FRIDAY’S SCHEDULE
BOYS BASKETBALL
Union vs. O’Dea, 7 p.m. at Curtis Holiday Tournament
Columbia River vs. Curtis, 5:30 p.m. at Curtis Holiday Tournament
Clover Park vs. Battle Ground, 6 p.m. at Mark Morris Tournament
Mark Morris at Kelso, 7:30 p.m. at Mark Morris Tournament
Evergreen at Heritage, 7 p.m.
Camas at Arlington, 7 p.m.
Seton Catholic at Hudson’s Bay, 7 p.m.
Mountain View at Skyview, 7:30 p.m.
Kalama at Hockinson Tournament
Castle Rock at Seaside (Ore.) Tournament
Lyle at Stevenson, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Seton Catholic at Damascus Christian (Ore), 4:30 p.m.
Evergreen at Heritage, 5:30 p.m.
Lyle at Stevenson, 5:45 p.m.
Mountain View at Skyview, 6 p.m.
Hood River (Ore.) at White Salmon, 6:30 p.m.
Camas at Union, 7 p.m.
Oregon City at Prairie, 7 p.m.
Fort Vancouver at West Albany (Ore.), 7 p.m.
W.F. West at Woodland, 7 p.m.
Hudson’s Bay at Ridgefield, 7 p.m.
R.A. Long at Washougal, 7 p.m.
Castle Rock at Kalama, 7 p.m.
Mark Morris at Hockinson, 7:30 p.m.
WRESTLING
Union at Castle Rock, 7 p.m.
Battle Ground, Heritage, Evergreen, Mountain View, Prairie at Best of the West in Pasco
Columbia River, Skyview at Hammerhead Invitational at Central Kitsap
Ilwaco at La Center Girls Tournament
BOYS SWIMMING
Battle Ground, Camas, Columbia River, Evergreen, Heritage, Hockinson, Mountain View, Skyview, Union at Kelso Invitational
BOYS BASKETBALL
2A GREATER ST. HELENS LEAGUE
W L
Washougal (8-0) 2 0
Mark Morris (4-1) 2 0
Hockinson (2-4) 1 0
Woodland (5-1) 1 1
R.A. Long (2-4) 0 1
Ridgefield (3-3) 1 2
Hudson’s Bay (0-6) 0 3
RIDGEFIELD 50, HUDSON’S BAY 28
RIDGEFIELD — Tim Radosevich 4, Travis Gottsch 17, Colin Stakup 3, Logan Moses 3, Noah Couch 4, Austin Wellman 1, Austin Dahaan 7, Louden Wardius 1, J.D. Wolniewicz 8, Riley Knottnerus 2. Totals 17 (6) 15-28 50.
HUDSON’S BAY — Anthony Sanchez 0, Tyler Lee 12, Hayden Trant 0, Cameron Kelly 3, Kevin Ness 1, Anderson Aiken 0, Jordan Hickman 5, Victor Gray 0, Nehemiah McDougal 1, Trevor Zimmerman 2, Andre Pomomarev 1, Shawn Morgan 3. Totals 8 (4) 11-24 28.
Ridgefield 11 15 17 7—50
Hudson’s Bay 5 9 8 5—28
JV — Hudson’s Bay won; C — Hudson’s Bay won.
WASHOUGAL 44, R.A. LONG 42
WASHOUGAL — Yorro Bah 4, Dan Davis 2, Ryan Taylor 12, Noah Prangley 13, Spencer Adams 8, Dylan Snapp 5, Robert Gehrke 0, Josh Bischoff 0. Totals 13 (5) 13-22 44.
R.A. LONG — Payton Miller 3, Tyrick Lewis-Clark 8, Coby Rothwell 16, Lamar Swagerty 7, Keoni Mawae 0, Ian Mendiola 6, Hunter Jones 2, Delmontie Newton 0. Totals 14 (9) 5-8 42.
Washougal 10 10 10 14—44
R.A. Long 11 9 4 18—42
JV — Washougal 46-42. C — R.A. Long 48-44.
TRICO LEAGUE
W L
Kalama (2-1) 2 0
Castle Rock (4-1) 2 1
King’s Way Chr. (3-3) 2 1
La Center (2-3) 2 1
Stevenson (4-3) 1 2
Seton Catholic (2-2) 0 1
White Salmon (1-6) 0 2
STEVENSON 82, WHITE SALMON 66
STEVENSON — Zach Marr 0, Ty O’Neal 10, Trevor Towell 0, Chris Rathgeber 7, Austin Brannan 23, Jordan Rodriguez 2, Braden Lacomb 5, Alex De La Rosa 13, Kalani Russell 20, Logan Jackson 2. Totals 26 18-32 82.
