High school scoreboard 12/28

Published:

 

SATURDAY'S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

BOYS BASKETBALL

Skyview vs. Aloha, third place game at Barlow Tournament, 5:30 p.m.

Union at Franklin Tournament

Battle Ground vs. Kamiakin, 7:30 p.m. at SunDome Shootout

Columbia River vs. Gonzaga Prep or Lincoln, TBA at Bellarmine Prep Tournament

Prairie at North Idaho College Tournament

Hudson's Bay at Century Tournament

Hockinson vs. Muckleshoot at San Diego Surf-n-Slam Tournament San Diego Division

Ridgefield vs. Bellevue Christian, 10:30 a.m. at SunDome Shootout

La Center vs. Squalicum, 1:30 p.m. at SunDome Shootout

Castle Rock vs. Naches Valley, 4:30 p.m. at SunDome Shootout

Franklin Pierce at Toledo, noon at SunDome Shootout

Corbett (Ore.) at White Salmon, 5:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Heritage, Battle Ground, Kelso at Mark Morris Tournament

Skyview, Union at Nike Interstate Tournament

Prairie at Surf N' Slam Tournament, 11:30 a.m.

Mountain View vs. Anacortes, third place game, 12:30 p.m. at Archbishop Murphy Tournament

WRESTLING

Columbia River, Woodland at North Mason Tournament

Skyview girls at Lady Lion Invitational

Ridgefield, La Center at Vashon Island

BOYS BASKETBALL

NON-LEAGUE

CAMAS 55, WASHOUGAL 43

CAMAS -- Jake Hansel 6, Andre De Los Rios 0, Jordan Anderson 3, Kantas Zalpys 6, Jayce Allen 0, Josh Ryan 0, Brandon Nguyen 14, Jordan Lenard 7, Trevor Jasinsky 17, Nick Lopes 2. Totals 20 (9) 6-10 55.

WASHOUGAL -- Jake Weis 0, Justin Wilmoth 0, Dan Davis 3, David Wallace 8, Ryan Taylor 0, Rick Stevens 5, Austin Tran 8, Yorro Bah 6, Patrick Jones 5, Noah Prangley 7, Spencer Adams 0. Totals 15 (3) 9-12 43.

Camas 12 17 12 14--55

Washougal 14 9 9 9--43

JV -- Camas 56-31; C -- Camas won.

TOURNAMENTS

PRAIRIE 77, EISENHOWER 39

At Coeur d'Alene Invitational

PRAIRIE -- Palmer Goecke 4, Jacob Davidson 0, Michael Stockbridge 3, Cameron Papworth 0, James Phillips 35, Mason Pack 20, Cairo Jackson 5, Jordan Marti 2, Ethan Rouse 2, Greg Bernash 0, Ronnie McPherson 6, Dwayne Stewart 0. Totals 28 (6) 15-19 77.

EISENHOWER -- Harris 4, McLin 5, Hinnon 2, Stebbins 5, Backes 8, Olivera 2, Cooper 4, Soto 7, Handfield 2. Totals 15 (2) 5-10 39.

Prairie 20 22 17 18--77

Eisenhower 13 12 10 4--39

UNION 67, SEQUIM 40

At Franklin Tournament

UNION (4-4) -- Derrick Derryberry 8, Nick Simkins 3, Cole Weatherspoon 0, Micah Paulson 12, Austin Brown 1, Leon Siofele 0, Skillful Davis 7, Isaiah Robinson 14, Riley Hawken 8, Cameron Cranston 7, Spencer Martin 0, Stephen Ammentorp 7. Totals 28 (5) 6-13 67.

SEQUIM -- A. Berry 16, R. Kallappa 11, E. Christensen 7, A. Pinza 2, D. Earley 2, V. Wills 2. Totals 14 (4) 8-12 40.

Union 15 19 15 18--67

Sequim 8 18 11 3--40

HOCKINSON 73, AMERICAN LEADERSHIP 31

At San Diego Surf N Slam Tournament

HOCKINSON (7-2) -- Taylor Rennaker 9, Nate Gunderson 2, Jack Klodt 20, Alan Haagen 11, Jared Broer 5, Casey Turner 2, Austin Steimle 4, Taylor Ellensohn 4, Littleton Davidson 9, Jess Krahn 6, Brian Prigmore 0, Logan Klodt 1. Totals 23 (2) 21-28 73.

