High school scoreboard 2/23

Published:

 

GIRLS BASKETBALL

4A Regionals

Friday's Games

(Winners advance to Tacoma Dome)

At Jackson HS

Inglemoor 68, Bellarmine Prep 42

Kentwood 61, Lynnwood 60

At Puyallup HS

Arlington 50, Todd Beamer 42

Mt. Rainier 69, Kentridge 50

At Rogers HS

Gonzaga Prep 48, Union 39

Skyline 61, Yelm 48

At Wenatchee HS

Mead 67, Puyallup 41

Lake Stevens 54, Davis 34

GONZAGA PREP 48, UNION 39

UNION (18-9) -- Tessa Vanderpool 0, Tuileisu Anderson 9, Kendra Preuninger 6, Molly Petrie 2, Katie Burbank 9, Hannah O'Donnell 0, Katherine Williams 0, Jessica Chatman 13, Emily Rowe 0. Totals: 14-41 (5-22) 6-6 39.

GONZAGA PREP (23-3) -- Otiona Giildon 13, Laura Stockton 10, Hannah Caudill 3, Mary Hoffman 2, Oona Harrington 1, Kayla Leyland 9, Lauren Weir 2, Shannon Metzger 2, Wendy Gregory 6, Clare Cozza 0, Madison Wright 0. Totals: 18-56 (2-13) 11-18 48.

Union 6 16 9 8--39

Gonzaga Prep 17 5 13 14--48

3A Regionals

Friday's Games

(Winners advance to Tacoma Dome)

At Glacier Peak HS

Glacier Peak 47, Enumclaw 40

Mercer Island 57, Everett 44

At Bellevue College

Seattle Prep 44, Stanwood 43

Cleveland 73, Kelso 35

At Mt. Tahoma HS

Bellevue 58, Prairie 51

Wilson 56, Bonney Lake 26

At University HS

University 55, Holy Names 52

Kamiakin 57, Lakes 33

BELLEVUE 58, PRAIRIE 51

BELLEVUE -- Erin McGowan 2, Tatiana Streun 16, Kate Holmes 3, Mandy Steward 20, Shelby Cansler 14, Elisa Park 0, Dajah Rogers 3. Totals 17-47 (3-15) 21-34 58.

PRAIRIE -- Lindsey Asplund 2, Cori Woodward 16, Aislinn Konig 9, Nicole Goecke 2, Megan Lindsley 17, Jamie Phares 0, Emily Peters 4, Cherita Daugherty 1. Totals 18-61 (6-26) 9-11 51.

Bellevue 13 10 12 23--58

Prairie 17 10 15 9--51

2A Regionals

Friday's Games

(Winners advance to Yakima SunDome)

At Lynden HS

Cedarcrest 49, Port Angeles 38

Burlington-Edison 53, Olympic 22

At Kent Meridian HS

River Ridge 43, White River 35

Renton 42, Sumner 40

At Tumwater HS

W.F. West 47, Archbishop Murphy 43

Mark Morris 73, Washington 33

At Central Washington Univ.

West Valley (Spokane) 36, Ellensburg 19

Wapato 61, Grandview 60

1A Regionals

Friday's Games

(Winners advance to Yakima SunDome)

At Mount Vernon HS

Cascade Christian 57, Woodland 40

Lynden Christian 72, Hoquiam 11

At W.F. West HS

King's 47, Montesano 30

Castle Rock 43, Blaine 32

At West Valley (Yakima)

Connell 40, University Prep 21

Okanogan 59, Zillah 51

At Central Valley HS

Chelan 64, Columbia (Burbank) 35

Brewster 67, La Salle 57

CASCADE CHRISTIAN 57, WOODLAND 40

WOODLAND -- Kendall Grell 6, Jessica Flanagan 9, McKenna Mulder 6, Sidra Malik 9, Gracey Trice 7, Kenya Byrnes 1, Madison Sorensen 2. Totals 11-48 12-20 40.

CASCADE CHRISTIAN -- Julia Inderbitzin 2, Kaycee Creech 19, Katie Rozumny 14, Olivia Tuttle 11, Brooke Tunstall 6, Chloe Reed 5. Totals 19-41 10-14 57.

