Community scoreboard 3/25

Published:

 

GOLF

HOLE-IN-ONE

At Royal Oaks CC

March 21

Allen Snodgrass of Vancouver aced the 146-yard No. 5 hole with an 8-iron. Witnesses were James Young and Ken Hill.

BOWLING

LOCAL LEAGUES

At Allen’s Crosley Lanes

March 10

Timber Seniors — Men: Gerry Tate 715. Women: Judy Knight 546.

March 11

Phone Rangers — Men: Marc Dees 618. Women: Jackie Payne 647.

March 12

Betty’s Senior Quartet — Men: Steve Coyner 664. Women: Maureen Towner 510.

March 14

Merry Mixers — Men: Bryon Foster 163-218-188 569. Women: Bev Sisson 138-172-217 527.

March 18

Max Vanek Memorial — Men: Danny Combs II 257-296-290 843.

March 20

Merry Mixups — Men: Rick Pereira 290-204-251 745. Women: Justine Martin 188-203-188 579.

Swingers — Women: Tiffany Murray 183-228-179 590.

At Bailey’s Classic Lanes

March 18

Tuesday Mixed — Men: Ardell Sagucio 160-236-245 641. Women: Shelley Larson 204-169-223 596.

At Big Al’s

Week ending March 23

HP Friends and Family — Men: Andy Jewell 237-214-203 654. Women: Becky Shipley 163-114-149 426.

Monday Night Mixed — Men: Jim Mittleider 213-235-216 663. Women: Sandy Stevens 154-177-197 528.

Young at Heart Seniors — Men: John Ballard 185-255-219 659. Women: Marge Iblings 148-171-209 528.

Coors Light Renegades — Men: Robert Arney 226-276-204 706. Women: Shantell Arney 183-210-166 559.

Senior Monte Carlo — Men: Fred Shipley 217-182-215 614. Women: Jane Hills 135-173-209 517.

New Belgium-Fat Tire — Men: Jack Cagle 233-213 446. Women: Tammy Morgan 189-156 345

Adult-Youth — Men: Dave Clancy 235-175-242 652. Women: Jennifer Nakasone 145-126-214 485. Boys: Patrick Nation 158-168-127 453. Girls: Jessica DuFrain 126-158-164 448.

At Husted’s Hazel Dell Lanes

March 15

Saturday Nite Sudsers — Men: Nate Ellis 258-228-203 689. Women: Laurie Morton 230-210-191 631.

Bumper Buddies — Girls: Auriela Pishko 71-92 163. Boys: Tristan Hall-Saunders 73-76 149.

Preps — Boys: Derek Haight 122-120-132 474. Girls: Carissa Deleon 127-106-79 312.

Saturday Juniors — Girls: A.J. Schock 287-203 181 671. Boys: Jeremy McCall 201-254-174 629.

March 17

Senior Rollers — Men: Steve Coyner 217-214-202 633. Women: Shirley Nickels 179-155-184 518.

Moose Mixed — Men: Rick Eten 215-237-266 718. Women: Brooke Updike 157-178-232 567.

Cosmopolitan — Men: Scott Dees 245-258-237 740.

March 18

Kingpin — Men: Mike Yoder 252-257-222 735. Women: Angie Godkin 246-225-177 648.

Spotter’s — Women: Beth Cross 167-190-159 516.

Alki-Nuts — Men: Rob Edwards 242-215-289 746.

March 19

Widmer Classic — Men: Bobby Cook 235-263-300 798. Women: Jaimee Lorey 269-280-236 787.

Senior Tappers — Men: Gary Grissom 248-288-278 814. Women: Jan Eklof 217-181-254 652.

March 20

Economy — Men: George Taylor 225-200-236 661. Women: Deja Carlson 168-203-186 557.

Women’s Classic — Winona Jones 187-159-198 544.

Ross Complex — Men: Dale Prill 223-259-248 730. Women: Jackie Payne 238-247-247 732.

At Tiger Bowl

March 11

Battle Ground School Employees — Men: Donn Bash 157-187-176 520. Women: Rhonda Bash 133-115-112 360.

HONOR SCORES

Men

300 — Brandon Bartel, March 18, Crosley Max Vanek Memorial. His first 300 game.

300, 263 — Bobby Cook, March 19, Hazel Dell Widmer Classic.

300 — Scott Shaffer, March 18, Hazel Dell Alki-Nuts.

296, 290 — Danny Combs II, March 18, Crosley Max Vanek Memorial. Consecutive 11-strike games during an 843 series.

290 — Ron Henderson, Jr., March 18, Crosley Max Vanek Memorial.

290 — Stan Meish, March 18, Hazel Dell Alki-Nuts.

290 — Rick Pereira, March 20, Crosley Merry Mixups.

289 — Rob Edwards, March 18, Hazel Dell Alki-Nuts.

280 — Tom Godkin, March 18, Hazel Dell Kingpins.

280 — Bobby Melton, March 18, Crosley Max Vanek Memorial.

279 — David Grooms, March 18, Crosley Max Vanek Memorial.

279 — John Koonts, March 18, Crosley Max Vanek Memorial.

279 — Tom Long, March 17, Hazel Dell Cosmopolitan.

278 — Paul Tiffany, March 18, Crosley Max Vanek Memorial.

277 — David Dahl, March 18, Crosley Max Vanek Memorial.

277 — Greg Downs, March 18, Crosley Max Vanek Memorial.

277 — Mitch Nodland, March 18, Crosley Max Vanek Memorial.

276 — Robert Arney, Big Al’s Coors Light Renegades.