AMERICAN LEADERSHIP (Utah) -- Chapple 6, Davis 6, Howard 2, O'Connell 3, Wride 4, Wilkins 7, Staneli 2. Totals 9 (1) 12-19 31.

Hockinson 15 19 31 8--73

Am. Leader. 4 12 5 10--31

EVERGREEN 81, MILWAUKIE 67

At Oregon Holiday Hoopfest, Bend

EVERGREEN -- David Martin 7, Connor Finnegan 4, Jalen Ballard 12, Kobey Eaton 1, Greg Washington 0, Jahmil Johnson 7, Christian Chamberlain 9, Nate Tegarden 2, Robert Franks 23, Justice Murphy 2, Tyrus Hosley 0, Jordan Henderson 14, Noah Geist 0. Totals 31-50 17-24 81.

MILWAUKIE -- not available.

Evergreen 23 18 24 16--81

Milwaukie 16 22 15 14--67

UNIVERSITY 49, BATTLE GROUND 40

At SunDome Shootout, Yakima

BATTLE GROUND (5-3) -- Jamie Ford 7, Nate Moring 4, Damien Ford 7, Jeff Moran 3, Devin Johnson 10, Ben Nikolas 0, Josh Lemar 2, Colby Cahoon 3, Andrej Besera 0, Taylor Smith 4, Keaton Hoots 0. Totals 12-39 12-27 40.

UNIVERSITY -- Isotaio 17, Schimmels 6, Watkin 5, White 4, Littlee 6, Williams 6, Kiuker 4, Linnehan 1.

Bat.Ground 7 13 8 12--40

University 12 17 12 8--49

BELLARMINE PREP 50, COLUMBIA RIVER 37

At Bellarmine Prep Tournament

COLUMBIA RIVER -- Nathan Hawthorne 4, Joey Bean 0, Andrew Vickers 8, Robert Hanley 0, Sam Walker 2, Vincent Daniels 0, Torey Jones 14, Spencer Long 2, Chad Pedigo 7.

BELLARMINE PREP -- Flynn 7, Jackson 7, Foege 2, Gray, Griffin 2, McKay 10, Hollyoak 12, J. Bodoia, R. Bodoia, Francis-Connelly, Wolf 10, Joyce.

Col.River 6 12 11 8--37

Bell.Prep 8 10 10 22--50

LA CENTER 54, FRIDAY HARBOR 48

At SunDome Shootout, Yakima

LA CENTER (7-1) -- Connor Wonderly 5, Chase Davison 2, Jonathan Griffee 2, Wyatt Aguirre 9, Matt Braaten 6, Brody Seter 3, Dalton Morgan 2, Will Rice 20, Max Hiller 0, Mason Parmentier 5. Totals 9 (8) 12-18 54.

FRIDAY HARBOR -- Demaris 4, Demaris 1, CJ Woods 26, Strausser 7, Stongberg 10. Totals 19 (5) 8-10 48.

La Center 18 16 7 13--54

Friday Harbor 9 12 15 12--48

VASHON ISLAND 55, RIDGEFIELD 48

At SunDome Shootout, Yakima

Boxscore not reported

BARLOW (ORE.) 68, SKYVIEW 60

At Barlow Trail Tournament

SKYVIEW -- Daniel Thomas 7, Tyler Hoffman 10, Dylan King 9, Ben Spies 15, Darius Watson 2, Jason Chaney 3, Marcus Lord 10, Lucas Baricevic 0, Tyrone Watson 4. Totals 22 (6) 10-13 60.

BARLOW -- Wilson 0, Becker 4, Meyer 5, Nelson 25, Roeder 18, Joncus 14, Van Dermeer 2, Hamm 0. Totals 27 (6) 8-14 68.

Skyview 13 13 13 21--60

Barlow 19 17 14 18--68

JV -- Lost to Wilson in championship game.

C -- Lost to Aloha in championship game.

