High school scoreboard 3/29

Published:

 

FRIDAY'S SCHEDULE

(Schedule subject to change)

BASEBALL

Evergreen at Battle Ground, 4 p.m.

Heritage at Skyview, 4 p.m.

Union at Camas, 4 p.m.

Columbia River at Mountain View, 4 p.m.

Prairie at Kelso, 4 p.m.

Hudson's Bay at Fort Vancouver, 4 p.m.

SOFTBALL

Skyview at Sandy (Ore.), DH, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

White Salmon at Ridgefield, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

Battle Ground at Union, 3:30 p.m.

Skyview at Evergreen, 3:30 p.m.

Heritage at Camas, 3:30 p.m.

Kelso at Columbia River, 3:30 p.m.

Hudson's Bay at Prairie, 3:30 p.m.

White Salmon at King's Way Christian, 3:30 p.m.

BASEBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Skyview(6-3) 4 0

Heritage (6-3) 3 1

Camas (2-2) 2 2

Union (7-1) 2 2

Battle Ground 1 3

Evergreen 0 4

SKYVIEW 9, CAMAS 2

Skyview 000 050 4--9 11 1

Camas 000 020 0--2 7 2

Skyivew

Pitching -- Adam Walker 7 IP, 2 ER, 7 H, 1 BB, 8 K, win; Highlights -- Reiley Henderson 1-4, run, RBI; Jordan Freese 1-4, 3B, ; Alec Chaney 2-3, 2 runs, 2 RBI; Braydon Maney 1-3, 2B, RBI; Brian Valentine run; Brooks Hanson 1-3, 2 runs; Ian Hamilton 1-3, 3B, 2 runs, 2 RBI; Curtis. Perrin 4-4, 2B, run, RBI.

Camas

Pitching -- Tyler Hallead 5 IP, 5 ER, 5 H, 2 BB, 7 K, loss; Sam Jones 1 IP, 0R, 2 H; Chase Gallagher 1 IP, 3 ER, 4 R, 4 H, 1 BB, 1K; Highlights -- Spencer Hunt 1-3; Reilly Hennessey run; Blake Christopher 1-3; Dylan White 1-3, run, RBI; Tyler Hows 1-3, 2B; Tyler Hallead RBI; Connor Zepponi 1-3; Trent Johnson 1-2, 2B; Nolan Hunt 1-1.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

HOCKINSON 7-5, RIDGFIELD 1-7

First Game

Ridgefield 000 001 0--1 2 2

Hockinson 223 000 x--7 8 0

Ridgefield

Pitching -- Joe Siegel 4 IP, 8H, 3 ER, 4 BB, 3 Ks, loss; Ian Williams 2 IP, 3 Ks, 1H, 1BB. Highlights -- Siegel 1-3, 2B; Nick Martin 1-2, run.

Hockinson

Pitching -- Joel Worden 7 IP, win 11 Ks; Highlights -- Jarred Gomez 1-2, RBI; Dylan Butler 2-4, 2 2Bs, 3 RBI; Taylor Ellensohn 2-3, 2 RBI; Taylor Rennaker 2-3 RBI; Thomas Kirschenbaum 1-2.

Second Game

Ridgefield 200 050 0--7 6 1

Hockinson 000 020 3--5 10 2

Ridgefield

Pitching -- Nick Martin 42/3 IP, win, 7 Ks, 5H, 1 ER, 3 BB; Johnny Osborn 21/3 IP 5 Ks, 2 H, 1 ER, 1 BB. Highlights -- Joe Siegel 2-2, 2 runs; Nick Martin 2-4, 4 RBI, 2B; Grant Mersinger 1-3, run, RBI; Jarrett Brown 2 runs, RBI; Sam Gillenwater 1-2, RBI.

Hockinson (2-5, 2-1)

Pitching -- Butler 5 IP, 4Ks, loss; Rennaker 2 IP; Highlights -- Gomez 5-5, 2 runs, RBI; Butler 1-2 RBI; Justin Anderson 1-4 RBI; Rennaker 2-4 RBI.

JV Ridgefield 5-1, Hock 14-0.

R.A. LONG 8-11, WASHOUGAL 4-1

First GameR.A. Long 000 221 3--8 10 3

Wash. 040 000 0--4 4 2

R.A. Long

Pitching -- Rauson Fine 3 IP; Jose Hinajosa 4 IP, win.

