High school scoreboard 5/11

By

Published:

 

BOYS SOCCER

4A DISTRICT PLAYOFFS

Saturday at McKenzie Stadium

Union 2, Heritage 0 (Union No. 3 to bi-district, Heritage out)

Skyview 3, Camas 2 (PKs) (winner No. 1 to bi-district, loser No. 2)

SKYVIEW 3, CAMAS 2 (PKS)

Skyview

Goals (assists) — Brandon Zilles (Eric Ferris), Gavenn Saftich (Austin Horner). Goalkeeper saves — Evan Laws 8.

Camas

Goals — Bennett Lehner (Cayne Cardwell), Cardwell (Austin Cassity). Goalkeeper saves — Sharif Batroukh 7.

Halftime — Camas 2-1. Fulltime 2-2. Overtime — 2-2.

Penalty kick tiebreaker — Skyview 4, Camas 3. Skyview goals: Austin Horner, Garrett Bredy, Gavenn Saftich, Brandon Zilles; Camas goals: Sam Pizot, Austin Cassity, Cameron Eyeman. PK saves: Laws (Sykview) 1, Batroukh (Camas 1).

UNION 2, HERITAGE 0

Heritage

No report

Union

Goals (assists) — Sterling Ransom (Aston Rimer), Jonathan Moreno (Blake Brunsch). Goalkeeper saves — Jesus Rojas 1.

Halftime — 1-0.

2A DISTRICT Tournament

Friday’s first-round game

Capital 5, Black Hills 2

Saturday’s first-round games

Mark Morris 2, Aberdeen 0

Ridgefield 7, W.F. West 0

Hockinson 3, Centralia 0

Tuesday’s games

Semifinals

Mark Morris vs. Ridgefield, TBA

Hockinson vs. Capital, TBA

Loser-out games

Aberdeen vs. W.F. West, TBA

Centralia vs. Black Hills, TBA

HOCKINSON 3, CENTRALIA 0

Hockinson

Goals (assists) — Mitchell Pinney (Brett Sparks); Scott Stavig (Pinney); Stavig (Conner Thompson). Goalkeeper saves — Casey Turner 2.

Halftime — 2-0.

RIDGEFIELD 7, WF WEST 0

Ridgefield

Goals (assists) — Nate Miller (Chase Majury); Miller; Jared Williams (Justin Stay); Brandon Winn (Majury); David Potter (PK); Jaren Pachle (Chase Majury); Jason Osborn (Jaren Pachle). Goalkeeper saves — Justin Stay 2.

Halftime — 2-0.

1A DISTRICT PLAYOFFS

Saturday’s loser-out game

White Salmon 2, Montesano 1

Tuesday’s loser-out games

White Salmon at Toledo, TBA

Seton Catholic at Elma, TBA

Thursday’s games at Kalama

White Salmon or Toledo vs. Hoquiam, 5 p.m.

Seton Cathollic or Elma vs. La Center, 7 p.m.

BOYS TRACK AND FIELD

SPUDDER CLASSIC

Friday at Ridgefield

Team scores — R.A. Long 81.5, La Center 71.5, Hockinson 65, Elma 63, Mark Morris 59.5, Washougal 49, Montesano 47, Hoquiam 37.5, Mossyrock 28, North Beach 24, Ridgefield 22, Woodland 17, South Bend 16, King’s Way Christian 16, Toutle Lake 14, Stevenson 13, Ilwaco 11, Toledo 9, Kalama 8, Wahkiakum 8, Rainier 3.

100 — 1, Ray Stark (El) 11.10; 2, Jacob Yordy (RAL) 11.34; 3, Tanner Birdsall (Mon) 11.40.

200 — 1, Devin Kelly (Hoq) 22.56; 2, Thomas Harshaw (Hoc) 23.20; 3, Philipp Tistov (LC) 23.31.

400 — 1, Nick Barclay (Hoc) 50.41; 2, Philipp Tistov (LC) 51.01; 3, Donald Holbert (Wa) 51.96

800 — 1, Kyle Degraaff (LC) 2:00.06; 2, Dustin Nading (RAL) 2:00.93; 3, Nathan Patterson 2:01.35.

1,600 — 1, Kyle Degraaff (LC) 4:22.73; 2, Aaron Brumbaugh (MM) 4:34.02; 3, Silas Griffith (Rid) 4:41.54.

3,200 — 1, Aaron Brumbaugh (MM) 9:40.33; 2, Austin Beasley (MM) 10:22.23; 3, Travis Dennis (LC) 10:27.14.

110 hurdles — 1, Reed Hughes (Mon) 15.72; 2, Steven McCombs (KWC) 16.04; 3, Keigan Baker (MM) 16.27.

300 hurdles — 1, Ray Stark (El) 39.84; 2, Keigan Baker (MM) 41.62; 3, Alex McAra (NB) 42.74.

400 relay — 1, Hoquiam 44.08; 2, Montesano 44.68; 3, Hockinson 44.70.

1,600 relay — 1, Elma 3:31.15; 2, Mark Morris 3:32.44; 3, Montesano 3:32.62.

Shot put — 1, Mitch Moe (RAL) 55-9; 2, Kris Lukas (TL) 48-9; 3, Skylen O’Brien (RAL) 47-8.