Thursday's Game

WILSON 64, UNION 44

At Franklin Tournament of Champions

UNION -- Derryberry 9, Weatherspoon 2, Paulson 17, Brown 3, Davis 7, Robinson 0, Haukins 4, Cranston 1, Martin 0, Armmenmon 1.

WILSON -- I. Smith 20, Jenkins 4, E. Welch 4, T. Smith 0, Anderson 11, Booth 0, Docks 5, Thompson 5, J. Welch 15, Brown 4, Gray 0.

Union 9 11 9 15--44

Wilson 18 9 14 23--64

GIRLS BASKETBALL

NON-LEAGUE

CAMAS 68, WASHOUGAL 28

WASHOUGAL -- Brooke Croeni 4, Crystal Chase 5, Kristin Graham 0, Alissa Lenczowski 0, Haley Briggs 1, Megan Sharp 2, RaeAnn Allen 8, Jolynn Wenick 0, Sierra Carroll 0, Alyssa Blankenship 8. Totals 11 (1) 6-9 28.

CAMAS (3-5) -- Meghan Finley 3, Brenna Khaw 12,Rachel Rice 14, Brenna Vargo 5, Noora Monghate 1, Teague Schroeder 2, Rachel Gray 0, Nikki Corbett 19, Mia Hunt 2, Emma Jones 8, Madison Hutton 2. Totals 26 (8) 8-10 68.

Washougal 6 8 9 5--28

Camas 18 20 16 14--68

JV -- Camas won.

KALAMA 63, RIDGEFIELD 52

KALAMA -- Khloe Clark 13, McKenna LaRoy 4, Kaelyn Shipley 16, Haley Bannister 10, Parker Esary 8, Jazzmine Rowland 6, Mackenzi Badger 6, Taylor Beck. Totals 28 7-13 63.

RIDGEFIELD (5-3) -- Bailey Hooghkirk 10, Brooke Kates 6, Emily Frikken 5, Shannon Boyle 26, Bailey Smithline 0, Abby Smithline 3, Alex Schwinof 2. Totals 21 6-15 52

Kalama 20 8 16 19--63

Ridgefield 9 15 15 13--52

LA CENTER 52, FORT VANCOUVER 25

LA CENTER -- Katie Whitten 22, Ashley Denney 8, Kayla Aguirre 2, Hannah Chromey 1, Andrea Griffee 5, Katie Hebdon 7, Rachel Moudy 3, Shelby Vermuelen 2, Emily Lyons 2. Totals 16 (4) 8-12 52.

FORT VANCOUVER -- Khalehla Demei 1, Marcela Tupayachi 3, Emily Hengstler 2, YeMei Kerr 7, Karen Nguyen 0, Molly Deleo 6, Devyn Tilly, Sydney Brugman 3, Katie Parker 3. Totals 7 11-22 25.

La Center 7 20 15 10--52

Fort 4 6 6 9--25

TOURNAMENTS

PRAIRIE 52, MERCYHURST 43

At San Diego Surf N Slam Tournament

PRAIRIE -- Nicole Goecke 5, Lindsey Asplund 6, Emily Peters 0, Jamie Phares 2, Jordan Adams 0, Cherita Daugherty 18, Robin Cole 0, Natalie Whitesel 5, Grace Prom 6, Jozie Tangeman 8, Casey Sorenson 2. Totals 17 (3) .

MERCYHURST PREP -- R. Shopene 2, Woll 7, Stoicovy 17, Popoff 2, Steiner 9, Kinecki 5, Corritore 1. Totals 13 (3).

Score by quarters not reported.

SKYVIEW 54, TIGARD 33

At Nike Interstate Shootout

SKYVIEW -- Hannahjoy Adams 5, Stephanie McDonagh 2, Jocelyn Adams 11, Aubrey Ward-El 19, Gen Lo 9, Nessen Bristow 0, Sydney Friauf 2, Kirsten Johnson 0, Carli Fultz 0, Ashlee Comastro 6, Hannah Van Nortwick 0. Totals 16 (4) 8-12 54.

TIGARD -- Boschma 10, Cincotta 7, Carter 9, Holzgang 2, J.King 2, S.King 3. Totals 10 (3) 2-4 33.

