High School Scoreboard 1/13

By

Published:

 

Today’s schedule

(Schedule subject to change)

Wrestling

Battle Ground at Evergreen, 7 p.m.

Heritage at Skyview, 7 p.m.

Prairie at Union, 7 p.m.

Woodland at Hockinson, 7 p.m.

Girls Bowling

Skyview vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Big Al’s

Kelso vs. Battle Ground, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Heritage vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey’s Classic Lanes

Prairie vs. Mark Morris, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Columbia River vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Gymnastics

Skyview vs. Mountain View, 5:30 p.m. at Big Air

Boys Basketball

1A TRICO League

W L

Castle Rock (9-0) 2 0

Ilwaco (3-4) 1 0

La Center (3-9) 1 1

White Salmon (1-9) 1 1

Stevenson (5-5) 0 1

Kalama (4-5) 0 2

CASTLE ROCK 48, STEVENSON 46, OT

ILWACO 73, KALAMA 67

WHITE SALMON 62, LA CENTER 58

LA CENTER (3-9, 1-1) — Garret Davis 13, Kyle Kosak 13, Corbin DeKalb 12, Mick Jarvie 12, Ben Hansen 8, Mike Holderer 0, Austin Myers 0, Maverick Davison 0. Totals 22-49 (9) 5-6 58.

WHITE SALMON — Mark Lovin 21, Jordan Baredt 6, Jake Kempton 9, Jose Brunes 3, Ramon Villanova 3, Felix Torres 17, Dylan Rabinoute 3. Totals 21-44 (6) 14-21 62.

La Center 17 11 10 20–58

White Salmon 13 17 12 20–62

JV — no game.

2B/1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

VANCOUVER CHRISTIAN 40, KING’S WAY CHRISTIAN 32

VANCOUVER CHRISTIAN — Tyler Beck 2, Davey Dechynee 13, David Hill 9, Cameron Joyner 0, Justin LaCasse 3, Patrick McKee 6, Caleb Millay 1, Jacob Millay 2, Michael Polyakov 0, Richard Shultz 4, Jake Morris 0, Denver Aho 0. Totals 18 (0) 4-15 40.

KING’S WAY CHRISTIAN — Josh Russell 4, Josh Carothers 2, Andrew Wilson 3, Jake Tront 8, Dave Earl 2, Sean Russell 0, Sean Peterson 5, Chris Crenshaw 4, Tyler Russell 0, Josh Snyder 0, Matt Johnson 4. Totals 15 (0) 2-4 32.

Vancouver Ch. 11 14 10 5–40

King’s Way 9 8 6 9–32

COLUMBIA ADVENTIST 64, WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF 34

COLUMBIA ADVENTIST — Landon Roberts 16, Kyle Saur 6, Zach Stark 6, Landon Rogers 3, Thomas Reed 6, Chris Sanderson 0, Bronson Dull 13, Ramon Aguayo 13, Lopeti Palaki 3, Tevita Palaki 8, Catelli.

WSD (1-5) — Nick Ortiz 10, Justin Larson 13, Vance Dutcher 2, Isaac Cook 7, Jose Silva 0, Jonah Winningoff 0, Clementine Martinez 1, Josh Valdez 1, Ryan Corona 0, Keysi Servino 0.

Columbia Ad. 19 14 24 7–64

WSD 13 4 7 10–34

NON-League

MUCKLESHOOT 77, SETON CATHOLIC 54

SETON CATHOLIC (1-9) — Taylor Kelley 0, Evan Simms 10, Dongkeun Lee 17, Conor McDaid-O’Neill 18, Robert Fraizer 5, Jesus Gomez 0, Keith Kuzis 2, Charles Bonefeole 0, Riley McShane 2. Totals 21 (2) 12-19 54.

MUCKLESHOOT TRIBAL — Sam 0, Williams 10, Cadaner 16, Sam 0, Brown 2, Marguard 3, Oldman 13, Miller 6. Totals 33 (2) 5-8 77.

