High school scoreboard 4/30

Published:

 

THURSDAY’S SCHEDULE

BASEBALL

Skyview at Columbia River, 4 p.m.

SOFTBALL

Heritage at Union, 4 p.m.

Columbia River at Kelso, 4 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Fort Vancouver at Kelso, 7 p.m.

Prairie at Columbia River, 7 p.m. at Kiggins Bowl

R.A. Long vs Hudson’s Bay, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Washougal at Woodland, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

Seton Catholic at Castle Rock, 6 p.m.

King’s Way Christian at Toledo, 7 p.m.

GIRLS TENNIS

Evergreen at Mountain View, 3:30 p.m.

Prairie at Columbia River, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Hockinson, 3 p.m. at Club Green Meadows

Ridgefield at Mark Morris, 3:30 p.m.

Washougal at R.A. Long, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Mountain View, Fort Vancouver vs. Woodland, 3:30 p.m. at Lewis River

Baseball

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Union (13-3) 12 2

Battle Ground (10-5) 10 5

Mountain View (8-6) 8 6

Camas (8-8) 8 7

Skyview (7-8) 7 8

Evergreen (4-12) 3 11

Heritage (5-12) 3 12

CAMAS 7, HERITAGE 3

Camas 201 003 1—7 8 1

Heritage 102 000 0—3 3 2

Camas

Pitching — Hunter Bruno 7 IP, 2 ER, 5 K, 3 H, 3 BB; Highlights — Jared Bentley 2-4, R, 2 RBI, SB; Liam Fitzpatrick 2-4, R, RBI; Bruno 1-4, 2B, R, RBI; Sam Jones 1-3, R, 2 RBI, SB; Tucker Parker 1-3; Tyler Blackwell 1-2, R.

Heritage

Pitching — Daniel Thompson 5 IP, 0 ER, 3 BB; Dante Hatchett IP, ER, BB; Highlights — Nick Somboun 1-4, R, RBI; Bailey Alley 1-3, Braden Butterfield 1-2, R.

MOUNTAIN VIEW 1, BATTLE GROUND 0

Mt. View 001 000 0—1 4 3

B. Ground 000 000 0—0 4 0

Mountain View

Pitching — Colin Biggs 7 IP, 0 R, 4 H, 2 BB, 10 K, win. Highlights — Kyle Moen 1-2; Jake Ryan 1-2, RBI; Matt Allison 1-3; Josh Sablan 1-2, 2B, run.

Battle Ground

Pitching — Tyler Russell 7 IP, 0 ER, 1 R, 4 H, 3 BB, 2 K, loss. Highlights — Colin Rubino 1-4; Gunner Talkington 2-3; Curtis Stradley 1-3.

SKYVIEW 5, EVERGREEN 2

Skyview 010 030 1—5 5 0

Evergreen 000 100 1—2 8 5

Skyview

Pitching — Daniel Copeland 3 IP, 0 R, 4 H, 0 BB, 5 K; Leonard Barry 4 IP, 2 ER, 4 H, 0 BB, 3 K, win. Highlights — Avery Schmidt 2 runs; Bryson Enge run, RBI; Brody Barnum 1-3, 2 RBI; Kordell Vasbinder 1-3; Andrew Meyer 1-3; Parker Baker 1-3; Jacob Olivarez 1-3, run; Leonard Barry run.

Evergreen

Pitching — D. Allen 4 IP, 2 ER, 4 R, 4 H, 3 BB, 5 K, loss; Newell 3 IP, 0 ER, 1 R, 1 H, 0 BB, 2 K. Highlights — D. Allen 2-3, 2B; Bolton 2-3, 2 2B, 2 runs; Stroup 2-3, RBI; Swartz 1-3, 2B, RBI; Dee 1-3.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (13-2) 7 1

Kelso (10-2) 7 1

Prairie (4-9) 2 6

Fort Vancouver (2-12) 0 8

Wednesday’s games

Kelso 3, Prairie 2

COLUMBIA RIVER 18, FORT VANCOUVER 4

Ft. Vanc. 002 02 —4 5 5

Col. River 286 2x —18 15 1

Fort Vancouver

Pitching — Clinton 0.2 IP, loss; Farris 1.2 IP; Howard 1.2. Highlights — Greene 1-3; Brugman 3-3; Rodriguez 2 RBI; Summerlin 1-2.