Washougal

Pitching -- Jake Myers 31/3 IP; Sean Guthrie 12/3 IP, loss; Brandon Casteel 2 IP. Highlights -- Casteel 3-4, 2B, 2 RBI; Braden Devlin 1-4, RBI.

Second Game

R.A. Long 200 303 3--11 10 1

Wash. 100 000 0--1 4 5

R.A. Long

Pitching -- Tanner Ruffe 7 IP, win. Highlights -- Brady Hulings 1-4; Rauson Fine 2-4, 3B; Spencer Thorsen 2-4, 2B, RBI; Ryan Peerboom 1-3, 2B; Eric Rosellini 2-3, 3 RBI; Ruffe 1-4; Tyler Messinger 1-4.

Washougal (0-7, 0-3)

Pitching -- Adam Kretzschmar 4 IP, loss; Max Schmid 11/3 IP; Nick Costa-Stange 12/3 IP. Highlights -- Brandon Casteel 1-3, 2B; Braden Devlin 1-3, 2B, RBI; Gage Cox 1-3; Brandon Crawford 1-2.

1A TRICO LEAGUE

LA CENTER 6-23,WHITE SALMON 2-2

Linescores not available.

SOFTBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

MOUNTAIN VIEW 13, FORT VANCOUVER 0

Fort Van. 000 00--0 0 1

MtnView 605 2x--13 18 2

Fort Vancouver

Pitching -- Boneville 4 IP, loss.

Mountain View (4-3)

Pitching -- Kimberly Reed 5 IP, win, 9K, 0BB; Highlights -- Clara Hatfield 3-4; Taylor Hale 1-2 RBI; Bailey Gaspar 1-2 HR 2RBI; Katelyn Lukes 3-3; Jessica Alcomendas 1-3; Reed 2-3 2RBI; Colleen Driscoll 1-2 RBI; Riliegh Grady 1-1 RBI; Jocie Newton 2-3 RBI; Lauren Warner 2-3 HR 2B 4RBI.

JV -- Mountain View won.

1A TRICO LEAGUE

LA CENTER 15-5,WHITE SALMON 0-4

Game 1La Center 107 07--15 17 4

W. Salmon 000 00--0 1 4

La Center

Pitching -- Emily Muffett, 3IP, win, 1H, 0BB, 3K; Alicen Smith, 2IP, 2K, 0H, 0BB; Highlights -- Alicen Smith 3-6, 2RBI; Haley Stinson 1-4, RBI; Kayla Aguirre 2-2, RBI; Sam Norris 1-4, 2 RBI; Emily Muffett 2-4, 3 RBI; Rachel Moudy 1-4, RBI; Amanda Moudy 2-3; Sierra Block 2-4; Tessa Gawley 2-2, 2 RBI; Andrea Griffee 2-2, 2RBI.

White Salmon

Pitching -- C. Cox, 5IP, loss, 17 H, 6 BB, 3K; Highlights -- Orr 1-2.

Game 2 (8 innings)

W. Salmon 002 110 00--4 6 4

La Center 000 031 01--5 5 4

White Salmon

Pitching -- C. Cox, loss, 7.1 IP, 5 H, 2K, 4BB. Highlights -- Gross 1-4; Orr 1-5; Reetz 2-4, Knowles 1-4; Gilligan 1-4.

La Center

Pitching -- Emily Muffett, 8IP, win, 1 BB, 3 K; Highlights -- Alicen Smith 1-5, RBI; Haley Stinson 1-1; Kayla Aguirre 1-4, 2RBI; Sam Norris 1-4, RBI; Amanda Moudy 2-3, HR, RBI; Tessa Gawley 1-3.

JV -- La Center swept White Salmon

NON-LEAGUE

CAMAS 6, PRAIRIE 1

Camas 022 200 0--6 8 3

Prairie 000 100 0--1 6 1

Camas (5-1)

Pitching -- Katie Schroeder 7 IP, win, 11 Ks; Highlights -- Hannah Welborn RBI; Lena Richards 3-3, run, 2 RBI, 2B; Amee Aarhus run; Erin Tauscher 1-3, RBI; Schroeder 2-3, run; Rio Smith 1-3, run; Tori O'Neil 1-3 run; Mackenzie Farnham 1-3 2 RBI; Cailyn Grindy 1-3 run, RBI.