Seton Catholic 11 8 14 21–54

Muckleshoot 23 22 16 16–77

Girls Basketball

4A Greater St. Helens League

W L

Evergreen (11-1) 2 0

Skyview (8-4) 2 0

Heritage (8-3) 1 1

Kelso (10-2) 1 1

Battle Ground (6-6) 0 2

Mountain View (4-8) 0 2

SKYVIEW 60, BATTLE GROUND 40

SKYVIEW — Delaney Keser 14, Sarah Hargove 0, Naseeb Bhangal 0, Macy Mukensnabl 12, Brooke Bowen 8, Larissa Hamilton 9, Sarah Mason 0, Maddie Van Liew 7, Jasmine Ames 0, Katie Swanson 7, Tori Conley 3. Totals 19 16-23 60.

BATTLE GROUND — Aubri Squires 14, Estella Sawyer 0, Haley Grossman 10, Anna Borden 0, Liz Smarr 2, Tori Dixson 2, Audre Merriman 0, Chelsie Aguigui 0, Kiley Thomas 12. Totals 13 9-16 40.

Skyview 16 13 18 13–60

Battle Ground 7 10 13 10–40

JV — Skyview won. C — Skyview 38-36.

EVERGREEN 42, HERITAGE 41

HERITAGE — Clara Russell 14, Carissa Collins 2, Stephanie Harold 2, Allison Howbert 4, Natalie Harold 3, Tashawna Gordon 8, Nettie Gould 0, Emily Myers 8, Hannah Webster 0. Totals 14-47 (4) 9-18 41.

EVERGREEN — Audrey Frazier 2, Sheleena Giles 0, Amber Berry 4, Breonah Scruggs 0, Justine Joudrey 13, Dejanique Nicholas 3, Tyler Haynes 0, Shamerica Scott 14. Totals 14-45 (3) 11-21 42.

Heritage 9 14 10 8–41

Evergreen 7 10 11 14–42

JV — Evergreen won C — Evergreen won.

KELSO 69, MOUNTAIN VIEW 26

3A Greater St. Helens League

W L

Camas (5-6) 1 0

Columbia River (5-6) 1 0

Prairie (7-4) 1 0

Hudson’s Bay (5-6) 0 1

Union (2-9) 0 1

Fort Vancouver (0-10) 0 1

PRAIRIE 57, UNION 32

UNION — Ashley Espiritu, Natalie Conrad 2, Mandy White 4, Nadia Lutz 0, Kynnedy Mosley 4, Nicole Woodside, Felicia Odle 3, Chelsy Taxel, Brittany Blumenthal 6, Bre Sorensen 2, Mykalia Forsyth, Janae Davis 8, Mikyla Ogata 1, Bre Ongley 2. Totals 14 (1) 3-10 32.

PRAIRIE — Angela Gelhar 17, Taylor Peacock 0, Kelsey Asplund 0, Marielle Ibaretta 3, Lauren Goecke 8, Katarina Vela 2, Meghan Lindsley 0, Michelle Bolliger 11, Andrea Smith 6, Jackie Lanz 6, Emily Rowe 0. Totals 20 (5) 12-16 57.

Union 8 9 8 7–32

Prairie 13 14 18 12–57

JV — Prairie won; Frosh — Prairie won.

COLUMBIA RIVER 41, FORT VANCOUVER 8

FORT VANCOUVER — Addie Bergio 2, Cindy Coronel 2, Mar’shay Moore 0, Skyla Reyes 0, Jordan Gerads 2, Emily Sutherland 0, Ibette Valle 0, Pidkins 2. Totals 2 (0) 4-9 8.

COLUMBIA RIVER (5-6) — Brittany Landon 2, Aimee Bolton 13, Taylor Parker 4, Laura Luther 7, Heidi Bucklin 0, Lauren Heller 2, Kass Cloyd 13. Totals 17 (0) 7-13 41.