Skyview 19 13 9 11--54

Tigard 5 17 6 5--33

WEST LINN 52, UNION 44

At Nike Interstate Shootout

Box score not reported

KELSO 41, BATTLE GROUND 38

At Mark Morris Tournament

BATTLE GROUND (4-4) -- Madison Barr 0, Emily Griffth 14, Kayla Cruz 2, Alena Jarvis 0, Kylie Smith 3, Marlayna Gillette 0, Madison Reeves 0, Savannah Hamann 1, Jocelyn Blackmon 18, Audrey Kangas 0, Alla Mironenko 0. Totals 15 (2) 6-8 38.

KELSO -- Musgrove 2, Brule 4, Thomson-Terrel 3, Leach 3, Iddings 21, Gustin 6, Peterson 2.

Bat.Ground 8 9 10 11--38

Kelso 9 9 9 14--41

POST FALLS (IDAHO) 59, MOUNTAIN VIEW 42

MOUNTAIN VIEW -- Emilly Moore 9, Christina Lundy 7, Caleigh Carlson 0, Jenna Gulliford 8, Kendra Bahr 2, Samantha Smith 0, Sydney Sullivan 0, McKenzie Boles 4, Bailey Gaspar 2, Hailey Hartney 10, Felicia Bahr 0. Totals 17 (4) 4-6 42.

POST FALLS -- Allert 15, Ellison 8, King 6, Smith 1, Bodman 2, Runkle 8, Kyle 3, Reynolds 7, Ellison 5, Smith 4. Totals 19 (6) 12-13.

Mtn. View 10 11 11 10--42

Post Falls 18 13 13 15--59

STATEWIDE BASKETBALL SCORES

BOYS

Bear Creek School 70, Meadowdale 46

Bellarmine Prep 50, Columbia River 37

Camas 55, Washougal 43

Centralia 65, Port Angeles 50

Columbia (Burbank) 55, Granger 51

Colville 50, Priest River, Idaho 33

Connell 58, White Swan 49

Fife 53, Tyee 30

Glacier Peak 54, Monroe 37

Inglemoor 67, Oak Harbor 58

Lake City, Idaho 73, Pasco 47

Lake Washington 88, Gahr, Calif. 59

Life Christian Academy 52, Kiona-Benton 49

Lincoln 50, Gonzaga Prep 49

Lind-Ritzville/Sprague 82, St. John-Endicott 14

Lynnwood 60, Everett 58

Marysville-Getchell 47, Lakewood 41

Mount Tahoma 85, Thomas Jefferson 61

North Mason 69, Oakville 58

Skyline 72, Clover Park 60

Three Rivers Christian School 57, Northwest Christian (Lacey) 47

Union 67, Sequim 40

Waterville 60, Bridgeport 53

Archbishop Murphy Christmas Tournament

Sedro-Woolley 75, Lambrick Park, British Columbia 42

Second Round

Sammamish 61, Archbishop Murphy 49

Shorewood 57, Washington 50

Barlow Trail Tournament

Semifinal

Barlow, Ore. 68, Skyview 60

Bellevue Tournament

Woodinville 82, Renton 72

Bothell Holiday Tournament

Ballard 53, Kamiak 39

Edmonds-Woodway 60, Highline 28

Shorecrest 63, Ingraham 43

Chaminade Christmas Classic

Eastside Catholic 90, St. Bonaventure, Calif. 41

Clarkston/Lewiston Avista Holiday Tournament

Clarkston 76, Colfax 32

Walla Walla 69, Lewiston, Idaho 49

Coast Classic

Eastlake 78, Sunny Hills, Calif. 68

Coeur d’Alene Holiday Inn Express Invitational

Post Falls, Idaho 63, Central Kitsap 51

Prairie 77, Eisenhower 39

Crush in the Slush (Port Townsend)

