SATURDAY’S SCHEDULE
BOYS BASKETBALL
Kalama vs. Seton Catholic, 6:30 p.m. at King’s Way Christian
Washington School for the Deaf at Western States Basketball Classic in Utah
GIRLS BASKETBALL
Kalama vs. Seton Catholic, 3:30 p.m. at King’s Way Christian
Washington School for the Deaf at Western States Basketball Classic in Utah
WRESTLING
Columbia River at Rainier Black Light Invitational
La Center, Battle Ground at Prairie Girls Tournament
Mountain View at Franklin Pierce Girls Tournament
BOYS SWIMMING
Battle Ground, Camas, Columbia River, Evergreen, Heritage, Mountain View, R.A. Long, Skyview, Union at SW Washington Invitational at Mark Morris
GYMNASTICS
Hudson’s Bay, Columbia River vs. Skyview, 9 a.m. at Naydenov
Camas, Ridgefield, Prairie vs. Battle Ground, 2 p.m. at Vega
Evergreen, Union, Mountain View vs. Heritage, 6 p.m. at Northpointe
BOYS BASKETBALL
4A GREATER ST. HELENS LEAGUE
W L
Union (16-1) 9 0
Camas (12-5) 6 3
Evergreen (11-6) 6 3
Battle Ground (7-9) 3 5
Skyview (8-7) 3 5
Heritage (6-11) 3 6
Mountain View (2-14) 0 8
CAMAS 59, BATTLE GROUND 51
CAMAS — Jake Hansel 3, Trevor Jasinsky 14, Jordan Anderson 18, Andre De Los Rios 2, James Price 12, Kantas Zalpys 0, Ethan Unger 6, Jayce Allen 4, Bryan Nguyen 0. Totals 22 (9) 4-8 59.
BATTLE GROUND — Joe Carroll 5, Nate Moring 5, Kellen Butler 2, Cole Scheibel 0, Landon Hall 0, Kobe Ford 14, Devin Johnson 12, Andrej Besara 2, Leland O’Hanlon 3, Rennie Mendoza 6, Keaton Hoots 2. Totals 19 (5) 8-11 51.
Camas 18 13 16 12—59
Bat.Ground 11 11 10 19—51
JV — Camas won; C — Camas won.
UNION 67, HERITAGE 35
UNION — Keithen Shepard 0, Brennan Paulson 1, Cole Weatherspoon 2, Micah Paulson 12, Carson Brucher 3, Nico Bricker 6, Nick Simkins 6, Thomas Lampkin Jr. 13, Cameron Cranston 15, Denis Kirichenko 4, Stephan Ammentorp 0, Combs 5. Totals 26 (8) 7-9 67.
HERITAGE — Tanner Lundberg 0, Mark Bejan 9, Kalani Umiamaka 0, Danté Hatchett 0, Kenese Peneueta 5, Amel Mekic 0, Kevin Wilkerson 4, Payton Monda 11, Austin Riggs 5, Inas Mehmedovic 0, Sheaven Rhodes 1, Jander Cline 0. Totals 13 (5) 4-6 35.
Union 21 12 15 19—67
Heritage 4 7 12 12—35
JV — Union won.
EVERGREEN 63, SKYVIEW 59
EVERGREEN — Robert Franks 17, Tyrus Hosley 20, Greg Washington 12, Jordan Henderson 9, Costel David 0, Michael Bozovich 5. Totals 19(6) 19-25 63.
SKYVIEW — Avery Schmidt 2, Jason Chaney 0 , Daniel Thomas 6, Mason Scheidel 10, Tyrone Watson 2, Marcus Lord 19, Darius Watson 7, Eric Trimble 0, Terran Scruggs 13, Skyler Martin 2. Totals 23(1) 14-16 59.
Evergreen 12 14 12 25—63
Skyview 9 17 10 23—59
JV — Skyview won.
Frosh — Skyview won.
2A GREATER ST. HELENS LEAGUE
W L
Mark Morris (17-1) 10 0
Washougal (13-4) 6 3
Hockinson (9-8) 5 4
Woodland (11-5) 5 4
R.A. Long (8-9) 4 5
Ridgefield (7-9) 3 7
Hudson’s Bay (0-18) 0 10
WOODLAND 49, WASHOUGAL 33
WASHOUGAL — Yorro Bah 10, Dan Davis 3, Ryan Taylor 8, Noah Prangley 4, Crosby 3, Spencer Adams 3, Collin Prangley 1, Dylan Snapp 0, Robert Gehrke 0, Josh Bischoff 1,. Totals 10(2) 11-19 33.
