High school scoreboard 1/19

Published:

 

BOYS BASKETBALL

TRICO LEAGUE

W L

Kalama (12-1) 10 1

La Center (12-2) 10 2

Woodland (10-4) 10 2

King's Way Chr. (7-6) 7 4

Castle Rock (7-6) 7 4

Toledo (8-6) 6 6

White Salmon (3-10) 3 8

Stevenson (4-9) 2 9

Seton Catholic (2-10) 2 9

Ilwaco (0-14) 0 12

SETON CATHOLIC 58, WHITE SALMON 45

WHITE SALMON -- Gross 5, Gomez 6, Lockman 19, Robinwicz 13, Bond 0, McLain 2, Walker 0, Gilbert 0. Totals 19 3-10 45.

SETON CATHOLIC -- Dylan Cole 0, Ryan James 0, Emil Chan 5, Will Noce-Sheldon 7, Drew Fuller 12, Patrick Grace 8, Justin James 13, CJ Strong 0, Haydon Strong 2, Chris O'Connor 0, Garrett Wellman 9, CJ Farrell 2. Totals 21 11-23 58.

W.Salmon 16 3 10 16--45

Seton 9 18 15 16--58

JV -- Seton Catholic won.

NON-LEAGUE

RIDGEFIELD 67, CENTRALIA 65

RIDGEFIELD -- Neil Biggerstaff 19, David Potter 11, Jared Williams 3, Josh Mason 10, Dalton Morales 9, Kyle Morris 8, Noah Couch 5, J.D. Wolniewecz 2. Totals 25 (11) 6-10 67.

CENTRALIA -- Kerner 6, Blaser 9, Jackson 7, Scott 12, Neely 5, Warring 15, Housden 3, Bartel 8. Totals 23 (8) 10-17 65.

Ridgefield 27 11 19 10--67

Centralia 19 19 13 14--65

JV -- Centralia won. Frosh -- Ridgefield won.

