High school scoreboard 3/14

Published:

 

THURSDAY'S SCHEDULE

BASEBALL

Battle Ground at Hockinson, 4:30 p.m.

Mountain View at Skyview, 4 p.m.

Prairie at Union, 4 p.m.

Mark Morris at Hudson's Bay, 4 p.m.

SOFTBALL

La Center at Battle Ground, 4 p.m.

Estacada at Camas, 4 p.m.

Heritage at Prairie, 4 p.m.

Evergreen at Hockinson, 4:30 p.m.

Hudson's Bay vs. Roosevelt (Ore.), 4 p.m. at Delta Park

Woodland at Mountain View, 4 p.m.

Fort Vancouver at Ridgefield, 4:30 p.m.

BOYS SOCCER

Toledo/Winlock vs. Seton Catholic, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

Stevenson at Woodland, 6 p.m.

La Center at White Salmon, 6 p.m.

King's Way Christian at Castle Rock, 6 p.m.

TRACK AND FIELD

Heritage at Gresham, Ore., 3:30 p.m.

Washougal at Fort Vancouver, 3:30 p.m.

Hockinson at Anderson Relays, Scappoose (Ore.), 3 p.m.

GIRLS TENNIS

Union at Prairie, 3:15 p.m.

Stevenson at Sherman County (Ore.), 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Hockinson vs. Mountain View, 3 p.m. at Green Mountain

BASEBALL

COLUMBIA RIVER 4, SKYVIEW 2

Skyview 000 110 0--2 7 0

Col. River 003 100 x--4 6 2

Skyview (1-1)

Pitching -- Austin Greene 22/3 IP loss, 3 ER; Mav Yamaguchi 21/3 IP 1 ER; Chase Wiger 1 IP, 2 Ks. Highlights -- Curtis Perrin 1-4; Alec Chaney 2-3, 2B, RBI; Jordan Freese 3-3 RBI; Brian Valentine 1-2.

Columbia River (1-2)

Pitching -- Seth Rayburn 7 IP, win, 3 Ks, 2 ER; Highlights -- Michael McCann 1-2, run; Oscar Golberg 1-3 run 2 RBI; Andrew Haley 2-3, 2B, RBI; Sam Walker 1-3; Trey Walker 1-2, 2 runs.

JV -- Skyview 11-0. C -- Skyview 6-5.

EVERGREEN 4, HOCKINSON 2

Hockinson 100 001 0--2 4 3

Evergreen 102 100 0--4 7 1

Hockinson

Pitching -- D. Butler 6 IP, loss, 1 ER, 7 Ks. Highlights -- J. Gomez 1-4, 2B, R; Butler 1-3, 2B, R; J. Anderson 1-2, 2 RBI; A. Smith 1-2.

Evergreen (2-0)

Pitching -- Jared Price 5 IP, 6 Ks; Ryan Grening 2 IP, 3 Ks. Highlights -- John Forbes 1-2, SB; Josh Palmquist 1-2, 2B, R; Price 1-3, R, SB; Patrick Thorpe 1-2, R, RBI, SB; Nathan Gulliford 1-3, R; Justin Whitman 1-3.

BATTLE GROUND 9,MOUNTAIN VIEW 2

B. Ground 230 000 4--9 7 1

Mt. View 000 002 0--2 4 3

Battle Ground

Pitching -- Becker 4 IP, 1 H, 0 R, 2 BB, 6K, win; Randez 2 IP, 3 H, 2R, 1 BB; Sickle 1 IP, 0 H, 2 K; Highlights -- Becker 2-4, 3 run, 2 RBI, 2B, SB; Humphrey 2-3, 2 run, 3 RBI, SB; Hayes 1-4, run, RBI; Grote RBI; Hoisington 1-2, 2 runs; Randez, 1-3, run.

Mountain View

Pitching -- Dakody Clemmer 62/3 IP, 7 H, 9 R, 5 ER, 1 BB, 7 K, loss; Lex Reese 1/3 IP, 0 H; Highlights -- Andrew Krafve 2-3, run; Dylan Dougher 1-3, run; JT Kaul 1-1, RBI.

MARK MORRIS 7, HERITAGE 6

M. Morris 012 022 0--7 8 4

Heritage 100 310 1--6 7 3

Mark Morris

Pitching -- Johanson 32/3 IP; Watson 21/3, win; Littlefield 1 IP, save; Highlights -- Brill 1-3, 2 RBI; Johnston 2-3, 2B, RBI; Tilton 2-3 RBI; Littlefield 1-3 solo HR; Mosier 1-4; Kuskabee 1-3

Heritage (2-2)

Pitching -- Alex Smith 42/3 IP; Tim Hergert 1/3 IP; Dakota Clevidence 2 IP, loss; Highlights -- Jared Luedecker 1-2, 2B, 2 RBI; Clevidence 2-3, 2B; Eric Lovingood 1-3; Marcus Mason 1-3; Bryce Hendy 1-3, RBI; Dakota Kerns 1-1 2B.