WOODLAND — Bryce Mulder 9, Tanner Froeber 3, Ryan Sturdivan 14, Hayden Huddleston 0, Jake Rosenbalm 5, Tanner Sixberry 8, Dillon Wear 0, Troy Flanagan 10. Totals 16(3) 14-26 49.
Washougal 3 11 8 11—33
Woodland 17 8 8 16—49
JV — Washougal won 52-39
R.A. LONG 50, HUDSON’S BAY 32
R.A. LONG — Payton Miller 2, Tyrick Lewis-Clark 8, Coby Rothwell 5, Lamar Swagerty 3, Keoni Mawae 6, Ian Mendiola 2, Hunter Jones 11, Cameron Hart 5, Conner Wallace 7, Delmontie Newton 1, Owen Bertram 2 . Totals 18 (2) 12-21 50.
HUDSON’S BAY — Anthony Sanchez 2, Tyler Lee 12, Hayden Trant 0, Anderson Aiken 0, Jordan Hickman 1, Victor Gray 3, Nehemiah McDougal 3, Trevor Zimmerman 6, Andre Pomomarev 5, Shawn Morgan 0. Totals 10 (4) 7-21 32.
R.A. Long 6 15 17 12—50
Hud.Bay 9 12 3 8—32
JV — R.A. Long 48-26.
MARK MORRIS 81, RIDGEFIELD 32
RIDGEFIELD — Tim Radosevich 2, Travis Gottsch 11, Colin Stakup 2, Logan Moses 1, Noah Couch 0, Austin Wellman 4, Austin Dahaan 0, Louden Wardius 6, J.D. Wolniewicz 6.
MARK MORRIS — Levi Poole 2, Nick Rinck 5, Tanner Sweet 6, Spencer Sweet 11, Evan Troy 6, Grant Gibb 17, Will Burghardt 12, Justin Rohl, Geordi Morrow 14, Zach Bradford 6, Masen Baker 2.
Ridgefield 8 8 7 9—32
MMorris 19 28 16 18—81
1A TRICO LEAGUE
W L
King’s Way Chr. (14-5) 10 1
La Center (10-7) 8 2
Castle Rock (11-8) 6 5
Kalama (7-9) 4 5
Stevenson (7-10) 3 6
White Salmon (5-13) 2 8
Seton Catholic (8-10) 2 8
KINGS WAY CHRISTIAN 76, CASTLE ROCK 56
CASTLE ROCK — Ty Johnson 14, Taite Kleine 8, Brock Johnson 16, Mason Klingberg 4, Dakota Golden 3, Kyle Koopman 5, Nick Proudfit 6. Totals 20 (8) 8-17 56.
KING’S WAY CHRISTIAN — Cole Jensen 16, Mikey Johnson 0, Arda Ayden 5, Kyle Gonzales 9, Kienan Walter 31, Clayton Rajewich 0, Anthony Huser 0, Joe Mills 7, Karter Graves 3, Nick Pulicella 2, Isaiah Pratt 3. Totals 26 (10) 20-27 76.
Castle Rock 9 17 14 16—56
King’s Way 16 22 18 20—76
JV — King’s Way won.
SETON 92, STEVENSON 77
SETON CATHOLIC — Dylan Cole 19, Garrett Wellman 32, Emil Chan 1, Brock Schoene 28, Ryan James 2, Tyler Davis 0, CJ Farrell 4, Max Moreland 6. Totals 35 (13) 9-16 92.
STEVENSON — Ty O’Neal 8, Trevor Towell 4, Chris Rathgeber 9, Austin Brannan 26, Alex De La Rosa 6, Kalani Russell 12, Lucas Watto 12. Totals 30 (7) 10-13 77.
Seton 21 20 21 30—92
Stevenson 23 13 24 17—77
JV — Stevenson won
LA CENTER 63, WHITE SALMON 48
LA CENTER — Dalton Morgan 9, Chase Davidson 18, Will Rice 10, Wyatt Aguirre 6, Sawyer Bierscheid 5, Brody Seter 9, Jake Morris 0, Max Hiller 1, Matt Bahr 3, Jack Hiller , Jake Wise 2. Totals 13(9) 10-12 63.