WASHINGTON SCORES

Almira/Coulee-Hartline 51, Valley Christian 47

Asotin 59, Waitsburg-Prescott 41

Auburn 60, Kentlake 41

Auburn Riverside 77, Thomas Jefferson 74

Bethel 54, Graham-Kapowsin 49

Blanchet 71, Ingraham 52

Brewster 56, Quincy 35

Cashmere 78, Omak 35

Cheney 69, Medical Lake 53

Columbia (Burbank) 54, River View 47

Colville 53, Deer Park 37

Connell 35, Wahluke 31

Curtis 77, Puyallup 61

Cusick 63, Republic 35

DeSales 54, Dayton 48

Eastlake 73, Inglemoor 49

Eastmont 60, Wenatchee 51

Eastside Catholic 64, Cleveland 53

Ellensburg 61, Toppenish 49

Ephrata 59, Grandview 52

Evergreen Lutheran 61, Crosspoint Academy 50

Federal Way 79, Spanaway Lake 43

Garfield-Palouse 78, Liberty Christian 39

Hanford 61, Southridge 60

Highland 54, Cle Elum/Roslyn 46

Kamiakin 61, Chiawana 50

Kentridge 67, Mt. Rainier 42

King’s 76, Granite Falls 44

Kiona-Benton 67, Royal 55

Kittitas 49, Entiat 30

LaCrosse/Washtucna 58, Tekoa-Oakesdale 40

Lakeside (Seattle) 57, Franklin 54

Life Christian Academy 55, Eatonville 50

Lyle-Wishram 65, Trout Lake-Glenwood 28

Mabton 52, Goldendale 33

Moses Lake 66, Davis 49

Northport 32, Columbia (Hunters) 31

Northwest Christian (Colbert) 56, Davenport 43

Odessa-Harrington 47, Wilbur-Creston 44

Overlake School 60, Bellevue Christian 40

Peninsula 45, Sumner 43

Pomeroy 79, St. John-Endicott 26

Prosser 50, East Valley (Yakima) 48

Pullman 79, East Valley (Spokane) 50

Reardan 57, Colfax 41

Richland 84, Pasco 30

Ridgefield 67, Centralia 65

Riverside Christian 62, Oroville 41

Sammamish 81, Sultan 66

Seattle Academy 68, Eastside Prep 32

Selkirk 63, Curlew 62

St. George’s 60, Lind-Ritzville/Sprague 46

Sunnyside Christian 65, Klickitat 29

Tahoma 67, Kent-Meridian 55

Todd Beamer 61, Emerald Ridge 48

Touchet 64, Rosalia 51

Walla Walla 67, Kennewick 51

Wapato 64, Othello 49

West Seattle 62, Bainbridge 50

West Valley (Yakima) 75, Selah 30

White Swan 58, Lake Roosevelt 50

Wishkah Valley 70, North River 12

Yakama Tribal 64, Bickleton 49

Zillah 84, Granger 45

GIRLS BASKETBALL

TRICO LEAGUE

W L

Woodland (13-0) 11 0

Kalama (11-2) 10 1

La Center (12-2) 10 2

Ilwaco (9-5) 7 5

White Salmon (8-5) 6 5

Stevenson (5-8) 4 7

Toledo (4-10) 4 8

Castle Rock (2-10) 2 9

Seton Catholic (1-10) 1 9

King's Way Chr. (1-12) 1 10

LA CENTER 62, SETON CATHOLIC 30

SETON CATHOLIC -- K. Beckwitz 3, L. Sheldon 5, Zalutro 2, P. Barbosa 8, A. Frazier 3, N. Nsulbuga 4, A Barbosa 3, S. Hosley 2. Totals 10-38 5-11 30.

LA CENTER -- Katie Whitten 10, Alicen Smith 0, Ashley Denney 10, Kayla Aguirre 0, Hannah Chromey 2, Andrea Griffee 12, Katie Hebdon 8, Rachel Moudy 11, Megan Muffett 0, Amanda Moudy 3, Shelby Vermuelen 6. Totals 25-52 (7) 5-9 62.

Seton 10 7 6 7--30

La Center 17 19 8 18--62

JV -- La Center won.

NON-LEAGUE

HOCKINSON 68, CASTLE ROCK 16

HOCKINSON -- Katelyn McGuire 12, Brooke Sparks 7, Lexi Schommer-Johnson 0, Sydney Cole 7, Hannah Neibauer 19, Kaylee Harteloo 4, Meghan Vandermaas 9, Keeley Nordberg 2, Brittany McGuire 4, Mackenzie Blaylock 4. Totals 30 (1) 7-13 68.

CASTLE ROCK -- Mattie Williquette 5, Amanda Snow 5, Jessica Lair 5, Aleena Guerrero 0, Haley Keeling 1, Erin Dillinger 0. Totals 3 (1) 9-20 16.

Hockinson 20 29 15 4--68

Castle Rock 1 9 5 1--16

JV -- Hockinson 58-12.

