High school scoreboard 2/6

By

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Union at Mountain View, 5:30 p.m.

Battle Ground at Skyview, 5:30 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

Hudson’s Bay at Hockinson, 7 p.m.

La Center at Kalama, 7 p.m.

Stevenson at Castle Rock, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Mountain View, 7 p.m.

Battle Ground at Skyview, 7 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 7 p.m.

Columbia River at Kelso, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

State championships, 10 a.m. at Narrows Plaza Bowl, University Place

BOYS BASKETBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union (17-1) 10 0

Camas (13-5) 7 3

Evergreen (12-6) 7 3

Battle Ground (8-9) 4 5

Skyview (8-8) 3 6

Heritage (6-13) 3 8

Mountain View (2-15) 0 9

CAMAS 59, HERITAGE 41

HERITAGE — Tanner Lundberg 0, Mark Bejan 9, Kalani Umiamaka 1, Danté Hatchett 0, Kenese Peneueta 5, Amel Mekic 0, Kevin Wilkerson 4, Payton Monda 17, Austin Riggs 2, Inas Mehmedovic 0, Sheaven Rhodes 3, Jander Cline 0. Totals 13 (7) 8-15 41.

CAMAS — Jake Hansel 0, Trevor Jasinsky 13, Jordan Anderson 4, Andre De Los Rios 6, James Price 10, Kantas Zalpys 0, Ethan Unger 14, Jayce Allen 7, Brock Fielding 0, Cam Vega 0, Bryan Nguyen 2, Alex Gilkbarg 3. Totals 24 (7) 4-7 59.

Heritage 13 3 9 16—41

Camas 13 13 12 21—59

JV — Camas won; Frosh — Camas won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (16-4) 5 1

Kelso (14-6) 4 2

Prairie (8-12) 2 4

Fort Vancouver (11-9) 1 5

COLUMBIA RIVER 48, KELSO 35

COLUMBIA RIVER — Nathan Hawthorne 9, Joey Bean 11, Andrew Vickers 8, Spencer Long 13, Chad Pedigo 7, Jacob Hjort 0, Grant Turner 0, Jordan Hall 0. Totals 19-44 (3-15) 7-12 48.

KELSO — Mike Pierce 3, Blake Hampton 4, Xavier Parker-Mendez 2, Nate Solomon 17, Jared Bowlby 9, Quinton McDaniel 0, Zak Schueller 0, Hunter Hartley 0, Zach Groves 0. Totals 13-46 (1-12) 8-13 35.

Col. River 12 10 14 12—48

Kelso 4 4 17 10—35

PRAIRIE 65, FORT VANCOUVER 34

PRAIRIE — Jacob Davidson 5, Palmer Goecke 12, Koy Osborn 0, Michael Stockbridge 18, Seth Hall 6, Ethan Rouse 0, Walker Hausherr 2, Le 0, Brandon Crosby 2, Greg Bernash 18, Dwayne Stewart 2. Totals 23-46 (7-19) 12-17 65.

FORT VANCOUVER — Will Doty 3, Billy Henderson 0, Jorge Regalado 4, Malachi King 3, Kyron Lowe-Ashe 2, Marco Jiminez 0, Jacob Brugman 1, David Bishop 9, Javier Lara 0, Ryan Clinton 0, Nate Harris 0, Jordan Suell 12. Totals 11-41 (3-10) 9-12 34.

Prairie 15 13 15 22—65

Fort 10 7 8 9—34

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

FIRM FOUNDATION 60, WASH. SCHOOL FOR DEAF 50

WSD — Randall Smith 5, Jeremy Descloux 0, Zhano Ingram 2, Tredynn Selvog 24, Miguel Peregrino 7, Josh Marvel 0, Enrique Rodriguez 7, Colt Hurd 0, Taylor Payne 5, John Smart 0. Totals 18 (3) 11-24 50.

FIRM FOUNDATION — Gabe Lindblom 26, Tanner Schneider 2, Joey Arrunategui 20, Taelor Sievers 2, Andrew Rommel 8, Patrick Tervo 2. Totals 27 (1) 3-7 60.