Columbia River

Pitching — Jace McKinney 4 IP, win, 4 Ks; Brian Rice 1 IP. Highlights — J. McKinney 2-3, 3B, 3 R; Alex McGarry 2-2, 2 RBI, 3 R; Blake McKinney 2-3, 2 RBI; Garrett McKee 1-1, 2 RBI; Drew Moore 1-1; Jared McInroy 1-1; Connor Belvin 4-4, 3B, 6 RBI; Tyler Hellman 1-2, HR, 2 RBI; Will Stockman 1-1, RBI.

KELSO 3, PRAIRIE 2

Prairie 000 002 0—2 5 2

Kelso 120 000 x—3 6 0

Prairie

Pitching — Greg Bernash 6 IP, 1 ER, 3 R, 6 H, loss. Highlights — Greg Bernash 1-3, run; Brendan Callaway 1-2, 2B, run, RBI; Michael Guenther 1-3, RBI; Blane Robb 1-3; Alec Gawley 1-3.

Kelso

Pitching — Parsons 7 IP, 2 ER, 7 K, win. Highlights — Reynolds 2-2, 2B, run, RBI; McDaniel 2-3; McClain 1-3; Schueller 1-1; Connolly run; Prescott run.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Woodland (12-4) 7 2

Hudson’s Bay (10-7) 6 3

Ridgefield (10-7) 5 5

R.A. Long (6-8) 5 4

Hockinson (9-6) 5 5

Mark Morris (7-9) 3 6

Washougal (6-9) 2 7

HOCKINSON 4, RIDGEFIELD 2

Ridgefield 000 002 0—2 4 3

Hockinson 011 200 x—4 5 3

Ridgefield

Pitching — Strader 5 IP, 1 ER, 4 R, 5 H, 3 BB, 4 K, loss; Mersinger 1 IP, 0 R, 1 BB, 2 K. Highlights — J. Marin 1-3; Brown 1-3, RBI; M. Martin 1-3, RBI; Miser 1-1, run.

Hopkinson

Pitching — Mitch Lines 7 IP, 1 ER, 2 R, 4 H, 0 BB, 14 K, win. Highlights — Brandon Anderson 1-4, run, 2 RBI; Brooks Dyer 2-4, RBI; Mitch Lines 1-3, run; Colton Wheeler 1-3, run, RBI; Jack Tolmie run.

WOODLAND 2, WASHOUGAL 1

Woodland 000 110 0—2 2 2

Washougal 100 000 0—1 3 2

Woodland

Pitching — Aaron Shoup 6 IP, 13 K, 3 H, 4 BB; Cody Shepherd IP, BB; Highlights — Troy Flanagan 1-4; Shepherd 0-2, R; Tristan Thomas 0-3, RBI; Joe Rogers 1-3, R; Austin Holcomb 0-1, RBI.

Washougal

Pitching — Ryan Krout 3 IP, H; Brandon Casteel 1.2 IP, H, 2 ER; Tyler Bowlin 2.1 IP; Highlights — Bowlin 1-2, R; Krout 1-4; Brenden Huffman 1-3.

HUDSON’S BAY 10, MARK MORRIS 5

M. Morris 002 120 0—5 6 3

Hud. Bay 244 000 x—10 9 2

Mark Morris

Pitching — Atkins 2 IP, loss. Highlights — Kusakabe 3-3, R; De. St. Jean 2-4, 3B, 3 RBI, R.

Hudson’s Bay

Pitching — David Wallum 7 IP, win, 2 ER, 5 Ks. Highlights — Eric Fich 2-2, RBI, 2 R; Jake Hammond 1-4, 2 RBI; Anthony Grande 1-2, RBI, 2B, 2 R; Trevor Zimmerman 1-3; Nick Cuppy 1-3, 2 RBI, 2B; Caleb Grahnert 2-4; Cameron Kelly 1-4, R.

SOFTBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (12-3) 6 2

Battle Ground (8-4) 5 2

Union (8-4) 5 2

Heritage (7-7) 4 3

Skyview (5-7) 3 4

Mountain View (4-12) 3 5

Evergreen (3-13) 0 8

UNION 2, BATTLE GROUND 1

B. Ground 000 001 0—1 6 0

Union 000 000 2—2 9 1

Battle Ground

Pitching — Parker Boyd 6.2 IP, loss, 6 Ks. Highlights — Haley Buck 1-2, 2B; Alexis Morrison 3-3, 3B, RBI; Mckayla Perry 1-3; Kai Ward 1-3.

Union

Pitching — Alexis Kron 7 IP, win, 1 K. Highlights — Alexis Staton 1-4, RBI; Anna Aguon 3-4, GW RBI, 2 SBs; Mo Spieth 1-3; Maleyah Burns 1-3, 2B; Kron 1-3; Hannah Prather 1-1; Amanda Lail 1-3.

HERITAGE 5, EVERGREEN 2

Evergreen 002 000 0—2 4 1

Heritage 200 120 x—5 8 2

Evergreen

Pitching — Cutler 7 IP, 5 K, loss. Highlights — Dinsmore 1-4; Cutler 1-3; Hunt 1-2, RBI; Spence 1-3.

Heritage

Pitching — Hannah Neff 7 IP, 3 K, win. Highlights — Faith Allen 1-4; Alana Nuttman 1-3; Hannah Neff 1-2, RBI; Bayleigh Snaric 1-4, RBI; Kayley Johnson 2-2, RBI; Lori Villa 1-3; Shelby Grover 1-3, RBI,

JV — Heritage won.

CAMAS 3, MOUNTAIN VIEW 2

Mtn. View 000 000 101—2 7 0

Camas 000 100 002—3 7 1

Mountain View

Pitching — Colleen Driscoll 8.2 IP, loss, 7 Ks. Highlights — Josie Newton 1-4, R; Becker 2-3; Driscoll 1-4, HR, 2 RBI; Clemmer 2-4; Durose 1-3.

Camas

Pitching — Katie Schroeder 9 IP, win, 12 Ks. Highlights — Tori O’Neill 1-4, R; Allie Hancock 1-4, RBI; Schroeder 1-2, HR, RBI; Alexis Tiedy 1-4, GW RBI; Callie Johnson 2-3; Tiana Bevens 1-3.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Hockinson (11-4) 9 2

Ridgefield (8-6) 7 3

Washougal (9-4-1) 7 3

R.A. Long (5-6-2) 5 5

Mark Morris (4-8-1) 4 7

Hudson’s Bay (2-11-1) 2 8

Woodland (3-11) 2 8

Wednesday’s games

RA Long 11, Mark Morris 0

WASHOUGAL 9, HUDSON’S BAY 2

Washougal 510 120 0—9 12 5

Hudson’s Bay 000 011 0—2 4 2

Washougal

Pitching — Courtney Shelley 7 IP, 4 BB, 0 BB; Highlights —Paige Forsberg 3-3, 2 RBI, 3B; Kayla Lagerquist 2-3, 2 RBI, 3B; Keira Stogin 2-4, RBI, 2B; Becca Bennett 2-4, Dana Martin 2-3, RBI; Abby Young 1-3.

Hudson’s Bay

Pitching — B. Pier 7 IP, 2 BB, 0 K; Highlights — B. Pier 1-4, L. Tumm 1-4, M. Wirth 1-4, RBI, HR; E. Henderson 1-3.

HOCKINSON 12, RIDGEFIELD 4

Hockinson 102 322 2—12 8 0

Ridgefield 101 200 0—4 6 9

Hockinson

Pitching — Adrianna Anderson 7 IP, 4K; Highlights — Sydnie Cole-Vogler 3-5, 2B, RBI; Emma Wolcott 2-4, 3B, 4 RBI; Amber Griffith 1-3, HR, 3 RBI; Anderson 1-4, 2B; Reagen Gregory 1-3, RBI.

Ridgefield

Pitching — Madison Ochoa 7 IP, 7K; Highlights — M. Ochoa 1-4, 3B; Brooklyn Ochoa 2-3; Mayer 2-3.