WHITE SALMON — Tanner Rabinowitz 6, Miguel Gomez 2, Ryan Lockman 20, Brady Trullinger 0,Ulices Isordia 0, Aidan Trummel 0, Jabal Gilbert 12, Blake Walker 8. Totals 17(2) 8-13 48.
La Center 10 25 15 13—63
W.Salmon 10 17 14 7—48
JV — La Center won 53-50
GIRLS BASKETBALL
4A GREATER ST. HELENS LEAGUE
W L
Camas (14-3) 9 0
Skyview (12-4) 7 1
Battle Ground (7-9) 4 4
Union (7-10) 5 4
Mountain View (8-8) 3 5
Heritage (6-11) 2 7
Evergreen (3-14) 0 9
CAMAS 50, BATTLE GROUND 36
CAMAS — Meghan Finley 0, Brenna Khaw 20, Stephanie Knight 0, Noora Monghate , Emma Jones 9, Nikki Corbett 8, Maddi Freemon , Rachel Gray 0, Courtney Klemmer 8, Mia Hunt 0, Teague Schroeder 5. Totals 20(4) 6-9 50.
BATTLE GROUND — Kayla Cruz 2, Emily Griffith 6, Alena Jarvis 2, Kylie Smith 1, Jossilyn Blackman 16, Morgan Stradley 1, Grace Russell 0, Madison Reeves 0, Marlayna Gillette 0, Izzy Luke 8. Totals 8 14-22 36.
Camas 11 20 7 12—50
BatGround 9 9 10 8—36
JV — Camas won. C — Camas won.
UNION 42, HERITAGE 19
UNION — Mailia Aguigui 5, Grace Davis 5, Sarah Garrison 9, Michelle Chin 3, Katharine Williams 7, Courtney Cranston 8, Kili Anderson 2, Abby Forsyth 2, Sarah Trostle 0, Emily Takayoshi 1, Avery Hoyt, Laura Beard 0. Totals 16 (7) 3-6 49.
HERITAGE — Cassidy Morris 0, Anna Penttila 0, Amy Gould 10, Vanessa Brown 6, Jazmin Lopez-Placito 2, Brittaney Carroll 0, Lisi Thomas 0, Kassidy Williams 1, Anna Rosenbaum 0. Totals 8 (2) 1-14 19.
Union 15 13 4 10—42
Heritage 3 4 5 7—19
JV — Union 55-49 (OT); C — Heritage 22-20
SKYVIEW 43, EVERGREEN 23
EVERGREEN — Hayley Avery 3, Stephanie Didenko 2, Moriah Doyle 4, Makenzie Smith 0, JaNae Callaway 0, Madison Mitchell 0, Keilea Swearingen 1, Jazmyne Ogletree 0, Felicia Bahr 8, Lexi Burney 5. Totals 7 (1) 8-12 23.
SKYVIEW — HJ Adams 9, Riley Friauf 6, Sydney Friauf 2, Hannah Van Nortwick 10, Genevieve Lo 7, Mimi Kalani 0, Tiana Klutz 0, Kirsten Johnson 3, Ashlee Comastro 4, Maddie Lord 2. Totals 15 (3) 10-14 43.
Evergreen 4 2 6 11—23
Skyview 3 16 14 10—43
JV — Skyview won. C — Evergreen won.
3A GREATER ST. HELENS LEAGUE
W L
Prairie (13-5) 4 0
Columbia River (13-5) 2 2
Kelso (12-5) 2 2
Fort Vancouver (2-16) 0 4
PRAIRIE 78, COLUMBIA RIVER 30
COLUMBIA RIVER — Amara Moore 1, Kate Kraft 8, Teaghan Cowles 2, Holli Jo Chase 6, Megan Bloom 3, Gabrielle Collins 3, Emma Fisk 5, Ellie Furth 2, Maddy Kessi 0. Totals 10-43 (3-14) 7-22 30.
PRAIRIE — Lindsay Asplund 14, Jamie Phares 6, Emily Peters 2, Cherita Daugherty 13, Natalie Whitesel 9, Grace Prom 10, Jozie Tangeman 6, Kris Rocci 4, Deja Gobert 9, Glory Prom 0, Macey Hsu 5. Totals 27-52 (13-25) 11-16 78.
