Thursday’s schedule
VOLLEYBALL
Skyview at Mountain View, 7 p.m.
Columbia River at Kelso, 7 p.m.
Camas at Evergreen, 7 p.m.
Ridgefield at Hockinson, 7 p.m.
Washougal at Mark Morris, 7 p.m.
Woodland at Hudson’s Bay, 7 p.m.
La Center at Castle Rock, 7 p.m.
Stevenson at Kalama, 7 p.m.
King’s Way Christian at Seton Catholic, 7 p.m.
GIRLS SOCCER
Heritage vs. Mountain View, 6 p.m. at McKenzie Stadium
Skyview at Battle Ground, 7 p.m.
Union vs. Evergreen, 8 p.m. at McKenzie Stadium
Kelso vs. Columbia River, 7 p.m. at Kiggins Bowl
Stevenson vs. Seton Catholic, 4 p.m. at Luke Jensen Field
White Salmon at Kalama, 6 p.m.
King’s Way Christian at La Center, 7 p.m.
Football
WASHINGTON AP STATE POLLS
Class 4A
- Bothell (13) 8-0 156
- Camas (3) 8-0 147
- Chiawana 7-1 128
- Union 7-1 112
- Lake Stevens 7-1 80
- Gonzaga Prep 7-1 75
- Graham-Kapowsin 7-1 56
- Gig Harbor 7-1 43
- Kentwood 7-1 33
- Federal Way 6-2 32
Others receiving 6 or more points: 11. Wenatchee 12.
Class 3A
- Bellevue (15) 8-0 159
- Eastside Catholic 7-1 141
- O’Dea 7-1 127
- Marys-Pilchuck (1) 6-1 110
- Lincoln 8-0 91
- Peninsula 7-1 79
- Meadowdale 7-1 65
- Shadle Park 6-2 43
- Kennedy 7-0 27
- Auburn Mtinview 7-1 21
Others receiving 6 or more points: 11. Mt. Spokane 8.
Class 2A
- Tumwater (16) 8-0 169
- Ellensburg (1) 8-0 149
- Lynden 7-1 126
- Hockinson 8-0 125
- Prosser 7-1 101
- Sedro-Woolley 7-1 79
- North Kitsap 8-0 76
- Woodland 7-1 38
- Liberty (Renton) 6-2 33
- Clarkston 7-1 20
Others receiving 6 or more points: None
Class 1A
- Cascade Chr. (11) 7-0 146
- Colville (4) 8-0 128
- Freeman 7-1 117
- Zillah 8-0 105
- Royal 7-1 86
- Eatonville 8-0 69
- Cashmere 5-2 43
- Mount Baker 6-2 39
- Lakeside 7-1 26
- Cascade 6-2 19
Others: 11. Meridian 18. 12. King’s 14. 13. Port Townsend 8.
Class 2B
- Lind-Ritzville (11) 8-0 145
- Napavine (4) 8-0 139
- North Beach 8-0 111
- Reardan 7-1 97
- Toledo 7-1 77
- Brewster 9-0 76
- Okanogan 8-1 73
- Raymond 7-1 50
- Davenport 7-1 36
- Colfax 6-2 8
Others: None.
Class 1B
- Neah Bay (12) 8-0 129
- Liberty Christian (1) 8-0 115
- Touchet 7-0 96
- Cusick 8-0 88
- Republic 7-1 66
Others: 11. Lummi 18. 12. Odessa-Harrington 8.
VOLLEYBALL
3A GREATER ST. HELENS LEAGUE
W L
Columbia River 5 0
Prairie 4 2
Kelso 2 3
Fort Vancouver 0 6
PRAIRIE 3, FORT VANCOUVER 0
25-11 25-11 25-9
Fort Vancouver
Highlights — Ivana Angel 7 digs, 2 kills, 1 block; Helen Angulo 7 digs; Sarah Smith 1 kill, 2 blocks, 3 assists; Emma Nellor 3 blocks, 2 kills; Autumn Beck 3 digs, 2 assist; Rachel Bonneville 1 digs, 1 block.
Prairie
Highlights — Trinh Nguyen 6 digs; Tessa Doerfler 7 digs, 2 aces, 1 kill, 1 assist; Alyssa Hendricks 11 digs, 2 aces; Huong Nguyen 14 kills, 1 dig; Jessica Ripley 14 assists, 1 dig, 1 ace; Nina Bailey 6 kills, 3 digs, 1 ace, 1 stuff block; Zoe McBride 6 kills, 1 stuff block, 3 digs; Jac Phillips 4 kills, 1 stuff block, 1 dig; GG Eastman 6 kills, 11 digs, 20 assists, 1 ace;
JV — Prairie 2-0.
C — Prairie 2-0.
GIRLS SWIMMING
DISTRICT 4 SUB-DISTRICT MEET
At Propstra Aquatic Center
Class 4A
200 freestyle — 1, Kendall Mooney (Camas) 2:48.02; 200 individual medley — 1, Isabal Lee (Camas) 3:08.12; 50 freestyle — 1, Nicole Corbett (Camas) 31.45; 100 butterfly — 1, Kathrin Woodall (Skyview) 1:49.73; 100 freestyle — 1, Diana Petrovic (Mountain View) 1:11.99; 500 freestyle — 1, Emily Nguyen (Union) 7:40.45; 200 free relay — 1, Skyview 2:34.42; 100 backstroke — 1, Alexis Christensen (Mountain View) 1:23.83; 100 breaststroke — 1, Aly Stinson (Skyview) 1:23.73;
Class 3A
200 freestyle — 1, Ashley Young (Fort Vancouver) 2:55.36; 50 freestyle — Jacquelyn Gunderson (Columbia River) 38.55; 100 freestyle — 1, Ashley Young (Fort Vancouver) 1:20.14; 100 backstroke — 1, Emilia Gorecki (Columbia River) 1:41.28; 100 breaststroke — 1, Sarah Haarberg (Columbia River) 1:40.70.
Class 2A
200 freestyle — 200 freestyle — 1, Megan Slind (Mark Morris) 2:44.43; 200 individual medley — 1, Stasia Fischer (RA Long) 3:09.43; 50 freestyle — 1, Samantha McElroy (RA Long) 32.83; 100 butterfly — 1, Krystina Davey (Hudson’s Bay) 1:32.04; 1, Anika Lucescu (Hockinson) 1:10.15; 500 freestyle — 1, Anais Torres (Mark Morris) 7:50.42; 100 backstroke — 1, Rose Smith (RA Long) 1:24.68; 100 breaststroke — 1, Renee Bailey (Mark Morris) 1:36.05.
GIRLS SOCCER
PRAIRIE 4, FORT VANCOUVER 1
Fort Vancouver
Goals (assists) Yimei Kerr (Joelle Bucher). Goalkeeper saves — Sydney Brugman 16. Coach’s standouts — Esmy Espinoza, Amber Evans and Liya Savochka.
Prairie
Goals (assists) — Kaily Brundage (Aimee Kufurst), Kurfurst (unassisted), Maddie Ellis (unassisted), Claire Papworth; Goalkeeper saves — Kate Lawhead 2.
Halftime — 3-1.
JV — Prairie 6-0.
Late Tuesday result
PRAIRIE 1, KELSO 0
Prairie
Goals (assists) — Kaylin Sperley (Claire Papworth). Goalkeeper saves — Megan Sawyer 9. Coach’s standout — Alyssa Adams.