Fort Vancouver 0 0 4 4– 8

Columbia River 10 18 6 7–41

JV — River won.

CAMAS 54, HUDSON’S BAY 39

HUDSON’S BAY — Kelsey Frasier 0, Ava Bartley 0, Ramona Vercher 4, Lexi Gleason 16, Treneisha Doyle 10, Brittany Davis 8, Alex Hart 0, Lupe Vaenuku 1. Totals 16 (2) 5-15 39.

CAMAS — Caitlin Bower 10, Emily Ainsworth 0, Kaeliana DeVera 6, Melissa Williams 15, Kelsi Krill 0, Kendra Preuninger 7, Haley Smith 14, Kelsey Stulbarg 0, Janea Benson 0, Sydney Schwartz 2, Lauren Neff 0. Totals 21 (1) 9-13 54.

Hudson’s Bay 12 12 8 7–39

Camas 12 15 14 13–54

JV — Camas won; Frosh — Camas won

2A Greater St. Helens League

W L

Mark Morris (7-4) 1 0

Woodland (6-5) 1 0

Ridgefield (4-7) 1 0

Washougal (5-6) 0 1

Hockinson (2-8) 0 1

R.A. Long (0-8) 0 1

WOODLAND 51, R.A. LONG 33

WOODLAND — Charity Arn 14, Kylie Moses 4, Kaitlyn Moses 5, Emily Smith 24, Taylor McCullough 4, McKenzie Heberer 0, Mia Patterson 0, Hannah Ingraham 0. Totals 17 (2) 17-24 51.

R.A. LONG — Cristina McDonald 2, Hannah Johnson 3, Christina Driscoll 5, Leah Aherns 0, Sadie Petersen 15, Sierra Welch 1, Averie Bogner 0, Miranda Wilson 0, Tara Haas 2, Tirzah Coalman 5. Totals 11 (3) 8-16 33.

Woodland 9 12 8 22–51

R.A. Long 9 4 8 12–33

JV — R.A. Long 32-30

MARK MORRIS 40, HOCKINSON 33

MARK MORRIS — Christie Kirkpatrick 5, Tayler Blackman 0, Kelci Dubois 6, Kelee Lambert 4, Kaytlin Ingman 4, Lindsay Cappa 10, Kylie Farmer 5, Nicole Duscha 6, Erica Niemi 0, Taybra Teeters 0, Linnsey Hanes 0. Totals 15 (3) 7-15 40.

HOCKINSON — Catherine Nelson 4, Julianna Steele 0, Nikki Dunham 0, Aurora Bodenhamer 0, Emily Gunderson 0, Sam Anders 1, Jordan Rennaker 0, Coleen Pritchett 4, Ashley Haden 11, Jenna Haagen 4, Caity Kuntz 0, Amanda McCarty 9. Totals 9 (0) 15-25 33.

Mark Morris 16 2 15 7–40

Hockinson 6 10 7 10–33

JV — Mark Morris won. C — Mark Morris won.

1A TRICO LEAGUE League

W L

La Center (7-3) 2 0

Castle Rock (6-5) 2 0

Ilwaco (5-2) 1 0

Kalama (2-9) 0 2

Stevenson (0-5) 0 1

White Salmon (2-8) 0 2

CASTLE ROCK 54, STEVENSON 26

ILWACO 68, KALAMA 43

LA CENTER 69, WHITE SALMON 28

LA CENTER — Lacey Dykgraaf 0, Megan Vansoest 0, Sydney Wise 2, Emily Vis 6, Annie Baker 0, Katrina Chamberlain 14, Kiley Monson 2, Hannah Trigg 14, Chelsea Burpee 2, Marissa Moore 17, Hannah Hendrickson 0, Lauren Baker 12, Miranda Bierscheid 0. Totals 31 (4) 3-7.

