WEDNESDAY’S SCHEDULE
BASEBALL
Heritage at Battle Ground, 4 p.m.
Skyview at Mountain View, 4 p.m.
Evergreen at Union, 4 p.m.
Tumwater at Prairie, 4 p.m.
W.F. West at Columbia River, 4 p.m.
Kelso at Black Hills, 4 p.m.
Fort Vancouver at Centralia, 4:30 p.m.
Woodland at Hudson’s Bay, 4 p.m.
Washougal at Mark Morris, 4 p.m.
R.A. Long at Ridgefield, 4 p.m.
SOFTBALL
Battle Ground at Mountain View, 4 p.m.
Evergreen at Union, 4 p.m.
Heritage at Skyview, 4 p.m.
Tumwater at Columbia River, 4 p.m.
Kelso at Centralia, 4:30 p.m.
W.F. West at Prairie, 4:30 p.m.
Woodland at Mark Morris, 4 p.m.
Hudson’s Bay at Ridgefield, 4 p.m.
Hockinson at Washougal, 4 p.m.
TRACK AND FIELD
Columbia River at Camas, 3 p.m.
Heritage, Mountain View at Battle Ground, 3:15 p.m.
Union at Skyview, 3:30 p.m.
White Salmon, Castle Rock, La Center, King’s Way Christian, Seton Catholic, Stevenson at Kalama, 4 p.m.
GIRLS TENNIS
Battle Ground at Camas, 3:30 p.m.
Heritage at Kelso, 4 p.m.
R.A. Long at Hockinson, 3 p.m.
Ridgefield at Hudson’s Bay, 3:30 p.m.
Washougal at Mark Morris, 4 p.m.
Baseball
TRICO LEAGUE
W L
King’s Way Chr. (15-3) 12 2
Castle Rock (12-7) 11 3
White Salmon (7-10) 6 8
La Center (6-11) 6 8
Kalama (7-11) 6 8
Stevenson (3-15) 1 13
Tuesday’s games
White Salmon 5, Kalama 4
Kalama 6, White Salmon 2
KING’S WAY CHRISTIAN 12-13, STEVENSON 4-1
First game
Stevenson 000 111 1—4 5 5
King’s Way 500 106 x—12 13 2
Stevenson
Pitching — Cody Seaman 6 IP, loss. Highlights — Colton Van Pelt 2 runs; Ryan Fielding 1-3, RBI; Josh Anderson 1-4, run; Cody Seaman 1-2, 2B, run, RBI; Walker Sacon 1-3; Nick Hueker 1-2.
King’s Way Christian
Pitching — Damon Casetta-Stubbs 6 IP, 2 ER, 4 H, 2 BB, 6 K, win; Thomas Martin 1 IP, 0 R, 1 H, 1 BB, 2 K. Highlights — Preston Danberg 3-4, 2 runs, RBI; Garrett Wellman 1-4, 2 runs, RBI; Karter graves 2-3, 2 runs, 3 RBI; Thomas Martin 1-3, 3B, run, 2 RBI; Joshua Tully 2-4, 2B, 2 runs, 3 RBI; Damon Casetta-Stubbs 1-3, 2B, RBI; Riley Danberg 1-2, run; Kamyan Abtin 2-3, 2 runs.
Second game
Stevenson 000 01 —1 4 6
King’s Way 350 5x —13 9 1
Stevenson
Pitching — Russell 2 IP, loss; Josh Anderson 2 IP, 3 Ks. Highlights — Colton Van Pelt 1-2, 2B, RBI; Anderson 1-2; Noah Richart 1-2; Cody Seaman 1-2, 2B.
King’s Way Christian
Pitching — Karter Graves 3 IP, win, 2 Ks; Cooper Conway 2 IP. Highlights — Preston Danberg 2-4, RBI, 2 R; Garret Wellman 1-3, 3B, 2 R; Graves 1-3, 3 RBI, 2 R; Thomas Martin 2-2, 2B, RBI, 2 R; Josiah Tully 0-3, 2 RBI; Damon Casetta-Stubbs 1-2, 2RBI; Logan McLennen 1-1, RBI, R; Colton Dalia 1-1, R.