Prairie

Pitching -- Irene McGuire 5IP, 7H, 6BB; Maddie Williiams 2IP, 1H, 3K; Highlights -- Nicole O'Haver 1-4; Taylor Bussey 3-3, 2B; Sarah Landstrom 1-2, RBI; Holly Kersanty 1-3.

SKYVIEW 7, COLUMBIA RIVER 6

Skyview 200 302 0--7 10 3

Col. River 100 013 1--6 5 6

Skyview

Pitching -- Michelle Brincefield 7 IP, win, 10 Ks, 2 ER. Highlights -- Michaela Lee 2-4, RBI; Emily Garcia 1-4; Alexandra Barter 1-4, 2 RBI; Megan Settje 2-3, 2B; Emily Dobbin 1-5; Alex Hull 1-4; Brincefield 1-4, RBI; Jessica Schaub 1-4.

Columbia River

Pitching -- Katelyn Costanza 7 IP, loss, 7 Ks, 2 ER. Highlights -- Maggie Harshaw 2-4, 2B, 2 RBI; Natalie Luther 1-4, RBI; Ashley McGee 1-1, 2B; Allie Hutchinson 0-2, RBI; Teaghan Cowles 1-3.

WASHOUGAL 11, HUDSON'S BAY 5

Hud. Bay 101 012 0--5 10 3

Wash. 030 323 x--11 9 2

Hudson's Bay

Pitching -- K. Woodling 3 IP, loss; T. Fouer 2 IP; K. Martin 1 IP. Highlights -- T. Crollard 1-4, 2B; K. Soto 2-4; R. Collins 2-4, 2B; K. Jones 1-3, 2B; K. Post 1-4; M. Wirth 2-4; A. Whitney 1-3, single, RBI.

Washougal (4-2)

Pitching -- Courtney Shelley 7 IP, win, 5 Ks. Highlights -- Shelley 3-3, RBI; Ashley Carroll 1-4, 2B, 2 RBI; Becca Dennett 1-4, 2B; Savana Kepner 2-3, RBI; Jackie Cohrs 1-2, 2B; Whitnie Sampson 1-4, RBI.

JV -- Washougal 6-2.

WOODLAND 5, MARK MORRIS 0

M. Morris 000 000 0--0 1 3

Woodland 000 311 x--5 6 1

Mark Morris

Pitching -- Gilbert 6 IP, loss, 6H, 5K, 3BB.

Woodland

Pitching -- Makayla Lefever, 7IP, win, 1H, 15K, 0BB; Highlights -- Pilkington 1-4; Flanagan 1-3; Tesdale 2-3; Dyson 1-3; Trice 1-2.

BOYS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Skyview 2 0 0

Union 2 0 0

Battle Ground 1 1 0

Camas 1 1 0

Evergreen 0 2 0

Heritage 0 2 0

CAMAS 6, BATTLE GROUND 0

Camas

Goals (assists) -- Cayne Cardwell (Austin Cassity); Cameron Eyman (Caleb Morrisey); Cassity (Bennett Lehner); Morrisey; Lehner; Cardwell. Goalkeeper saves -- Sharif Batroukh 1.

Battle Ground

Goalkeeper saves -- Jacob Campanelli 5.

Halftime -- Camas 3-0.

JV -- Camas 1-0.

SKYVIEW 3, EVERGREEN 0

Evergreen

Goalkeeper saves -- Oscar Perez 6.

Skyview

Goals (assists) -- Carter Johnson (Brandon Zilles); Bobby Hutchin (Austin Horner); Sala Moreno (Simon Buchan). Goalkeeper saves -- Evan Laws 2.

Halftime -- 0-0.

UNION 3, HERITAGE 1

Union

Goals (assists) -- Jonathan Zavalla (Gabe Martin); Nathaniel Cheney (Zavalla); Luke Foster (Mitch Wheelon); Goalkeeper saves -- Pasha Hashemi 0, Grant Alcorn 0.

Heritage

Goals (assists) -- Illya Semyrazum (Ibrahim Abualia). Goalkeeper saves -- not reported.

Halftime -- Union 1-0.