WHITE SALMON — Rowlen 0, Rabinowitz 1, Gomez 0, Ryan Lockman 28, Troulnger 9, Haner 0, Bond 1, Isordia 0, Trummel 2, Jabal Gilbert 22, Blake Walker 5. Totals 25 13-25 66.
Stevenson 24 13 22 22—82
W. Salmon 11 14 24 14—66
JV — White Salmon won.
KING’S WAY CHRISTIAN 58, LA CENTER 46
LA CENTER (2-3, 2-1) – Dalton Morgan 9, Chase Davidson 5, Will Rice 12, Wyatt Aguirre 4, Sawyer Bierscheid 2, Brody Seter 12, Max Hiller 0, Jake Wise 2. Totals 16 (6) 8-20 46.
KING’S WAY (3-3, 2-1) – Cole Jensen 16, Nick Pulicella 0, Karter Graves 1, Mikey Johnson 0, Joe Mills 3, Kyle Gonzales 4, Arda Aydin 1, Kienan Walter 33. Totals 15 (5) 20-31 58.
La Center 19 7 9 11—46
King’s Way 12 15 13 18—58
JV – La Center 64-49.
NON-LEAGUE
CURTIS HOLIDAY TOURNAMENT
UNION 69, MARYSVILLE-PILCHUCK 55
UNION — Keithen Shepard 2, Brennan Paulson 0, Cole Weatherspoon 0, Micah Paulson 5, Carson Brucher 10, Nico Bricker 2, Nick Simkins 0, Thomas Lampkin Jr. 18, Cameron Cranston 3, Riley Hawken 19, Denis Kirichenko 8, Stephan Ammentorp 2. Totals 28 (6) 7-9 69.
MARYSVILLE-PILCHUCK — Juneau 10, Bevin 2, Whitney 0, Painter 22, Grinde 14, Verge 4, Heckendorf 3.
Union 22 13 14 20—69
M-Pilchuck 8 9 18 20—55
SOUTH KITSAP 63, COLUMBIA RIVER 58
Not reported
KALAMA 51, HOCKINSON 31
Not reported
COLUMBIA ADVENTIST 64, WSD 37
WSD — Randall Smith 16, Jeremy Descloux 3, Zhano Ingram 0, Tredynn Selvog 9, Miguel Peregrino 2, Josh Marvel 2, Enrique Rodriguez 3, Colt Hurd 0, Jacob Tufton 0, Taylor Payne 2, Juan Gayton-Arroyo 0, David Green 0, John Smart 0.
COLUMBIA ADVENTIST — Matt Redberg 14, Austin Parrish 13, Ethan Brody 4, Nick Squires 3, Jared Alferd 0, Joe Reed 0, Chris Kim 5, Jonathan Kinsman 10, Grant Bolin 0, Shinga Nakamura 3, Joseph Malliagh 2, Matthew Rodriguez 2, Nicholas Anspach 4, Ben Jokels 2, Tyler Fry 3.
WSD 4 15 11 7—37
Col. Adv. 22 14 19 9—64
WASHINGTON STATE SCORES
Asotin 62, St. John-Endicott 49
Bellarmine Prep 74, Timberline 52
Chimacum 49, Port Townsend 47
Elma 32, Rochester 31
Everett 70, Interlake 66
Foss 90, North Thurston 47
Foster 79, Evergreen (Seattle) 49
Gig Harbor 75, Olympia 61
Gonzaga Prep 48, Lake City, Idaho 43
Hazen 67, Highline 53
Hockinson 54, W. F. West 46
Kennedy 52, Lindbergh 39
Knappa, Ore. 68, Ilwaco 51
Lincoln 77, Capital 47
Mark Morris 62, Woodland 52
Olympic 78, North Kitsap 75
Port Angeles 59, North Mason 51
Pullman 57, Lewiston, Idaho 42
Renton 64, Tyee 48
Sequim 59, Kingston 40
Shelton 74, Mount Tahoma 68
Taholah 77, Oakville 57
Tumwater 73, White River 67
University Prep 59, Eastside Prep 32
Wilson 93, Central Kitsap 56
GIRLS BASKETBALL
TRICO LEAGUE
W L
La Center (6-1) 2 0
Kalama (3-0) 1 0
White Salmon (3-2) 1 1
Castle Rock (1-3) 1 2
Seton Catholic (1-2) 0 1
Stevenson (1-3) 0 1
Game not reported
Stevenson vs. White Salmon
NON-LEAGUE
LA CENTER 54, BATTLE GROUND 41
LA CENTER (6-1, 2-0) — Katie Whitten 21, Molly Edwards 0, Bethany Whitten 3, Taylor Mills 10, Shelby Vermuelen 6, Rachel Moudy 0, Paige Stinson 0, Andrea Griffee 14, Lacey Grotte 0, Whitley Seter 0. Totals 22-46 (7) 3-5 54.
