BOYS BASKETBALL
NON-LEAGUE
CURTIS HOLIDAY TOURNAMENT
Championship game
UNION 64, SOUTH KITSAP 44
UNION — Keithen Shepard 0, Brennan Paulson 0, Cole Weatherspoon 5, Micah Paulson 15, Carson Brucher 2, Nico Bricker , Nick Simkins 3, Thomas Lampkin Jr. 4, Cameron Cranston 18, Riley Hawken 17. Totals 25 (9) 2-2 64.
SOUTH KITSAP — Delgado 5, Scott 8, Suwkel 2, Wattree 20, Buckley 6, Lewis 3. Totals 19 (6) 12-15.
Union 13 17 17 17–64
South Kitsap 17 7 10 10–44
CURTIS HOLIDAY TOURNAMENT
Fourth-place game
COLUMBIA RIVER 56, MARYSVILLE-PILCHUCK 51
COLUMBIA RIVER — Nathan Hawthorne 7, Joey Bean 11, Andrew Vickers 3, Vincent Daniels 0, Jacob Hjort 11, Spencer Long 10, Chad Pedigo 14. Totals 22 (7) 5-11 56.
MP — Juneax 4, Bevan 15, Painter 9, Grinde 12, Berge 6, Heckendorf 5, Herrera 0, Lind 0, Tinglestad 0, Whitney 0. Totals 18 (8) 7-8 51.
Col. River 18 15 6 16–56
MP 10 19 16 6–51
CAMAS 68, TIMBERLINE 46
CAMAS — Jake Hansel 11, Trevor Jasinsky 7, Jordan Anderson 2, Andre De Los Rios 2, Matt Murphy 14, James Price 8, Kantas Zalpys 2, Ethan Unger 11, Jayce Allen 4, Brock Fielding 6, Cam Vega 1. Totals 19 (1) 29-38 68.
TIMBERLINE — Roman 13, Evans 10, Adams 8, Bush 7, Stank 8. Totals 13 (3) 17-24 46.
Camas 16 17 22 13—68
Timberline 14 6 10 16—46
RIDGEFIELD 65, MOUNTAIN VIEW 59
MOUNTAIN VIEW — Ari Smith 12, Cameron Henderson 6, Anthony Dizon 15, Corey Henderson 1, Alex Bailey 12, Roman Rivera 3, Jake Ryan 1, Troy Pacheco 7, Logan Hansen 2. Totals 20 (8) 11-20 59.
RIDGEFIELD (5-4) — Tim Radosevich 5, Travis Gottsch 9, Robert Rybar 7, Colin Stakup 0, Logan Moses 9, Noah Couch 4, Austin Wellman 7, Austin Dahaan 15, Louden Wardius 2, J.D. Wolniewicz 7, Riley Knottnerus 0. Totals 24 (3) 12-27 65.
Mtn View 15 15 10 15—59
Ridgefield 18 17 15 15—65
JV — Mountain View won; C — Mountain View won.
MARK MORRIS TOURNAMENT
Championship game
MARK MORRIS 54, BATTLE GROUND 47
BATTLE GROUND (3-3) — Joe Carroll 0, Kellen Butler 0, Kobe Ford 10, Devin Johnson 16, Andrej Besara 14, Leland O’Hanlon 5, Daelon Floyd 0, Keaton Hoots 2. Totals 17 (1) 12-16 47.
MARK MORRIS — Levi Poole 6, Nick Rinck 4, Joe Tapani 0, Spencer Sweet 5, Evan Troy 7, Grant Gibb 28, Will Burghardt 4. Totals 18 (9) 9-14 54.
Battle Ground 24 8 6 9—47
MarkMorris 13 12 18 11—54
FORT VANCOUVER 53, R.A. LONG 29
FORT VANCOUVER — Will Doty 9, Billy Henderson 0, Jorge Regalado 7, Malachi King 14, Kyron Lowe-Ashe 2, Marco Jiminez 0, Ronald Hayes 0, Jacob Brugman 0, David Bishop 0, Javier Lara 0, Ryan Clinton 2, Nate Harris 0, Jordan Suell 19. Totals 22 (3) 6-11 53.
R.A. LONG — Payton Miller 4, Tyrick Lewis-Clark 8, Coby Rothwell , Brett Koons 2, Lamar Swagerty , Jake Whiton 4, Keoni Mawae 3, Ian Mendiola 2, Hunter Jones , Cameron Hart 2, Conner Wallace , Delmontie Newton 4, Owen Bertram. Totals 11 (2) 5-10 29.
Fort Vancouver 19 16 14 4—53
R.A. Long 12 6 3 8—29
JV — Fort won, C — R.A. Long won.