JV -- Union won.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T

Columbia River (4-4) 2 0 0

Prairie 1 0 1

Hudson's Bay 1 1 0

Fort Vancover (3-5) 1 1 0

Mountain View 0 1 1

Kelso 0 2 0

PRAIRIE 2, MOUNTAIN VIEW 2

Mountain View

Goals (assists) -- Tristen Payne (Elliot Vaughn); Sam Raia (Fabien Celestin). Goalkeeper saves -- Christian Asivido 5.

Prairie

Goals (assists) -- Josh Morr (Christian Thyron); Stefan Thyron (PK). Goalkeeper saves -- Ben Stevenson 13.

Halftime -- Prairie 1-0

JV -- Mountain View 5-0.

COLUMBIA RIVER 4, HUDSON'S BAY 0

Columbia River

Goals (assists) -- Codie Schoene (Brian Wright), Wright (Ben Bolte), Wright (Shane Dixon), Dixon (Austin Ficco). Goalkeeper Saves -- Ian David 0, Ian Gorham 1, Henry Jones 1.

Halftime -- Columbia River 2-0

JV -- River 3-0

FORT VANCOUVER 4, KELSO 0

Kelso

No report.

Fort (3-5, 1-1)

Goals (assists) -- Dmitriy Tkachenko (ua), Edwin Duran (Enrique Garcia-Gonzalez), Trong Nguyen (Alex Ruiz), Nguyen (Ruiz); Goalkeeper saves -- Oswaldo Camarena 4.

Halftime -- 3-0.

JV -- 1-1.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

HOCKINSON 4, WASHOUGAL 0

Washougal

Goalkeeper saves -- Chase Duey 3.

Hockinson (4-3, 1-1)

Goals (assists) -- Conner Thompson (Jared O'Dell), Thompson (Emmanuel Gil), Shawn Marion (Thompson), Marion (ua); Goalkeeper saves -- Casey Turner 7.

Halftime -- Hockinson 1-0.

JV -- Hockinson 2-0.

WOODLAND 5, KING'S WAY 1

Woodland (3-4, 3-3 Trico)

Goals (assists) -- Vince Dizon (Anthony Dizon); V. Dizon (Fernando Martin-Meana); A. Dizon; A. Dizon (Martin-Meana); Charlie Yates (Zack Pottratz); Goalkeeper saves -- Carson LeFrancq 6.

King's Way

No report

Halftime -- 2-0.

BOYS TRACK AND FIELD

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

UNION 91, BATTLE GROUND 54

100 meters -- Kelsy Gardner (BG) 11.35; 200 -- Robert Peterson (BG) 23.2; 400 -- Luke Sparks (U) 52.43; 800 -- Levi Sparks (U) 2:00.69; 1,600 -- Noel Reyes (U) 4:42.7; 3,200 -- Jordan Moore (U) 10:35.8; 110 hurdles -- Sean Jones (U) 16.36; 300 hurdles -- Bryce Evans (U) 42.59; 400 relay -- Battle Ground 48.9; 1,600 relay -- Battle Ground 3:36.01; Shot put -- Leon Siofele (U) 42-51/4; Discus -- Leon Siofele (U) 148-7; Javelin -- Micah Merfeld (U) 157-9; High jump -- Micah Merfeld (U) 6-2; Long jump -- Micah Merfeld (U) 20-5; Triple jump -- Daniel Duong (BG) 42-81/2; Pole vault -- Matt Sivley (U) N/A.

CAMAS 109, EVERGREEN 36

100 meters -- Grayson Anderson (C) 10.89; 200 -- Cole Zarcone (C) 23.23; 400 -- Jackson Cutler (C) 52.86; 800 -- Ryan Gunther (C) 2:06.27; 1,600 -- Riley Hein (C) 4:35.53; 3,200 -- Andrew Kaler (C) 9:43.88; 110 hurdles -- Isaiah Ephraim (C) 16.18; 300 hurdles -- Isaiah Ephraim (C) 42.30; 400 relay -- Evergreen 45.55; 1,600 relay -- Camas 3:39.12; Shot put -- Chris Durrett (C) 49-31/2; Discus -- Brody Bagnall (E) 142-6; Javelin -- Rees Alferd (E) 137-0; High jump -- Grayson Anderson (C) 6-6; Long jump -- Josh Ryan (C) 42-41/2; Triple jump -- Josh Ryan 42-41/2; Pole vault -- Blane Behernt (C) 13-6.