NON-LEAGUE

KELSO 8, SKYVIEW 4

Kelso 000 203 3—8 11 1

Skyview 011 020 0—4 6 1

Kelso

Pitching — Holt 7 IP, 2 ER, 4 R, 6 H, 1 BB, 6 K, win. Highlights — Harris 3-3, 2B, 2 runs, RBI; Baker RBI; Bruce 2-5, run, 3 RBI; Mendez 2-4, run, RBI; Davis 2-4, 2B, 2 runs; Zuaeren 1-1 run; Hall 1-2, RBI; Brandeburg run.

Skyview

Pitching — Miah Anthony 6.2 IP, loss; Kayla Moore 0.1 IP. Highlights — Kenze Schaller 2-4, run; Abby Fischer 2-3, HR, RBI; Kayla Moore 1-3; Bri Vire 1-2, HR, 2 runs.

BOYS TRACK AND FIELD

AT WHITE SALMON

Team scores — White Salmon 188.5, Lyle/Wishram 124, Seton Catholic 116, King’s Way Christian 63.5.

100 — 1, Jacob Zeigler (LW) 12.15; 2, Kyle Gonzales (KW) 12.32; 200 — 1, Jacob Zeigler (LW) 24.28; 2, Ulises Isordra (WS) 24.38; 400 — 1, Shawn Tardiff (WS) 51.68; 2, Steven McCombs (KW) 54.45; 800 — 1, Aidan Trummel (WS) 2:07.91; 2, Brock Schoene (SC) 2:08.32; 1,600 — 1, Colin Howe (WS) 5:05.23; 2, Topher Strong (SC) 5:08.45; 3,200 — 1, Cabot Roe (WS) 11:05.12; 2, Miguel Lemmon (WS) 11:42.26; 110 hurdles — 1, James Bell (WS) 19.04; 2, Lorenzo Guasconi (LW) 19.71; 300 hurdles — 1, James Bell (WS) 47.62; 400 relay — 1, Lyle/Wishram 48.11; 2, Seton Catholic 48.32; 1,600 relay — 1, White Salmon 3:43.76; 2, Lyle/Wishram 3:50.89; Shot put — 1, Gabe Montoya (LW) 43-63/4; 2, Austin Morris (WS) 35-10½; Discus — 1, Gabe Montoya (LW) 128-3; 2, Elijah McCullough (LW) 105-4; Javelin — 1, Gabe Montoya (LW) 154-4; 2, Gavyn Nelson (LW) 128-9; Long jump — 1, Craig Boyle (SC) 18-10; 2, Kyle Gonzales (KW) 18-9½; Triple jump — 1, Craig Boyle (SC) 39-0; 2, Austin Morris (WS) 35-5½; High jump — 1, Brandon Castleberry (SC) 5-3; 2, Samuel Jackson (SC) 4-8.

AT STEVENSON

Team scores — La Center 84, Kalama 73, Stevenson 59.5, Castle Rock 37.5.

100 — 1, Philipp Tistov (LC) 11.51; 2, Jacob Herz (K) 11.85; 200 — 1, Philipp Tistov (LC) 23.65; 2, Thomas Dreyer (LC) 24.68; 400 — 1, Philipp Tistov (LC) 52.88; 2, Mathew Sheldon (LC) 57.53; 800 — 1, Jarod Hulsizer (K) 2:14.63; 2, Jaden Kenworthy (LC) 2:19.29; 1,600 — 1, Jarod Hulsizer (K) 4:50.51; 2, Nate Beed (LC) 4:55.40; 3,200 — 1, Jarod Hulsizer (K) 10:34.57; 2, Nate Beed (LC) 10:59.44; 110 hurdles — 1, Jeremy Scott (LC) 16.96; 2, Austin Garrett (CR) 21.00; 300 hurdles — 1, Jeremy Scott (LC) 45.39; 2, Jason Cain (St) 48.66; 400 relay — 1, La Center 46.42; 2, Kalama 46.86; 1,600 relay — 1, La Center 3:58.27; 2, Kalama 4:02.01; Shot put — 1, Lucas Wahto (St) 36-61/2; 2, Talib Meeks (CR) 36-0; Discus — Talib Meeks (CR) 110-9; 2, Mattew Haynes (K) 95-3; Javelin — 1, Austin Tucker (K) 139-3; 2, Brandon Campbell (St) 134-4; Long jump — 1, Brandon Campbell (St) 18-1; 2, Thomas Dreyer (LC) 17-½; Triple jump — 1, Josh Miller (St) 38-8; 2, Mathew Sheldon (LC) 36-2½; High jump — 1, Mathew Sheldon (LC) 6-0; 2, Skyler Kmetz (K) 5-6; Pole vault — 1, Brandon Campbell (St) 12-0; 2, Tucker Wetmore (K) 10-6.

