High school scoreboard 12-19

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Union vs. O’Dea, 7 p.m. at Curtis Holiday Tournament

Columbia River vs. Curtis, 5:30 p.m. at Curtis Holiday Tournament

Clover Park vs. Battle Ground, 6 p.m. at Mark Morris Tournament

Mark Morris at Kelso, 7:30 p.m. at Mark Morris Tournament

Evergreen at Heritage, 7 p.m.

Camas at Arlington, 7 p.m.

Seton Catholic at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Mountain View at Skyview, 7:30 p.m.

Kalama at Hockinson Tournament

Castle Rock at Seaside (Ore.) Tournament

Lyle at Stevenson, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Seton Catholic at Damascus Christian (Ore), 4:30 p.m.

Evergreen at Heritage, 5:30 p.m.

Lyle at Stevenson, 5:45 p.m.

Mountain View at Skyview, 6 p.m.

Hood River (Ore.) at White Salmon, 6:30 p.m.

Camas at Union, 7 p.m.

Oregon City at Prairie, 7 p.m.

Fort Vancouver at West Albany (Ore.), 7 p.m.

W.F. West at Woodland, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

Castle Rock at Kalama, 7 p.m.

Mark Morris at Hockinson, 7:30 p.m.

WRESTLING

Union at Castle Rock, 7 p.m.

Battle Ground, Heritage, Evergreen, Mountain View, Prairie at Best of the West in Pasco

Columbia River, Skyview at Hammerhead Invitational at Central Kitsap

Ilwaco at La Center Girls Tournament

BOYS SWIMMING

Battle Ground, Camas, Columbia River, Evergreen, Heritage, Hockinson, Mountain View, Skyview, Union at Kelso Invitational

BOYS BASKETBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Washougal (8-0) 2 0

Mark Morris (4-1) 2 0

Hockinson (2-4) 1 0

Woodland (5-1) 1 1

R.A. Long (2-4) 0 1

Ridgefield (3-3) 1 2

Hudson’s Bay (0-6) 0 3

RIDGEFIELD 50, HUDSON’S BAY 28

RIDGEFIELD — Tim Radosevich 4, Travis Gottsch 17, Colin Stakup 3, Logan Moses 3, Noah Couch 4, Austin Wellman 1, Austin Dahaan 7, Louden Wardius 1, J.D. Wolniewicz 8, Riley Knottnerus 2. Totals 17 (6) 15-28 50.

HUDSON’S BAY — Anthony Sanchez 0, Tyler Lee 12, Hayden Trant 0, Cameron Kelly 3, Kevin Ness 1, Anderson Aiken 0, Jordan Hickman 5, Victor Gray 0, Nehemiah McDougal 1, Trevor Zimmerman 2, Andre Pomomarev 1, Shawn Morgan 3. Totals 8 (4) 11-24 28.

Ridgefield 11 15 17 7—50

Hudson’s Bay 5 9 8 5—28

JV — Hudson’s Bay won; C — Hudson’s Bay won.

WASHOUGAL 44, R.A. LONG 42

WASHOUGAL — Yorro Bah 4, Dan Davis 2, Ryan Taylor 12, Noah Prangley 13, Spencer Adams 8, Dylan Snapp 5, Robert Gehrke 0, Josh Bischoff 0. Totals 13 (5) 13-22 44.

R.A. LONG — Payton Miller 3, Tyrick Lewis-Clark 8, Coby Rothwell 16, Lamar Swagerty 7, Keoni Mawae 0, Ian Mendiola 6, Hunter Jones 2, Delmontie Newton 0. Totals 14 (9) 5-8 42.

Washougal 10 10 10 14—44

R.A. Long 11 9 4 18—42

JV — Washougal 46-42. C — R.A. Long 48-44.

TRICO LEAGUE

W L

Kalama (2-1) 2 0

Castle Rock (4-1) 2 1

King’s Way Chr. (3-3) 2 1

La Center (2-3) 2 1

Stevenson (4-3) 1 2

Seton Catholic (2-2) 0 1

White Salmon (1-6) 0 2

STEVENSON 82, WHITE SALMON 66

STEVENSON — Zach Marr 0, Ty O’Neal 10, Trevor Towell 0, Chris Rathgeber 7, Austin Brannan 23, Jordan Rodriguez 2, Braden Lacomb 5, Alex De La Rosa 13, Kalani Russell 20, Logan Jackson 2. Totals 26 18-32 82.

