High school scoreboard 1/17

Published:

 

FRIDAY'S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Heritage at Camas, 5:30 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 5:30 p.m.

Mark Morris at Union, 7 p.m.

Prairie at Columbia River, 7 p.m.

Mountain View at Fort Vancouver, 7 p.m.

Kelso at Hudson's Bay, 7 p.m.

Ilwaco at Woodland, 7 p.m.

Toledo at La Center, 7 p.m.

Kalama at King's Way Christian, 7 p.m.

Castle Rock at Stevenson, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Union at Skyview, 7 p.m.

Heritage at Camas, 7 p.m.

Evergreen at Battle Ground, 7 p.m.

Mark Morris at Washougal, 7 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 7 p.m.

Kalama at King's Way Christian, 5:45 p.m.

Seton Catholic at White Salmon, 7 p.m.

WRESTLING

Battle Ground, Camas, Evergreen, Heritage, Skyview, Union, Columbia River, Fort Vancouver, Hudson's Bay, Mountain View, Prairie, Hockinson, Washougal, Ridgefield, La Center, Woodland at Clark County Championships at Mountain View

BOYS SWIMMING

Camas, North County, Mountain View, Heritage, Evergreen, Union, Skyview at Fort Vancouver, Columbia River, Hudson's Bay at Kelso Invitational

GIRLS BOWLING

Battle Ground vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al's

Columbia River vs. Camas, 3:15 p.m. at Big Al's

Heritage vs. Skyview, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Evergreen vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Hudson's Bay at Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Lanes

Mark Morris vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Bailey's Classic Lanes

R.A. Long vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

BOYS BASKETBALL

4A GREATER St. HELENS LEAGUE

W L

Union (7-6) 4 0

Evergreen (10-3) 3 0

Battle Ground (9-4) 2 1

Skyview (5-9) 1 3

Camas (7-5) 0 3

Heritage (0-13) 0 3

UNION 71, SKYVIEW 46

UNION -- Derrick Derryberry 6, Nick Simkins 3, Cole Weatherspoon 9, Micah Paulson 14, Denis Kirichenko 3, Austin Brown 2, Leon Siofele 2, Isaiah Robinson 7, Riley Hawken 20, Cameron Cranston 3, Spencer Martin 2, Stephen Ammentorp 0. Totals 27 (12) 9-13 71.SKYVIEW -- Daniel Thomas 0, Tyler Hoffman 19, Dylan King 3, Ben Spies 6, Darius Watson 4, Jason Chaney 3, Marcus Lord 9, Tyrone Watson 0, David Tommasini 2. Totals 16 (7) 5-6 46.

Union 16 18 12 23--71

Skyview 15 13 8 10--46

JV -- Union won; C -- Skyview won.

2A GREATER St. HELENS LEAGUE

W L

Mark Morris (11-3) 2 1

Ridgefield (9-4) 2 1

R.A. Long (6-7) 1 1

Hockinson (11-3) 1 1

Washougal (3-10) 0 2

RIDGEFIELD 78, R.A. LONG 62

R.A. LONG -- Owen Bertram 9, Payton Miller 3, Lamar Swagerty 5, Bryce Eisele 10, Morgan Baker 6, Brady Hulings 29, Delmontie Newton 0, Matt Fugleberg 0, O'Brien 0. Totals 24 (10) 4-12 62.

RIDGEFIELD -- Neil Biggerstaff 14, David Potter 17, Jared Williams 4, Josh Mason 20, Dalton Morales 8, Kyle Morris 11, Noah Couch 0, J.D. Wolniewecz 4. Totals 28 (8) 14-19 78.

RA Long 16 20 17 9--62

Ridgefield 19 19 20 20--78

JV -- Ridgefield won. C -- RA Long won.

MARK MORRIS 68, WASHOUGAL 45

WASHOUGAL -- Jake Weis 0, Justin Wilmoth 1, Dan Davis 4, David Wallace 0, Ryan Taylor 3, Austin Tran 11, Yorro Bah 11, Patrick Jones 11, Noah Prangley 4, Spencer Adams 0, Evan Geherke 0. Totals 14 (5) 12-19 45.

