High school scoreboard 3/20

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

BASEBALL

Mountain View at Battle Ground, 4 p.m.

Camas at Heritage, 4 p.m.

Skyview at Evergreen, 4 p.m.

Union at Southridge, 5 p.m.

Fort Vancouver at Seaside Tournament

Woodland at Columbia River, 4 p.m.

Washougal at White Salmon, DH, 4 p.m.

R.A. Long vs. Elma at Seagulls Spring Break in Seaside, Ore.

Hockinson vs. Hoquiam at Seagulls Spring Break in Seaside, Ore.

Ridgefield at Tillamook, Ore., 4 p.m.

SOFTBALL

Prairie at Evergreen, 4 p.m.

Hockinson at Heritage, 4 p.m.

Woodland vs. Columbia River, 4 p.m. at VGSA

West Seattle at Mountain View, 4 p.m.

Ridgefield at Battle Ground, 4:30 p.m.

BOYS SOCCER

Camas vs. Columbia River, 4 p.m. at Kiggins Bowl

Mountain View at Fort Vancouver, 4 p.m.

Hudson’s Bay vs. Evergreen, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Kelso vs. Heritage, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie vs. Skyview, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Ridgefield at Battle Ground, 7 p.m.

Archbishop Murphy at Hockinson, 7 p.m.

White Salmon at Washougal, 7 p.m.

Hoquiam at La Center, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

Union at Columbia River, 3:30 p.m.

Thomas Jefferson at Mountain View, 3:30 p.m.

Washougal, Hudson’s Bay, Hockinson, Kelso, Ridgefield at R.A. Long Tournament

GIRLS GOLF

Heritage vs. Mark Morris, 3:30 p.m. at Longview CC

Baseball

NON-LEAGUE

COLUMBIA RIVER 14, JESUIT 4

CRiver 010 092 2—14 16 0

Jesuit 000 310 0—4 8 1

Columbia River (1-0)

Pitching — Taylor Easterly 3 IP; Blake McKinney 1 IP, win; Alex McGarry 3 IP; Highlights — Jordan Craig 2-6 2RBI 2B 2R; Josh Ebert 3-4 2B RBI 2R; Jace McKinney 3-3 2 R RBI; McGarry 4-5 2 RBI R; Blake McKinney 1-3 RBI 2R; Holden Fielding 1-3 2B, 2R RBI; Garrett McKee 4-4 2B, 2 R, 3 RBI; Paul Meister 1-4 2B.

JV — Columbia River 6-4

SOFTBALL

NON-LEAGUE

UNION 8, WOODLAND 4

Union 200 501 0—8 11 2

Woodland 200 020 0—4 9 1

Union

Pitching — Lindsey Daron 4 IP, win 2 Ks; Maddie McClelland 3 IP, K; Highlights — Anna Aguon 2-5 2 runs RBI; Aisha Ensley 1-3 2 runs 2 RBI; Alexis Staton 1-4 run RBI; Mo Spieth 3-3 run 2 RBI; Courtney Walworth 1-4 RBI; McClelland 1-3; Kaitlin Manker 1-2; Halee Vinyard 1-1, run.

Woodland

Pitching — Michand 7 IP, loss, 5 Ks; Highlights — Trice 2-4; Fitzgerald 2-4, 2 RBI; Russell 2-3 2 RBI; Flanagan 1-3; Perkins 1-3; Warndal 1-2.

JV — Union 14-1.

KELSO 4, MOUNTAIN VIEW 3

Mt. View 020 000 1—3 8 0

Kelso 001 100 2—4 11 0

1 out when winning run scored.

Mountain View (0-2)

Pitching — Colleen Driscoll 6⅓ IP, loss, 1K; Highlights — Jocie Newton 2-4 RBI; Maddie Newton 1-3; Niki DuRose 2-4; Alyshia Grimes 1-2; Raelyn Clemmer rbi; Rielgh Grady 2-3 2B RBI.