Discus — 1, Mitch Moe (RAL) 158-0; 2, Skylen O’Brien (RAL) 140-9; 3, Kenny Huffman (Hoq) 140-2.

Javelin — 1, Alex Meza (LC) 164-5; 2, Kolten Snyder (Wood) 162-8; 3, Quintin Sills (Hoc) 159-6.

Long jump — 1, Brandon Ziegler (RAL) 21- 1/2 ; 2, Rylen Hurd (Mos) 20-81/2; 3, Jack Klodt (Hoc) 22-2.

Triple jump — 1, Tyson Nauman (El) 42-1; 2, Dennis Johnson (SB) 41- 1/2 ; 3, Kedrick Johnson (Hoc) 41- 1/4 .

GIRLS TRACK AND FIELD

SPUDDER CLASSIC

Friday at Ridgefield

Team scores — Montesano 91, Ridgefield 80, Woodland 64.3, Hoquiam 59, South Bend 58, Washougal 47.8, R.A. Long 40.3, Ilwaco 36, La Center 34, Mossyrock 31, Hockinson 30, Toutle Lake 25, Mark Morris 19, King’s Way Christian 17, Kalama 16, North Beach 15, Elma 13, Stevenson 11.5, Wahkiakum 11, Rainier 3.

100 — 1, Julia Stepper (Wood) 12.71; 2, Olivia Rose (Hoq) 12.86; 3, Kaylene Brink (Rid) 12.99.

200 — 1, Emma Skinner (Hoq) 26.21; 2, Raigan Page (Rid) 26.83; 3, Julia Stepper (Wood) 27.19.

400 — 1, Raigan Page (Rid) 1:00.35; 2, Amber Malik (Wood) 1:01.15; 3, Myranda Floch (Mon) 1:01.30.

800 — 1, Chloe Lindbo (Rid) 2:23.72; 2, Alicia Herrera (Mos) 2:24.56; 3, Ashlyn Opgrande (RAL) 2:26.00.

1,600 — 1, Alicia Herrera (Mos) 5:28.41; 2, Andrea Ostwald (Mon) 5:30.36; 3, Sydney Potter (Mon) 5:31.02

3,200 — 1, Gabrielle Rudolph (Mon) 12:04.14; 2, Emily Dick (KWC) 12:04.60; 3, Andrea Ostwald (Mon) 12:13.79.

100 hurdles — 1, Jenna Melanson (LC) 16.63; 2, Quay Sotomish (NB) 16.65; 3, Valerie Lindstrom (Ilw) 16.70.

300 hurdles — 1, Jenna Melanson (LC) 48.32; 2, Valerie Lindstrom (Ilw) 48.52; 3, Tori Pfeiffer (Rid) 50.79.

400 relay — 1, Hoquiam 50.71; 2, Woodland 52.31; 3, South Bend 53.32.

800 relay — 1, Hoquiam 1:45.83; 2, Ridgefield 1:47.42; 3, South Bend 1:51.74.

1,600 relay — 1, Ridgefield 4:15.31; 2, Woodland 4:16.46; 3, Montesano 4:24.88.

Shot put — 1, Jordan Spradlin (Mon) 39-6; 2, Kathryn Staats (SB) 36-11; 3, Makala Gardner (TL) 36-7.

Discus — 1, Makala Gardner (TL) 124-11; 2, Shelby Vermeulen (LC) 115-0; 3, Michelle Greear (Was) 105-3.

Javelin — 1, Mackenzie Pfeiffer (Was) 115-11; 2, Hannah Ellsworth (Ilw) 107-11; 3, Shelby Hamby (Kal) 107-7.

Long jump — 1, Jenna Dukovcic (MM) 17-4 1/2 ; 2, Emily Sanchez (SB) 16-5; 3, Madison McCrum (Ste) 16-4.

Triple jump — 1, Olivia Rose (Hoq) 35-11 1/2 ; 2, Bethany Lipska (El) 34-11 1/2 ; 3, Myranda Floch (Mon) 33-7 1/2 .

High jump — 1, Makenzie Russell (SB) 5-2; 2, Mikala Johnson (Hoq) 5-0; 3, Calli Hensch (Mos) 5-0.

Pole vault — 1, Abby Weiler (RAL) 12-0; 9, Christian Murray (Was) 9-0; 3, Bridget Kelly (MM) 9-0.

Softball

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Mountain View 8 1

Columbia River 6 2

Prairie 6 3

Kelso 3 4

Hudson’s Bay 1 7

Fort Vancouver 0 7

MOUNTAIN VIEW 5, PRAIRIE 2

MtnView 200 100 2–5 5 1

Prairie 200 000 0–2 6 4

Mountain View

Pitching — Colleen Driscoll 7 IP, win, 6 Ks 1BB; Highlights — Jocie Newton RBI; Jessica Allcomendes 2-4 3B; Kimi Reed 2RBI; Bailey Gaspar 1-4 RBI; Katelyn Lukes 1-2 RBI; Driscoll 1-3.

Prairie

Pitching — Maddie Williams 7 IP, loss 2K; Highlights — Nicole O’Haver 1-3; Bridget Guiney 3-3 RBI; Irene McGuire 1-3 RBI; Jordan Shaw 1-3.