Anacortes 66, Kingston 28

Chimacum 70, Port Townsend 64

Neah Bay 49, LaConner 47

DA Davidson Classic, Walla Walla

DeSales 56, Bush 43

University Prep 61, Weston-McEwen, Ore. 45

Darrington Holiday Tournament

Shorewood Christian 67, Darrington 30

Tulalip Heritage 72, Orcas Island 41

Davenport Christmas Tournament

Odessa-Harrington 44, Davenport 36

Rosalia 74, Wilbur-Creston 67

Dayton Christmas Tournament

Wahkiakum 68, Elgin, Ore. 38

Decatur Holiday Classic

Emerald Ridge 44, Decatur 34

Desert Edge Holiday Hoopfest

Curtis 82, Mundelein, Ill. 64

Greg Larson Memorial Christmas Classic in Freeman

Northwest Christian (Colbert) 68, Freeman 31

St. George’s 69, Pullman 56

Holiday Classic

Stadium 62, Lakes 34

Kennedy Christmas Classic

Enumclaw 60, Mountain View 50

Kent-Meridian 59, Kennedy 49

King’s 50, Seattle Academy 46

Lindbergh 66, Cascade Christian 61

Les Schwab Holiday Classic

Jesuit, Ore. 55, Timberline 41

Rainier Beach 93, Grant, Ore. 66

Lynden Christian Tournament

Brewster 51, Lynden Christian 49

Sehome 54, Cashmere 43

Mount Vernon Prostock Winter Classic

Bellingham 75, Mount Vernon 67, OT

Stanwood 69, Cascade (Everett) 45

Mountlake Terrace Tournament

Mountlake Terrace 65, Foster 56

Snohomish 70, Mark Morris 46

North Beach Tournament

North Beach 52, Mary Knight 5

Tacoma Baptist 68, Forks 56

North Thurston Tournament

North Thurston 55, Tumwater 44

Yelm 83, River Ridge 62

Orofino Tournament

Salmon River, Idaho 77, Asotin 59

Raymond Christmas Tournament

Montesano 50, Raymond 41

Morton/White Pass 73, Hoquiam 34

Reardan Christmas Tournament

Wellpinit 68, Chewelah 55

First Round

Reardan 69, Almira/Coulee-Hartline 33

San Diego Surf & Slam Tournament

University City, Calif. 58, Kelso 43

San Diego Surf ‘N Slam Tournament

Copper Hills, Utah 74, Liberty 41

Hockinson 73, American Leadership Academy, Utah 31

SunDome Shootout

Auburn Riverside 57, Squalicum 39

Goldendale 48, Bellevue Christian 38

Kalama 54, Naches Valley 49

Kamiakin 52, White River 49, OT

Kentlake 58, W. F. West 53

La Salle 48, Castle Rock 44

LaCenter 54, Friday Harbor 48

Lakeside (Nine Mile Falls) 70, Capital 52

Seattle Christian 54, Riverside Christian 32

Sumner 54, Kennewick 43

Toledo 67, Bremerton 59

University 49, Battle Ground 40

Vashon Island 55, Ridgefield 48

Zillah 64, Franklin Pierce 48

Surf and Slam Classic

Bainbridge 70, Yosemite, Calif. 15

Granite Bay, Calif. 59, Cedar Park Christian (Bothell) 50

Tournament of Champions

Canyon Springs, Nev. 86, Cleveland 58

Wenatchee Holiday Tournament

Eastmont 62, Lake Stevens 37

Wenatchee 71, West Seattle 65

West Valley Eagle Classic

West Valley (Spokane) 70, Timberlake, Idaho 30

Willapa Valley Pearson Holiday Tournament

South Bend 52, Pe Ell 49

Willapa Valley 51, Concrete 26

GIRLS

Bethel 40, Stadium 38

Blanchet 64, Mountlake Terrace 59

Bothell 63, Kentlake 42

Camas 68, Washougal 28

Chief Sealth 76, Lindbergh 45

Colville 50, Priest River, Idaho 46

Curtis 53, Gig Harbor 52

Emerald Ridge 59, Lakes 53

Granger 63, Columbia (Burbank) 50

Kalama 63, Ridgefield 52

LaCenter 52, Fort Vancouver 25