Kelso (1-1)

Pitching — Megan Holt 4 IP, 4Ks; Kady Bruce 3 IP, win, 4Ks; Highlights — Sadie Harris 2-4 RBI; Jessica Baker 4-4, RBI; Bruce 1-3 RBI; Nariah Morgan 1-3 2B; Lindsey Johnson 1-2 2B; Allison Hall 2-3, 2 2Bs, RBI.

JV — Kelso 9-3.

SKYVIEW 6, RIDGEFIELD 0

Ridgefield 000 000 0—0 1 3

Skyview 001 005 x—6 8 2

Ridgefield

Pitching — Chandler 6 IP, loss, 4Er, 1 K. Highlights — Chandler 1-3.

Skyview

Pitching — Kayla Moore 7 IP, win, 3 Ks; Highlights — Kenzie Schaller 2-3 2B RBI; Emily Garcia 2-3; Abby Fischer 1-3 2B run; Nicole Christensen 1-1 run; Alexandra Barter 1-3 2B 2 runs RBI; Sydney Brown RBI; Hailey McKnight 1-1 2B, 2 RBI.

CAMAS 5, R.A. LONG 1

Camas 300 000 2—5 7 2

R.A. Long 000 001 0—1 4 1

Camas (3-0)

Pitching — Katie Schroeder 7 IP, win, 0 ER, 13 Ks. Highlights — Tori O’Neill 2-4, 2 R; Maddie Neely 1-1, 2 R; Schroeder 1-4, 2B, 2 RBI; Allie Hancock 2-4, 2B, 3 RBI; Tianna Bevens 1-2.

R.A. Long

Pitching — Cathart 7 IP, loss, 9 Ks. Highlights — Todd 1-3; Harvill 1-3; Reed 1-3; Harvill 1-3.

JV — Camas 6-1.

HOCKINSON 12-17, STEVENSON 0-6

Game 1

Stevenson 000 00 —0 1 1

Hockinson 322 5x —12 17 2

Hockinson

Pitching — Adrianna Anderson 5 IP, win. Highlights — Sydney Cole-Vogler 2-3, 2B; Hannah Hart 3-3, 2B; Emma Woolcott 2-3; Amber Griffith 2-3; Hailey Runyon 2-3, 2B; Kaylee Harteloo 3-3, 2B.

Game 2

Stevenson 010 230 —6 7 0

Hockinson 204 353 —17 17 1

Hockinson

Pitching — Emma Woolcott 41/3 IP, win; Adrianna Anderson 12/3 IP. Highlights — Sydney Col-Vogler 3-4; Hannah Hart 3-5; Woolcott 5-5, Amber Griffith 2-3, 2B; Hailey Runyon 2-3; Kaylee Harteloo 1-3, 2B; Katie Wynkoop 2-4.

BOYS SOCCER

NON-LEAGUE

KING’S WAY CHRISTIAN 4, TENINO 4

Tenino

No report.

King’s Way Christian (0-0-1)

Goals (assists) — Austin Lauser (unassisted); Connor Gilrow (unassisted); Lauser (Quienten Azarbin); Gilrow (unassisted). Goalkeeper saves — Jonathon Carothers 2

Cameron LaFrenz 2.

Halftime — no report.

BOYS TRACK AND FIELD

WOODLAND MEET

Team scores — Woodland 90, Ridgefield 39, White Salmon 37, R.A. Long 35, Firm Foundation 4.