WSD 12 12 14 12—50

Firm 22 12 14 12—60

WASHINGTON AP RANKINGS

SEATTLE (AP) — How a state panel of sports writers rates Washington high school basketball teams in the weekly Associated Press poll of 2015, by WIAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):

CLASS 4A

School W-L Pts LW

  1. Union (11) 17-1 118 1

  2. Federal Way 18-2 108 2

  3. Kentwood 18-2 95 3

  4. Issaquah (1) 14-4 87 4

  5. Central Valley 15-4 62 5

  6. Kentridge 16-4 56 6

  7. Curtis 16-3 46 7

  8. Richland 15-4 34 8

  9. Davis 14-3 29 9

  10. Lewis & Clark 15-4 20 10

Others receiving votes: University 3. Moses Lake 1. Camas 1.

CLASS 3A

School W-L Pts LW

  1. Garfield (12) 19-0 120 1

  2. Bellevue 17-2 106 2

  3. Rainier Beach 15-2 95 3

  4. Eastside Cath. 16-3 84 4

  5. Seattle Prep 16-3 71 5

  6. Peninsula 14-5 42 7

  7. Auburn Mtview 16-3 34 8

  8. Wilson 15-3 29 6

  9. Lincoln 15-3 27 9

  10. Foss 14-4 13 10

Others receiving votes: Lakeside (Seattle) 10. Columbia River 9. Kennedy 6. Rogers (Spokane) 5. Glacier Peak 5. Auburn 4.

CLASS 2A

School W-L Pts LW

  1. Mark Morris (9) 17-1 126 1

  2. Clarkston (4) 18-1 121 2

  3. Ephrata 16-1 94 4

  4. Lynden 14-4 82 3

  5. Anacortes 15-3 67 6

  6. Tumwater 16-2 59 7

  7. Pullman 14-5 57 5

  8. Sammamish 16-4 21 8

  9. WValley (Sp) 13-6 18 9

  10. Aberdeen 17-1 17 NR

Others receiving votes: Archbishop Murphy 9. River Ridge 9. East Valley (Yakima) 8. Sehome 7. Washougal 7. North Kitsap 3. Squalicum 2. Wapato 2. Washington 2. Woodland 1. Sequim 1. Shorecrest 1. Hockinson 1.

CLASS 1A

School W-L Pts LW

  1. Zillah (10) 18-1 116 1

  2. King’s (2) 16-2 110 2

  3. Vashon Island 16-1 98 3

  4. La Salle 18-1 75 4

  5. Lakeside 15-3 71 T5

  6. Seattle Aca. 11-5 48 T5

  7. Lynden Chr. 12-7 47 8

  8. Riverside 15-3 34 T5

  9. University Prep 14-3 30 9

  10. Meridian 12-8 14 10

Others receiving votes: King’s Way Christian School 7. Overlake School 6. Medical Lake 3. Castle Rock 1.

CLASS 2B

School W-L Pts LW

  1. Morton-WP (11) 18-0 110 1

  2. Life Christian 18-0 95 3

  3. Liberty 18-1 85 4

  4. Okanogan 16-3 73 6

  5. Colfax 17-2 67 5

  6. Brewster 17-2 63 2

  7. NWC (Colbert) 14-5 35 8

  8. Adna 15-3 34 7

  9. Toledo 13-5 30 9 10. Willapa Valley 13-5 5 10

Others receiving votes: Friday Harbor 4. LaConner 2. Auburn Adventist Academy 2.

CLASS 1B

School W-L Pts LW

  1. Lummi (10) 18-0 100 1

  2. Pomeroy 17-2 89 2

  3. Neah Bay 12-2 78 3

  4. Gar.-Palouse 18-1 73 4

  5. Entiat 16-1 54 5

Others receiving votes: Sunnyside Christian 6.

GIRLS BASKETBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (15-3) 10 0

Skyview (13-4) 8 1

Battle Ground (8-9) 5 4

Union (8-10) 5 5

Mountain View (8-9) 3 6

Heritage (6-13) 2 9

Evergreen (4-14) 1 9

CAMAS 49, HERITAGE 23

HERITAGE — Deja Gomez-Lewis 1, Cassidy Morris 2, Anna Penttila 3, Amy Gould 0, Vanessa Brown 2, Jazmin Lopez-Placito 0, Brittaney Carroll 0, Lisi Thomas 9, Kassidy Williams 6. Totals 8 (0) 7-24 23.