TRICO LEAGUE
W L
Castle Rock (5-1) 3 1
Kalama (3-2) 2 1
King’s Way Chr. (3-3) 2 1
La Center (2-3) 2 1
Stevenson (5-3) 2 2
Seton Catholic (2-4) 0 2
White Salmon (2-6) 0 3
STEVENSON 64, SETON CATHOLIC 58
STEVENSON — Zach Marr 4, Ty O’Neal 16, Chris Rathgeber 7, Austin Brannan 15, Alex De La Rosa 6, Kalani Russell 18, Logan Jackson 0. Totals 25 (5) 9-12 64.
SETON CATHOLIC — Dylan Cole 10, Ben Owen 0, Garrett Wellman 14, Emil Chan 8, Brock Schoene 14, Ryan James 2, CJ Farrell 10, Max Moreland 3. Totals 21 (4) 12-16 58.
Stevenson 23 11 8 22—64
Seton 9 17 13 19—58
JV — Seton won.
OTHER WASHINGTON SCORES
Auburn 43, Steilacoom 37
Bellevue 74, Wilson 36
Bothell 72, Redmond 63
Charles Wright Academy 62, Crosspoint Academy 39
Clarkston 78, Rogers (Spokane) 69
Clover Park 70, Kelso 58
Colfax 44, Tekoa/Rosalia 28
Curlew 93, Inchelium 48
Cusick 69, Republic 67
Garfield-Palouse 69, St. John-Endicott 14
Juanita 57, Bethel 56
Kellogg, Idaho 61, Deer Park 44
Lakeside (Sea.) 70, Stadium 48
Lynden 52, King’s 47
Lynden Christian 56, Cedar Park Christian (Bothell) 39
Neah Bay 106, Mt. Rainier Lutheran 77
Odessa-Harrington 60, Columbia (Hunters) 39
Post Falls, Idaho 82, Pasco 37
South Whidbey 46, Friday Harbor 40
Todd Beamer 82, Franklin 78
Tumwater 58, Port Angeles 32
Vashon Is. 45, White River 36
GIRLS BASKETBALL
TRICO LEAGUE
W L
La Center (6-1) 2 0
Kalama (4-1) 2 0
White Salmon (5-2) 2 1
Seton Catholic (2-3) 1 1
Castle Rock (1-5) 1 3
Stevenson (2-5) 1 4
SETON CATHOLIC 53, STEVENSON 28
STEVENSON — Chevy Peschl 3, Taryn Midland 3, Maddie Krog 8, Ari Morris 4, Brenna Frohs 0, Campbell 3, Amaya St. Martin 7, Nichols 0. Totals 10 (2) 6-16 28.
SETON CATHOLIC — Megan McDaid-O’Neill 0, Abby Ickert 13, Kailey Beckwith 3, Alexa Barboza 6, Emma Young 4, Elena Santos 5, Paulina Barboza 13, Amy Fraizer 3, Lizzie Sheldon 3, Meg Spencer 0, Cheyenne Badger 0. Totals 17 (6) 10-16 53.
Stevenson 10 3 6 8—28
Seton 5 27 12 6—53
OTHER WASHINGTON SCORES
Almira/Coulee-Hartline 56, Wellpinit 51
Bellarmine Prep 55, Lynden Christian 44
Bothell 58, Redmond 40
Cedarcrest 57, Hazen 23
Charles Wright Academy 48, Crosspoint Academy 36
Coeur d’Alene Charter Academy, Idaho 47, Valley Christian 25
Colfax 52, Tekoa/Rosalia 23
Franklin Pierce 35, Fife 28
Inchelium 45, Curlew 39
Kellogg, Idaho 54, Deer Park 27
Kentlake 41, Auburn Mountainview 32
Liberty Christian 70, LaCrosse/Washtucna/Kahlotus 28
Nooksack Valley 67, Overlake School 33
Northwest Christian (Colbert) 60, Davenport 37
Republic 75, Cusick 49
Selkirk 55, Northport 27
St. John-Endicott 49, Garfield-Palouse 22
Todd Beamer 72, Mercer Island 64
Touchet 59, Oakesdale 42
Walla Walla Academy 39, McLoughlin, Ore. 38
Willapa Valley 43, Tacoma Baptist 34
Woodinville 78, Newport 38
WRESTLING
BEST OF THE WEST
At Pasco High School
Team scores — Auburn Mountainview 148, Pasco 126, Capital 123.5, Kiona-Benton 104, Mountain View 102.5, Selah 101, Camas 82, Battle Ground 81, Newberg 78, Clarkston 75.5, Ellensburg 72, Caldwell 68.5, Eastmont 59.5, Heritage 52, Mt. Si 52, Pasco 2 43, Prairie 42, Kennewick 40, Connell 39, royal 30, Kamiak 26, Colville 23, Richland 19, Washougal 18, Evergreen 16, Walla Walla 16, Highland 6.
