High school scoreboard 3/23

Published:

 

SATURDAY'S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

SOFTBALL

Battle Ground at Emerald Ridge, 3 p.m.

BOYS SOCCER

Centralia at Washougal, 1 p.m.

TRACK AND FIELD

Camas, Evergreen, Heritage, Skyview, Union, Prairie, Mountain View, Hudson's Bay, Hockinson, Washougal, Ridgefield, R.A. Long, Mark Morris, Woodland at Tiger Invitational, 10 a.m. at Battle Ground

GIRLS TENNIS

Columbia River, Skyview, Prairie at Mountain View Invitational

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Heritage (5-2) 2 0

Union 1 0

Camas 1 0

Skyview 0 0

Battle Ground 0 2

Evergreen 0 2

Postponed game

Skyview vs. Union

HERITAGE 4, EVERGREEN 0

Evergreen 000 000 0--0 4 1

Heritage 201 100 x--4 5 2

Evergreen

Pitching -- Price 4 1/3 IP, loss, 4K; Grening 2 IP; Highlights -- Thorpe 1-2; Forbes 1-3; Allen 1-3; Palmquist 1-3.

Heritage (5-2, 2-0)

Pitching -- Alex Smith 7 IP, win, 0BB, 10K; Highlights -- Jarod Luedecker 1-4 RBI; Dakota Clevidence 1-2 2B RBI; Tim Hergert 1-2 RBI; Smith 1-3 2B; Eric Lovingood 1-3 2B RBI.

CAMAS 5, BATTLE GROUND 2

Camas 001 000 4--5 6 3

Battle Ground 002 000 0--2 4 1

Camas

Pitching -- Gabe Heredia 4 IP, 1 ER, 2 R, 4 H, 0 BB, 4K; Nolan Hunt 3 IP, 0 H, 0 R, 1 BB, 2 K, win; Highlights -- Trent Johnson 1-2, run; Reilly Hennessey 1-3, run; Blake Christopher 1-3, 2 RBI; Dylan White 1-4, RBI; Connor Zepponi 1-3, 2B, RBI; Spencer Hunt run; Jonnie Beets 1-2, Reid Conlee run; JT Arvidson run.

Battle Ground

Pitching -- Jay Becker 5 IP, 1 R, 1 H, 5 BB, 3K; Josiah Malychewski 2 IP, 5 H, 4 R, 2 BB, 1K, loss; Highlights -- Ian Humphrey 1-3, 2B; Bobby Hoisington 1-3; J. Malychewski 1-3, run; Parker Randle 1-3, run.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River 1 0

Mountain View 1 0

Kelso 1 0

Prairie 1 1

Fort Vancover 0 1

Hudson's Bay 0 2

Friday's games

Columbia River vs. Fort Vancouver, ppd.

Mountain View vs. Kelso, ppd.

PRAIRIE 25, HUDSON'S BAY 8

Hudson's Bay 303 20 --8 9 4

Prairie 81(12) 4x --25 21 4

Hudson's Bay

Pitching -- Tiatz; Highlights -- Strappazon 2-2; Donnat 2-3; Fich 1-3; Bomers 1-3; Rays 1-3; Kelly 1-3; Sanchez 1-2.

Prairie

Pitching -- Guenther 5 IP, win; Highlights -- Garrett Lindstrom 4-5, 2 2B; Cam Calloway 3-4, 2B; Nick Gawley 2-4; Bussey 2-3; Hughes 2-4; Armstrong 2-2; Josh Inman 2-4, HR, 4 RBI; Hall 1-3; Taylor 2-2; Vick 1-4.

JV -- Prairie won.

NON-LEAGUE

RIDGEFIELD 13, WOODLAND 9

Ridgefield 403 203 1--13 13 5

Woodland 102 020 4--9 8 8

Ridgefield

Pitching -- Nick Martin 4.1 IP, 4 H, 4 R, 1 ER, 2 BB, 5 K, win; John Osborn 1.2 IP, 0H, 0R. Highlights -- Ian Williams 2-5; Nick Martin 1-3, 3 runs, 2 RBI; Sam Gillenwater 2-4, run, 2 RBI; Anthony Lieno 2-4, run, RBI; Grant Mersinger 3-5, run, 2 RBI.

Woodland (5-2)

Pitching -- Colton Lucas 3 IP, 3 ER, loss; Tanner Huddleston 2 IP; Hunter Huddleston 1/3 IP; Aaron Shoup 12/3 IP. Highlights -- Trevor Huddleston 2-4, R; Bryce McQuivey 2-2, 2 R, 3 RBI, 2B; Lucas 3-4, R, 3 RBI; Tanner Huddleston 1-4, R.

SOFTBALL

NON-LEAGUE

UNION 10, HOCKINSON 2

Hockinson 200 000 0--2 4 5

Union 020 242 x--10 11 2

Hockinson

Pitching -- Anderson 6 IP, loss, 2 Ks. Highlights -- Cole 1-3, R; Hart 1-3, R, RBI; Hartloo 1-2, SB; Woolcott 1-3, SB; Tolmie RBI.