276 —Greg Frahm, March 18, Hazel Dell Alki-Nuts.

275 — Bob McCrow, March 17, Hazel Dell Cosmopolitan.

269 — Tom Godkin, March 18, Hazel Dell Alki-Nuts.

269 — Corey Stackhouse, March 17, Hazel Dell Cosmopolitan.

268 — Mike Posekany, March 18, Hazel Dell Alki-Nuts.

268 — Vince Scopacasa, March 18, Hazel Dell Alki-Nuts.

267 — Mike Marshall, March 17, Hazel Dell Cosmopolitan.

266 — Dick Edwards, March 17, Hazel Dell Cosmopolitan.

266 —Rick Eten, March 17, hazel Dell Moose Mixed.

Women

280, 269 — Jaimee Lorey, March 19, Hazel Dell Widmer Classic.

256 — Jackie Payne, March 11, Crosley Phone Rangers.

255 — Toni Fantini, March 18, Hazel Dell Kingpins.

246 — Angie Godkin, March 18, Hazel Dell Kingpins.

230 — Laurie Morton, March 15, Hazel Dell Saturday Nite Sudsers.

Juniors

287 — A.J. Schock, March 15, Hazel Dell Saturday Juniors.

257, 230 —Wylicia Flaey, Hazel Dell Saturday Juniors.

254 —Jeremy McCall, Hazel Dell Saturday Juniors.

EQUESTRIAN

HIGH SCHOOLS

WAHSET District 4

MEET 3

March 21-23

At Spanaway

Prairie High top-10 results

Showmanship — 1, Alivia Stone. 5 (tie), Paige Rinta, Jacob Stone.

Trail — 2 (tie), Alivia Stone; Paige Rinta. 7, Jacob Stone. 9, Madison Pongon.

Working Rancher — 5 (tie) — Jacob Stone. 7, Paige Rinta. 8, Madison Pongon.

In-hand obstacle relay —1, Prairie (Kiauna Johnson, Paige Rinta, Alivia Stone, Jacob Stone). 10, Prairie (Taylor Adams, Emily Bozarth, Stephanie Ivarsen, Shelby Taylor).

Reining — 4 (tie) Devon LoBato. 8, Beca thomas. 9 (tie), Emily Giffoni.

Stock seat — 1, Alivia Stone. 3, Paige Rinta. 4. Jacob Stone.

Hunt seat — 1, Alivia Stone. 3 (tie) Jacob Stone. 5, Kylie Vroman. 6 (tie), Paige Rinta.

Over fencer — 1, Beca Thomas. 2, Kylie Vroman. 3 (tie) Devon LoBato.

Dressage — 5 (tie), Beca Thomas.

Working pairs — 1, Paige Rinta and Alivia Stone. 5 (tie) Devon LoBato, Kylie Vroman.

Drill — 1, Prairie.

Poles — 2, Kiauna Johnson. 7, Casey kampe.

Figure Eight — 6, Emily Bozarth.

Birangle — 1, Emily Bozarth, Casey Kampe. 6, Lacey Ailshie, Kiauna Johnson. 9, Stephanie Ivarsen, Chloe Nevins.

Canadian flags — 4, Prairie (Kiauna Johnson, Emily Bozarth, Lacey Ailshie, Taylor Adams). 9, Prairie (Devon LoBato, Stephanie Ivarsen, Beca Thomas, Kylie Vroman).

Barrels — 3, Lacey Ailshie. 6, Kiauna Johnson. 8, Emily Bozarth. 10, Taylor Adams.

Breakaway — 2, Lacey Ailshie. 6, Casey Kampe.

Steer daubing — 1, Casey Kampe. 4, Taylor Adams. 7, Emily Bozarth.

Team penning — 2, Devon LoBato and Kylie Vroman. 4, Taylor Adams and Stephanie Ivarsen

Vancouver United top-10 results

NOTE — Vancouver United received the Reserve High Point award for small schools.

Showmanship — 2, Hannah McDonald.

Working Rancher — 3, Hannah McDonald.

Reining — 1, Hannah McDonald. 7, Hailey Anderson.

Stock Seat — 6, Hailey Anderson.

Hunt Seat — 6, Shelby Lee. 10 (tie), Hailey Anderson and Hannah McDonald.

Working Pairs — 4, Hailey Anderson and Shelby Lee.

Hunt Seat Over Fences — 3, Shelby Lee.

Dressage — 7, Shelby Lee.

In-hand Obstacle Relay — 4, Hailey Anderson, Natasha Flannery, Shelby Lee and Hannah McDonald.

Pole Bending — 10, Natasha Flannery.

Individual Flags — 4, Natasha Flannery.

Steer Daubing — 2, Natasha Flannery.

Team Sorting — 3, Shelby Lee and Hannah McDonald.

District 4 Medals and State Qualifiers

Gold Medals — Hannah McDonald (Reining, Working Rancher)

Silver Medals — Shelby Lee (Hunt Seat Over Fences); Hannah McDonald (Showmanship, Hunt seat).

Bronze Medal — Hailey Anderson, Natasha Flannery, Shelby Lee and Hannah McDonald (In-hand Obstacle Relay)

State Qualifier — Natasha Flannery (Keyhole). Alternates — Hailey Anderson (Reining, Stock Seat, Working Pairs);

Shelby Lee (Dressage, Working Pairs); Natasha Flannery (Hunt Seat Over Fences, Individual flags); Hannah McDonald (Stock Seat)

Hannah McDonald received the Reserve High Point award for performance.

More Like This