Weekly high school sports schedule 5/12

Published:

 

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

MONDAY, MAY 12

SOFTBALL

Battle Ground at Skyview, 4 p.m.

Heritage at Camas, 4 p.m.

Evergreen at Union, 4 p.m.

Columbia River at Mountain View, 4 p.m.

Kelso at Prairie, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Fort Vancouver, 4 p.m.

Hockinson vs. Ridgefield, 4 p.m. at VGSA

Mark Morris at Washougal, 4:30 p.m.

BOYS SOCCER

3A district playoff

Kelso vs. Prairie, 6 p.m. at Kiggins Bowl

BOYS TENNIS

Hockinson at Mark Morris, 4 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 4 p.m.

GIRLS GOLF

4A/3A district tournament at Lewis River

Hockinson vs. Washougal, 3:30 p.m. at Orchard Hills

TUESDAY, MAY 13

BASEBALL

4A bi-district tournament

Battle Ground vs. SPSL No. 2, 7 p.m. at Russell Road Park, Kent

SPSL No. 4 vs. Union, 4 p.m. at Propstra Stadium

Skyview vs. SPSL No. 7, 4 p.m. at Art Wright Field, Kent

3A bi-district tournament

Wilson vs. Mountain View, 4 p.m. at Auburn Mountainview, 4 p.m.

Prairie vs. SS No. 3, 7 p.m. at Auburn Mountainview

2A district tournament

R.A. Long at Centralia, 4:30 p.m.

Black Hills at Hockinson, 4:30 p.m.

W.F. West at Mark Morris, 4:30 p.m.

1A district tournament

Trico No. 4 at Rochester, noon

Trico No. 3 vs. Tenino, noon at Castle Rock

Elma vs. Toledo, noon at Tenino HS

Hoquiam vs. Woodland, noon at Castle Rock

Semifinals, 3 p.m.

Loser-out games, 3 p.m.

SOFTBALL

La Center at Stevenson, DH, 3:30 p.m.

White Salmon at Woodland, DH, 3:30 p.m.

Toledo at Ilwaco, DH, 3:30 p.m.

Kalama at Castle Rock, DH, 3:30 p.m.

BOYS SOCCER

2A district tournament

Mark Morris at Ridgefield, TBD

Hockinson at Capital, TBD

1A district tournament

White Salmon at Toledo, TBD

Seton Catholic at Elma, TBD

GIRLS GOLF

4A/3A district tournament at Lewis River

Mark Morris vs. R.A. Long, 3:30 p.m. at Mint Valley

Woodland vs. La Center, 3;30 p.m. at Tri-Mountain

WEDNESDAY, MAY 14

BASEBALL

4A bi-district tournament

Loser-out games, TBA

3A bi-district tournament

Columbia River vs. TBD, 4 p.m. at Propstra Stadium

Other games TBD

2A district tournament

Games TBD

SOFTBALL

Camas at Battle Ground, 4 p.m.

Union at Skyview, 4 p.m.

Evergreen at Heritage, 4 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 4 p.m.

Washougal at Hockinson, 4:30 p.m.

R.A. Long at Mark Morris, 4:30 p.m.

La Center at Toutle Lake, 4 p.m.

TRACK AND FIELD

4A/3A District Meet at McKenzie Stadium

BOYS GOLF

Spring Invitational, noon at Camas Meadows

THURSDAY, MAY 15

SOFTBALL

Camas at Battle Ground, 4 p.m.

3A district tournament

GSHL No. 4 vs. GSHL No. 3, 4 p.m. at Kelso

TBD vs. GSHL No. 2, 6 p.m. at Kelso

BOYS SOCCER

4A bi-district playoffs

Puyallup vs. Skyview, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

SPSL No. 5 vs. Camas, 5 p.m. at Doc Harris Stadium

Union vs. SPSL South No. 3, 5 p.m. at Spark Stadium, Puyallup

3A bi-district playoffs

GSHL No. 3 vs. Narrows No. 3, 5 p.m. at Stadium HS, Tacoma

SS No. 4 vs. Mountain View, 5 p.m. at Kiggins Bowl, Vancouver

SS No. 2 vs. Columbia River, 7 p.m. at Kiggins Bowl, Vancouver

1A district tournament

TBD vs. Evergreen No. 1, 5 p.m. at Kalama

TBD vs. La Center, 7 p.m. at Kalama

BOYS SOCCER

2A district tournament

Loser-out games at TBD

Championship game at TBD

TRACK AND FIELD

4A/3A District Meet at McKenzie Stadium

GIRLS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center

FRIDAY, MAY 16

BASEBALL

2A district tournament

District championship

1A district tournament

Loser-out games at Castle Rock

SOFTBALL

Hockinson at Mark Morris, 4 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 4:30 p.m.

3A district tournament

TBD vs. GSHL No. 1, 4 p.m. at Kelso

TRACK AND FIELD

2A sub-district meet at Ridgefield

1A sub-district meet at Stevenson

GIRLS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center

3A district tournament at Club Green Meadows

2A sub-district tournament at Mint Valley

SATURDAY, MAY 17

BASEBALL

4A bi-district tournament

Games TBD

3A bi-district tournament

Games TBD

2A district tournament

Games TBD

1A district tournament

Third-place game, noon at Castle Rock

Championship, 3 p.m. at Castle Rock

BOYS SOCCER

4A bi-district playoffs

Games TBD

3A bi-district playoffs

Games TBD

2A district tournament

Winner-to-state game at TBD

1A district tournament

Winner-to-state game, noon at Kalama

Championship, 2 p.m. at Kalama

GIRLS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center

3A district tournament at Club Green Meadows

2A sub-district tournament at Mint Valley