Union (2-2)

Pitching -- Emma Alfonso 5 IP, win, 5 Ks; Alexis Kron 2 IP. Highlights -- Alexis Staton 2-4; Bianca Malone 1-4; Corrina Hopkins 1-4, RBI; Morgan Spieth 1-4, 2 R; Alfonso 2-4, 2 R, RBI; Kron 1-3, 2 R, RBI; Courtney Huss 1-2, R, RBI; Courtney Walworth RBI; Brittney Haxby 1-3, RBI; Hannah Hutchinson 1-3, 2 R, RBI; MacKenzie Hill RBI.

JV -- Union won. C -- Camas beat Camas.

BATTLE GROUND 20, GRANT 2

Grant 200 00-- 2 4 9

Battle Ground 52(10) 3x--20 14 1

Grant

Pitching -- Emerson 2 1/3 IP, loss; Quick 12/3 IP; Highlights -- Emerson 1-3; Ewell 1-2 2B; Davis 1-2 HR 2RBI; Hollands 1-2.

Battle Ground

Pitching -- Krystina Fischer 3 IP, win; Jordan Holmquist 1 IP; Boyd 1 IP; Highlights -- Delany Kelly 2-4 2B 2RBI 3R; Kendra Locke 1-4 2R; Fischer 1-3 RBI 2R; Carly Hershberger 3-4 2B HR 7RBI 2R; Bobbi Bertsch 2R; Mickenzie Sachen 2-2 2B RBI 3R; Haley Hamilton 2-4 2-2B 3RBI 2R; Courtney Railing 1-2 3RBI R; Brittany Langdon 1-4 R; Cassie Adams 1R; Holmquist 1-1 2B RBI.

WOODLAND 3, HERITAGE 0

Woodland 001 110 0--3 7 1

Heritage 000 000 0--0 3 3

Woodland

Pitching -- Makayla Lefever 7 IP, win, 12K; Highlights -- Sorenson 1-4; Pilkington 1-4; Flanagan 2-4; Tesdale 1-4 2B 2 RBI; Lefever 1-3; Grell 1-3 2B; Dyson RBI.

Heritage

Pitching -- Allie White 7 IP, loss; Highlights -- Ashley Edwards 1-3, Dalaney Tuholski 1-2, Bridget Sorenson 1-3.

LA CENTER 14, FORT VANCOUVER 1

La Center 005 36 --14 12 2

Ft. Van 000 01 --1 2 -

La Center (2-1)

Pitching -- Emily Muffett 4 IP, win; Jessie Weaver 1 IP. Highlights -- Alicen Smith 3-4, RBI; Kayla Aguirre 2-3, RBI; Muffett 1-3, 2 RBI; Rachel Moudy 1-2, RBI; Amanda Moudy 2-4, 3 RBI; Sierra Block 2-4, 2 RBI; Samantha Zumstein 1-2.

Fort Vancouver

Pitching -- Rachelle Boneville 5 IP, loss. Highlights -- Bethany Martinez 1-2; Desirae Esler 1-2.

JV -- La Center won.

BOYS SOCCER

NON-LEAGUE

MOUNTAIN VIEW 9, HERITAGE 0

Heritage

Goalkeeper saves -- no report.

Mountain View

Goals (assists) -- Tristen Payne (Rylan Berriman) David Garnica (Michael Beauchamp); Berriman (Garnica); Sam Raia (Ahmon Afenegus); Elliot Vaughn (PK); Berriman; Kody Ulrich (Fabien Celestin); Ulrich (Justin McLaughlin); Will Warne (Noah Morasch). Goalkeeper saves -- Christian Asivido 5, Aidan Driggers 5.

Halftime -- 5-0.

JV -- 3-1.

UNION 2, COLUMBIA RIVER 0

Union (3-0-3)

Goals (assists) -- Nathaniel Cheney (Mitch Wheelon); Tyler Shadix (Wheelon). Goalkeeper saves -- Pasha Hashemi 0; Grant Alcorn 1.

Columbia River

Goalkeeper saves -- no report.

Halftime -- 1-0.

JV -- 1-1.

R.A. LONG 2, KELSO 0

R.A. Long (3-1)

Goals (assists) -- Alonso Hernandez; Michael Tejada (PK). Goalkeeper saves -- Seth Dahlquist 5.

Halftime -- 0-0.

JV -- Kelso 2-0.

PRAIRIE 2, BATTLE GROUND 0

Prairie (1-5)

Goals (assists) -- Mack Stone (Chris Hogan); Hogan (Audric Calderon). Goalkeeper saves -- Ben Stevenson 11.

Battle Ground

Goalkeeper saves -- no report.

Halftime -- 1-0.

JV -- Battle Ground 2-0.

CAMAS 6, HUDSON'S BAY 0

Hudson's Bay

Goalkeeper saves -- David Barajas 3; Christian Glidden 5.