Lind-Ritzville/Sprague 38, St. John-Endicott 32

Nooksack Valley 56, Overlake School 8

Port Angeles 43, Burlington-Edison 40

Richland 50, University 45

River Ridge 59, South Kitsap 47

Rogers (Puyallup) 57, Yelm 49

Seattle Christian 37, Crosspoint Academy 33

Shorecrest 68, Highline 16

Tahoma 65, Garfield 45

Tyee 48, Fife 46

Waterville 55, Bridgeport 18

White Swan 45, Connell 39

Archbishop Murphy Christmas Tournament

Second Round

Lapwai, Idaho 64, Clover Park 16

Lapwai, Idaho 58, Anacortes 36

Post Falls, Idaho 59, Mountain View 40

Shorewood 48, Archbishop Murphy 32

Cascade Holiday Tournament

Cascade (Leavenworth) 57, Riverside 36

Chelan Holiday Tournament

Chelan 58, Life Christian Academy 38

Lakeside (Nine Mile Falls) 40, Kiona-Benton 34

Clarkston/Lewiston Avista Holiday Tournament

Colfax 60, Clarkston 46

Walla Walla 44, Lewiston, Idaho 41, 2OT

Crush in the Slush (Port Townswnd)

Friday Harbor 47, Chimacum 37

LaConner 46, Ingraham 21

Squalicum 51, Port Townsend 28

DA Davidson Classic, Walla Walla

University Prep 48, Weston-McEwen, Ore. 32

Darrington Holiday Tournament

Darrington 60, Shorewood Christian 27

Davenport Christmas Tournament

Wilbur-Creston 63, Rosalia 39

Dayton Holiday Tournament

Asotin 50, Elgin, Ore. 25

Dayton 46, LaCrosse/Washtucna 16

Greg Larson Memorial Christmas Classic in Freeman

Northwest Christian (Colbert) 63, Freeman 55

Pullman 63, St. George’s 25

Holiday Classic

Cascade Christian 60, Mount Baker 35

Juanita Tournament

Auburn Riverside 59, Ferndale 50

Glacier Peak 63, Roosevelt 43

Holy Names 65, Meadowdale 43

Juanita 60, W. F. West 36

Lake City, Idaho 62, Foster 24

Lake Washington 62, Kent-Meridian 36

Kennedy Christmas Classic

Inglemoor 83, Kennedy 55

Kentwood 44, Seattle Prep 43

KSA Tournament

Mercer Island 60, Lewis Center Olentangy, Ohio 50

Lakewood Tournament

Mariner 46, Seattle Academy 34

Lynden Christian Tournament

White River 47, Sehome 20

Mark Morris Holiday Tournament

Battle Ground 41, Kelso 38

Mount Vernon Prostock Winter Classic

Bellingham 49, Oak Harbor 30

Cedarcrest 80, Franklin 29

Naches Valley Holiday Tournament

Goldendale 36, Winlock 34

Naches Valley 49, Onalaska 32

Napavine Christmas Tournament

Bonney Lake 56, Wahkiakum 43

Centralia 65, Evergreen (Seattle) 33

Napavine 46, Sequim 39

Puyallup 58, Zillah 43

Nike Interstate Shootout

Swoosh Bracket

Skyview 54, Tigard, Ore. 33

West Linn, Ore. 52, Union 44

North Beach Tournament

Forks 51, North Beach 48

Tacoma Baptist 40, Tenino 26

Raymond Christmas Classic

Montesano 63, Raymond 21

Morton/White Pass 41, Hoquiam 21

Reardan Christmas Tournament

Chewelah 53, Wellpinit 33

First Round

Almira/Coulee-Hartline 49, Reardan 45

Snohomish Tournament

Issaquah 55, Jackson 52

Liberty 58, Stanwood 48

Monroe 49, Woodinville 8

Snohomish 63, Everett 57

Vince Dulcich Tournament

R.A. Long 53, North Marion, Ore. 32

Wenatchee Holiday Tournament

Bellarmine Prep 63, Eastmont 45

Wenatchee 57, Lake Stevens 37

West Valley Eagle Classic

West Valley (Spokane) 55, Timberlake, Idaho 40

Willapa Valley Pearson Holiday Tournament

Pe Ell 55, South Bend 34

Willapa Valley 62, Concrete 16