SKYVIEW 107, HERITAGE 38

100 meters -- Kevin Washington (S) 10.65; 200 -- Washington (S) 22.25; 400 -- Elliott Wills (S) 51.41; 800 -- Keaton Spiller (H) 2:03.6; 1,600 -- Kaden Harbertson (S) 4:37.6; 3,200 -- James Breen (H) 10:14.0; 110 hurdles -- Tony Sparrow (S) 14.71; 300 hurdles -- Sparrow (S) 41.19; 400 relay -- Skyview 44.39; 1,600 relay -- Skyview 3:33.8; Shot put -- William Lopez (S) 47-6; Discus -- Lopez (S) 136-3; Javelin -- Jabari Marshall (S) 158-41/2; High jump -- Peyton Fredrickson (S) 6-0; Long jump -- Devin Scott (H) 20-3; Triple jump -- Scott (H) 43-41/2; Pole vault -- Scott (H) 11-6.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

WASHOUGAL 100, R.A. LONG 44

100 meters -- Jacob Yordy (RAL) 11.00; 200 -- Jacob Yordy (RAL) 23.11; 400 -- Josh Banks (W) 56.25; 800 -- Geer McGee (W) 2:17; 1,600 -- Isaac Stinchfield (W) 4:32; 3,200 -- Sean Eustis (W) 10:06; 110 hurdles -- Joe Harris (W) 15.27; 300 hurdles -- Jacbo Bowen (W) 48.48; 400 relay -- Washougal 46.42; 1,600 relay -- Washougal 4:01; Shot put -- Mitch Moe (RAL) 51-4; Discus -- Mitch Moe (RAL) 144-0; Javelin -- Austin Tofell (W) 140-10; High jump -- James West (W) 5-0; Long jump -- Adam Thomas (W) 18111/4; Triple jump -- Joe Harris (W) 39-11/4; Pole vault -- Adam Thomas (W) 12-6.

1A TRICO LEAGUE

KALAMA MEET

Competing teams: Seton Catholic, Stevenson, White Salmon, Ilwaco, Kalama

100 meters -- Ian Boyle (SC) 11.42; 200 -- Ian Boyle (SC) 24.65); 400 -- Kenny Price (I) 57.26; 800 -- Corey Rich (WS) 2:07.66; 1,600 -- Brad Rich (WS) 4:37.21; 3,200 -- Logan TenFingers (St) 11:03.53; 110 hurdles -- Jared Neiman (K) 15.40; 300 hurdles -- Jared Neiman (K) 41.90; 400 relay -- Kalama 46.65; 1,600 relay -- White Salmon 3:43.86; Shot put -- Matthew Abruzzini (K) 42-5; Discus -- Bradley Hunt (K) 105-6; Javelin -- Weston Johnson (K) 140-2; High jump -- Ty O'Neal (S) 5-4; Long jump -- Jared Neiman (K) 19-10; Triple jump -- Michael Clizbe (K) 37-2; Pole vault -- Brandon Campbell (St) 11-0.

GIRLS TRACK AND FIELD

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

UNION 89, BATTLE GROUND 61

100 meters -- Jessica Ojukwu (U) 13.07; 200 -- Jessica Ojukwu (U) 26.43; 400 -- Kaitlyn McKinney (U) 1:01.58; 800 -- Cassie McKinney (U) 2:33.6; 1,600 -- Alexis Fuller (U) 5:18.2; 3,200 -- Alexis Fuller (U) 12:25; 100 hurdles -- Heather Browning (U) 16.06; 300 hurdles -- Heather Browning (U) 47.34; 400 relay -- Union 53.2; 800 relay -- Battle Ground 1:50.9; 1,600 relay -- Union 4:18.68; Shot put -- Jossilyn Blackman (BG) 35-6; Discus -- Vanessa Muckerheide (U) 1:50.9; Javelin -- Jossilyn Blackman (BG) 105-3; High jump -- Rachelle Rast (BG) 4-8; Long jump -- Andrea Olstead (BG) 16-8; Triple jump -- Nicole Carlson (U) 31-71/44; Pole vault -- Daria Gladkov (U) 8-9.