MARK MORRIS -- Wes Malcolm 4, Hayden Tapani 4, Cameron Mosier 11, Jake Malcolm 0, Mitch Malcolm 0, Evan Troy 11, Grant Gibb 9, Max Tilton 6, Keigan Baker 4, Jared Roffler 2, Jared Bartleson 8, Geordi Morrow 9. Totals 22 (8) 16-18 68.

Washougal 10 14 6 15--45

M. Morris 20 17 20 11--68

JV -- Mark Morris 68-53; C -- Mark Morris won.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

COLUMBIA ADVENTIST 55, WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF 44

COLUMBIA ADVENTIST -- Not reported.

WSD (5-3, 2-3) -- Randall Smith 20, Norinston Joe 1, Trevor Dockter 5, Tredynn Selvog 4, David Green 6, Miguel Peregrino 2, Clemente Martinez 6, Josh Marvel 0, Jeremy Descloux 0, Enrique Rodriguez 0, Kyle Culmer 0, Juan Gayton-Arroyo 0. Totals N/A.

CAA 14 17 16 8--55

WSD 5 7 14 18--44

WASHINGTON STATE SCORES

Aberdeen 55, Capital 42

Auburn 57, Kent-Meridian 47

Bethel 63, Spanaway Lake 49

Cascade (Everett) 43, Lake Stevens 31

Centralia 64, W. F. West 59

Columbia Adventist Academy 55, Washington School For The Deaf 44

Edmonds-Woodway 55, Mount Vernon 54

Graham-Kapowsin 41, Emerald Ridge 40

Kentridge 57, Kentwood 43

Mark Morris 68, Washougal 45

Northwest Yeshiva 71, Rainier Christian 36

Puyallup 66, Rogers (Puyallup) 53

Quincy 39, Wahluke 27

Ridgefield 78, R.A. Long 6

Snohomish 55, Mariner 47

Tahoma 75, Auburn Riverside 66

Three Rivers Christian School 68, Firm Foundation 23

Todd Beamer 72, Federal Way 65

Union 71, Skyview 46

University Prep 47, Overlake School 30

Wapato 64, Ellensburg 60

Waterville 51, Almira/Coulee-Hartline 42

GIRLS BASKETBALL

3A GREATER St. HELENS LEAGUE

W L

Prairie (11-1) 4 0

Columbia River (6-7) 3 1

Kelso (7-6) 2 2

Mountain View (5-8) 2 2

Hudson's Bay (2-10) 1 3

Fort Vancouver (0-12) 0 4

Other score

Kelso 52, Hudson's Bay 39

PRAIRIE 56, COLUMBIA RIVER 35

COLUMBIA RIVER -- Ana Delgadillo 2, Marion Lilly 8, Kate Kraft 3, Teaghan Cowles 6, Jenna Joy 2, Holli Jo Chose 4, Megan Bloom 6, Ellie Walker 2, Morgan Anthony 2. Totals 14 (0) 7-15 35.

PRAIRIE -- Nicole Goecke 10, Lindsey Asplund 16, Emily Peters 7, Jamie Phares 3, Jordan Adams 0, Cherita Daugherty 6, Natalie Whitesel 4, Grace Prom 5, Jozie Tangeman 5. Totals 18 (6) 14-22 56.

Col. River 8 7 13 7--35

Prairie 13 14 15 14--56

JV -- Prairie 52-7.

MOUNTAIN VIEW 53, FORT VANCOUVER 20

FORT VANCOUVER -- Khalehla Demei 0, Breana Maples 2, Emily Hengstler 1, YeMei Kerr 2, Molly Deleo 6, Devyn Tilly 2, Alexis Zeleya 0, Sydney Brugman 7, Katy Parker 0. Totals 9 2-6 20.

MOUNTAIN VIEW -- Emilly Moore 11, Christina Lundy 8, Jenna Gulliford 4, Kendra Bahr 3, Samantha Smith 4, Sydney Sullivan 2, McKenzie Boles 2, Bailey Gaspar 7, Hailey Hartney 12. Totals 19 (3) 6-17 43.