100 — 1, Eli Whitmire (Wo) 11.06; 2, David Causey (Ri) 11.56; 200 — 1, Whitmire (Wo) 23.26; 2, Ethan Sterkal (RAL) 23.64; 400 — 1, Shawn Tardiff (WS) 52.3; 2, Dustin Nading (RAL) 53.82; 800 — 1, Nading (RAL) 2:01.6; 2, Matthew Young (Wo) 2:06; 1600 — 1, Silas Griffith (Ri) 4:46.4; 2, Karsten Rentner (RAL) 4:55.3; 3200 — 1, Josiah Anderson (Wo) 11:11; 2, Cabot Roe (WS) 11:13; 110 hurdles — 1, Jacob Davis (Wo) 16.64; 2, Bryce Johnson (Wo) 17.32; 300 hurdles — 1, Ryan Richardson (Wo) 45.42; 2, Johnson (Wo) 48.0; 400 relay — 1, Ridgefield 46.33; 2, Woodland 46.72; 1,600 relay — 1, Woodland 3:33.5; 2, White Salmon 3:37.8; Shot put — 1, Matthew Fugleberg (RAL) 41-2½; 2, Eisley Earnest (RAL) 39-6½; Discus — 1, Eisley Earnest (RAL) 126-11; 2, Kurtis Patterson (Wo) 123-7; Javelin — 1, Dillan Bonamigo-Wear (Wo) 154-1½; 2, Nathan Cloud (Wo) 134-2; Long jump — 1, Eli Whitmire (Wo) 20-6; 2, David Causey (Ri) 19-10; Triple jump — 1, Eli Whitmire (Wo) 42-6; 2, Austin Morris (WS) 36-8; High jump — 1, Ethan Sterkal (RAL) 6-0; Pole vault — 1, Coleman Nading (RAL) 10-0; 2, Matthew Young (Wo) 10-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

WOODLAND MEET

Team scores — Woodland 70, Ridgefield 56, White Salmon 47, R.A. Long 41, Firm Foundation 3.

100 — 1, Julia Stepper (Wo) 13.0; 2, Alyssa Pittman (RAL) 13.06; 200 — 1, Stepper (Wo) 26.65; 2, Raigan Page (Ri) 26.89; 400 — 1, Amber Malik (Wo) 1:06.53; 2, Kenya Byrnes (Wo) 1:13.39; 800 — 1, Chloe Lindbo (Ri) 2:33; 2, Lexie Rutherford (Ri) 2:34.4; 1,600 — 1, Natalie Biddix (Wo) 5:53.5; 2, Saide Dalgleish (RAL) 5:57.2; 3,200 — 1, Bailey Birch (Ri) 12:29.5; 2, Haley Blair (WS) 12:42.6; 100 hurdles — 1, Alondra Casarez-Garcia (WS) 17.88; 2, Karissa Dautenhahn (RAL) 18.4; 300 hurdles — 1, Kayla Church (RAL) 49.48; 2, Savanah Story (WS) 50.07; 400 relay — 1, Woodland 52.5; 2, Ridgefield 54.57; 800 relay — 1, Ridgefield 1:51.9; 2, White Salmon 1:54.6; 1,600 relay — 1, Ridgefield 4:24.5; 2, Woodland 4:25.5; Shot put — 1, Stacia Bell (WS) 30-2; 2, Katherine Morgan (RAL) 29-11; Discus — 1, Stacia Bell (WS) 98-4; 2, Lakin Tuttle (RAL) 76-11; Javelin — 1, McKenna Flanagan (Wo) 97-9½; 2, Samantha Ikerd (Wo) 89-1; Long jump — 1, Julia Stepper (Wo) 15-1; 2, Kayla Fredricks (Wo) 14-1; Triple jump — 1, Kayla Fredericks (Wo) 32-2½; 2, Carinda Washburn (Wo) 28-8; High jump — 1t, Kayla Fredricks (Wo) 4-10; 1t, Sarah Retter (Wo) 4-10; Pole vault — 1, Laurel Poole (RAL) 7-0; 2, Seaira Hazeltine (RAL) 6-6.

GIRLS TENNIS

PRAIRIE 4, UNION 2

Singles — Akari Baba (P) d. McKenzie Schloiner 6-0, 6-0; Nina Antic (U) d. Mariah Chapman 6-4, 6-2; Jamie Ding (U) d. Holly Roberts 6-1, 5-7, 7-6 (3).

Doubles — Josie Sullivan/Hailey Miracle (P) d. Ali Nierenbert/Elysha Fu 2-6, 7-6, 7-6 (2); Shania Chapman/Olivia McConnell (P) d. Sarah Trostle/Regina Tsay 1-6, 7-6 (3), 6-4; Hanaila Starks/Bilen Solscheid (P) d. Jessica Hou/Madi DiHeiko 6-2, 6-4.

