This week's high school sports schedule

Published:

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, JAN. 7

BOYS BASKETBALL

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Hockinson, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Prairie at Columbia River, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 7 p.m.

Kelso at Hudson's Bay, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Skyview vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al's

Columbia River vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al's

Union vs. Mark Morris, 3:15 at Triangle Lanes

Evergreen vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Prairie vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Hudson's Bay vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey's Classic Lanes

Kelso vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

TUESDAY, JAN. 8

BOYS BASKETBALL

Evergreen at Camas, 5:30 p.m.

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Union at Heritage, 7 p.m.

Columbia River at Prairie, 7 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 7 p.m.

Hudson's Bay at Kelso, 7 p.m.

Seton Catholic at Woodland, 7 p.m.

King's Way Christian at La Center, 7 p.m.

Stevenson at Kalama, 7 p.m.

Toledo at White Salmon, 7 p.m.

Ilwaco at Castle Rock, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Heritage, 5:30 p.m.

Evergreen at Camas, 7 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 7 p.m.

Ridgefield at Mark Morris, 7 p.m.

Seton Catholic at Woodland, 5:45 p.m.

King's Way Christian at La Center, 5:45 p.m.

Ilwaco at Castle Rock, 5:45 p.m.

Stevenson at Kalama, 5:45 p.m.

Toledo at White Salmon, 5:45 p.m.

WRESTLING

Fort Vancouver at Columbia River, 7 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

WEDNESDAY, JAN. 9

GIRLS BASKETBALL

Woodland at Hockinson, 7:30 p.m.

Toledo at La Center, 7 p.m.

WRESTLING

Skyview at Evergreen, 7 p.m.

Camas at Heritage, 7 p.m.

Union at Battle Ground, 7 p.m.

Hudson's Bay at Mountain View, 7 p.m.

Prairie at Kelso, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

Skyview, Fort Vancouver vs. Camas, Hockinson, North County, 3:30 p.m. at LaCamas Swim and Sport

Mark Morris, R.A. Long vs. Columbia River, Hudson's Bay, 3:30 p.m. at Propstra

GIRLS BOWLING

Evergreen vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al's

Union vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Battle Ground vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al's

Columbia River vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey's Classic Lanes

Kelso vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Hudson's Bay vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Mark Morris vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

THURSDAY, JAN. 10

BOYS BASKETBALL

Collingwood School at Kelso, 7 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

Ilwaco at Woodland, 7 p.m.

Kalama at King's Way Christian, 7 p.m.

White Salmon at Seton Catholic, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Columbia River at Fort Vancouver, 7 p.m.

Hudson's Bay at Prairie, 7 p.m.

Kelso at Mountain View, 7 p.m.

Kalama at King's Way Christian, 5:45 p.m.

White Salmon at Seton Catholic, 5:45 p.m.

BOYS SWIMMING

Evergreen, Heritage, Union, Mountain View at Kelso, 4 p.m.

FRIDAY, JAN. 11

BOYS BASKETBALL

Skyview at Evergreen, 7:30 p.m.

Battle Ground at Heritage, 7 p.m.

Camas at Union, 7 p.m.

Fort Vancouver at Columbia River, 7 p.m.

Prairie at Hudson's Bay, 7 p.m.

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

La Center at Toledo, 7 p.m.

Castle Rock at Stevenson, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Battle Ground at Heritage, 5:30 p.m.

Camas at Union, 5:30 p.m.

Skyview at Evergreen, 6 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 7 p.m.

Washougal at Mark Morris, 7 p.m.

Ilwaco at Woodland, 7 p.m.

Castle Rock at Stevenson, 5:45 p.m.

WRESTLING

Battle Ground, Camas, Evergreen, Heritage, Skyview, Union, Columbia River, Fort Vancouver, Hudson's Bay, Mountain View, Prairie, La Center, Woodland at Clark County Championships at Skyview

GIRLS BOWLING

Skyview vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Camas vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al's

Union vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Bailey's Classic Lanes

Kelso vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Mountain View vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

R.A. Long vs. Hudson's Bay, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Prairie vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

SATURDAY, JAN. 12

BOYS BASKETBALL

Central Catholic (Ore.) vs. Union, 6 p.m. at Rose Garden, Portland

Mark Morris vs. Fort Vancouver, 7:30 p.m. at Rose Garden, Portland

Woodland at Kalama, 7 p.m.

Seton Catholic at Overlake, 4 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Castle Rock at Columbia River, 2 p.m.

Seton Catholic at Overlake, 2 p.m.

WRESTLING

Battle Ground, Camas, Evergreen, Heritage, Skyview, Union, Columbia River, Fort Vancouver, Hudson's Bay, Mountain View, Prairie, La Center, Woodland at Clark County Championships at Skyview

GYMNASTICS

Battle Ground, Camas, Evergreen, Heritage, Skyview, Union, Columbia River, Fort Vancouver, Hudson's Bay, Mountain View Prairie, Hockinson, Ridgefield, Washougal at Winterfest at Naydenov, 9 a.m.