W.F. WEST 57, PRAIRIE 42

Boxscore not reported

WASHINGTON SCORES

Aberdeen 50, Hoquiam 46

Almira/Coulee-Hartline 49, Valley Christian 19

Asotin 55, Waitsburg-Prescott 19

Bethel 49, Graham-Kapowsin 35

Blanchet 70, Ingraham 31

Brewster 76, Quincy 35

Cashmere 58, Omak 19

Cheney 44, Medical Lake 35

Chiawana 63, Kamiakin 34

Cleveland 73, Eastside Catholic 20

Colfax 59, Reardan 19

Columbia (Burbank) 58, River View 33

Columbia (Hunters) 47, Northport 35

Colville 51, Deer Park 19

Connell 59, Wahluke 15

Crosspoint Academy 42, Evergreen Lutheran 29

Curlew 51, Selkirk 44

Curtis 42, Puyallup 33

East Valley (Spokane) 69, Pullman 41

East Valley (Yakima) 48, Prosser 23

Ellensburg 75, Toppenish 36

Entiat 64, Kittitas 10

Federal Way 63, Spanaway Lake 42

Hanford 52, Southridge 41

Highland 34, Cle Elum/Roslyn 23

Hockinson 68, Castle Rock 16

Inglemoor 56, Eastlake 46

Kentlake 53, Auburn 23

King’s 68, Granite Falls 22

Kiona-Benton 47, Royal 38

La Salle 51, Naches Valley 37

LaCenter 62, Seton Catholic 30

LaConner 64, Shoreline Christian 26

Lakeside (Seattle) 52, Franklin 27

Liberty Christian 42, Garfield-Palouse 33

Lyle-Wishram 44, Trout Lake-Glenwood 39

Mabton 63, Goldendale 38

Mary Knight 58, Oakville 32

Montesano 57, South Bend 39

Moses Lake 69, Davis 54

Mt. Rainier 69, Kentridge 51

North Beach 45, Northwest Christian (Lacey) 39, OT

Northwest Christian (Colbert) 56, Davenport 31

Oroville 53, Riverside Christian 21

Pomeroy 50, St. John-Endicott 49

Raymond 55, Ocosta 30

Republic 64, Cusick 60

Richland 47, Pasco 42

Sammamish 49, Sultan 43

Seattle Christian 33, Cedar Park Christian (Bothell) 30

St. George’s 43, Lind-Ritzville/Sprague 41

Sunnyside 59, Eisenhower 26

Sunnyside Christian 76, Klickitat 27

Tekoa-Oakesdale 67, LaCrosse/Washtucna 22

Todd Beamer 71, Emerald Ridge 34

Touchet 49, Rosalia 37

W. F. West 57, Prairie 42

Walla Walla 67, Kennewick 54

Wapato 73, Othello 39

Wenatchee 63, Eastmont 27

West Seattle 53, Bainbridge 31

West Valley (Yakima) 56, Selah 43

Wilbur-Creston 71, Odessa-Harrington 45

Yakama Tribal 57, Bickleton 38

Zillah 64, Granger 40

BOYS WRESTLING

CLARK COUNTY CHAMPIONSHIPS

At Mountain View High School

Team scores -- Union 258, Mountain View 221, Battle Ground 149, Heritage 134.5, Prairie 134, Evergreen 99, Camas 98.5, Skyview 96.5, Washougal 94, Ridgefield 86, Hudson's Bay 78.5, Woodland 72, Columbia River 64, Hockinson 25.5, Fort Vancouver 21, La Center 14, King's Way Christian 7.

Individual championships matches and placers

106 pounds

Championship: Will Taisacan (MV) d. Trevor Newburn (Rid) 7-2. 3, Jordan Zuniga (Her); 4, Urich Reyes (Was); 5, Quentin Krogstad (U); 6, Doug Chin (Sky).

113

Championship: Isaiah Av (Eve) p. Branden Huft (MV) in :59. 3, Chris Joner (BG); 4, Rivers Greensky (Pra); 5, Taylor Noland (Rid); 6, Kody Boxberger (Sky).

120

Championship: Benjamin Dixon (MV) d. Grant Gaspar (Rid) 6-5. 3, J.J. Talavera (U); 4, Darion Green (HB); 5, Robert Gomulkiewics BG); 6, Zach Oster (Was).

126

Championship: Carlos Simon (U) d. Damon Thomas (MV) 10-3. 3, Jason Cole (BG); 4, Marcus Hartman (Cam); 5, Karell Abdul (Her); 6, Vance Brewer (HB).

132

Championhip: Bryant Elliott (Cam) d. Daniel Rice (U) 15-11. 3, Jordan Moore (Eve); 4, Emanuel Mendez (MV); 5, Connor Wilson (Her); 6, Jeffrey Mayolo (LC).

138

Championship: Kenji Yamashita (MV) d. Tommy Strassenberg (U) 8-4. 3, Tye Lommasson (Cam); 4, Conner Thun (CR); 5, Garrett Duey (Was); 6, Eric Creamer (Pra).

145

Championship: Junior Godinho (U) d. Larry Anderson 9-7, OT. 3, Nathan Spires (MV); 4, Nathan Patterson (Wood); 5, Judah Reynolds (U); 6, Jesse Reagan (Was).

152

Championship: Gunnar Metzgar (HB) d. Jeremiah Reynolds (U) 10-4. 3, Aaron Canton (Rid); 4, Marcus Hendrickson (Her); 5, Cameron Hutchison (Sky); 6, Abraham Hansen (MV).

160

Championship: Michael Snediker (U) p. Zac Seevers (Wood) in 4:32. 3, Austin Long (MV); 4, Oleg Korin (FV); 5, Justin Smalley (BG); 6, Stacy Hardy (HB).

170

Championship: Josh Emmy (Sky) d. Javier Martinez (U) 7-5. 3, Luke Middelstadt (Pra); 4, Billy Oeck (BG); 5, Luke Christensen (U); 6, Nathan Wu (MV).

182

Championship: Alex Berfanger (U) d. Jacob Cooper (Her) 5-2. 3, Ronnie Evenden (Pra); 4, Zach Berfanger (U); 5, Jessie Valitalo (BG); 6, Nathan Cloud (Wood).

