SATURDAY’S SCHEDULE
BASEBALL
3A regional semifinal at Bannerwood Park, Bellevue
Columbia River vs. Seattle Prep, 10 a.m.
Regional final, 4 p.m.
1A regional semifinal at Volunteer Field, Anacortes
King’s Way Christian vs. Cedar Park Christian, 1 p.m.
Regional final, 4 p.m.
SOFTBALL
4A bi-district playoffs
Redmond at Battle Ground, noon
Skyview at Woodinville, 2 p.m.
3A bi-district tournament at Sprinker Fields, Tacoma
Semifinals
Columbia River vs. Auburn Mountainview, 11 a.m.
Prairie vs. Enumclaw, 11 a.m.
Championship, 3 p.m.
Third-place game, 3 p.m.
2A district tournament at Fort Borst Park, Centralia
Loser-out games
Washougal vs. Centralia, 12 p.m.
Ridgefield vs. Tumwater, 12 p.m.
Third-place game, 2 p.m.
1A district tournament at Fort Borst Park, Centralia
Championship
La Center vs. Castle Rock, 3 p.m.
TRACK AND FIELD
3A bi-district meet, 11 a.m. at Sunset Chev Stadium, Sumner
4A bi-district meet, 10:30 a.m. at French Field, Kent
GIRLS TENNIS
4A bi-district tournament, noon, at Club Green Meadows
3A bi-district tournament at Sprinker Rec Center, Tacoma
2A district tournament
SOFTBALL
3A BI-DISTRICT TOURNAMENT
At Sprinker Fields, Tacoma
Friday’s games
First round
Auburn Mountainview 13, Wilson 3
Central Kitsap 16, Hazen 0
Bonney Lake 6, North Thurston 1
Columbia River 8, Auburn Riverside 1
Peninsula 6, Shelton 4
Prairie 4, Kennedy Catholic 3
Kelso 5, Capital 4
Enumclaw 8, Sumner 3
Quarterfinals
Auburn Mountainview 7, Central Kitsap 6
Columbia River 2, Bonney Lake 1
Prairie 9, Peninsula 2
Enumclaw 4, Kelso 1
Loser-out games
Hazen 6, Wilson 4
Auburn Riverside 7, North Thurston 5
Shelton 15, Kennedy Catholic 5
Capital 6, Sumner 2
COLUMBIA RIVER 2, BONNEY LAKE 1
B. Lake 000 001 0—1 3 0
C. River 000 002 x—2 5 1
Columbia River
Pitcher — Emma Klundt 7 IP, win, 0 ER, 9 strikeouts.
Highlights — Teaghan Cowles 1-3; Gabby Collins 2-3, 3B; Isabelle Parkin 1-2, 2B, RBI; Jadyn Schofield 1-3, RBI.
COLUMBIA RIVER 8, AUBURN-RIVERSIDE 1
A-Riverside 000 000 1—1 5 3
C. River 112 103 x—8 10 1
Columbia River
Pitchers — Emma Klundt 6 IP, win, 7 strikeouts; Andrea Hoey 1 IP.
Highlights — Teaghan Cowles 2-3, 2B; Emma Tucker 2-3, RBI; Gabby Collins 1-3, 2B, 3 RBI; Jadyn Schofield 1-3; Chase Eisenhower 1-2; Cassie Baldino 1-1, RBI; Hanna Dyer 1-2, RBI.