BOYS BASKETBALL
CLASS 4A STATE FIRST ROUND
Friday’s games
Moses Lake 59, Central Valley 55
Richland 78, Kentridge 51
Federal Way 78, Timberline 60
Union 62, Curtis 50
Saturday’s games
Kentwood 55, Camas 53
Davis 58, Gig Harbor 56
Woodinville 63, Cascade 53
Issaquah 56, Jackson 52
KENTWOOD 55, CAMAS 53
CAMAS — Jake Hansel 12, Andre De Los Rios 0, Jordan Anderson 12, Trevor Jasinsky 22, James Price 4, Ethan Unger 3, Bryan Nguyen 0, Kantas Zalpys 0, Totals 17-40 (7-22) 12-18 53.
KENTWOOD — Preston White 8, Rayvaughn Bolton 8, Malik Sanchez 10, Josiah Bronson 4, Darius Lubom 10, Marcus Lubom 12, Davonte Sanchez 3, Brandon Stribling 0. Totals 20-62 (9-23) 6-14 55.
Camas 11 11 17 14—53
Kentwood 16 19 10 10—55
CLASS 3A STATE FIRST ROUND
Friday’s game
Seattle Prep 67, Lincoln 63
Saturday’s games
Rainier Beach 77, Columbia River 35
Garfield 62, Glacier Peak 52
Marysville-Pilchuck 51, Kennwick 47
Lakeside 76, Rogers-Spokane 63
Eastside Catholic 53, Wilson 51
Kennedy Catholic 68, Stanwood 47
Bellevue 68, Foss 64
RAINIER BEACH 77, COLUMBIA RIVER 35
COLUMBIA RIVER — Nathan Hawthorne 9, Andrew Vickers 8, Vincent Daniels 4, Jacob Hjort 3, Drew Moore 0, Tyler Hellman 0, Spencer Long 4, Chad Pedigo 2, Grant Turner 3, Christian Stromme 2, Jordan Hall 0. Totals 10 (2) 13-17 35.
RAINIER BEACH — Shadeed Shabazz 9, Ivy Smith 6, Vincinzio Reizer 9, De’Jounte Murray 19, Devon Bolton 1, Phil White 0, Kahlil Shabazz 9, Jeff Belmonte 6, Kevin Porter 10, Marquise Furski 6, Dupree Daily 2, Brandon Barnes 0. Totals 32 (8) 5-7 77.
Columbia River 8 9 9 9—35
Rainier Beach 17 20 21 19—77
CLASS 2A STATE FIRST ROUND
Friday’s games
River Ridge 75, Wapato 52
Sehome 67, Washington 60
Saturday’s games
Squalicum 68, White River 59
Olympic 45, East Valley-Yakima 43
Clarkston 63, Sammamish 59
Anacortes 65, Centralia 44
Mark Morris 65, Lynden 62
Fife 70, Tumwater 69
CLASS 1A STATE FIRST ROUND
Friday’s games
Naches Valley 41, Chelan 39
Vashon Island 59, Kalama 38
Saturday’s games
King’s Way Christian 54, Seattle Academy 51 (OT)
Lynden Christian 60, La Center 42
Zillah 76, Riverside 49
King’s 60, Charles Wright Academy 35
Castle Rock 66, Overlake 58
La Salle 51, Lakeside-Nine Mile Falls 50
KING’S WAY CHRISTIAN 54, SEATTLE ACADEMY 51, OT
KING’S WAY CHRISTIAN — Cole Jensen 16, Nick Pulicella 2, Karter Graves 0, Mikey Johnson 0, Joe Mills 7, Kyle Gonzales 10, Arda Aydin 4, Kienan Walter 15, Tony Huser 1. Totals 20 (5) 9-19 54.
SEATTLE ACADEMY — Marcus Austin 8, Ben Gerke 13, Ian McManus 10, Jackson Doran 0, Dylan Mortimer 5, Drummond Sweeney 0, Amit Perlin 13, Hal Vogel 2. Totals 21 (2) 7-13 51.
King’s Way 12 9 16 10 7—54
Sea. Acad. 9 17 12 9 4—51
LYNDEN CHRISTIAN 60, LA CENTER 42
LYNDEN CHRISTIAN — Zach Roetcisoender 25, Cody Fransen 16, Jake Poeg 11, Blake Mellema 2, Grant Rubbert 3, Tanner Bouma 3, Jake VanBerkum 0, Josiah Meppelink 0. Totals 26 (4) 4-9 60.
LA CENTER — Will Rice 9, Wyatt Aguirre 7, Chase Davison 7, Brody Seter 6, Jake Wise 5, Dalton Morgan 4, Max Hiller 2, Sawyer Bierscheid 2. Totals 13 (3) 11-19 42.