CAMAS — Meghan Finley 2, Brenna Khaw 4, Stephanie Knight 3, Noora Monghate 6, Jillian Webb 2, Emma Jones 6, Nikki Corbett 14, Phoebe Gadbaw 2, Rachel Gray 2, Mia Hunt 0, Teague Schroeder 8, Jordyn Wilds 0. Totals 20 (3) 6-9 49.

Heritage 4 6 4 9—23

Camas 10 12 16 11—49

JV — Camas won. C — Heritage won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (17-2) 11 0

Woodland (10-7) 8 3

Washougal (13-5) 7 4

Hockinson (11-8) 7 4

R.A. Long (8-11) 4 7

Hudson’s Bay (2-18) 1 11

Ridgefield (2-17) 1 10

MARK MORRIS 68, WASHOUGAL 58

WASHOUGAL — Crystal Chase 0, Haley Briggs 7, Mackenzie Kitchen 2, RaeAnn Allen 16, Jolynn Wenick 7, Alissa Lenczowski 8, Alyssa Blankenship 18, Lindsey Thomas 0, Anna Sharp 0. Totals 19 (5) 15-22 58.

MARK MORRIS — Kourtney Eaton 17, Karley Eaton 17, Ashley Coons 19, Tayler Teeters 8, Elaina Flores 0, Zsaleh Parvas 3, Kaylee Johnson 0, Madison Early 2, Mackenzie Curry 2. Totals 25 (7) 11-20 68.

Washougal 10 12 13 23—58

MMorris 14 29 14 11—68

JV — Mark Morris 45-40. C — Mark Morris 37-31.

WOODLAND 48, R.A. LONG 31

WOODLAND — Kendall Grell 12, Jessica Flanagan 18, Amber Malik 0, McKenna Mulder 5, Kate Cochran 0, Sidra Malik 13, McKenna Flanagan 0, Julia Stepper 0, Cierra Daugherty 0, Kayla Fredricks 0, Katie Kern 0, Grace Adams 0. Totals 16 (7) 9-17 48.

R.A. LONG — Hannah Speed 5, Khloe Snair 4, Sami Olsen 3, Jessica Barksdale 0, Sarah Luedke 19, Katie Morgan 0, Tatum Didier 0. Totals 11 (2) 7-12 31.

Woodland 10 7 18 13—48

R.A. Long 9 6 9 7—31

JV — Woodland 46-15.

HOCKINSON 56, HUDSON’S BAY 22

HOCKINSON — Sydnie Cole-Vogler 8, Hannah Neibauer 4, Payton Wangler 16, Brittany McGuire 4, Elle Tilkin 8, Lauren Ellensohn 3, Keeley Nordberg 13, Kaylee Harteloo 0. Totals 19 (7) 11-21 56.

HUDSON’S BAY — Sierra Jones 5, Ariel Rutherford 2, Erykah Weems 2, Kim Nguyen 2, Tupo Vanakeu 2, Emily Henderson 0, Kezia Grady 2, Brittany Doolittle 0, Maria Jackson 0, Sol Valenzuela 4, Lynnese Harrell 3. Totals 8 (0) 6-14 22.

Hockinson 19 17 3 17—56

H. Bay 3 8 3 8—22

JV — Hockinson won. C — Hudson’s Bay won.

1a TRICO LEAGUE

W L

Kalama (17-3) 9 1

La Center (17-3) 9 1

White Salmon (12-5) 6 4

Castle Rock (7-9) 3 6

Seton Catholic (5-13) 2 8

Stevenson (2-15) 0 9

Thursday’s scores

White Salmon 51, Seton Catholic 27

Castle Rock vs. Stevenson, no report

LA CENTER 65, KALAMA 49

KALAMA — McKenna Laroy 0, Khloe Clark 2, Mackenzi Badger 0, Jaden Howard 0, Kaelyn Shipley 12, Haley Bannister 9, Parker Esary 24, Jazzmine Rowland 2. Totals 20 (0) 9-16 49.