WHITE SALMON — Rowlen 0, Rabinowitz 1, Gomez 0, Ryan Lockman 28, Troulnger 9, Haner 0, Bond 1, Isordia 0, Trummel 2, Jabal Gilbert 22, Blake Walker 5. Totals 25 13-25 66.

Stevenson 24 13 22 22—82

W. Salmon 11 14 24 14—66

JV — White Salmon won.

KING’S WAY CHRISTIAN 58, LA CENTER 46

LA CENTER (2-3, 2-1) – Dalton Morgan 9, Chase Davidson 5, Will Rice 12, Wyatt Aguirre 4, Sawyer Bierscheid 2, Brody Seter 12, Max Hiller 0, Jake Wise 2. Totals 16 (6) 8-20 46.

KING’S WAY (3-3, 2-1) – Cole Jensen 16, Nick Pulicella 0, Karter Graves 1, Mikey Johnson 0, Joe Mills 3, Kyle Gonzales 4, Arda Aydin 1, Kienan Walter 33. Totals 15 (5) 20-31 58.

La Center 19 7 9 11—46

King’s Way 12 15 13 18—58

JV – La Center 64-49.

NON-LEAGUE

CURTIS HOLIDAY TOURNAMENT

UNION 69, MARYSVILLE-PILCHUCK 55

UNION — Keithen Shepard 2, Brennan Paulson 0, Cole Weatherspoon 0, Micah Paulson 5, Carson Brucher 10, Nico Bricker 2, Nick Simkins 0, Thomas Lampkin Jr. 18, Cameron Cranston 3, Riley Hawken 19, Denis Kirichenko 8, Stephan Ammentorp 2. Totals 28 (6) 7-9 69.

MARYSVILLE-PILCHUCK — Juneau 10, Bevin 2, Whitney 0, Painter 22, Grinde 14, Verge 4, Heckendorf 3.

Union 22 13 14 20—69

M-Pilchuck 8 9 18 20—55

SOUTH KITSAP 63, COLUMBIA RIVER 58

Not reported

KALAMA 51, HOCKINSON 31

Not reported

COLUMBIA ADVENTIST 64, WSD 37

WSD — Randall Smith 16, Jeremy Descloux 3, Zhano Ingram 0, Tredynn Selvog 9, Miguel Peregrino 2, Josh Marvel 2, Enrique Rodriguez 3, Colt Hurd 0, Jacob Tufton 0, Taylor Payne 2, Juan Gayton-Arroyo 0, David Green 0, John Smart 0.

COLUMBIA ADVENTIST — Matt Redberg 14, Austin Parrish 13, Ethan Brody 4, Nick Squires 3, Jared Alferd 0, Joe Reed 0, Chris Kim 5, Jonathan Kinsman 10, Grant Bolin 0, Shinga Nakamura 3, Joseph Malliagh 2, Matthew Rodriguez 2, Nicholas Anspach 4, Ben Jokels 2, Tyler Fry 3.

WSD 4 15 11 7—37

Col. Adv. 22 14 19 9—64

WASHINGTON STATE SCORES

Asotin 62, St. John-Endicott 49

Bellarmine Prep 74, Timberline 52

Chimacum 49, Port Townsend 47

Elma 32, Rochester 31

Everett 70, Interlake 66

Foss 90, North Thurston 47

Foster 79, Evergreen (Seattle) 49

Gig Harbor 75, Olympia 61

Gonzaga Prep 48, Lake City, Idaho 43

Hazen 67, Highline 53

Hockinson 54, W. F. West 46

Kennedy 52, Lindbergh 39

Knappa, Ore. 68, Ilwaco 51

Lincoln 77, Capital 47

Mark Morris 62, Woodland 52

Olympic 78, North Kitsap 75

Port Angeles 59, North Mason 51

Pullman 57, Lewiston, Idaho 42

Renton 64, Tyee 48

Sequim 59, Kingston 40

Shelton 74, Mount Tahoma 68

Taholah 77, Oakville 57

Tumwater 73, White River 67

University Prep 59, Eastside Prep 32

Wilson 93, Central Kitsap 56

GIRLS BASKETBALL

TRICO LEAGUE

W L

La Center (6-1) 2 0

Kalama (3-0) 1 0

White Salmon (3-2) 1 1

Castle Rock (1-3) 1 2

Seton Catholic (1-2) 0 1

Stevenson (1-3) 0 1

Game not reported

Stevenson vs. White Salmon

NON-LEAGUE

LA CENTER 54, BATTLE GROUND 41

LA CENTER (6-1, 2-0) — Katie Whitten 21, Molly Edwards 0, Bethany Whitten 3, Taylor Mills 10, Shelby Vermuelen 6, Rachel Moudy 0, Paige Stinson 0, Andrea Griffee 14, Lacey Grotte 0, Whitley Seter 0. Totals 22-46 (7) 3-5 54.