Lynden Chr. 18 21 15 6—60
La Center 9 17 6 10—42
CLASS 2B STATE FIRST ROUND
Friday’s games
Northwest Christian-Colbert, 64, Lake Roosevelt 55
Life Christian 52, Friday Harbor 47
Saturday’s games
Liberty-Spangle 68, Warden 52
Morton-White Pass 86, Ocosta 37
Brewster 66, Mossyrock 55
Auburn Adventist 54, Onalaska 46
Okanogan 66, Wilbur-Creston 53
Walla Walla Valley Academy 45, Toledo 40
CLASS 1B STATE FIRST ROUND
Friday’s game
Pomeroy 52, Almira-Coulee-Hartline 45
Saturday’s games
Lummi Nation 58, Mt. Rainier Lutheran 42
Shorewood Christian 56, Taholah 55
Entiat 74, Tulalip Heritage 40
Curlew 54, Sunnyside Christian 49
Neah Bay 63, Three Rivers Christian 60
Seattle Lutheran 52, Yakama Nation Tribal School 49
Cusick 59, Garfield-Palouse 51
GIRLS BASKETBALL
CLASS 4A STATE FIRST ROUND
Friday’s games
Todd Beamer 71, Olympia 39
Saturday’s games
Skyview 54, Kentlake 53
Bellarmine Prep 59, Camas 34
Bothell 45, Snohomish 39
Walla Walla 65, Wenatchee 38
Moses Lake 66, Timberline 36
Gonzaga Prep 73, Curtis 30
Inglemoor 42, Monroe 30
SKYVIEW 54, KENTLAKE 53
KENTLAKE (20-7) — Sydney Peterson 20, Leilani Williams 2, Jennifer Barnes 0, Lauren Skinner 0, Madoline Seumalo 3, Stephanie Delhumeau 2, Aniston Denckla 6, Kylee Johnson 3, Deepka Taya 0, Emma Jackson 2, Karizma Loeffler 2, Jada Leonard 13. Totals 19-53 (5-25) 10-12 53.
SKYVIEW (20-3) — Hannahjoy Adams 6, Riley Friauf 3, Sydney Friauf 18, Hanna Van Nortwick 5, Genevieve Lo 7, Kristen Johnson 2, Ashlee Comastro 10, Maddie Lord 3. Totals 19-48 (2-10) 14-21 54.
Kentlake 5 15 18 15—53
Skyview 12 12 15 15—54
BELLARMINE PREP 59, CAMAS 34
CAMAS — Meghan Finley 0, Brenna Khaw 7, Emma Jones 2, Nikki Corbett 16, Courtney Clemmer 2, Teague Schroeder 0, Madison Freeman 2, Rachel Gray 3, Mia Hunt 0, Noora Monghate 2, Stephanie Knight 0, Jordyn Wilds 0. Totals 11-46 (1-6) 11-18 34.
BELLARMINE PREP — Shalyse Smith 21, Madeline Garcia 4, Shelby Gavigan 1, McKenzie Alton 10, Clair Martin 15, Jayana Ervin 6, Daizanique Anderson 2, Jenny Hagle 0, Maddy Graves 0, Maya Willis 0, Maggie Smith 0, Hailey Maher 0. Totals 24-58 (0-3) 11-17 59.
Camas 7 8 9 10—34
B. Prep 9 19 12 19—59
CLASS 3A STATE FIRST ROUND
Saturday’s games
Prairie 57, Juanita 55
Cleveland 62, Glacier Peak 52
Arlington 52, Shadle Park 35
Bishop Blanchet 70, Kamiakin 44
Wilson 71, Mercer Island 64
Bellevue 60, Lincoln 47
Lynnwood 71, Central Kitsap 39
West Seattle 56, Sumner 18
PRAIRIE 57, JUANITA 55
PRAIRIE (18-6) — Lindsay Asplund 10, Jamie Phares 2, Emily Peters 9, Cherita Daugherty 17, Natalie Whitesel 5, Jozie Tangeman 10, Grace Prom 2. Totals 22-62 (6-27) 7-15 57.
JUANITA (13-14) — Tea Adams 22, Jaisa Nunn 19, Natalie Kalda 9, Aimee Richardson 2, Shelly Walter 0, Brittany White 3, Hannah Kleppe 0. Totals 20-53 (3-12) 12-17 55.
Prairie 10 16 16 17—57
Juanita 9 12 12 22—55
CLASS 2A STATE FIRST ROUND
Friday’s games
Sammamish 51, Sehome 37
Mark Morris 77, Olympic 48
Saturday’s games
W.F. West 50, Burlington-Edison 33
White River 60, Blaine 51
East Valley-Spokane 71, Liberty-Issaquah 50
Ellensburg 54, North Kitsap 35
River Ridge 44, Pullman 43
Lynden 53, Black Hills 43
CLASS 1A STATE FIRST ROUND
Friday’s game
Cascade Christian 43, La Center 37
Saturday’s games
Cashmere 56, Kiona Benton 25
Granger 62, Nooksack Valley 44
Zillah 41, Colville 37
King’s 52, Kalama 40
Bellevue Christian 38, Seattle Academy 33
Lynden Christian 49, Montesano 33
Lakeside-Nine Mile Falls 63, Naches Valley 44
CLASS 2B STATE FIRST ROUND
Saturday’s games
White Swan 50, Dayton 41
Colfax 61, Oroville 19
Toutle Lake 50, Friday Harbor 19
La Conner 49, Adna 43
Wahiakum 54, Ilwaco 38
Napavine 66, Lind-Ritzville-Sprague 49
Okanogan 60, Life Christian Academy 19
Mabton 63, Northwest Christian-Colbert 55
CLASS 1B STATE FIRST ROUND
Friday’s game
Pateros 47, Odessa-Harrington 32
Colton 68, Almira-Coulee-Hartline 43
Saturday’s games
Sunnyside Christian 61, Touchet 41
Crosspoint Academy 44, Shoreline Christian 21
Evergreen Lutheran 61, Lake Quinault 35
Republic 69, Muckleshoot Tribal 25
Mary M. Knight 44, Mount Vernon Christian 42
Neah Bay 52, Bickelton 36