High school scoreboard 3/1

By

Published:

 

SATURDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

4A regional

Battle Ground vs. Garfield, 6 p.m. at Bellevue CC

2A regional

Hockinson vs. Foster, 2 p.m. at Kent-Meridian HS

GIRLS BASKETBALL

4A regional

Newport vs. Skyview, 2 p.m. at Mark Morris HS

3A regional

Bishop Blanchet vs. Prairie, 8 p.m. at Mark Morris HS

1A regional

Blaine vs. Woodland, 6 p.m. at Mark Morris HS

BOYS BASKETBALL

CLASS 4A REGIONALS

Friday’s games

Richland 83, Moses Lake 55

Jackson 67, Stadium 33

Kentridge 65, Arlington 61

Issaquah 64, Bell. Prep 46

Saturday’s games

Battle Ground vs. Garfield, 6 p.m. at Bellevue CC

Curtis vs. Wenatchee, 2 p.m. at Big Bend CC

South Kitsap vs. Gonzaga Prep, 4 p.m. at Central Valley HS

Bothell vs. Todd Beamer, 4 p.m. at Puyallup HS

CLASS 3A REGIONALS

Friday’s games

Eastside Catholic 80, Timberline 40

Rainier Beach 61, Mercer Is 55

University 68, Kennedy 59

O’Dea 73, Shorecrest 69

Shadle Park 55, Kennewick 51

Bellevue 60, Lincoln 55

Saturday’s games

Stanwood vs. Foss, 4 p.m. at Kent-Meridian HS

Mountlake Terrace vs. Wilson, 4 p.m. at Mount Tahoma HS

CLASS 2A REGIONALS

Saturday’s games

Anacortes vs. Fife, 2 p.m. at Auburn HS

Bremerton vs. Lake Washington, 6 p.m. at Bothell HS

Wapato vs. Pullman, noon at Cheney HS

Hockinson vs. Foster, 2 p.m. at Kent-Meridian HS

Sumner vs. Lynden, 8 p.m. at Mount Vernon HS

River Ridge vs. White River, 8 p.m. at Puyallup HS

Clarkston vs. Grandview, 8 p.m. at Richland HS

Sehome vs. Mark Morris, 4 p.m. at WF West HS

CASCADE CHRISTIAN 49, WOODLAND 44

CASCADE CHRISTIAN (12-11) –Sam Hoffmann 9, Jesse Howells 5, Ryley Ramos 0, Colton Rayburn 15, Jordan Tveter 10, Danny Lidyard 8, Kyle Stevenson 0, Andrew Tigges 2; Totals 19 (6) 5-7 49.

WOODLAND (16-7) –Troy Flanagan 7, Tanner Huddleston 0, Logan Piper 4, Jake Rosenbalm 11, Ryan Sturdivan 3, Anthony Dizon 8, Kyle Hendrix 11. Totals 16 (3) 9-20 44.

Cascade Ch. 12 16 11 10–49

Woodland 12 15 9 8–44

CLASS 1A REGIONALS

Friday’s games

Toledo 50, University Prep 40

Cascade Ch. 49 Woodland 44

King’s 83, Hoquiam 51

Brewster 62, Naches Valley 56

Saturday’s games

Kalama vs. Cedar Park Christian, 6 p.m. at Auburn HS

La Salle vs. Seattle Academy, 2 p.m. at Bellevue CC

Riverside vs. Zillah, 4 p.m. at Eisenhower HS

Vashon Island vs. Okanogan, noon at Wenatchee

CLASS 2B REGIONALS

Friday’s games

St. George’s 65, Tri-Cities 30

Liberty 60, Kittias 37

M-White Pass 54, La Conner 40

Bear Creek 61, Willapa Valley 31

Saturday’s games

Lake Roosevelt vs. Lind-Ritzville-Sprague

North Beach vs. Northwest Christian (Colbert), 2 p.m. 2 p.m. at Ellensburg HS

Onalaska vs. Auburn Adventist, 8 p.m. at Kent-Meridian HS

Tacoma Baptist vs. Mossyrock, 6 p.m. at W.F. West HS

CLASS 1B REGIONALS

Friday’s games

Pomeroy 57, Yakama Tribal 46

Colton 67, Sunnyside Chr. 44

Tulalip Heritage 81, Wilbur-Creston 64

Wellpinit 64, Entiat 48

Saturday’s games

Three Rivers Christian vs. Odessa-Harrington, 6 p.m. at Ellensburg HS

Wishkah Valley vs. Neah Bay, 10 a.m. at Mt. Tahoma HS

Shorewood Christian vs. Oakville, 2 p.m. at WF West HS

Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) vs. Soap Lake, 4 p.m. at Wenatchee HS

