High school scoreboard 10/13

Published:

 

VOLLEYBALL

1A TRICO LEAGUE

South Division W L

La Center 7 2

King's Way Christian 6 2

Seton Catholic 5 4

White Salmon 4 5

Stevenson 3 6

North Division W L

Kalama 9 0

Woodland 7 2

Castle Rock 2 6

Toledo 2 7

Ilwaco 0 9

KING'S WAY CHRISTIAN 3, ILWACO 0

25-3, 25-5, 25-11

King's Way

Highlights -- Julia Sprowls 2 kills, 1 assist, 2 digs; Tiffany Hansen 1 kill, 15 assists, 3 digs; Andrea Demlow 6 kills, 6 aces, 1 dig; Brianna Clark 2 aces, 2 digs, 10-10 serving; Lindsey Nein 2 aces, 3 digs, 14-14 serving; Jasmine Nesbitt 4 kills, Dianne Walter 9 kills, 1 ace, 1 assist, 6-6 serving; Hannah Snyder 4 kills, 1 ace; Azaria Coakley 2 aces, 4-4 serving.

BOYS CROSS COUNTRY

HOQUIAM INVITATIONAL

At Hoquiam; 5,000m

Team scores -- La Center 35, Shelton 41, South Kitsap 83, Elma 98, Centralia 136, Ilwaco 147, Castle Rock 171.

Overall winner: Cody Williamson, Shelton, 16:19.86.

LA CENTER -- 2, Kyle DeGraaff 16:39.44; 4, Jordon Bigler 17:10.71; 8, Travis Dennis 17:22.99; 10, Jason Dorsey 17:30.26; 14, Jake Morris 17:52.28; 19, Mathew Sheldon 18:15.43; 26, Nate Beed 18:45.49.

GIRLS CROSS COUNTRY

HOQUIAM INVITATIONAL

At Hoquiam; 5,000m

Team scores -- Shelton 65, Montesano 65, South Kitsap 69, La Center 86, Elma 128, Ocosta 138, Timberline 165, Ilwaco 213, Castle Rock 216.

Overall winner: Gabrielle Rudolph, Montesano 19:46.40.

LA CENTER -- 7, Katie Whitten 21:05.18; 17, Jenna Melanson 21:59.55; 22, Emily Lyons 22:35.14; 27, Esther Sheldon 22:57.92; 29, Josie Elston 23:07.34; 31, Katie Soske 23:16.15; 34, Katie Hebdon 23:23.78.

GIRLS SWIMMING

KELSO INVITATIONAL

Team scores -- Camas 542.5, Union 498.5, Mountain View 390, Columbia River 384, Mark Morris 325.5, Prairie 126, Hudson's Bay 116, Kelso 91.5, Heritage 87, R.A. Long 81, Evergreen 71, Battle Ground 64, Hockinson 59, Skyview 51, Trout Lake 21, Fort Vancouver 16.

200 medley relay -- 1, Union (Marissa Young, Livi Cox, Alice Chang, Kate Stengel) 1:56.76. 2, Camas (Anna Panebianco, Corinne Bintz, Julianne Reed, Sierra Colletto) 1:57.53; 200 freestyle -- 1, Anna Panebianco (Camas) 2:02.93. 2, Stefanie McMillan (Columbia River) 2:04.72; 200 individual medley -- 1, Livi Cox (Union) 2:17.63. 2, Krista Helt (Columbia River) 2:29.26; 50 freestyle -- 1, Julianne Reed (Camas) 25.97. 2, Colleen Woods (Heritage) 26.17; 100 butterfly -- 1, Darya Samiee (Mt. View) 1:03.4. 2, Corinne Bintz (Camas) 1:05.9; 100 freestyle -- 1, Monica Bottelberghe (Columbia River) 53.02. 2, Julianne Reed (Camas) 55.53; 500 freestyle -- 1, Darya Samiee (Mt. View) 5:19.23. 2, Stefanie McMillan (Columbia River) 5:28.43; 200 free relay -- 1, Union (Alice Chang, Katharine Kaplan, Megan Lee, Livi Cox) 1:45.5. 2, Camas (Julianne Reed, Sierra Colletto, Anna Panebianco, Corinne Bintz) 1:45.6; 100 backstroke -- 1, Anna Panebianco (Camas) 1:01.96. 2, Keiko Inouye (Prairie) 1:03.83; 100 breaststroke -- 1, Livi Cox (Union) 1:11.54. 2, Jamie Rogers (Battle Ground) 1:39.89; 400 free relay -- 1, Union (Katharine Kaplan, Kate Stengel, Sarah Denney, Marissa Young) 3:59.72. 2, Camas (Nicole Lobkov, Sabrina McVicar, Brittany Worley, Siobhan Choong) 4:12.24.