FOOTBALL
4A STATE TOURNAMENT
Quarterfinals
Sumner (11-0) vs. Woodinville (11-0), 7 p.m. Friday
Camas (11-0) vs. Skyline (9-2), 3 p.m. Saturday at Skyline HS
Lake Stevens (11-0) vs. Skyview (8-3), 3 p.m. Saturday at Kiggins Bowl
Bothell (9-2) vs. Richland (11-0), 5 p.m. Saturday
3A STATE TOURNAMENT
Quarterfinals
Bonney Lake (9-2) vs. Kamiakin (9-2), 1 p.m. Saturday
Lakes (7-4) Eastside Catholic (10-1), 1 p.m. Saturday
Peninsula (10-1) vs. Meadowdale (9-2), 7 p.m. Friday
Lincoln (9-2) vs. O’Dea (11-0), 7 p.m. Friday
2A STATE TOURNAMENT
Quarterfinals
Lynden (9-1) vs. West Valley-Spokane (10-1), 3 p.m. Saturday
Archbishop Murphy (11-0) vs. Tumwater (10-1), 1 p.m. Saturday
River Ridge (9-1) vs. Liberty (10-0), 7 p.m. Saturday
Ellensburg (10-1) vs. Sedro-Woolley (9-2), 2 p.m. Saturday
1A STATE TOURNAMENT
Quarterfinals
Connell (10-1) vs. Meridian (6-5), 1 p.m. Saturday
Mount Baker (10-0) vs. La Center (10-1), 6 p.m. Saturday at Woodland
La Salle (10-1) vs. Royal (10-0), 7 p.m. Friday
Zillah (9-1) vs. Deer Park (9-1), noon Saturday
2B STATE TOURNAMENT
Quarterfinals
Toledo vs. La Conner, 1 p.m. Saturday
Napavine vs. Pe Ell/Willapa Valley, 7 p.m. Friday
Northwest Christian-Colbert vs. Asotin, 6 p.m. Friday
Liberty-Spangle vs. Dayton-Waitsburg, 4 p.m. Saturday
2B STATE TOURNAMENT
Quarterfinals
Neah Bay 66, Tacoma Baptist 26
Naselle vs. Lummi, 7 p.m. Friday
Colton vs. Sunnyside Christian, 7 p.m. Friday
Almira-Coulee-Hartline vs. Odessa-Harrington, 6 p.m. Saturday
GIRLS SOCCER
4A STATE TOURNAMENT
Friday’s semifinals
At Sparks Stadium, Puyallup
Skyline vs. Camas, 6 p.m.
West Valley-Yakima vs. Hanford, 8 p.m.
3A STATE TOURNAMENT
Friday’s semifinals
At Sparks Stadium, Puyallup
Southridge vs. Bishop Blanchet, 2 p.m.
Seattle Prep vs. Bellevue, 4 p.m.
2A STATE TOURNAMENT
Semifinals
Friday at Shoreline Statdium
Liberty vs. Archbishop Murphy, 6 p.m.
Columbia River vs. Selah, 8 p.m.
1A STATE TOURNAMENT
Semifinals
Friday at Shoreline Statdium
Overlake vs. Kings, 2 p.m.
La Salle vs. Cascade-Leavenworth, 4 p.m.
2B/1B STATE TOURNAMENT
Semifinals
Friday at Sunset Chev, Sumner
Adna vs. Kalama, 2 p.m.
Liberty Bell vs. Saint George’s, 4 p.m.
BOYS SOCCER
2B/1B STATE TOURNAMENT
Semifinals
Friday at Sunset Chev, Sumner
Crosspoint vs. Tacoma Baptist, 6 p.m.
Prescott vs. Saint George’s, 8 p.m.