GIRLS BASKETBALL

CLASS 4A REGIONALS

Saturday’s games

Kentridge vs. Moses Lake, 4 p.m. at Big Bend CC

Puyallup vs. Inglemoor, 8 p.m. at Bothell HS

Davis vs. Gonzaga Prep, 2 p.m. at Central Valley HS

Bellarmine Prep vs. Lynnwood, 2 p.m. at Everett CC

Edmonds-Woodway vs. Mount Rainier, 6 p.m. at Kent-Meridian HS

Newport vs. Skyview, 2 p.m. at Mark Morris HS

Arlington vs. Todd Beamer, 2 p.m. at Puyallup HS

Kentwood vs. Chiawana, 2 p.m. at Richland HS

CLASS 3A REGIONALS

Friday’s games

Lincoln 61, Mountlake Terrace 59

Saturday’s games

Kennedy vs. Bellevue, noon at Bellevue CC

Liberty vs. Cleveland, 8 p.m. at Bellevue CC

Auburn Mountainview vs. Sunnyside, 6 p.m. at Eisenhower HS

Mercer Island vs. Glacier Peak, 6 p.m. at Everett CC

Bishop Blanchet vs. Prairie, 8 p.m. at Mark Morris HS

Ferndale vs. Wilson, 2 p.m. at Mt. Tahoma HS

University vs. Kamiakin, 6 p.m. at Richland HS

CLASS 2A REGIONALS

Friday’s games

Mark Morris 67, Renton 29

Lake Wash. 51, Sumner 44

Saturday’s games

Colville vs. Ellensburg, 8 p.m. at Big Bend CC

West Valley (Yakima) vs. East Valley (Spokane), 6 p.m. Central Valley

Port Angeles vs. Burlington-Edison, 2 p.m. at Mount Vernon HS

Olympic vs. Lynden, 6 p.m. at Mount Vernon HS

Black Hills vs. White River, 6 p.m. at Puyallup HS

Bellingham vs. W.F. West, 2 p.m. at Tumwater HS

CLASS 1A REGIONALS

Friday’s games

Okanogan 58, La Salle 49

Mabton 56, Brewster 44

Saturday’s games

Kalama vs. Cascade Christian, 4 p.m. at Auburn HS

Granger vs. University Prep, 4 p.m. at Bellevue CC

Blaine vs. Woodland, 6 p.m. at Mark Morris HS

Freeman vs. Lynden Christian, noon at Mount Vernon HS

King’s vs. Montesano, 6 p.m. at Tumwater HS

Eastonville vs. Cashmere, 2 p.m. at Wenatchee HS

CLASS 2B REGIONALS

Friday’s games

Morton-White Pass 62, Crosspoint Academy 44

Saturday’s games

Wahkiakum vs. Bear Creek, 4 p.m. at Bothell HS

Lind-Ritzville-Sprague vs. Colfax, 2 p.m. at Cheney HS

St. George’s vs. White Swan, 2 p.m. at Eisenhower HS

Willapa Valley vs. Northwest Christian (Colbert), 4 p.m. at Ellensburg HS

Napavine vs. La Conner, 4 p.m. at Everett CC

Orcas Island vs. Toutle Lake, 4 p.m. at Mark Morris HS

Oroville vs. DeSales, 4 p.m. at Richland HS

CLASS 1B REGIONALS

Friday’s games

Tekoa-Oakesdale 50, Sunnyside Christian 44

Saturday’s games

Muckleshoot Tribal vs. Wilbur-Creston, 6 p.m. at Big Bend CC

Yakama Tribal vs. Colton, 6 p.m. at Cheney HS

Taholah vs. Moses Lake Christian, noon at Ellensburg HS

Wellpinit vs. Neah Bay, noon at Mt. Tahoma HS

Waterville vs. Mount Vernon Christian, 4 p.m. at Mount Vernon HS

Tulalip Heritage vs. Mary M. Knight, 4 p.m. at Tumwater HS

Republic vs. Pateros, 6 p.m. at Wenatchee HS