LA CENTER — Katie Whitten 20, Molly Edwards 0, Bethany Whitten 0, Taylor Mills 2, Shelby Vermuelen 8, Rachel Moudy 5, Paige Stinson 4, Andrea Griffee 19, Lacey Grotte 0, Ashley Denny 7. Totals 23 (9) 10-16 65.

Kalama 16 13 10 10—49

La Center 22 9 16 18—65

JV — La Center won.

WASHINGTON AP RANKINGS

SEATTLE (AP) — How a state panel of sports writers rates Washington high school basketball teams in the weekly Associated Press poll of 2015, by WIAA divisions, with won-lost record and total points (first-place votes in parentheses):

CLASS 4A

School W-L Pts LW

  1. Gonz. Prep (10) 19-0 100 1

  2. Inglemoor 17-1 85 2

  3. Todd Beamer 18-1 81 3

  4. Bell. Prep 16-1 66 4

  5. Central Valley 16-3 57 5

  6. Sunnyside 16-1 48 6

  7. Walla Walla 17-2 30 8

  8. Moses Lake 15-2 29 7

  9. Curtis 14-2 21 9

  10. Camas 14-3 9 NR

Others receiving votes: Wenatchee 8. Bothell 8. Lewis and Clark 6. Skyview 1. Chiawana 1.

CLASS 3A

School W-L Pts LW

  1. Lynnwood (11) 16-1 110 1

  2. Lakeside 14-1 94 2

  3. West Seattle 16-2 84 3

  4. Bellevue 16-3 72 5

  5. Glacier Peak 16-2 70 4

  6. Arlington 15-2 39 7

  7. Ferndale 18-1 36 8

  8. Blanchet 14-4 35 6

  9. Wilson 16-2 31 9

  10. Ed-Woodway 15-2 23 10

Others receiving votes: Prairie 9. Cleveland 1. Auburn Riverside 1.

CLASS 2A

School W-L Pts LW

  1. Mark Morris (12) 16-2 120 1

  2. W. F. West 17-2 101 2

  3. White River 17-2 90 4

(tie) EValley (Sp) 17-2 90 3

  1. Ellensburg 14-3 67 5

  2. Burl.-Edison 15-3 57 7

  3. Arch Murphy 14-3 48 8

  4. Lynden 11-7 33 6

  5. Kingston 15-3 13 9

(tie) Black Hills 13-6 13 NR

Others receiving votes: Washougal 9. Olympic 5. East Valley (Yakima) 5. Liberty (Renton) 3. Ephrata 2. Selah 2. Woodland 1. Fife 1.

CLASS 1A

School W-L Pts LW

  1. Lynden Chr. (8) 16-3 112 1

  2. Montesano (2) 19-0 97 3

  3. Lakeside 17-1 93 2

  4. Cashmere 16-2 86 4

  5. King’s (2) 15-3 83 5

  6. Kalama 17-2 60 6

  7. Granger 18-2 51 7

  8. LaCenter 16-3 39 8

  9. Cascade Chr. 16-3 23 9

  10. Seattle Chr. 15-4 7 NR

Others receiving votes: Nooksack Valley 5. La Salle 3. Bellevue Christian 1.

CLASS 2B

School W-L Pts LW

  1. Okanogan (10) 19-0 100 1

  2. NWC (Colbert) 19-1 88 2

  3. Colfax 17-3 77 3

  4. Toutle Lake 17-2 62 4

  5. LaConner 19-0 52 5

  6. Wahkiakum 18-1 50 6

  7. Mabton 17-2 46 7

  8. Ilwaco 17-1 37 T8

  9. Willapa Valley 15-3 19 T8

  10. Napavine 15-4 9 T10

Others receiving votes: Raymond 8. White Swan 1. North Sound Christian 1.

CLASS 1B

School W-L Pts LW

  1. Colton (9) 19-0 90 1

  2. Republic 18-0 78 2

  3. Sunnyside Christian 16-2 62 4

  4. Neah Bay 13-0 55 3

  5. Pateros 10-1 40 5