Local results of note
120 — First place, Brandon Huft (MV) d. Oscar Ortiz (Con) 11-1; third place, Carlos Lopez (Sel) d. Chris Joner (BG) 7-1.
132 — Third place, Robert Gomulkiewicz (BG) p. Tanner Benton (Clks) 2:42.
138 — First place, Damon Thomas (MV) p. Joey Santos (AbMv) 1:59; Third place, Colton Blake (BG) p. Kodi Walls (P) 1:03.
145 — First place, Emanuel Mendez (MV) p. Bryant Elliott (Camas) 4:20.
152 — First place, Marcus Hendrickson (Her) d. Zach Freeman (Clks) 4-3.
160 — Third place, Taylor Stewart (BG) inj. def. Matt McCarthy (New).
195 — First place, Kerrigan Simpson (Ell) d. Talon Edmiston (Camas) 10-6;
285 — Third place, Nic Workman (Rich) d. Tristan Bridges (Her) 8-6.
HAMMERHEAD INVITATIONAL
At Bremerton
Local results of note
113 — First place, Deion Anderson (South Kitsap) d. Trevor Newburn (Ridgefield) 3-2.
138 — Third place, Andy Pham (Inglemoor) p. Conner Thun (Columbia River) 3:41.
160 — First place, Cameron Hutchison (Skyview) d. Michael Euliss (Timberline) 6-3.
Girls results of note
115 — Fourth place, Foster Scott (Skyview).
120 — First place, Marizza Birrueta (Grandview) d. Caitlin Horrocks (Skyview) 17-1.
130 — Fourth place, Natasha Williams (Skyview).
155 — First place, Raven Svenson (Hazen) p. Haley Horrocks (Skyview) 3:01.
GYMNASTICS
COLUMBIA RIVER 159.35; SKYVIEW 132.95; HUDSON’S BAY 116.60; EVERGREEN 106.05
At Naydenov
Vault — 1, Miranda Lea (S) 9.2; 2, Nicole Gorretta (CR) 8.6; 3, Emma Williams (S) 8.3.
Bars — 1, Sarah Ellis (CR) 9.35; 2, Megan Beatty (HB) 8.45; 3, Miranda Lea (S) 8.4.
Beam — 1, Miranda Lea (S) 9.1; 2, Megan Beatty (HB) 9.0; 3, Nicole Gorretta (CR) 8.9.
Floor — 1, Miranda Lea (S) 9.0; 2, Kenzie Moxley (CR) 9.0; 3, Nicole Gorretta (CR) 8.9.
All-Around — 1, Miranda Lea (S) 35.70; 2, Megan Beatty (HB) 34.45; 3, Sarah Ellis (CR) 34.40
UNION 152.35; HERITAGE 150.75; MOUNTAIN VIEW 137.95; PRAIRIE 135.8; FORT VANCOUVER 97.45
At Northpointe
Vault — 1, Nicole Moss (H) 8.9; 2, Kylie Weaver (U) 8.7; 3, Chloe Mouwe (MV) 8.6.
Bars — 1, Kylie Weaver (U) 8.0; 2, Nicole Moss (H) 7.9; 3, Chloe Mouwe (MV) 7.25.
Beam — 1 (tie), Nicole Moss (H) 8.4 and A.J. Gonzalez (U) 8.4; 3, Makena Kerr (FV) 8.25.
Floor — 1 (tie), Nicole Moss (H) 9.2 and Kam Schalk (U) 9.2; 3, Kylie Weaver (U) 8.8.
All-around — 1, Nicole Moss (H) 34.4; 2 (tie), Kylie Weaver (U) 32.05 and Chloe Mouwe (MV) 32.05.
CAMAS 154.5, RIDGEFIELD 131.55
At VEGA
Floor — 1, Riley Truitt (C) 9.0; 2, Emily Karkanen (C) 8.6; 3, Hope Richter (C) 8.4.
Beam — 1, Kylee Tjensvold (R) 8.9; 2 (tie), Ashley Carter (C) 8.0 and Teagan Hayden (R) 8.0.
Bars — 1, Kylee Tjensvold (R) 9.0; 2, Caleigh Lofstead (C) 8.1; 3, Teagan Hayden (R) 7.5.
Vault — 1, Caleigh Lofstead (C) 8.5; 2, Riley Truitt (C) 8.4; 3, Hope Richter (C) 8.2.
All-around — 1, Kylee Tjensvold (R) 33.8; 2, Caleigh Lofsteas (C) 31.4; 3, Teagan Hayden (R) 31.2.