Woodland 11 13 10 6--40

Cascade Chr. 23 12 11 11--57

2B Regionals

Friday's Games

(Winners advance to Spokane Arena)

At Mountlake Terrace HS

DeSales 101, Darrington 66

Onalaska 36, La Conner 33

At Mark Morris HS

Morton-White Pass 62, Crosspoint Academy 43

Pe Ell 43, Raymond 30

At Mt. Spokane HS

Northwest Christian 64, Lake Roosevelt 29

Reardan 69, Toutle Lake 40

At Sunnyside HS

Napavine 64, Riverside Christian 49

White Swan 41, Colfax 40

1B Regionals

Friday's Games

(Winners advance to Spokane Arena)

At Lynnwood HS

St. John-Endicott 42, Tulalip Heritage 38

Shoreline Christian 48, Mt. Rainier Lutheran 36

At Timberline HS

Yakama Nation 41, Republic 34

Mt. Vernon Christian 64, Taholah 60

At Eastmont HS

Wilbur-Creston 36, Moses Lake Christian 35

Pateros 56, Neah Bay 43

At Walla Walla HS

Sunnyside Christian 57, Tekoa-Oakesdale 51

Colton 89, Columbia (Hunters) 27

BOYS BASKETBALL

4A Regionals

Saturday's Games

(Winners advance to Tacoma Dome)

At Jackson HS

South Kitsap vs. Garfield, 4 p.m.

Auburn vs. Jackson, 6 p.m.

At Puyallup HS

Arlington vs. Bellarmine Prep, 4 p.m.

Thomas Jefferson vs. Curtis, 6 p.m.

At Rogers HS

Todd Beamer vs. Central Valley, 4 p.m.

Bothell vs. Bethel, 6 p.m.

At Wenatchee HS

Stadium vs. Richland, 4 p.m.

Newport vs. Eastmont, 6 p.m.

3A Regionals

Saturday's Games

(Winners advance to Tacoma Dome)

At Glacier Peak HS

Mountlake Terrace vs. Foss, 4 p.m.

Franklin vs. Stanwood, 6 p.m.

At Bellevue College

Glacier Peak vs. Rainier Beach, 4 p.m.

Kennedy Catholic vs. Lakeside, 6 p.m.

At Mt. Tahoma HS

Mercer Island vs. Timberline, 4 p.m.

Columbia River vs. Lincoln, 6 p.m.

At University HS

Seattle Prep vs. Shadle Park, 4 p.m.

Enumclaw vs. University, 6 p.m.

2A Regionals

Saturday's Games

(Winners advance to Yakima SunDome)

At Lynden HS

Burlington-Edison vs. White River, 4 p.m.

Sumner vs. Lynden, 6 p.m.

At Kent Meridian HS

Hockinson vs. Sequim, 4 p.m.

Olympic vs. Clover Park, 6 p.m.

At Tumwater HS

Anacortes vs. Mark Morris, 4 p.m.

Renton vs. River Ridge, 6 p.m.

At Central Washington Univ.

Ellensburg vs. Pullman, 4 p.m.

Wapato vs. West Valley (Yakima), 6 p.m.

1A Regionals

Saturday's Games

(Winners advance to Yakima SunDome)

At Mount Vernon HS

La Center vs. Cedar Park Christian, 4 p.m.

Hoquiam vs. Lynden Christian, 6 p.m.

At W.F. West HS

King's vs. Kalama, 4 p.m.

Mount Baker vs. Toledo, 6 p.m.

At West Valley (Yakima)

Kiona-Benton vs. Seattle Academy, 4 p.m.

Cashmere vs. Zillah, 6 p.m.

At Central Valley HS

Granger vs. Brewster, 4 p.m.

Columbia (Burbank) vs. Okanogan, 6 p.m.

2B Regionals

Saturday's Games

(Winners advance to Spokane Arena)

At Mountlake Terrace HS

Lind-Ritzville-Sprague vs. Bear Creek, 4 p.m.

Mossyrock vs. La Connor, 6 p.m.

At Mark Morris HS

Tacoma Baptist vs. Morton-White Pass, 4 p.m.

Winlock vs. Adna, 6 p.m.

At Mt. Spokane HS

Bridgeport vs. Colfax, 4 p.m.

North Beach vs. St. George's, 6 p.m.

At Sunnyside HS

Liberty Bell vs. Wahkiakum, 4 p.m.

Northwest Christian vs. Riverside Christian, 6 p.m.

1B Regionals

Saturday's Games

(Winners advance to Spokane Arena)

At Lynnwood HS

Waterville vs. Neah Bay, 4 p.m.

Christian Faith vs. Cedar Park Christian, 6 p.m.

At Timberline HS

Evergreen Lutheran vs. Sunnyside Christian, 4 p.m.

Tulalip Heritage vs. Taholah, 6 p.m.

At Eastmont HS

Valley Christian vs. Soap Lake, 6 p.m.

Columbia Adventist vs. Moses Lake Christian, 8 p.m.

At Walla Walla HS

Pomeroy vs. Odessa-Harrington, 4 p.m.

Wellpinit vs. Lacrosse-Washtucna-Kahlotis, 6 p.m.