JV -- Heritage 16-8.

SOFTBALL

COLUMBIA RIVER 8, UNION 7, 8 inn.

C. River 104 200 01--8 12 1

Union 002 212 00--7 13 4

Columbia River

Pitching -- Kaitlyn Costanza 8 IP, win, 6 Ks. Highlights -- Emma Tucker 1-5, R, 2 SB; Grayson Burke 3-5, 3 R, SB; Teagan Cowles 3-5, 2 3Bs, 4 RBI, 2 R, 4 SB; Costanza 1-5, R, RBI; Maggie Harshaw 1-5, 2 RBI, R; Natalie Luther 2-4, RBI; Bailey McGee 1-3.

Union

Pitching -- Alexis Kron 4 IP, 4 Ks; Emma Alfonso 4 IP, loss, 5 Ks. Highlights -- Bianca Malone 1-4, RBI; Alfonso 2-5, 2 2Bs, RBI, R; Morgan Spieth 3-4, 2 3Bs, RBI, 2 R, SB; Corrina Hopkins 1-3, 2 RBI; Kron 2-4, R, SB; Courtney Walworth 1-2; Brittney Haxby 1-2; Alexis Staton 2-4, RBI, 2 R, SB.

JV -- Union won. C -- Union d. Evergreen.

Tuesday result

WOODLAND 3, PRAIRIE 2

Prairie 000 002 0--2 5 1

Woodland 300 000 0--3 9 1

Prairie

Pitching -- Maddie Williams 7 IP. Highlights -- Taylor Bussey 3-3, 3B; Irene McGuire 1-3; Holly Kersanty 1-3.

BOYS SOCCER

BATTLE GROUND 5, FORT VANCOUVER 1

Fort Vancouver

Goals (assists) -- no report; Goalkeeper saves -- no report.

Battle Ground

Goals -- Chris Hall 3, Joseph Hernandez, Grayson Cropper. Goalkeeper saves -- Jacob Campanilla 3.

Halftime -- 1-0 Battle Ground.

JV -- Battle Ground 5-0.

MOUNTAIN VIEW 1, RIDGEFIELD 1

Ridgefield (1-1)

Goals (assists) -- Charlie Hauser (PK, 66th minute); Goalkeeper saves -- Dalton Reis 4; Justin Stay 1.

Mountain View (1-0-1)

Goals (assists) -- Elliott Vaughn (PK, 57th minute). Goalkeeper saves -- Christian Asivido 3.

Halftime -- 0-0.

JV -- Mountain View 3-1.

HERITAGE 4, PRAIRIE 2

Heritage

Goals (assists) -- no report; Goalkeeper saves -- no report.

Prairie (0-2)

Goals (assists) -- Stefan Thyron (ua), Mack Stone (Riley Bufford); Goalkeeper saves -- Dennis Berger 2, Connor Arnold 1.

Halftime -- 4-1.

JV -- Heritage 1-0.

UNION 2, HUDSON'S BAY 0

Hudson's Bay

Goalkeeper saves -- David Barajas 8.

Union (1-0-1)

Goals (assists) -- Jonathan Zavalla (Nathaniel Cheney); Cheney (Ashton Rimer). Goalkeeper saves -- Pasha Hashemi 0; Grant Alcorn 1.

Halftime -- 0-0.

JV -- Union won.

HOCKINSON 3, COLUMBIA RIVER 0

Hockinson

Goals (assists) -- Emmanuel Gil (Brent Sparks); Scott Stavig (Sparks); Gil (Shawn Marion). Goalkeeper saves -- Casey Turner 6.

Columbia River

Goalkeeper saves -- Ian David 4, Ian Gorham 2.

Halftime -- Hockinson 1-0.

JV -- Columbia River 9-0.

SKYVIEW 4, MARK MORRIS 0

Mark Morris

Goalkeeper saves -- no report.

Skyview (2-0)

Goals (assists) -- Carter Johnson (Brandon Zilles); Johnson (Austin Horner); Bobby Hutchin (Zilles); Tim Teipel (Johnson); Goalkeeper saves -- Trevor Ervin 1; Josh Townsend 1.

Halftime -- Skyview 3-0.

JV -- Skyview won.