Camas

Goals (assists) -- Cameron Eyman (Austin Cassity); Eyman; Eyman; Nate Beasley (Eyman); Caleb Morrisey (Beasley); Austin Cassity (Eyman). Goalkeeper saves -- Connor Heredia 0; Sharif Batroukh 1.

Halftime -- 3-0.

JV -- Camas 5-0.

EVERGREEN 2, WASHOUGAL 1

Washougal (1-4)

Goals (assists) -- Yorro Bah (Patrick Johnson). Goalkeeper saves -- Chase Duey 3.

Evergreen (4-2)

Goals (assists) -- Ilya Zhividze (Sean Fiearst); Ahmed Sheeti (Zhividze). Goalkeeper saves -- Oscar Perez 5.

Halftime -- 1-0 Evergreen.

JV -- Evergreen 6-0.

SKYVIEW 4, RIDGEFIELD 2

Ridgefield

Goals -- Max Hauser; Charlie Hauser. Goalkeeper saves -- Justin Stay 5.

Skyview (6-0)

Goals (assists) -- Austin Horner; Carter Johnson (Garrett Bredy); Johnson (Brendan Nuzum); Johnson (Brandon Zilles). Goalkeeper saves -- Josh Townsend 3.

Halftime -- 1-1.

GIRLS TENNIS

THUNDER INVITATIONAL

Day 1

Flight 1 Singles -- Jelena Vidovic (Union) d. Veena Iyengar (Bellarmine Prep) 6-2, 6-2; Akari Baba (Prairie) d. Jordan Fergusoon (Bainbridge Island) 3-6, 6-4, 10-3; Amila Gogalija (Mountain View) d. Lindsey Tyson (Todd Beamer) 6-3, 6-2; Sammi Hampton (Skyview) d. Dominika Morawski (Columbia River) 6-0, 6-0.

Flight 2 Singles -- Kiele Bowman (TB) d. Aislinn Witaker (BP) 6-1, 6-2; Shannon Sterling (Pra) d. Annamarie Lahti (CR) 6-4, 6-1; Vanessa Vincent (Sky) def. Sarah Trostle (U) 0-6, 6-2, 10-5; Tararin Nikomborirak (BI) d. Amanda Gustafson (MV) 6-2, 6-2.

Flight 1 Doubles -- Rhiannon Morfin/Courtney Newell (U) d. Alex Wilmington/Ashley Osler (CR) 0-6, 6-3, 10-8; Meghan Hill/Margauz Henderson (BI) d. Alyssa Tyson/Tori Kaufman (TB) 6-3, 6-2; Emma Raivio/Milla Benedetti (MV) d. Alicia Stewart/Kelsey Strain (Pra) 6-1, 6-1; Meesha Sundaram/Kelly Titus (BP) d. Macy Ballew/Olivia Coale (Sky) 6-1, 7-5

Flight 2 Doubles -- Megan Yates/Catherine Thatcher (BP) d. Emillie Kuo/Heather Carroll (MV) 6-2, 6-1; Rayna Mathis/Addison Samander (Sky) d. Jenifer Tran/Nicole Bowman (TB) 6-4, 6-1; Camille Mitchell/Jayne Piboonvaranggoon (CR) d. Jordan Jackson/Kaysa Nelson (BI) 6-4, 2-6, 10-5; Nina Antic/Tess Belindean (U) d. Katherine Cook/Mariah Chapman (PR) 6-2, 6-2.

Flight 3 Doubles -- Karianna Agarkov/Zoe Lovell (Pra) d. Jacueline Pecaro/Mia Smith (BP) 3-6, 6-3, 10-8; Jessie Wilmoth/Abby Creagan (MV) d. Maja Jelic/Bri Faust (U) 6-2, 6-3; Sydney Miles/Katherine Metz (Sky) d. Raya Deussen/Cranny Curtis (BI) 6-2, 6-2; Rene Wetzel/Kayli Troelsen (CR) d. Kylie Fisher/Taylor Verzosa (TB) 6-0, 6-4.

Flight 4 Doubles -- Emily Schneider/Clarie Hogan (BP) d. Kelsea Ostlund/Carley Flintoff (CR) 6-4, 4-6, 10-4; Becky Shirley/Kiara Kindler (Pra) d. Simran Kaur/M.Reidel (TB) 6-3, 6-3; Sierra Barrett/Bobbi Eckler (U) d. Hayden Tutty/Samantha Scott (BI) 6-3, 6-3; Madison Schuh/Melis Gurocak (Sky) d. Rachel Linson/Sandra Mihalascu (MV) 7-5, 1-6, 10-6.

GIRLS GOLF

UNION 188, MARK MORRIS 203

At par-35 Longview CC

Union -- Alicia Kwon 43, Belex Cheng 46, Reilly Whitlock 48, Dani Finley 51, Danielle Lombardi 53, Olivia Vedder 54.

Mark Morris -- Megan Schulz 41, Haley Tugaw 51, Mercedes Rutherford 54, Shelby Stanwood 57, Emily Brandt 58, Madeline Buckhalter 71.