CAMAS 114, EVERGREEN 36

100 meters -- Jamilah Harper (E) 12.97; 200 -- Jordan Davis (C) 27.64; 400 -- Alexa Efraimson (C) 58.27; 800 -- Camille Parsons (C) 2:27.06; 1,600 -- Camille Parsons (C) 5:26.28; 3,200 -- Alissa Pudlitzke (C) 11:14.62; 100 hurdles -- Jordan Davis (C) 16.15; 300 hurdles -- Kimi Knight (C) 47.24; 400 relay -- Evergreen 52.26; 800 relay -- Camas 1:52.65; 1,600 relay -- Camas 4:14.94; Shot put -- Amber Corbett (C) 34-7; Discus -- Nicole Corgett (C) 102-8; Javelin -- Amber Corbett (C) 116-7; High jump -- D. Duvall (E) 5-0; Long jump -- Emma Hill (E) 16-0; Triple jump -- Emma Hill (E) 33-1; Pole vault -- Caleigh Lofstead (C) 9-0.

SKYVIEW 83, HERITAGE 67

100 meters -- Cori Murray (S) 12.87; 200 -- Emily Andersen (H) 27.37; 400 -- Anna Penttila (H) 1:01.38; 800 -- McKenzie Fleming (H) 2:36.1; 1,600 -- Fleming (H) 5:46.0; 3,200 -- Megan Condon (S) 12:36.0; 100 hurdles -- Madison Lanford (S) 16.16; 300 hurdles -- Lanford (S) 48.03; 400 relay -- Skyview 51.9; 800 relay -- Skyview 1:57.2; 1,600 relay -- Heritage 4:29.0; Shot put -- Aubrey Ward-El (S) 44-4; Discus -- Lape (H) 122-10; Javelin -- Ward-El (S) 131-63/4; High jump -- Emily Morrison (S) 4-6; Long jump -- Britni Atwell (H) 15-41/2; Triple jump -- Atwell (H) 33-2; Pole vault -- Jacinda Rose (S) 9-0.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

WASHOUGAL 79, R.A. LONG 59

100 meters -- Kaitlyn Johnson 12.9; 200 -- Kaitlyn Johnson (W) 27.57; 400 -- Opgrand (RAL) 1:05.7; 800 -- Opgrand (RAL) 2:50.15; 1,600 -- Dahlquist (RAL) 6:22; 3,200 -- Karina Miller (W) 13:29; 100 hurdles -- Kari Johnson (W) 17.73; 300 hurdles -- Blanks (RAL) 1:01.5; 400 relay -- Washougal 57.7; 800 relay -- Washougal 2:04; 1,600 relay -- N/C; Shot put -- Stephens (RAL) 33-11/2; Discus -- Michelle Greear (W) 98-4; Javelin -- Mackenzie Pfeifer (W) 98-6; High jump -- M. Kendall (RAL) 4-8; Long jump -- Karrie Johnson (W) 14-4; Triple jump -- Kaitlyn Johnson (W) 29-8; Pole vault -- Melink (RAL) 9-6.

1A TRICO LEAGUE

KALAMA MEET

Competing teams: Seton Catholic, Stevenson, White Salmon, Ilwaco, Kalama

100 meters -- Shelby Hamby (K) 13.49; 200 -- Jazzmine Rowland (K) 29.27; 400 -- Jazzmine Rowland (K) 1:05.80; 800 -- Claire Snodgrass (SC) 2:36.19; 1,600 -- Jorie Freitag (SC) 5:47.72; 3,200 -- Katelyn Horn (K) 13:24.49; 100 hurdles -- Jamie Boatman (K) 16.96; 300 hurdles -- Jamie Boatman (K) 49.95; 400 relay -- Kalama 53.06; 800 relay -- Seton Catholic 1:57.43; 1,600 relay -- Kalama 4:22.80; Shot put -- Stacia Bell (WS) 28-61/2; Discus -- Kristen Hylton (WS) 96-11; Javelin -- Shelby Hamby (K) 105-3; High jump -- Kendra Nichols (St) 4-4; Long jump -- Hanna Clizbe (K) 16-7; Triple jump -- Hanna Clizbe (K) 32-71/2; Pole vault -- Madison McCrum (St) 8-0.

GIRLS TENNIS

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

SKYVIEW 5, EVERGREEN 1

Singles -- Rayna Mathis (S) d. Brandy Tito 6-2, 6-2; Melis Quracak (S) d. Rebecca Mattson 6-1, 6-3; Vanessa Vincent (S) d. Mariah Tweedle (E) 6-1, 6-0.

