WEDNESDAY’S SCHEDULE
BOYS BASKETBALL
Tumwater at Skyview, 7 p.m.
Prairie at Union, 7 p.m.
Fort Vancouver at Heritage, 7 p.m.
Kelso at Hudson’s Bay, 7 p.m.
King’s Way Christian at Stevenson, 7 p.m.
Hood River (Ore.) at White Salmon, 7 p.m.
Queensland, Australia at Hockinson, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Prairie at Union, 5:30 p.m.
Fort Vancouver at Heritage, 5:30 p.m.
Hockinson at Battle Ground, 7 p.m.
Hudson’s Bay at Kelso, 7 p.m.
Kalama at Woodland, 7 p.m.
WRESTLING
Camas at Evergreen, 5:30 p.m.
Skyview at Union, 7 p.m.
Battle Ground at Evergreen, 7 p.m.
Mountain View at Battle Ground, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Union vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s
Evergreen vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes
Battle Ground vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Big Al’s
Camas vs. Columbia River, 3:30 p.m. at Crosley Lanes
Kelso vs. R.A. Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl
Fort Vancouver vs. Prairie, 3:30 p.m. at Tiger Bowl
Hudson’s Bay vs. Mark Morris
BOYS BASKETBALL
WASHOUGAL 47, CENTRALIA 45
CENTRALIA — Karner 2, Dulin 2, Berdozo 2, Wissin 6, Voetberg 0, B. Bailey 5, Hodges Bailey 22, Peters 6. Totals 15 (6) 9-14 45.
WASHOUGAL (5-0) — Yorro Bah 15, Dan Davis 2, Ryan Taylor 9, Noah Prangley 13, Spencer Adams 8, Collin Prangley 0, Dylan Snapp 0, Robert Gehrke 0, Josh Bischoff 0. Totals 17 (4) 9-13 47.
Centralia 9 15 5 16—45
Washougal 5 8 20 14—47
JV — Washougal 38-35. C — Washougal 54-37
WASH. SCHOOL FOR DEAF 39, OREGON SCHOOL FOR DEAF 32
OSD — N/A.
WSD — Randall Smith 8, Zhano Selvog 4, Miguel Peregrino 17, Jacob Tufton 2, Taylor Payne 4, Juan Gaston-Arroyo 2.
OSD 5 8 6 13—32
WSD 7 9 9 14—39
WASHINGTON STATE SCORES
Adna 45, Onalaska 39
Archbishop Murphy 67, Lynnwood 54
Auburn Mountainview 71, Auburn 52
Bellevue 84, Juanita 40
Bethel 68, Emerald Ridge 67
Cascade (Everett) 65, Arlington 55
Cedar Park Christian (Bothell) 59, Seattle Christian 55
Central Valley 69, Gonzaga Prep 26
Cheney 51, Deer Park 48
Chewelah 64, Springdale 49
Clarkston 70, Lewiston, Idaho 50
Cleveland 60, Chief Sealth 57
Coeur d’Alene, Idaho 62, Northwest Christian (Colbert) 54
Colfax 63, Colton 32
College Place 57, Oakesdale 54
Curlew 66, Columbia (Hunters) 26
Curtis 68, Rogers (Puyallup) 48
East Valley (Spokane) 70, Freeman 69
Eastside Catholic 65, Lakeside (Seattle) 57
Eatonville 55, Elma 33
Edmonds-Woodway 47, Kamiak 42
Entiat 60, Moses Lake Christian Academy 35
Enumclaw 57, Lakes 42
Ephrata 58, Chelan 47
Everett 59, Monroe 57
Federal Way 94, Todd Beamer 70
Ferndale 59, Blaine 58
Franklin Pierce 58, Steilacoom 42
Friday Harbor 82, Shoreline Christian 39
Garfield 84, Blanchet 50
Genesee, Idaho 56, Asotin 47
Glacier Peak 65, Lake Stevens 39
Hanford 68, Hermiston, Ore. 38
Highland 44, River View 42
Inglemoor 52, Eastlake 48
Issaquah 66, Woodinville 63