GIRLS TRACK AND FIELD

AT WHITE SALMON

Team scores — White Salmon 224, Seton Catholic 156, King’s Way Christian 58, Lyle/Wishram 56.

100 — 1, Kari Staples (KW) 13.41; 2, Claire Anderson (WS) 13.98; 200 — 1, Alondra Casarez-Garcia (WS) 28.53; 2, Anjelica Bautista (SC) 29.75; 400 — 1, Kari Staples (KW) 1:03.08; 2, Elena Carrion (SC) 1:04.00; 800 — 1, Aidan Liddiard (WS) 2:31.60; 2, Jorie Freitag (SC) 2:33.37; 1,600 — 1, Megan McDaid-O’Neill (SC) 5:55.13; 2, Sidra Matthias (WS) 6:49.52; 3,200 — 1, Haley Blair (WS) 12:18.59; 2, Rachel Luther (WS) 13:26.35; 100 hurdles — 1, Alondra Casarez-Garcia (WS) 17.85; 2, Katherine Childs (WS) 18.75; 300 hurdles — 1, Savanah Story (WS) 51.27; 2, Whitney Rouse (KW) 58.23; 400 relay — 1, White Salmon 56.75; 2, Lyle/Wishram 56.82; 800 relay — 1, White Salmon 1:52.63; 2, Seton Catholic 1:56.74; 1,600 relay — 1, Seton Catholic 4:30.00; 2, White Salmon 4:39.75; Shot put — 1, Stacia Bell (WS) 34-5; 2, Ellie Smith (LW) 30-2; Discus — 1, Stacia Bell (WS) 99-0; 2, Ellie Smith (LW) 88-10; Javelin — 1, MaeLynn Luke (LW) 113-4; 2, Alex Cloud (LW) 99-7; Long jump — 1, Savanah Story (WS) 14-8; 2, Alysia Bowen (KW) 13-2½; Triple jump — 1, Kennedy Lake (SC) 29-4¼; 2, Katherine Childs (WS) 29-4¼; High jump — 1, Lauren Thiesies (WS) 4-10; 2, Abby Ickert (SC) 4-2.

AT STEVENSON

Team scores — La Center 98, Kalama 91, Stevenson 55, Castle Rock 16.

100 — 1, Madison McCrum (St) 13.54; 2, Haleigh Black (K) 13.89; 200 — 1, Jazzmine Rowland (K) 28.53; 2, Sawyer Schroeder (St) 30.03; 400 — 1, Jazzmine Rowland (K) 1:02.80; 2, Renee Ferguson (CR) 1:14.86; 800 — 1, Bethany Whitten (LC) 2:43.87; 2, Andrea Griffee (LC) 2:46.40; 1,600 — 1, Haley Stinson (LC) 6:16.90; 2, Madison Epperson (CR) 6:21.49; 3,200 — 1, Bethany Whitten (LC) 13:22.05; 2, Josie Elston (LC) 14:54; 100 hurdles — 1, Jenna Melanson (LC) 17.06; 2, Grace Nelson (LC) 17.71; 300 hurdles — 1, Jenna Melanson (LC) 49.22; 2, Jasmine Cooper (K) 50.21; 400 relay — 1, Kalama 53.93; 2, La Center 58.40; 800 relay — 1, Kalama 1:55.12; 2, La Center 1:58.72; 1,600 relay — 1, Kalama 4:23.86; 2, La Center 4:26.48; Shot put — 1, Parker Esary (K) 33-7½; 2, Leititia Huffman (K) 30-11¼; Discus — Shelby Vermeulen (LC) 101-1; 2, Parker Esary (K) 84-2; Javelin — 1, Kaelyn Shipley (K) 138-1; 2, Jaden Howard (K) 95-10; Long jump — 1, Shelby Vermeulen (LC) 14-1; 2, Natalie Coleman (K) 13-11; Triple jump — 1, Madison McCrum (St) 34-11; 2, Rachel Zenk (St) 28-3; High jump — 1, Brianna Freitag (St) 4-4; 2, Natalie Coleman (K) 4-4; Pole vault — 1, Madison McCrum (St) 8-1; 2, Rachel Zenk (St) 7-6.