BATTLE GROUND — Kayla Cruz 3, Emily Griffith 4, Alena Jarvis 4, Kylie Smith 6, Jossilyn Blackman 14, Morgan Stradley 0, Grace Russell 8, Madison Reeves 0, Marlene Gillette 0, Cassie Weidman 2, Zoey Mosby 0. Totals 18-38 (3) 2-10 41.

La Center 15 7 20 12—54

B. Ground 11 12 10 8—41

JV — Battle Ground won.

HUDSON’S BAY 41, FORT VANCOUVER 35

HUDSON’S BAY — Jade McDonald 2, Sierra Jones 12, Ariel Rutherford 4, Erykah Weems 5, Kim Nguyen 4, Emily Henderson 0, Kezia Grady 0, Brittany Doolittle 2, Maria Jackson , Sol Valenzuela 0, Lynnese Harrell 12. Totals 14 (0) 13-21 41.

FORT VANCOUVER — Molly Deleo 6, Yimei Kerr 11, Devyn Tilley 2, Sarah Vankueren 0, Emily Hengstler 1, Sydney Brugman 2, Esmeralda Espinoza 5, Jocelyn Salavea 3, Katy Parker 5, Jhoana Hernandez 0, Keiana Kaysone-Taisacan 0. Totals 8 (2) 17-28 35.

H. Bay 14 7 10 10—41

Fort 3 9 3 20—35

JV — Fort won. C — Bay won.

COLUMBIA ADVENTIST 36, WSD 7

WSD — Jadzia Ingram 0, Cassie Tracy 0, Rosetta Aaro 0, Yajaira Bedolla 1, Jessane Rogers 0, Lexie DiCapua 0, Kayla Girard 0, Salina Lozier 0, Brandy Pietsch 0, Mai Truong 0, Haili St. Louis 0, Maria Lopez 0, Vangie Sohler 6, Maria Velez 0.

COLUMBIA ADVENTIST — Meaghan Ashton 0, Lillia Wells 6, Missy Gruesbeck 2, Lindsey Shearer 0, Natalia Perry 8, Megan Gruesbeck 2, Abbey Ashton 4, Rachel Reed 4, Emily Ashton 6, Lauren Salsbury 4, Rachel Johnson 0.

WSD 1 4 2 0— 7

Col. Adv. 10 6 14 6—36

WASHINGTON STATE SCORES

Adna 66, Mossyrock 43

Ballard 66, Nathan Hale 18

Bellarmine Prep 84, Timberline 48

Bellevue 67, Sammamish 40

Blanchet 68, Franklin 9

Bothell 67, Eastlake 55

Bremerton 45, Klahowya 37

Chimacum 40, Port Townsend 31

Columbia River 44, R.A. Long 42

Eastside Catholic 42, Roosevelt 30

Evergreen (Seattle) 48, Foster 36

Garfield 53, Seattle Prep 44

Gig Harbor 54, Olympia 52

Glacier Peak 70, Meadowdale 45

Hazen 41, Highline 20

Holy Names 67, Bainbridge 23

Ilwaco 59, Knappa, Ore. 26

Issaquah 62, Mount Si 47

Kennedy 56, Lindbergh 27 Kingston 61, Sequim 35

Lake Stevens 57, Kamiak 46

Lewiston, Idaho 57, Pullman 28

Liberty (Spangle) 47, Medical Lake 42

Mercer Island 73, Juanita 46

Monroe 82, Mariner 44

Napavine 61, Pe Ell 21

North Mason 40, Port Angeles 35

North Thurston 62, Foss 12

Olympic 53, North Kitsap 39

Onalaska 36, Toledo 33

Redmond 70, Inglemoor 40

Shorewood 59, Shorecrest 48

Skyline 66, Newport 43

Snohomish 65, Jackson 29

South Kitsap 54, Yelm 38

St. John-Endicott 45, Asotin 28

Taholah 47, Oakville 26

University Prep 52, Eastside Prep 19

Wahkiakum 57, Morton/White Pass 45

West Seattle 59, Lakeside (Seattle) 43

Wilson 88, Central Kitsap 65

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Winlock vs. Toutle Lake, ccd.