Kalama 44, Columbia (White Salmon) 39
Kamiakin 48, West Valley (Yakima) 39
Kent-Meridian 57, Tahoma 54
Kentridge 59, Kentlake 50
Kingston 56, Port Townsend 48
LaConner 57, Mount Vernon Christian 32
Lake Washington 56, Interlake 43
Lakeland, Idaho 54, West Valley (Spokane) 39
Lakeside (Nine Mile Falls) 86, St. George’s 48
Lewis and Clark 62, Shadle Park 58
Liberty (Spangle) 80, Valley Christian 34
Lummi 68, Providence Classical Christian 34
Marysville-Getchell 59, Mariner 53
Marysville-Pilchuck 56, Snohomish 43
Mead 61, North Central 38
Meridian 66, Burlington-Edison 55
Montesano 53, Tenino 42
Morton/White Pass 86, Winlock 18
Mossyrock 46, Toutle Lake 44
Mount Si 62, Redmond 51
Mount Vernon 43, Oak Harbor 41
Mt. Rainier Lutheran 69, Three Rivers Christian School 54
North Beach 64, South Bend 22
North Kitsap 75, Klahowya 53
O’Dea 92, Ingraham 65
Oakville 70, Pope John Paul II 40
Ocosta 67, Ilwaco 50
Orcas Island 59, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 47
Pasco 74, Eisenhower 63
Pe Ell 63, Wahkiakum 40
Peninsula 61, Bonney Lake 40
Pomeroy 64, Dayton 28
Rainier Beach 100, Franklin 62
Republic 73, Omak 53
Richland 81, Davis 74
River Ridge 57, Fife 38
Riverside 61, Timberlake, Idaho 44
Riverside Christian 59, Thorp – Easton High School 16
Rochester 58, Forks 50
Rogers (Spokane) 73, Mt. Spokane 42
Roosevelt 66, Bainbridge 51
Seattle Academy 49, Northwest School 39
Seattle Prep 67, Ballard 30
Sehome 77, Squalicum 63
Selkirk 51, Kettle Falls 41
Sequim 68, Bremerton 53
Shorecrest 77, Cedarcrest 40
Spanaway Lake 63, Puyallup 59
Stanwood 78, Jackson 55
Sumner 48, Auburn Riverside 45
Sunnyside Christian 44, Kiona-Benton 37
Thomas Jefferson 65, Decatur 42
Tri-Cities Prep 67, Mabton 54
Tulalip Heritage 52, Grace Academy 48
University 70, Ferris 54
University Prep 67, Bush 22
Wahluke 48, Kittitas 40
Waitsburg-Prescott 54, Touchet 39
Walla Walla 62, Pendleton, Ore. 48
Walla Walla Academy 72, Elgin, Ore. 48
Wapato 82, Selah 54
Washington 82, Clover Park 74
West Seattle 59, Nathan Hale 28
White River 71, Orting 32
Willapa Valley 53, Raymond 44
GIRLS BASKETBALL
1A TRICO LEAGUE
LA CENTER 69, CASTLE ROCK 19
LA CENTER (2-1) — Katie Whitten 13, Molly Edwards 11, Bethany Whitten 7, Taylor Mills 8, Shelby Vermuelen 10, Rachel Moudy 10, Paige Stinson 2, Andrea Griffee 4, Lacey Grotte 2, Whitley Seter 2, . Totals 29 (3) 8-13 69.
CASTLE ROCK — Auna Dolan 2, Nakayla Ehrhorn 10, Haley Keeling 0, Kaylee Cline 0, Carly Lam 0, Aleena Guerrero 0, Emilee Janisch 2, Jessica Lair 6, Katrina Smith 0, Mattie Williquette 1. Totals 8 (2) 1-4 19.
La Center 22 25 12 10—69
Castle Rock 3 2 2 12—19
JV — La Center 58-10.
NON-LEAGUE
COLUMBIA RIVER 50, EVERGREEN 40
COLUMBIA RIVER (4-0) — Ellie Furth 0, Amara Moore 2, Marion Lilly 15, Kate Kraft 7, Teaghan Cowles 15, Holli Jo Chose 0, Gabrielle Collins 1, Katie Kolbe 0, Megan Bloom 8, Maddy Kessi 0, Emma Fisk 2. Totals 17 (3) 13-25 50.