Fort 6 7 6 1--20

Mtn. View 18 14 13 8--53

JV -- Mountain View won; C -- Mountain View won

TRICO LEAGUE

W L

Woodland (13-0) 11 0

Kalama (10-2) 9 1

La Center (11-2) 9 2

Ilwaco (9-5) 7 5

White Salmon (7-5) 5 5

Toledo (4-10) 4 8

Stevenson (5-8) 4 7

Castle Rock (2-9) 2 9

Seton Catholic (1-8) 1 7

King's Way Chr. (1-11) 1 9

Other score

Stevenson 50, Castle Rock 40

LA CENTER 59, TOLEDO 32

LA CENTER -- Katie Whitten 22, Alicen Smith 3, Ashley Denney 2, Kayla Aguirre 3, Hannah Chromey 0, Andrea Griffee 11, Rachel Moudy 13, Megan Muffett 0, Amanda Moudy 3, Shelby Vermuelen 2, Emily Lyons 0. Totals 22-48 (8) 7-14 59.

TOLEDO -- Tjernsland 0, Harlan 6, Barge 4, Oberg 3, Tauscher 2, Ch. Rice 9, Ca. Rice 8, Coverdell 0. Totals 13-34 (3) 3-6 32.La Center 18 19 5 17--59

Toledo 7 10 7 8--32JV -- Toledo won.

WOODLAND 50, ILWACO 16

ILWACO -- Ellsworth 5, Hengstom 3, McMillan 4, Tapio 2, Trusty 2, Coffin 0. Totals 6 (1) 3-7 16.

WOODLAND -- Madison Sorenson 15, Mckenna Mulder 8, Sidra Malik 10, Jessica Flanagan 4, Kendall Grell 2, Amber Malik 0, Kate Cochran 4, Kenya Byrnes 4, Katie Kern 1, Grace Adams 2, Cierra Daugherty 0, McKenzie Collins 0. Totals 22 (0) 6-17 50.

Ilwaco 0 5 6 5--16

Woodland 14 15 7 14--50

JV -- Woodland 52-26.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

COLUMBIA ADVENTIST 44, WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF 16

COLUMBIA ADVENTIST -- Not reported.

WSD (3-5, 1-3) -- Yajaira Bedolla 10, Salina Lozier 0, LaSinda Rivas 4, Kayla Girard 2, Samantha Rowland 0, Haili St. Louis 0, Maria Preciado 0, Maria Velez 0, Maria Lopez, Cassie Tracy 0, Brandy Pietsch, Bethany Shaver 0 . Totals N/A.

CAA 5 7 14 18--44

WSD 0 6 2 8--16

WASHINGTON STATE SCORES

Bethel 53, Spanaway Lake 26

Blaine 49, Squalicum 33

Columbia Adventist Academy 44, Washington School For The Deaf 16

Curtis 63, Mount Tahoma 27

Emerald Ridge 48, Graham-Kapowsin 17

Kelso 52, Hudson's Bay 39

Kentwood 59, Kentridge 44

LaCenter 59, Toledo 32

Morton/White Pass 50, Adna 43

Mount Baker 78, Sedro-Woolley 37

Mount Vernon Christian 62, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 27

Mountain View 53, Fort Vancouver 20

Mt. Rainier 65, Kentlake 31

Napavine 55, Mossyrock 28

Northwest Yeshiva 40, Rainier Christian 33

Prairie 56, Columbia River 35

Puyallup 42, Rogers (Puyallup) 32

Stevenson 50, Castle Rock 40

Todd Beamer 77, Federal Way 20

Toutle Lake 51, Onalaska 30

University Prep 54, Overlake School 25

Wahkiakum 50, Winlock 36

Waterville 43, Almira/Coulee-Hartline 38

Woodland 50, Ilwaco 16

WRESTLING

WASHOUGAL 64, MARK MORRIS 18

106 -- Urich Reyes (W) d. Jacob Thomasson 11-3; 113 -- Christian Rivera-Lopez (MM) pinned Nick Wolfe 1:17; 120 -- Zach Oster (W) pinned Arteon Pisarchuk 3:07; 126 -- Jordan Stello (MM) pinned Mason Locke 2:07; 132 -- Roger Polanco (W) won by forfeit; 138 -- Garrett Duey (W) pinned Tyler Schell 3:52; 145 -- Jesse Reagan (W) pinned Nathaniel McKee 3:05; 152 -- Deni Ortiz (W) won by forfeit; 160 -- Andrew Bedjan (W) won by forfeit; 170 -- Tanner Howington (W) won by forfeit; 182 -- Bailey Burk (W) pinned Garrett Erickson 5:05; 195 -- Ruben Aguilar (W) won by forfeit; 220 -- Joe Leal (MM) pinned Sean Leheny 1:41; 285 -- Jacob Brown (W) won by forfeit.