SOFTBALL
TRICO LEAGUE
W L
La Center (11-2) 8 0
Castle Rock (11-4) 6 2
Kalama (11-4) 5 3
Stevenson (4-9) 3 6
White Salmon (0-12) 0 11
Tuesday’s games
Kalama 13, White Salmon 6
Kalama 14, White Salmon 3
BOYS SOCCER
4A GREATER ST. HELENS LEAGUE
W L T Pts
Camas (15-0-1) 11 0 1 34
Mtn. View (10-5-0) 7 4 0 21
Union (7-5-3) 5 3 3 18
Evergreen (5-5-4) 4 4 2 14
B. Ground (6-6-3) 3 6 2 11
Skyview (4-8-3) 2 6 3 9
Heritage (2-9-3) 0 9 1 1
UNION 0, CAMAS 0
Camas
Goalkeeper saves — Brian Murray 2.
Union
Goalkeeper saves — Grant Alcorn 3. Coach’s standouts — Ashton Rimer and Josh Shepard.
Halftime — 0-0.
JV — Camas 3-0.
MOUNTAIN VIEW 2, BATTLE GROUND 1
Battle Ground
Goals (assists) — Bryce Lundeen (Brandon Hazelett). Goalkeeper saves — Kyle Orozco 4.
Mountain View
Goals (assists) — Anthony Garbarino (Ahmon Afenegus); Garbarino (David Warne). Goalkeeper saves — Nicholas Popoca 4.
Halftime — 2-1.
JV — Battle Ground 2-1.
HERITAGE 1, SKYVIEW 1
Heritage
Goals (assists) — Irving Gonzalez (PK). Goalkeeper saves — Sam Basarab 6. Coach’s standouts — Grant Thirot and John Vargas.
Skyview
Goals (assists) — Jacob Gillingham (PK). Goalkeeper saves — Thomas Ewert 3. Coach’s standout — Michael Kembrell.
Halftime — 0-0.
JV — Skyview 3-1.
3A GREATER ST. HELENS LEAGUE
W L T Pts
Col. River (6-4-4) 3 1 1 10
Prairie (6-5-1) 3 2 0 9
Fort Van. (5-7-2) 2 3 0 6
Kelso (4-4-3) 1 3 1 4
FORT VANCOUVER 3, COLUMBIA RIVER 0
Fort Vancouver
Goals (assists) — Payton Laplante (Baboucarr Touray); Pablo Alvarado Rojas (Jorge Diaz Flores); Diaz Flores. Goalkeeper saves — Leviu Croitor 7. Coach’s standout — Jorge Regalado.
Halftime — 1-0.
JV — Columbia River 3-0.
PRAIRIE 3, KELSO 2
Prairie
Goals (assists) — Joel Aguilar (Alex Cochell); Ben Stevenson (free kick); Cochell. Goalkeeper saves — Stevenson 5. Coach’s standout — Aguilar.
Halftime — 1-0 Prairie.
JV — Prairie 5-0.
2A GREATER ST. HELENS LEAGUE
W L
Ridgefield (11-5) 10 2
Hockinson (11-5) 9 3
Washougal (10-5-1) 8 4
R.A. Long (6-7-2) 6 6
Mark Morris (4-9-1) 4 8
Hudson’s Bay (3-12-1) 3 9
Woodland (3-13) 2 10
RIDGEFIELD 1, HOCKINSON 0
Hockinson
Goalkeeper saves — Jack Bloss 2.
Ridgefield
Goal (assist) — Jason Osborn (Max Hauser), 75th minute. Goalkeeper saves — Bryn Moloney 4. Coach’s standouts — Midfielder Brittan Gullickson and keeper Moloney.
Halftime — 0-0.
JV — Hockinson 6-1.
WASHOUGAL 6, HUDSON’S BAY 1
Hudson’s Bay
No report
Washougal
Goals (assists) — Mauro Gonzalez; Joseph Snedeker (Nicholas Boylan); Monte Georgianna (M. Gonzalez); Deivid Gonzalez; Yarro Bah (M. Gonzalez); D. Gonzalez. Goalkeeper saves — Tristan Roseff 2. Coach’s standouts — Bah and M. Gonzalez.
Halftime — 2-1.
JV — 1-1.