195

Championship: Cody Gromes (U) d. Zach Wardle (Wood) 9-7. 3, Talon Edmiston (Cam); 4, Tyler Duncan (Pra); 5, Ryan Krause (Eve); 6, Aaron Bork (BG).

220

Championship: Dallas Goodpaster (Pra) d. Tristan Bridges (Her) 1-0. 3, Joe Garrison (Sky); 4, Sheldon Michalios (BG); 5, Chayse Fletcher (MV); 6, Sean Leheny (Was).

285

Championship: Austin Wright (Eve) d. Tyler Dady (BG) 7-4 OT. 3, James Niemele (CR); 4, Josiah Jones (Her); 5, Jacob Brown (Was).

GIRLS WRESTLING

CLARK COUNTY CHAMPIONSHIPS

At Mountain View High School

Team scores -- Washougal 183, Skyview 79, Mountain View 62, Fort Vancouver 44, Battle Ground 24, La Center 21, Prairie 20, Ridgefield 18, Columbia River 16, Union 10.

Individual championships matches and placers

100 pounds

Champion: Yaneli Martinez (Was).

106

Championship: Quinn O'Bryant (Pra) p. Jessica Eakins (Was) in 3:45.

112

Championhship: Sierra Joner (BG) p. Emily Alder Storm (Was) in 3:47. 3, Cailee Martin (Rid); 4, Alexis Flores (Was); 5, Kelsey Lein (MV); 6, Shelby Greer (LC).

118

Championship: Caitlin Horrocks (Sky) d. Bailee Wright (Was) 7-1.

124

Championship: Katlyn Bigley (LC) d. Jordan Harrop (CR) 4-2 OT. 3, Foster Scott (Sky); 4, Megan Hemphill (MV).

130

Championship: Erin Locke (Was) p. Morgan Ratcliff (Was) in 3:11. 3, Natasha Williams (Sky); 4, Sara Angelo (MV).

137

Championship: Christina Murray (Was) p. Keiana Tocalino (MV) in 6:17 OT. 3rd-place match not reported: Kyle Branaugh (Sky) vs. Kialee Loughney (U).

145

Championship: Lisa Spangler (FV) p. Romney Kellog (Was) in 3:15. 3, Gilary Lopez (Sky); 4, Haylea Rich (Sky); 5, Naomi Garcia (FV); 6, Taylor Dedrick (MV).

155

Championship: Abby Lees (Was) p. Haley Horrocks (Sky) in 2:31. 3, Lindsey Fuller (FV); 4, Melissa McBean (MV).

170

Championship: Jessica Biron (Was).

190

Championship: Katelyn Purkeypyle (Was) p. Madelyn Weyer (MV) in 2:40.

GYMNASTICS

WINTERFEST INVITATIONAL

At Naydenov

Team scores -- 1, Camas 158.65; 2, Prairie 152.35; 3, Columbia River 149.95; 4, Heritage 149.90; 5, Mountain View 146.65; 6, Olympia 141.90; 7, Skyview 123.60; 8, Evergreen 122.45; 9, Ridgefield 94.0; 10, Fort Vancouver 88.4.

Top scores on the day

Vault -- 1, Lexi Bottomley (Pr) 8.9; 2, Brooke Atwell (Her) 8.75; 3, Katie Zink (CR) 8.65; 4, Miranda Lea (Sky) and Mady Becker (Oly) 8.6.

Bars -- 1, Bottomley (Pr) 9.15; 2, Nicole Moss (Her) 8.75; 3, Willis (Pr) 8.6; 4, Kylee Tjensvold (Rid) 8.55; 5, Megan Clark (MV) 8.35.

Beam -- 1, Bottomley (Pr) 8.8; 2, Moss (Her) 8.7; 3, Willis (Pr) 8.6; 4, Emily Sheldon (Her) 8.4; 5, Gabrielle Bird (Cam) 8.1.

Floor -- 1, Atwell (Her) 9.35; 2, Clark (MV) and Zink (CR) 9.3; 4, Lea (Sky) and Shannon Ross (Camas) 9.2.

All-around -- 1, Bottomley (Pr) 35.85; 2, Willis (Pr) 34.8; 3, Clark (MV) 33.15; 4, Lea (Sky) 33.05; 5, Tjensvold (Rid) 33.0.