WHITE SALMON — Buchanan 0, Rude 0, Strock 6, Delay 10, Club 0, Dottie-Winacker 0, Nybroten 1, Huth 10, Compus 1. Totals 7 (2) 8-25 28.

La Center 14 27 16 12–69

White Salmon 8 2 10 8–28

2B/1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

KING’S WAY-SETON CATHOLIC 33, VANCOUVER CHRISTIAN 32

VANCOUVER CHRISTIAN — Kim Morris 9, Faith Copenhaver 9, Rebecca Watson 8, Kristina Cupp 4, Hannah Sound 2. Totals 13 6-14 32.

KING’S WAY-SETON CATHOLIC (3-8, 2-3) — Edrienne Chan 20, Callie Crawford 8, Meagan Grant 3, Cheyenne Cunning 2, Michon Junevitch 0, Alyssa Stonelake 0. Totals 15 (1 3-pointer) 2-8 33.

Vancouver Ch. 8 7 6 7 5–32

K. Way/Seton 8 4 6 9 6–33

COLUMBIA ADVENTIST 50, WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF 31

COLUMBIA ADVENTIST — Carly Waymire 14, Tessa Lamberton 0, Laura Crockford 0, Jaci Allison 0, Kira Thornton 11, Emily Rogers 1, Nikki Holm 2, Olivia Roberts 6, Stephanie Watson 2, Chianne Hendrix 14.

WSD (4-2) — Porfiria Rodriguez 0, Maria Suarez 0, Tiana Servis 0, Olivia Mackey 20, Brittany Randant 0, KaSandra Madrigal 0, Daniela Chavez 0, Misty Johnson 3, Maria Chavez 0, Jasmine Burnham 6, Vanessa Flores 0, Maya Ingram 2.

Columbia Ad. 17 9 11 13–50

WSD 7 14 4 6–31

Wrestling

KELSO 62, MOUNTAIN VIEW 9

103 — Josh Newburg (K) won by forfeit; 112 — Riley Miller (K) pinned Brian Robles 2:34; 119 — Branden Grange (K) d. Jonah Hansen 15-4; 125 — Kyle Busby (K) pinned Beau Beckwith 0:23; 130 — Garrett McDaniel (K) d. Tarrance Hampton 14-5; 135 — Kurtis Giberson won by forfeit; 140 — Mitchell Thomposn (K) pinned Zach Demoss 1:10; 145 — Justin Sitch (K) d. Jon Becker 15-0; 152 — Niko Hughes (K) pinned Luke Arderbury 1:41; 160 — Mason Bullock (K) d. Tyson Dixon 9-8; 171 — Jared O’Niel (K) d. Sterling Reynolds 19-7; 189 — Tyler Procive (MV) pinned Keoni Garcia 1:03; 215 — Eric McDaniel (K) pinned Brandon Jenicek 0:55; 285 — Dominic Suplemento (MV) d. Elijah Morano 5-4.

COLUMBIA RIVER 52, FORT VANCOUVER 16

103 — Chris Pietz (FV) d. Austin Ficco 18-7; 112 — Deven Mantanona (FV) by forfeit; 119 — Double forfeit; 125 — Jake Crawford (CR) p. Ryan Carlson 1:12; 130 — Austin Hronek (CR) d. Jarron Mendiola 14-10; 135 — Zach Fairbrother (FV) p. Aron Babd 4:06; 140 — Trevor Myers (CR) by forfeit; 145 — Matthew Dahlin (CR) d. Luis Galindo 10-0; 152 — Patrick Figueroa (CR) p. Joshua Beaulieu 2:16; 160 — Scott Schnitzer (CR) p. Solomon Jedidi 2:33; 171 — Paul Connell (CR) p. Jake Labrado 1:13; 189 — Joey Bellinger (CR) p. Luis Penaloza 1:23; 215 — Terance Joshua (CR) d. Vutha Chen 20-18; 285 — Brytlon Williams (CR) by forfeit.