TRICO LEAGUE
W L T Pts
Toledo (10-3-2) 9 1 1 28
Wh. Salmon (7-4-3) 7 1 3 24
La Center (11-4-0) 8 3 0 24
Stevenson (7-4-1) 6 4 1 19
Seton Cath. (6-6-1) 4 6 1 13
King’s Way (2-11-1) 2 9 0 6
Castle Rock (0-13) 0 12 0 0
Tuesday’s games
White Salmon 14, Castle Rock 0
La Center 2, Stevenson 0
BOYS TRACK AND FIELD
PRAIRIE 101, FORT VANCOUVER 38
100 meters — Reuvim Ponomarenko (P); 200 — Jacob Maddux (P) 23.97; 400 — Joshua Spangler (FV) 53.5; 800 — Caleb Schleicher (P) 2:11.6; 1,600 — Christopher Dragut (P) 5:39.56; 3,200 — William Sweesy (P) 12:12.0; 110 hurdles — Michael Schmidt (P) 16.03; 300 hurdles — Michael Schmidt (P) 40.69; 400 relay — Prairie 44.88; 1,600 relay — Prairie 3:37.8; Shot put — Cody Loyer (FV) 38-9; Discus — Cody Loyer (FV) 133-1.5; Javelin — Duncan Crawford (FV) 110-0; High jump — Bryson Pena (P) 4-10; Long jump — Isaiah Conley (P) 19-9; Triple jump — Isaiah Conley (P) 39-9; Pole vault — Michael Schmidt (P) 12-6.
WOODLAND 103, WASHOUGAL 38
100 — Eli Whitmire (Wo) 11.17; 200 — Nathan Cloud (Wo) 24.02; 400 — Dillan Bonamigo-Wear (Wo) 55.29; 800 — Matthew Young (Wo) 2:00.8; 1,600 — Matthew Young (Wo) 4:36.3; 3,200 — Josiah Anderson (Wo) 11:00.2; 110 hurdles — Jacob Davis 16.07; 300 hurdles — Ryan Richardson (Wo) 44.06; 400 relay — Woodland 44.6; 1,600 relay — Woodland; Shot put — Chase Barber (Wo) 44-5; Discus — Kurtis Patterson (Wo) 134-5½; Javelin — Dillan Bonamigo-Wear (Wo) 166-2½; Long jump — Eli Whitmire (Wo) 20-7; Triple jump — Eli Whitmire (Wo) 40-10; High jump — Levi McDonald (Wa) 5-6; Pole vault — Jacob Bowen (Wa) 11-0.
GIRLS TRACK AND FIELD
PRAIRIE 98, FORT VANCOUVER 42
100 meters — Karen Nguyen (FV) 11.03; 200 — Karen Nguyen (FV) 27.58; 400 — Karen Nguyen (FV) 1:02.8; 800 — Jamie Ferris (P) 2:31.41; 1,600 — Michaela Bruns (P) 5:31.37; 3,200 — (No result); 100 hurdles — Valerie Schmidt (P) 18:06; 300 hurdles — Lindsay Asplund (P) 46.72; 400 relay — Prairie 52.06; 800 relay — Prairie 1:56.03; 1,600 relay — Prairie 4:17.78; Shot put — Molly DeLeo (FV) 31-8; Discus — Molly DeLeo (FV) 98-3; Javelin — Samantha Bracken (P) 86-5; High jump — Elyce Cederholm (P) 4-6; Long jump — Katherine Schaefer (P) 14-7; Triple jump — Katherine Schaefer (P) 33-0; Pole vault — Lindsay Asplund (P) 10-6.
WOODLAND 113, WASHOUGAL 37
100 — Julia Stepper (Wo) 12.56; 200 — Julia Stepper (Wo) 26.41; 400 — Amber Malik (Wo) 1:08.54; 800 — McKenna Flanagan (Wo) 2:40.4; 1,600 — Courtney Owens (Wa) 5:40.8; 3,200 — Natalie Biddix (Wo) 13:12.5; 100 hurdles — Skyler Gildersleeve (Wo) 18.82; 400 relay — Woodland 51.6; 800 relay — Woodland 2:00.4; Shot put — Morgan Rodgers (Wa) 31-2; Discus — Kate Cochran (Wo) 104-½; Javelin — McKenna Flanagan (Wo) 108-1½; Julia Stepper (Wo) 16-8; Triple jump — Kayla Fredricks (Wo) 32-11/2; High jump — Sarah Retter (Wo) 4-10; Pole vault — Hailey Howell (Wa) 7-0.
