Weekly high school sports schedule 2/10 (updated)

Published:

Updated: February 10, 2014, 12:12 PM

 

(Schedule subject to change)

MONDAY, FEB. 10

No events scheduled

TUESDAY, FEB. 11

BOYS BASKETBALL

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

Fort Vancouver at Columbia River, 7 p.m.

Prairie at Hudson's Bay, 7 p.m.

Hockinson at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Washougal, 7 p.m.

4A district playoffs

Camas at Evergreen, 7 p.m.

Battle Ground at Union, 7 p.m.

1A district play-in games at Montesano

Rainier vs. Castle Rock, 6:30 p.m.

Montesano vs. Toledo, 8 p.m.

1A district play-in games at Castle Rock

Forks vs. King's Way Christian, 6:30 p.m.

La Center vs. Rochester, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Hudson's Bay at Prairie, 7 p.m.

Kelso at Mountain View, 7 p.m.

Columbia River at Fort Vancouver, 7 p.m.

Mark Morris at R.A. Long, 7 p.m.

Hockinson at Washougal, 5:30 p.m.

4A district playoffs

Battle Ground at Union, 5:30 p.m.

Camas at Skyview, 5:30 p.m.

1A district playoffs at Kalama

Forks vs. La Center, 6:30 p.m.

Rainier vs. Ilwaco, 8 p.m.

1A district play-in games at Rochester

Hoquiam vs. White Salmon, 6:30 p.m.

Rochester vs. Stevenson, 8 p.m.

WRESTLING

4A district tournament at Battle Ground, noon

3A district tournament at Kelso

2A subregional tournament at R.A. Long, 10 a.m.

1A subregional tournament at Ilwaco, 10 a.m.

GYMNASTICS

3A district meet, 6 p.m. at Naydenov

WEDNESDAY, FEB. 12

BOYS BASKETBALL

R.A. Long at Mark Morris, 7 p.m.

Washougal at Hockinson, 7:30 p.m.

3A district at Hudson's Bay

Fort Vancouver vs. Kelso, 8 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Washougal at R.A. Long, 7 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 6 p.m.

3A district at Hudson's Bay

GSHL No. 4 vs. GSHL No. 3, 6 p.m.

WRESTLING

Girls regional, 10 a.m. at Ilwaco

THURSDAY, FEB. 13

BOYS BASKETBALL

4A bi-district first round

SPSL No. 5 at GSHL No. 2, 7 p.m.

SPSL No. 8 at GSHL No. 1, 7 p.m.

GSHL No. 3 at SPSL No. 1, 7 p.m.

3A district at Hudson's Bay

TBD vs. Prairie, 8 p.m.

1A district tournament at Kelso

TBD vs. Woodland

TBD vs. Kalama

1A district tournament at WF West

TBD vs. Montesano

TBD vs. Elma

GIRLS BASKETBALL

4A bi-district first round

SPSL No. 5 at GSHL No. 2, 7 p.m.

SPSL No. 8 at GSHL No. 1, 7 p.m.

GSHL No. 3 at SPSL No. 1, 7 p.m.

3A district at Hudson's Bay

TBD vs. GSHL No. 2, 8 p.m.

GYMNASTICS

4A gymnastics meet, 7 p.m. at Northpointe

FRIDAY, FEB. 14

BOYS BASKETBALL

3A district at Hudson's Bay

TBD vs. Columbia River, 8 p.m.

1A district tournament at Kelso

TBD vs. Woodland

TBD vs. Kalama

1A district tournament at Centralia

TBD vs. Elma

TBD vs. Hoquiam

GIRLS BASKETBALL

3A district at Hudson's Bay

TBD vs. Prairie, 8 p.m.

2A district tournament

GSHL No. 3 at EvCo No. 2, 7 p.m.

EvCo No. 4 at Mark Morris, 7 p.m.

EvCo No. 3 at GSHL No. 2, 7 p.m.

BOYS SWIMMING

4A, 3A district meet at Kelso

SATURDAY, FEB. 15

BOYS BASKETBALL

4A bi-district

Quarterfinals, Loser-out games

2A district tournament

GSHL No. 3 at EvCo No. 2, 7 p.m.

EvCo No. 4 at GSHL No. 1, 7 p.m.

EvCo No. 3 at GSHL No. 2, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

4A bi-district

Quarterfinals, Loser-out games

1A district tournament

Semifinals, Loser-out games

WRESTLING

4A regional at Inglemoor

3A regional at Skyline

2A regional at Hockinson

1A regional at Castle Rock

Girls regional at Hoquiam

BOYS SWIMMING

4A, 3A district meet at Kelso

2A district meet at Mark Morris

GYMNASTICS

4A regionals