HERITAGE 4, FORT VANCOUVER 2

Singles — Angelina Polina (FV) d. Vickie Shcherbina 6-3, 6-1; Adelyn Ofuasia (H) d. Federica Fermani 6-1, 6-1; Emerita Duprey (H) d. Jasmeen Kaur 6-3, 6-1.

Doubles — Emma Nellor/Selorm Tamakloe (FV) d. Tori Muzyka/Ella Rose Budd 6-0, 6-0; Amanda Kaaihue/Madison Singleton (H) d. Holly Ta/Tina Nguyen 6-3, 6-1; Aryn Allen/Natalie Kolafa (H) d. Ruby Vega/Megan Nellor 7-5, 6-2.

JV — Heritage 3-2.

COLUMBIA RIVER 4, BATTLE GROUND 2

Singles — Lauren Skelly (CR) d. Andrea Besora 6-2, 6-3; Mia Patrick (CR) d. Kaitlin Pankrats 6-1, 7-5; Jayne Piboonvaranggoon (CR) d. Teressa Gahan 6-1, 7-5..

Doubles — Kelsea Oslund/Annamarie Lahti (CR) d. Kira O’Connor/Cassie McBeath 6-4, 6-4; Emily Gonzolas/Sarah Wilson (BG) d. Melinda Staub/Addison Dillon 6-1, 4-6, 7-6 (7-3); Brooke VanSickle/Ruby Hastings (BG) d. Annika Geisler/Jessica Ekeya 2-6, 6-2, 6-3.

JV — Columbia River 5-1.

SKYVIEW 6, KELSO 0

Singles — Sammi Hampton (Sky) def. Lisa Karnofski 6-0, 6-0; Macy Ballew (Sky) def. Saraj Rodriguez 6-0, 6-0; Vanessa Vincent (Sky) def. Natalie Brown 6-3, 6-2.

Doubles — Katherine Metz/Addison Samander (Sky) def. Claire Cowan/Kay Rae Prescott 6-2, 6-0; Olivia Coale/Sydney Miles (Sky) def. Taylor Hoxeng/Rebekah Smith 6-3, 6-1; Karly Metz/Alexis Smith (Sky) def. Jazmine Edmiston/Ashley Gwin 6-0, 7-5.

JV — Skyview 6-0.

GIRLS GOLF

UNION 151, WOODLAND 225

At par-36 Camas Meadows

UNION — Taylor Hartley 34, Reilly Whitlock 37, Alicia Kwon 39, Karsyn Rushing 41, Julieta Rendon-Mendoza 53, Cecilia Brockley 47.

WOODLAND — Faith Udy 48, Addy Dinehart 57, Kayla Moody 57, Hailee Collins 73, Vanessa Franke 63, Mckenzie Collins 73.

CAMAS 166, PRAIRIE 202

At par-36 The Cedars

CAMAS — Elise Filuk 36, Connie Wang 42, Rio Smith 42, Haley Oster 46, Skyla Stiften 48.

PRAIRIE — Kaitlyn Michaelson 45, Shenae Collie 50, Dani Ward 53, Makenna Bufford 54, Delainey Patterson 57, Emma Sorenson 61.

BATTLE GROUND 221, COLUMBIA RIVER 233

At par-37 Tri-Mountain

BATTLE GROUND — Erin Morse 51, Henni Nomarra 55, Hunter Ponath 58, Maggie Smarr 57.

COLUMBIA RIVER — Nanea Kastner 57, Maddie Pirkl 57, Shelby Yackley 58, Amanda Bryan 61.

RIDGEFIELD 220, LA CENTER 277, FORT VANCOUVER incomplete

At par-37 Tri-Mountain

RIDGEFIELD — Coty Flack 48, Erin Siegel 51, Wriley Parks 63, Kayla Besel 58.

LA CENTER — Taylor Entenman 65, Emily Haasl 69, Madeline Brown 69, Katie Daugherty 74.

FORT VANCOUVER — Bridget Standard 44.