BOYS TRACK AND FIELD

SKYVIEW 111, COLUMBIA RIVER 34

100 meters -- Marcus Gaylor (CR) 11.00; 200 -- Gaylor (CR) 22.6; 400 -- Gage Stumpf (S) 54.62; 800 -- Colby Gilbert (S) 1:59.8; 1,600 -- Kaden Harbertson (S) 4:40.5; 3,200 -- Kaden Harbertson (S) 10:12.8; 110 hurdles -- Tony Sparrow (S) 15.03; 300 hurdles -- Sparrow (S) 42.88; 400 relay -- Skyview 45.50; 1,600 relay -- Skyview 3:41.0; Shot put -- Joe Keller (CR) 52-10; Discus -- Willie Lopez (S) 128-1; Javelin -- Jabari Marshall (S) 155-0; High jump -- Peyton Fredrickson (S) 6-0; Long jump -- Forrest Russell (S) 20-11/2; Triple jump -- Marcus Lord (S) 4021/2; Pole vault -- Brennan Zinser (S) 10-6..

GIRLs TENNIS

SKYVIEW 5, PRAIRIE 1

Singles -- Sammi Hampton (S) d. Akari Baba 6-0, 6-0; Rayna Mathis (S) d. Shannon Sterling 6-4, 6-3; Katherine Cook (P) d. Vanessa Vincent 6-2, 6-3.

Doubles -- Kristina Metz/Olivia Coale (S) d. Alicia Steward/Kelsey Strain 6-1, 6-1; Macy Ballew/Addison Samander (S) d. Karianna Agarkov/Zoe Lovell 6-2, 6-0; Sydney Miles/Katherine Metz (S) d. Becky Shirly/Mariah Chapman 6-3, 6-2.

JV -- Prairie 5-1

KELSO 4, CAMAS 2

Singles -- Lisa Karnofski (K) d. Lauren Belzer 6-1, 6-2; Hannah Womack (K) d. Sydney Ott 7-5, 6-1; Callie Goodell (K) d. Nixon Hettinger 6-2, 6-3.

Doubles -- Grace Hall/Noelle Busch (K) d. Alexa Jacobson/Emily Carson 6-4, 6-2; Tessa Rinnen/Amanda Reiter (C) d. Myranda Dombrowsky/Brittany Smith 6-3, 6-1; Hannah Kabel/Krti Hariharan (C) d. Natalie Ware/Brittney Green 6-1, 6-3.

JV -- Camas 6-0.

HERITAGE 4, FORT VANCOUVER 2

Singles -- Alesha Singleton (H) d. Emma Nellor 6-3, 6-3; Ilsa Teppo (FV) d. Jennifer Harvey 6-2, 1-6, 6-1; Sabriena Fuller (H) d. Selerm Tamakloe 6-7 (6-8), 6-4, 6-2.

Doubles -- Dani Sakaida/Camille Hoisington (H) d. Holly Ta/Wendy Hsei 6-4, 6-7 (6-8), 6-3; Emilee Winfield/Mariela Ibarra-Gonzalez (H) d. Olesya Gubar/Svetlana Karpenko 6-0, 7-6 (7-3); Baochan Tran/Tina Nguyen (FV) d. Kara Paolisso/Victoriya Muzyka 6-2, 6-3.

JV -- 3-3

MARK MORRIS 5, EVERGREEN 1

Singles -- Brandy Tito (E) d. Megan Pelton 6-4, 6-4; Emily Yan (MM) d. Rebecca Mattson 6-4, 6-3; Kristen Kell (MM) d. Mariah Tweedle 6-1, 6-4.

Doubles -- Jamie Isaacson/Maile Lafave (MM) d. Brittany Smith/Zoe Raugust 6-2, 6-0; Jamie Ellis/Amber Olson (MM) d. Lucy Lo'Re/Paulina Aguilar 6-1, 6-2; Grace Johnson/Joy Taylor (MM) d. Cristina Novarese/Veronica Gerasimova 6-4,6-2.

BATTLE GROUND 5, HUDSON'S BAY 1

Singles -- Taylor Beardall (BG) d. Erica Hann 6-0, 6-0; Holly Helmes (BG) d. Hunter Simpson 6-0, 6-0; Nala Comstock (HB) d. Kaitlin Pankratz 1-6, 6-2, 6-2.

Doubles -- Alyse Scholten/Kira O'Connor (BG) d. Dulce Lua/Hannah Zimmerman 6-1, 6-4; Danielle Hokanson/Kelly Casey (BG) d. Elle Munson/Quynh Nguyen 1-6, 6-3, 6-0; Myra Mattila/Sarah Walikainen d. Olivia Ripplinger/Alma Santos 6-1, 6-1.