloha won; C -- Evergreen won.

STEVENSON 56, SETON CATHOLIC 21

STEVENSON (1-2) — Alexis McKee 23, Chevy Peschel 0, Courtney Nieto 0, Jewel McKee 11, Haley Ulrey 3, Ari Morris 1, Christel Pat 2, Kendra Nichols 2, Amelia Hanley 6, Maddie Krog 6. Totals NA.

SETON CATHOLIC (0-3) — Kaylie Beckwitz 2, Tiana Scruggs 0, Ashley Watkins 4, L. Sheldon 8, E. Young 0, Racoz 2, P. Barbosa 3, A. Frazier 6, N. Nsulbuga 1, E. Martin 0, A. Barbosa 2, S. Hosley 0, Zolutko 0. Totals NA.

Stevenson 11 13 15 17—56

Seton 5 5 8 3—21

OTHER WASHINGTON SCORES

Bellingham 54, Marysville-Getchell 40

Bickleton 40, Granger 38

Black Hills 65, Timberline 42

Brewster 75, Medical Lake 28

Cascade (Leavenworth) 58, Riverside Christian 6

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 44, Grace Academy 38

Chiawana 62, Post Falls, Idaho 31

Cleveland 69, Chief Sealth 33

Colfax 60, St. George’s 34

Colton 78, Touchet 31

Curlew 42, Northport 29

Darrington 42, Friday Harbor 41

Davenport 50, Odessa-Harrington 36

Davis 59, Eisenhower 32

East Valley (Spokane) 60, North Central 58

Ferris 61, Richland 59, OT

Gig Harbor 61, Peninsula 31

Hanford 52, Lake City, Idaho 44

Kamiakin 59, University 49

Kentwood 50, Wilson 48

King’s 76, Archbishop Murphy 38

La Salle 62, Connell 29

Lake Stevens 55, Lynden 45

Liberty (Spangle) 53, Reardan 44

Liberty Christian 52, LaCrosse/Washtucna 19

Lyle-Wishram 49, Sherman, Ore. 38

Lynnwood 57, Mt. Rainier 54, 2OT

Mercer Island 58, Mount Si 40

Mount Vernon Christian 57, Lummi 23

Newport 49, Bonners Ferry, Idaho 18

North Beach 57, Northwest Christian (Lacey) 25

Northwest Christian (Colbert) 74, Springdale 27

Port Angeles 61, W. F. West 34

Priest River, Idaho 55, Deer Park 34

Pullman 57, Lakeland, Idaho 28

Raymond 69, Ocosta 22

Republic 62, Inchelium 28

River Ridge 47, Olympic 28

Rochester 46, Adna 43

Seattle Lutheran 47, Bush 27

Selah 47, Wapato 34

Selkirk 51, Columbia (Hunters) 35

Shorecrest 44, Shorewood 41

Shoreline Christian 45, Lopez 41

South Whidbey 41, Overlake School 13

Squalicum 42, Oak Harbor 31

St. John-Endicott 31, Garfield-Palouse 19

Sunnyside 71, Wenatchee 58

Sunnyside Christian 65, Mabton 64

Tacoma Baptist 51, Orting 29

Tekoa-Oakesdale 55, DeSales 47

Timberlake, Idaho 43, Riverside 21

Toppenish 76, Othello 40

White Swan 56, Bridgeport 16

Wilbur-Creston 57, Waterville 27

Wishkah Valley 36, Clallam Bay 31

Friday's late games

SKYVIEW 70, MCMINNVILLE 38

SKYVIEW -- Hannahjoy Adams 6, Stephanie McDonagh 15, Jocelyn Adams 6, Aubrey Ward-El 4, Gen Lo 9, Nessen Bristow 5, Sydney Friauf 11, Kirsten Johnson 1, Carli Fultz 5, A. Comaspro 9. Totals N/A.

McMINNVILLE -- Bethany Mohler 9, Emily Bliven 8, Montanna Gubrud 6, Audrey McMillan 6, Elizabeth Logsdon 4, Kerigan Morton 2, Nicole Long 2, Molly Olsen 1, Melissa Campbell 0, Brittney Freem 0. Totals N/A.

Skyview 22 17 20 12--70

McMinn. 5 12 6 15--38

ILWACO 58, KING'S WAY CHRISTIAN 14

KING'S WAY CHRISTIAN -- Kayla Thornton 4, Halle Colf 1, Maddie Veltkamp 3, Jessie Krippner 0, Rachel Warren 0, Abby Ickert 4, Makenzie Brown 2, Azaria Coakley 0, Alysia Bowen 0. Totals N/A.