BATTLE GROUND — Kayla Cruz 3, Emily Griffith 4, Alena Jarvis 4, Kylie Smith 6, Jossilyn Blackman 14, Morgan Stradley 0, Grace Russell 8, Madison Reeves 0, Marlene Gillette 0, Cassie Weidman 2, Zoey Mosby 0. Totals 18-38 (3) 2-10 41.
La Center 15 7 20 12—54
B. Ground 11 12 10 8—41
JV — Battle Ground won.
HUDSON’S BAY 41, FORT VANCOUVER 35
HUDSON’S BAY — Jade McDonald 2, Sierra Jones 12, Ariel Rutherford 4, Erykah Weems 5, Kim Nguyen 4, Emily Henderson 0, Kezia Grady 0, Brittany Doolittle 2, Maria Jackson , Sol Valenzuela 0, Lynnese Harrell 12. Totals 14 (0) 13-21 41.
FORT VANCOUVER — Molly Deleo 6, Yimei Kerr 11, Devyn Tilley 2, Sarah Vankueren 0, Emily Hengstler 1, Sydney Brugman 2, Esmeralda Espinoza 5, Jocelyn Salavea 3, Katy Parker 5, Jhoana Hernandez 0, Keiana Kaysone-Taisacan 0. Totals 8 (2) 17-28 35.
H. Bay 14 7 10 10—41
Fort 3 9 3 20—35
JV — Fort won. C — Bay won.
COLUMBIA ADVENTIST 36, WSD 7
WSD — Jadzia Ingram 0, Cassie Tracy 0, Rosetta Aaro 0, Yajaira Bedolla 1, Jessane Rogers 0, Lexie DiCapua 0, Kayla Girard 0, Salina Lozier 0, Brandy Pietsch 0, Mai Truong 0, Haili St. Louis 0, Maria Lopez 0, Vangie Sohler 6, Maria Velez 0.
COLUMBIA ADVENTIST — Meaghan Ashton 0, Lillia Wells 6, Missy Gruesbeck 2, Lindsey Shearer 0, Natalia Perry 8, Megan Gruesbeck 2, Abbey Ashton 4, Rachel Reed 4, Emily Ashton 6, Lauren Salsbury 4, Rachel Johnson 0.
WSD 1 4 2 0— 7
Col. Adv. 10 6 14 6—36
WASHINGTON STATE SCORES
Adna 66, Mossyrock 43
Ballard 66, Nathan Hale 18
Bellarmine Prep 84, Timberline 48
Bellevue 67, Sammamish 40
Blanchet 68, Franklin 9
Bothell 67, Eastlake 55
Bremerton 45, Klahowya 37
Chimacum 40, Port Townsend 31
Columbia River 44, R.A. Long 42
Eastside Catholic 42, Roosevelt 30
Evergreen (Seattle) 48, Foster 36
Garfield 53, Seattle Prep 44
Gig Harbor 54, Olympia 52
Glacier Peak 70, Meadowdale 45
Hazen 41, Highline 20
Holy Names 67, Bainbridge 23
Ilwaco 59, Knappa, Ore. 26
Issaquah 62, Mount Si 47
Kennedy 56, Lindbergh 27 Kingston 61, Sequim 35
Lake Stevens 57, Kamiak 46
Lewiston, Idaho 57, Pullman 28
Liberty (Spangle) 47, Medical Lake 42
Mercer Island 73, Juanita 46
Monroe 82, Mariner 44
Napavine 61, Pe Ell 21
North Mason 40, Port Angeles 35
North Thurston 62, Foss 12
Olympic 53, North Kitsap 39
Onalaska 36, Toledo 33
Redmond 70, Inglemoor 40
Shorewood 59, Shorecrest 48
Skyline 66, Newport 43
Snohomish 65, Jackson 29
South Kitsap 54, Yelm 38
St. John-Endicott 45, Asotin 28
Taholah 47, Oakville 26
University Prep 52, Eastside Prep 19
Wahkiakum 57, Morton/White Pass 45
West Seattle 59, Lakeside (Seattle) 43
Wilson 88, Central Kitsap 65
POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Winlock vs. Toutle Lake, ccd.