Doubles -- Kristina Metz/Macy Ballew (S) d. Zoe Raugust/Brittney Smith 6-0, 6-0; Sydney Miles/Katherine Metz (S) d. Paulina Aguilar/Lucy Lo'Re 6-3, 6-2; Veronica Gerasimova/Cristina Novarese (E) d. Sydney Heffron/Madi Schuh 5-7, 7-6, 13-11.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

PRAIRIE 6, HUDSON'S BAY 0

Singles -- Shannon Sterling (P) def. Hunter Simpson 6-0, 6-0; Katherine Cook (P) def. Hannah Zimmerman 6-0, 6-0; Taylor Nienaber (P)def. Quynn Nguyen 6-3, 6-2.

Doubles -- Alicia Stewart/Kelsey Strain (P) def. Dulce Lua/Olivia Rippington 6-0, 6-0; Karinna Agarkov/Zoe Lovell (P) def. Brionna Woodards/Kristin Laidlaw 6-0, 6-0; Becky Stewart/Mariah Chapman (P) def. Julia Henderson/Anna Sons 6-0, 6-1.

JV -- Prairie 4-0.

MOUNTAIN VIEW 6, FORT VANCOUVER 0

Singles -- Heather Carroll (MV) def. Emma Nellor 7-6, 0-6, 6-4; Sandra Mihalascu (MV) def. Ilsa Teppo 6-1, 6-1; Amanda Gustafson (MV) def. Selorm Tamakloe 6-1, 6-1.

Doubles -- Emma Raivio/Milla Benedetti (MV) def. Wendy Hsei/Holly Ta 6-0, 6-1; Emillie Kuo/Rachel Linson (MV) def. Olesya Gubar/Svetlana Karpenko 6-3, 6-3; Jessie Wilmoth/Abby Creagan (MV) def. Baochou Tran/Tina Nguyen 6-1, 6-3.

JV -- Mountain View won.

GIRLS GOLF

EVERGREEN 255, HUDSON'S BAY 294

At par-36 Green Mountain (B9)

Evergreen -- Kendra Johnson 57, Kaci Finney 57, Charity Coppedge 63, Mary Hosack 78, Jenna Kennedy 80.

Hudson's Bay -- Korrina Asmus-Sivongxzy 56, Diana Madriz 70, Courtney Seto 79, Billy Walters 89.

SKYVIEW 187, PRAIRIE 227

At par-37 Tri-Mountain

Skyview -- Emma Wriston 43, Ashley Pedigo 46, Taylor Betterton 45, Tiffany Hansen 53, Lexi Pedigo 59, Kylie Shorthouse 54.

Prairie -- Jamie Stilwell 43, Courtney Bradshaw 61, Dani Ward 75, Shenae Collie 62, Makenna Bufford 58, Ahbre Schmidt 69.

CAMAS 197, KELSO 223

At par-36 Camas Meadows

Camas -- Elise Filuk 44, Connie Wang 46, Stephanie Howd 49, Maddie Miller 49, Skyla Stifter 55, Lindsay Kosaki 66, Sarah White 84.

Kelso -- Kayli Thompson 52, Amanda Croy 56, Ariel Osborn 57, Emily Denniston 58, Lily Hill 74.

MARK MORRIS 197, HOCKINSON 200

At par-36 Cedars on Salmon Creek

Mark Morris -- Megan Schulz 45, Mercedes Rutherford 49, Shelby Stanwood 51, Haley Tugaw 52.

Hockinson -- Kelsey Whiles 41, Cara Christensen 52, Emily Jensen 53, Isabella Koenig 54.

R.A. LONG 232, WASHOUGAL 239

At par-36 Mint Valley

R.A. Long -- Care Caldwell 56, Marissa McElligott 58, Sadie Nickerson 60, Emily Barnwell 61, Sierra Norris 64, Heather Villeneuve 69.

Washougal -- Grace Collins 57, Renee Kitchen 59, Jordan Heinrich 61, Amanda Sampson 62, Alicia Gates 69, Meagan Nev 73.

BATTLE GROUND 203, COLUMBIA RIVER 226

At par-37 Tri-Mountain

Battle Ground -- Macky Alamillo 46, Taylor Hartley 48, Makayla Thompson 52, Erin Morse 57, Savannah Calloway 67.

Columbia River -- Chloe Bartek 40, Gracie Sperry 58, Maddie Pirkl 63, Madi King 63, Shelby Yackley 65.