High School Scoreboard 3/9

Published:

 

BOYS BASKETBALL

4A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Saturday's Games

Championship: Garfield 68, Richland 59

3rd place: Issaquah 60, Todd Beamer 49

4th place: Jackson 61, Gonzaga Prep 44

3A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Saturday's Games

Championship: Rainier Beach 47, Eastside Catholic 45

3rd place: Bellevue 71, Wilson 61

4th place: O'Dea 64, Stanwood 50

2A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Saturday's Games

Championship: Pullman 64, Lynden 58 (OT)

3rd place: Anacortes 56, Lake Washington 48

4th place: Clarkston 41, Mark Morris 26

1A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Saturday's Games

Championship: Zillah 52, King's 46

3rd place: Okanogan 56, Seattle Academy 37

4th place: Cedar Park Christian 54, Toledo 39

2B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Saturday's Games

Championship: Morton-White Pass 54, St. George's 51

3rd place: Bear Creek 63, Liberty 39

4th place: Lind-Ritzville-Sprague 69, Mossyrock 60

1B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Saturday's Games

Championship: Colton 59, Pomeroy 46

3rd place: Neah Bay 55, Shorewood Christian 44

4th place: Three Rivers Christian 63, Tulalip Heritage 49

GIRLS BASKETBALL

4A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Saturday's Games

Championship: Gonzaga Prep 53, Mount Rainier 51

3rd place: Lynnwood 48, Moses Lake 38

4th place: Inglemoor 39, Skyview 36

INGLEMOOR 39, SKYVIEW 36

SKYVIEW -- Hannahjoy Adams 2, Stephanie McDonagh 10, Jocelyn Adams 11, Aubrey Ward-El 11, Genevieve Lo 1, Sydney Friauf 0, Kirsten Johnson 0, Ashlee Comastro 0, Georgia Romine-Black 1. Totals 11-48 (4-21) 10-27 36.

INGLEMOOR -- Mackenzie Gardner 0, Brooklyn Walker 3, Ifeoma Emeka 3, Alex Hagen 3, Sammi Williams 0, Jordana Price 5, Hannah McCausland 2, Chijioke Emeka 3, Kennedy Nicholas 2, Deja Strother 18. Totals 13-39 (2-15) 11-20 39.

Skyview 3 12 8 13--36

Inglemoor 3 12 12 12--39

3A HARDWOOD CLASSIC

At Tacoma Dome

Saturday's Games

Championship: Cleveland 54, Bishop Blanchet 45

3rd place: Bellevue 70, Wilson 61

4th place: Sunnyside 56, University 42

2A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Saturday's Games

Championship: W.F. West 48, Mark Morris 37

3rd place: Lynden 53, Ellensburg 48

4th place: White River 62, East Valley-Spokane 55

1A HARDWOOD CLASSIC

At Yakima SunDome

Saturday's Games

Championship: Lynden Christian 55, King's 40

3rd place: Cashmere 47, Blaine 35

4th place: Okanogan 47, Granger 33

2B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Saturday's Games

Championship: Colfax 45, Toutle Lake 38

3rd place: St. George's 51, Northwest Christian-Colbert 48

4th place: DeSales 55, Morton-White Pass 34

1B HARDWOOD CLASSIC

At Spokane Arena

Saturday's Games

Championship: Colton 68, Tekoa-Oakesdale 32

3rd place: Pateros 69, Mount Vernon Christian 43

4th place: Wilbur-Creston 84, Neah Bay 46