HUDSON’S BAY 45, CAMAS 29

103 — Dakota Safford (C) p. Jon Cobb 5:30; 112 — Austin Miller (C) p. Gabe Norwood 1:49; 119 — Lucas Nicaclo (C) d. Adam Crull 10-8; 125 — Anniru Kamara (HB) d. Stefan Tuel 12-6; 130 — Joey Castrey (HB) p. Tyler Weiss 1:18; 135 — Emilio Alcantar (HB) p. Kevin Butler 5:15; 140 — Kyle Miller (HB) p. Cory Samatsua 0:42; 145 — Patrick Davis (Cam) d. Gerad Shaffer 16-1; 152 — Philip Barlas (Cam) p. Jonas Ayala 1:44; 160 — Scott Le (Cam) md. Austin Johnston (HB) 15-2; 171 — Chris Page (HB) p. Nathaniel Watkins 1:06; 189 — Tim Ivanov (HB) p. Gabe Wells 2:10; 215 — Jason Cline (HB) won by forfeit; 285 — Josh Ingebretson (HB) won by forfeit.

WASHOUGAL 36, R.A. LONG 35

103 — Chism King (W) pinned Jakob Collins, 0:29; 112 — Tanner Ackerly (RAL) pinned Cory Wicklander, 1:48; 119 — Dylan Johnson (RAL) dec. Evan Hanvey, 6-3; 125 — Josh Johnson (RAL) pinned Montie Miller, 1:55; 130 — Michael Hunt (W) by forfeit; 135 — Christian Hudek (RAL) pinned Daniil Arzhanov, 0:52; 140 — Matt Wilson (W) pinned Adrian Mendoza, 3:23; 145 — Brendan Casey (W) tech. fall Manuel Mendoza, 20-3; 152 — Jared LaFrance (RAL) dec. Reuben Davison, 11-8; 160 — John Barrette (W) by forfeit; 171 — Cory Latimer (W) maj. dec. Julian Doan, 12-2; 189 — William Yordy (RAL) pinned Jarrett Gregory, 2:58; 215 — Aaron Wilson (W) dec. Danny Irby, 10-6; 285 — Zac Williams (RAL) tech. fall Robert Dalling, 19-3.

JV — Washougal, 30-18.

STEVENSON 44, LA CENTER 36

103 — Jordan Hagen (S) won by forfeit; 112 — Devlin Stutts (LC) pinned Tucker Martin 5:34; 119 — Patrick Mayolo (LC) pinned Austin Towell 1:31; 125 — Dustin Veysey (LC) pinned Kevin Jaco 4:21; 130 — Jacob Snider (S) pinned Tyler Roberson 1:30; 135 — Karl Bell (S) tech. fall over Moises Sebastian, 15-0; 140 — Dean Powell (S) pinned Justin Feldman 1:42; 145 — Chris Mayolo (LC) pinned Andrew Ledesma 3:20; 152 — Gabe Bunker (LC) pinned Jack Moore 2:45; 160 — Ryan Kulla (LC) won by forfeit; 171 — Brandon Smith (S) d. Josh McNeal 10-5; 189 — Matt Maddux (S) pinned Andre Obot 1:27; 215 — Marcus Carter (S) pinned Mike Hantho 5:38; 285 — Wade Huette (S) won by forfeit.

LA CENTER 58, WHITE SALMON 12

103 — no match; 112 — Devlin Sutts (LC) won by forfeit; 119 — Patrick Mayolo (LC) pinned Delvin Neilson 1:17; 125 — Dustrin Veysey (LC) won by DQ over Tay Moses; 130 — Tyler Roberson (LC) won by forfeit; 135 — Moises Sebastian (LC) won by forfeit; 140 — Justin Feldman (LC) pinned Sara Gibson 5:04; 145 — Dillon DeDean (LC) pinned Junior Villanueva 3:16; 152 — Gabe Bunker (LC) d. Gage Miller 14-1; 160 — Ryan Kulla (LC) pinned Conner Warner 1:48; 171 — Jenson Ladigas (WS) pinned Josh McNeal 1:15; 189 — JOSH Bell (WS) pinned Andre Obot 1:02; 215 — Mike Hantho (LC) won by forfeit; 285 — no match.