Late Tuesday result

CAMAS, MOUNTAIN VIEW at SKYVIEW

Team scores — Camas 78, Skyview 71; Camas 100, Mountain View 37; Skyview 114, Mountain View 32.

100 meters — Quade (C) 12.77; 200 — Walton (MV) 26.88; 400 — Eke (S) 58.43; 800 — Pudlitzke (C) 2:18; 1,600 — Pudlitzke (C) 5:06; 3,200 — Merritt (C) 11:53; 110 hurdles — Davis (C) 14.43; 300 hurdles — Davis (C) 43.98; 400 relay — Camas 50.56; 800 relay — Camas 1:47; 1,600 relay — Skyview 4:12; Shot put — Corbett (C) 35-11; Discus — Corbett (C) NA; Javelin — Kalani (S) 95-5; High jump — Lord (S) 5-0; Long jump — Eke (S) 15-11; Triple jump — Fredrickson (S) 32-7.75; Pole vault — Lofstead (C) 11-0.

GIRLS TENNIS

PRAIRIE 5, FORT VANCOUVER 1

Singles — Akari Baba (P) d. Megan Nellor 6-0. 6-0; Mariah Champman (P) d. Holly Ta 6-2, 6-2; Cynthia Longchamp (P) d. Tina Nguyen 5-7, 7-5, 6-0.

Doubles — Emma Nellor/Selorm Tamakloe (FV) d. Josie Sullivan/Hailey Miracle 2-6, 6-3, 6-3; Shaniah Chapman/Olivia McConnell (P) d. Ruby Vega/Fedi Fermani 6-0, 6-1; Bilen Solscheid/Hanaila Starks (P) d. Jasmeen Kaur/Jocelynne Benilez 6-1, 6-1.

JV — Prairie 3-1.

MOUNTAIN VIEW 5, BATTLE GROUND 1

Singles — Megan Waller (MV) d. Andrea Besara 6-1, 6-0; Kaitlin Pankrantz (BG) d. Jeeyun Lee 6-2, 6-2; Sabrina Wang (MV) d. Natalie Andrus injury default.

Doubles — Amelia Gogalija/Emillie Kuo (MV) d. Emily Gonzalez/Sarah Wilson 6-0, 6-0; Patrice Huang/Sandra Mihalascu (MV) d. Kira O’Connor/Teresa Gahan 6-0, 6-2; Eva Winsheimer/Dayna Vitek (MV) d. Cora Cuti/Sarah Miller (BG) 6-0, 6-1.

JV — Mountain View 5-1.

WASHOUGAL 3, HUDSON’S BAY 3 (Washougal wins via sets 7-6)

Singles — Maddie Gregory (W) d. Christine Ristow 6-2, 6-0; Jessica Eakins (W) d. Olivia Ripplinger 6-4, 6-4; Alyssa Hann (HB) d. Brittany Beard 6-2, 6-4.

Doubles — Haley Briggs/Sami Anderson (W) d. Nala Comstock/Avery Honaker 6-0, 6-3; Julia Henderson/Kyla Pearse (HB) d. Kat Moua/Ashley Williams 6-2, 4-6, 6-1; Kayla Smith/Kyanne Smith (HB) d. Kassidy Baldwin/Rylee Erdwins 6-0, 6-3.

JV — 3-3.