GIRLS GOLF
BATTLE GROUND 197, MOUNTAIN VIEW 203, EVERGREEN incomplete
At par-36 Green Mountain
BATTLE GROUND — Mackenzie Alamillo 46, Erin Morse 44, Hinako Nomura 52, Hunter Ponath 45, Angelika Cava 61, Zoe Mosby 55.
MOUNTAIN VIEW — Abby Kadrmas 40, Annie Lu 44, Hannah Lackaff 63, Grace Yang 50, Kiyana Middleswart 63.
EVERGREEN — Makenna Cleaver 74, Anika Lewis 82, Faith Jenkins 75.
PRAIRIE 197, FORT VANCOUVER incomplete
At par-36 Cedars
PRAIRIE — Dani Ward 41, Kaitlyn Michaelson 44, Shenae Collie 55, Delainey Patterson 57, Mackenna Bufford 60.
FORT VANCOUVER — Bridget Standard 39.
Note: Prairie wins 3A GSHL team title.
KELSO 213, COLUMBIA RIVER 228
At par-35 Three Rivers
KELSO — Amanda Cray 50, Ariel Osborne 48, Sarah Brewer 60, Olivia Walters 55.
COLUMBIA RIVER — Shelby Yackley 58, Amanda Bryan 56, Shelby Lattimore 59, Tori Beavin 55.
WASHOUGAL 202, R.A. LONG 215
At par-35 Mint Valley
WASHOUGAL — Grace Collins 52, Meagan Weu 52; Alissa Lenczawshi 47; Anna Kallie 51; Astella Schepp 62, Lydia Lyall 67.
R.A. LONG — Cara Caldwell 51, Kacy Pochon 52, Sierra Norris 48, Katie Keegan 64.
WOODLAND 210, MARK MORRIS 241
At par-35 Lewis River
WOODLAND — Faith Udy 39, Addy Dinehart 63, Kayla Moody 48, Hailee Collins 60.
MARK MORRIS — Aunica Rybar 58, Shariah Pullefson 60, Brooke Deering 61, Carmen Clinch 62.
GIRLS TENNIS
MOUNTAIN VIEW 6, HERITAGE 0
Singles — Amila Gogalija (MV) d. Vickie Scherbina 6-0, 6-0; Emillie Kuo (MV) d. Adelyn Ofusaia 6-1, 6-1; Megan Waller (MV) d. Emertia Duprey 6-1, 6-2.
Doubles — Sandra Mihalascu/Patrice Huang (MV) d. Madison Singleton/Ella Rose Budd 6-3, 6-2; Dayna Vitek/Eva Winsheimer (MV) d. Natalie Kolafa/Aryn Allen 6-2, 6-0; Sabrina Wang/Jeeyun Lee (MV) d. Vivian Nguyen/Diana Trang 6-0, 6-0.
Record: Mtn. View 10-4 overall, 8-3 GSHL
JV — Mountain View 5-1.
SKYVIEW 4, UNION 1
Singles — Sammi Hampton (S) d. Jessica Hou 6-0, 6-0; Sarah Morgan (S) leading Jamie Ding 6-1, rain delay; Vanessa Vincent (S) d. Regina Tsay 6-0, 6-1.
Doubles — Sydney Wallace/Mckenzie Schreiner (U) d. Macy Ballew/Katherine Metz 6-2, 6-1; Olivia Coale/Addison Samander (S) d. Nina Antic/Sarah Trostle 6-4, 6-4; Sydney Miles/Karly Metz (S) d. Elyshia Fu/Ali Nierenburg 6-1, 6-3.
JV — Skyview 4-0
C — Skyview 9-4
KING’S WAY CHRISTIAN 3, CASTLE ROCK 2
Singles — Jasmine Nesbiit (KW) d. MiKayla La Fontoine 6-1, 6-1; Haley Keeling (CR) d. Amanda Smith 6-2, 6-0; Barb Millward (CR) d. Rachel Warren 6-3, 6-4.
Doubles — Kayli Gribi/Jessica Gribi (KW) d/ Elsie Martinez/Lauren Spreadborough 6-0, 6-4; Meagan Landstrom/Samantha Kolb (KW) d. Courtney Welty/Myra Villalobos 6-0, 4-6, 6-2.