Col. River 2 14 4 10—30
Prairie 24 26 21 7—78
JV — Prairie won.
KELSO 56, FORT VANCOUVER 24
FORT VANCOUVER — Molly Deleo 4, Yimei Kerr 1, Devyn Tilley 5, Emily Hengstler 4, Sydney Brugman 4, Jocelyn Salavea 4, Keiana Kaysone-Taisacan 2.
KELSO — Loryn Musgrove 8, Kady Bruce 10, Maycie Norman 3, Hunter Thomson-Terrel 14, Kaitlyn Haase 2, Melany Roggow 8, Jamilee Iddings 8, Grace Kinch 3.
Fort 3 7 4 10—24
Kelso 18 7 18 13—56
Non-LEAGUE
KALAMA 67, WOODLAND 62, 2OT
WOODLAND (9-8) — Kendall Grell 8, Jessica Flanagan 21, Amber Malik 0, McKenna Mulder 8, Kate Cochran 3, Sidra Malik 16, Kayla Fredricks 2, Grace Adams 4. Totals 20 (7) 15-24 62.
KALAMA — McKenna Laroy 10, Khloe Clark 13, Mackenzi Badger 7, Kaelyn Shipley 9, Haley Bannister 13, Parker Esary 15, Jazzmine Rowland 0. Totals 22 (6) 17-32 67.
Wood 2 12 17 15 10 6—62
Kalama 7 19 11 9 10 11—67
JV — Woodland 45-35.
GIRLS BOWLING
4A DISTRICT TOURNAMENT
At Crosley Lanes
Team scores — Battle Ground 3905, Skyview 3737, Evergreen 3654, Heritage 3549, Mountain View 3419, Union 3372, Camas 3280.
Individuals
STATE QUALIFIERS — 1, Tiffany Becker (MV) 686; 2, Shelby Chartrand (C) 623.
BATTLE GROUND — Bailee Standley 209-174-218, A.J. Schock 166-198-236, Cassie Huit 186-203-199, Danyelle Joli 190-167-200, Jane Bergren 168-134-120.
SKYVIEW — Kenzie Hollamon 189-152-247, Caitlyn Hayes 225-138-184, Amanda Sieck 172-171-159, Mikayla Sieck 148-184-127, Tiffany Tucker 157-131-161.
EVERGREEN — Shannon Bliquez 199-201-174, Jill Marsten 174-149-173, Jessica Dufrain 171-169-136, Summer Berg 164-167, Lexi Henderson 179-207, Crystin Taylor 114, Drei Plumb 113.
HERITAGE — Dominique Falls 202-168-160, Bridget Sorenson 171-172-179, Emily Fraser 149-138-207, Vickie Shcherbina 137-149-172, Melissa Easter 126-118-157.
MOUNTAIN VIEW — Tiffany Becker 278-208-200, Kristina Legate 177-162-187, Joy Yuzuriha 160-129-171, Christianne Verzosa 127-127-123, Rachel Lee 139-151, Emmie Dong 116.
UNION — Madeline Shoup 160-150-170, Brynnan Brown 118-191-158, Ashley Thompson 118-168-152, Allyson Brown 143-144-150, Samantha Waltz 158-155-117.
CAMAS — Shelby Chartrand 233-214-176, Ariel Laycock 154-166-140, Isabelia Gilbertson 134-125-137, Emily Henry 108-114, Jamie Ganinger 130-134, Courtney Warta 96, Courtney Estrada 89.
3A-2A DISTRICT TOURNAMENT
At Triangle Bowl
State qualifying teams: 1, R.A Long; 2, Columbia River (team scores not reported).
Top bowlers — 1, Elise Yates (RAL) 727; 2, Emily Basnett (CR) 658; 3, Reagan Lorey (HB) 605; 4, Savanna Peterson (RAL) 582; 5, Lauryn Heying (FV) 563.
COLUMBIA RIVER — Basnett 203-230-225; Veronica Munson 194-166-172; Jacquelyn Gunderson 181-157-186; Anali Gomez 168-173-164.
FORT VANCOUVER — Heying 189-197-177; Hayley Wakefield 168-179-194; Maddison Durr 189-169-149; Tamika Taylor 167-138-180.
HUDSON’S BAY — Lorey 194-192-219; Michayla Garden 213-171-178.