Prep roundup: Woodland boys, girls sweep sub-district track and field meets

By

Published:

 

Eli Whitmire won the 100 meters, long jump and triple jump, leading the Woodland boys track and field team to an easy win in the Class 1A sub-district meet at Stevenson.

In the girls meet, Julia Stepper won the 100 and 200 and placed second in the long jump as the Woodland girls made it a sweep.

The Woodland boys outdistanced La Center 151-119, while the girls outpaced White Salmon 143-122.

Whitmire won the 100 meters in 11.36 seconds. He won the long jump with a mark of 21 feet, 3 inches and the triple jump at 41-11.

La Center’s Philipp Tistov won the 200 (23.49) and 400 (51.37), and teammate Kyle Degraaff won the 800 (1:59.54) and 1,600 (4:49.98).

Other winners included La Center’s Travis Dennis in 3,200 (10:18.28), Alex Meza in the javelin (163-6) and Mathew Sheldon in the high jump (6-21/2). Stevenson’s Brandon Campbell won the pole vault by two feet at 14-0.

In the girls meet, Stepper won the 100 in 12.66 seconds and the 200 in 26.46. Stevenson’s Madison McCrum won three events — the long jump (16-9 1/2), triple jump (35-1 1/2) and pole vault (7-6).

Other winners included Woodland’s Amber Malik in the 400 (1:01.87) and Kelsey Newburn in the 800 (2:29.26), King’s Way Christian’s Emily Dick in the 3,200 (12:22.04), and La Center’s Shelby Vermeulen in the discus (101-0).

2A sub-district — Adam Thomas and Matt Rotundo captured sub-district titles, leading Washougal to a team title at the Class 2A sub-district meet in Ridgefield.

Thomas won the pole vault, clearing 13 feet, 6 inches. Rotundo won the triple jump at 40-1 1/4 as Washougal outpaced R.A. Long 135-117.

Ridgefield’s David Causey won the 100 (11.25) and 200 (22.78). Other winners including Hockinson’s Jack Klodt in the high jump (6-2), Quintin Sills in the javelin (161-9) and Nick Barclay in the 400 (50.50).

Raigan Page won the 200 and 400 to lead the Ridgefield girls to the team title. The Spudders beat Washougal 142-119.

Page won the 200 in 27.31 seconds and the 400 in 1:01.31. Ridgefield also got wins from Kaylene Brink in the 100 (13.09), Chloe Lindbo in the 800 (2:30.43) and Bailey Birch in the 3,200 (12:31.98). Washougal’s Mackenzie Pfeiffer won the shot put (31-7) and javelin (118-9). Other winners included Washougal’s Michelle Greear in the discus (107-5) and Hockinson’s Sydney Thompson in the 1,600 (5:48.76).

Baseball

1A district: Tenino 14, La Center 6 — Keaton Wilbanks hit a home run for La Center, but the Wildcats ran out of pitching in the season-ending loss to Tenino at Castle Rock.

Girls tennis

4A district — The top four singles seeds advanced to today’s semifinals at Vancouver Tennis Center.

Defending champion Sammi Hampton of Skyview will face Union’s Tess Belindean in one semifinal, and Camas’ Esther Kwon will play Battle Ground’s Taylor Beardall in the other.

Hampton, Beardall and Kwon each won their first two matches Friday without dropping a game.

In doubles, Camas’ Jen Lewis and Hannah Gianan will play Skyview’s Olivia Coale and Darby Tinker in one semifinal, and Union’s Jelena Vidovic and Sydney Wallace will face Skyview’s Katherine Metz and Macy Ballew in the other semifinal.