JV -- No matches.

PRAIRIE 34, KELSO 33

106 -- Ryan McGee (K) d. Quinn O'Bryant 2–0 OT; 113 -- Josh Helling (K) p. Rivers Greensky 1:31; 120 -- Ruslan Dzhumaniyazov (K) won by forfeit; 126 -- Kodi Walls (P) d. Lester Payton 15–3; 132 -- Tyler Workman (K) d. Peter Mattson 11–4; 138 -- Tyler Wicken (K) d. Eric Creamer 11–5; 145 -- Jacob Lucia (P) p. Shaden Nugent 0:43; 152 -- Lane Tanner (K) won by forfeit; 160 -- Lloyd Melone (K) d. Nick Graham 3–2; 170 -- Luke Middelstadt (P) p. Jesse Baldwin 1:34; 182 -- Ronnie Evenden (P) p. Jake Murphy 3:00; 195 -- Kaleb Rahn (K) d. Jose Avila 3-2; 220 -- Tyler Duncan (P) p. Josh Sekne 3:37; 285 -- Dallas Goodpaster (P) p. Garrett Fix 1:13.

CASTLE ROCK 55, WOODLAND 10

106 -- Kaleb Carroll (CR) won by forfeit; 113 -- Kaleb Nelson (CR) won by forfeit; 120 -- Alex Langdon (CR) d. Josh Pratt 3-2; 126 -- Carson Horton (CR) tech fall over Josh Ornelia 16-1; 132 -- Kyle L'Anie (CR) d. Tristan Brower 12-0; 138 -- Clayton Crayne (CR) d. Sebasitian Martinez 6-4; 145 -- Shawn Godinho (CR) d. Nathan Patterson 3-2; 152 -- Hunter Whitten (CR) major dec. Cody Blessing 13-1; 160 -- Zac Seevers (W) major dec. Ben Patrick 10-2; 170 -- Austin Darvell (CR) major dec. Jeff Jackson 12-2; 182 -- Chase Lam (CR) d. Nathan Cloud 105; 195 -- Zach Wardle (W) won by forfeit; 220 -- Talib Meeks (CR) pinned Isaac Andersen 3:15; 285 -- A.J. Lein (CR) won by forfeit.

WOODLAND 47, TOLEDO-WINLOCK 21

106 -- double forfeit; 113 -- double forfeit; 120 -- Josh Pratt (W) won by forfeit; 126 -- Josh Ornelia (W) pinned Joe Day 3:49; 132 -- Tony Raupp (T-W) pinned Tristan Brower 1:30; 138 -- Logan Holbrook (T-W) d. Sebastien Martinez 2-0; 145 -- Nathan Patterson (W) pinned Dylan Vaugn 1:01; 152 -- Cody Blessing (W) pinned Alex Bacon 1:23; 160 -- Zac Seevers (W) won by forfeit; 170 -- Jeff Jackson (W) won by forfeit; 182 -- Nathan Coud (W) tech. fall Alex Palermo 18-1; 195 -- Zack Wardle (W) pinned Kyle Brown 3:23; 220 -- Dalton Yoder (T-W) pinned Isaac Andersen 3:27; 285 -- Seth Nichols (T-W) won by forfeit.

GIRLS BOWLING

KELSO 1868, EVERGREEN 1711

EVERGREEN -- Anika Lewis 129-125, Karina Lewis 191-124, Summer Berg 84-179, Selena Lopez 188-121, Jill Marsten 134-150. Baker games 149-137.

KELSO -- Ashley Price 150-172, Kirsten Brackney 138-155, Miranda Writ 132-140, Halie Brackney 203-168, Erika Gustin 145-169. Baker games 127-168.