Boys swimming

SKYVIEW 154, RIDGEFIELD 2

SKYVIEW 129, HUDSON’S BAY 41

SKYVIEW 153, FORT VANCOUVER 10

200-yard medley relay — Skyview (Paddy Wu, Eric Bugna, Nathan Schurman, Trent Elms) 1:51.08. 200 freestyle — 1, Daniel Kelly (HB) 1:56.33. 200 individual medley — 1. Eric Bugna (Sky) 2:15.07. 50 freestyle — 1. Kevin Boyd (Sky) 24.98. 100 butterfly — 1. Nathan Schurman (Sky) 58.04. 100 freestyle — 1. Kevin Boyd (Sky) 56.38. 500 freestyle — 1. Connor Shannon (Sky) 5:45.22. 200 freestyle relay — 1. Skyview (John Everingham, Alexander Jensen, Trent Elms, Kevin Boyd) 1:40.60. 100 backstroke — 1. Daniel Kelly (HB) 57.62. 100 breaststroke — 1. Eric Bugna (Sky) 1:10.44. 400 freestyle relay — 1. Skyview (Boyd, Bugna, Wu, Schurman) 3:52.87.

AT LACAMAS SWIM AND SPORT

Team scores — Union 173, Hockinson 96; Mountain View 204, Hockinson 72; Hockinson 155, Heritage 32; Hockinson 135, Evergreen 54; Camas 191, Union 94; Camas 145, Mountain View 141; Camas 229, Heritage 21; Camas 217, Evergreen 35.

200 medley relay — Camas (Ian Ulmer, Jake Yraceburu, Daniel Lee, Chris Charlson) 2:03.07; 2, Mountain View 2:03.44. 200 freestyle — 1, Jose Plascencia (E) 2:00.44; 2, Justin Natyzak (C) 2:01.74; 3, Kyle Law (MV) 2:05.39. 200 individual medley — 1, Callumn Mackintosh (H) 2:18.16; 2, Daniel Lee (C) 2:25.58; 3, Kai Fyock (MV) 2:25.78. 50 freestyle — 1, Nick Kabel (C) 26.49; 2, Alexander Suk (MV) 27.19; 3, Robbie Natemeier (U) 27.24. 100 butterfly — 1, Jose Plascencia (E) 1:00.74; 2, Callumn Mackintosh (H) 1:00.78; 3, Kai Fyock (MV) 1:05.63. 100 freestyle — 1, Justin Natyzak (C) 56.26; 2, Alexander Suk (MV) 59.99; 3, Jonathan Brodeur (U) 1:00.08. 500 freestyle — 1, Kyle Law (MV) 4:29.62; 2, Nick Panebianco (C) 4:58.71; 3, Ian Ulmer (C) 5:01.47. 200 freestyle relay — 1, Mountain View (Suk, Taylor Turner, Fyock, Law) 1:45.62; 2, Camas 1:46.50. 100 backstroke — 1, Davin Gong (MV) 1;08.80; 2, Arash Davani (MV) 1:13.77; 3, Tyler Travis (C) 1:13.89. 100 breaststroke — 1, Alan Jones (U) 1:14.91; 2, Keegan McElligott (U) 1:17.99; 3, Kevin Li (C) 1:19.35. 400 freestyle relay — 1, Mountain View (Fyock, Suk, Gong, Law) 3:56.19; 2, Camas 3:57.52; 3, Hockinson 4:11.48.