ILWACO -- H. Ellsworth 18, V. Lindstrom 2, E. McMillan 14, N. Tapio, A. Trusty 8, J. Coffin 12, B. Olson 0, A. Bentley 0, M. Aguayo 4, B. Olson 0. Totals N/A.

King's Way 2 2 8 2--14

Ilwaco 11 20 12 15--58

TOLEDO 50, SETON CATHOLIC 19

SETON CATHOLIC -- K. Beckwitz 0, L. Sheldon 4, E. Young 5, P. Barbosa 4, A. Frazier 0, N. Nsulbuga 2, E. Martin 0, J. Fernandez 0, S. Hosley 0, Rakoz 2, Watkins 2. Totals N/A.

TOLEDO -- Victoria Tjemsland 2, Kenzee Harlan 13, Emily Barge 9, Denacia Oberg 4, Haley Tauscher 6, Chaselin Rice 7, Casee Rice 11, Karlee Coverdell 4. Totals N/A

Seton 0 5 10 4--19

Toledo 14 17 15 10--56

WRESTLING

LA CENTER TOURNAMENT

Ridgefield placers

106 -- 1, Trevor Newburn

113 -- 3, Taylor Nolan

120 -- 1, Grant Gaspar

170 -- 3, Vanea McDaniel; 4, Joshua Sokolowski

182 -- 4, Jesse Andersen

195 -- 3, Jordan Baur

BATTLE AT THE BORDER

At Blaine HS

Team placing -- 7, Woodland (21 teams)

Woodland placers

120 -- 2, Josh Pratt; 170 -- 4, Zac Seevers; 195 -- 2, Zach Wardle.

BOYS SWIMMING

Sprint Pentathlon

at Mark Morris High School

Team scores -- Camas 486.5, Union 277.5, Mountain View 268, Hockinson 213.5, Mark Morris 189, Columbia River 173, Capital 100.5, Kelso 92, Skyview 75, Aberdeen 47, Evergreen 40.5, Toutle Lake 38, R.A. Long 12.5, Prairie 1, Fort Vancouver 1.

200 freestyle -- Andrew Chang (U) 1:52.13, Cal Duus (CR) 2:04.08, Alfredo Plascencia (E) 2:04.10; 200 individual medley -- Benjamin Grubb (CR) 2:03.04, Chris Xue (MV) 2:04.50, Jonah Rodewald (H) 2:08.11; 25 individual medley -- John Utas (Cam) 12.44, Lucas Ulmer (Cam) 13.29, Kasey Calwell (Cam) 13.30; 50 freestyle -- Utas (Cam) 23.20, Dylan Osbourne (H) 23.46, Phillip Reece (Cap) 23.54; 100 butterfly -- Ulmer (Cam) 55.39, Reece (Cap) 56.64, Calwell (Cam) 57.52; 25 butterfly -- Xue (MV) 12.48; Osbourne (H) 12.64, Grubb (CR) 13.00; 100 freestyle -- Colton Gowan (MM) 51.06, Ulmer (Cam) 51.20, Utas (Cam) 54.24; 25 freestyle -- Xue (MV) 11.25, Grubb (CR) 11.87, Rodewald (H) 12.70; 500 freestyle -- Andrew Chang (U) 5:04.46, Jeff Padlovich (Cam) 5:18.71, Will Morris (H) 5:36.48. 100 backstroke -- Calwell (Cam) 55.45, Grubb (CR) 57.23, Xue (MV) 57.31; 25 backstroke -- Ulmer (Cam) 13.18, Chang (U) 13.42, Nicholas Pace (K) 13.88; 100 breastroke -- Utas (Cam) 1:05.67; Christian Broschat (K) 1:09.66, Chris Joa (MV) 1:10.19; 25 breastroke -- Xue (MV) 14.99, Utas (Cam) 15.14, Calwell (Cam) 15.20.

GYMNASTICS

MOUNTAIN VIEW 156.4, UNION 149.8, SKYVIEW 114.45, RIDGEFIELD 98.15, FORT VANCOUVER 92.85

At Nadenov Gymnastics

Vault -- Megan Clark (MV) 8.8, Jamie Nolta (U) 8.7, Kylie Weaver (U) 8.6, Sam McCarthy (MV) 8.6.

Bars -- Nolta 8.9, McCarthy 8.8, Weaver 8.6.

Beam -- Nolta 9.1, Kylee Tjensuad (R) 8.75, Miranda Lea (S) 8.7.

Floor -- Nolta 9.4, McCarthy 9.2, Clark 9.0.

All-around -- Nolta 36.1, Lea 34.3, McCarthy 33.85.