High school scoreboard 4/19

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

WEDNESDAY’S SCHEDULE

BASEBALL

Camas at Heritage, 4 p.m.

Union at Battle Ground, 4 p.m.

Kelso at Evergreen, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Mountain View, 4 p.m.

Prairie at Fort Vancouver, 4 p.m.

Columbia River at Woodland, 4 p.m.

Hockinson at Mark Morris, 4 p.m.

R.A. Long at Washougal, 4 p.m.

Fife at Ridgefield, 4:30 p.m.

SOFTBALL

Camas at Union, 4 p.m.

R.A. Long at Battle Ground, 4 p.m.

Skyview at Kelso, 4 p.m.

Mark Morris at Columbia River, 4 p.m.

Hockinson at Woodland, 4 p.m.

Ridgefield at Washougal, 4 p.m.

BOYS SOCCER

Skyview at Camas, 7 p.m.

Union vs. Heritage, 7 p.m. at McKenzie Stadium

Hudson’s Bay vs. Evergreen, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Prairie vs. Fort Vancouver, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Mountain View at Kelso, 7 p.m.

TRACK AND FIELD

Woodland at Mark Morris, 3:30 p.m.

Ridgefield at Columbia River, 4 p.m.

GIRLS TENNIS

Skyview at Camas, 3:30 p.m.

Washougal at Ridgefield, 3:30 p.m.

Battle Ground at Heritage, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Prairie, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Battle Ground at Skyview, 3 p.m. at Tri-Mountain

Heritage at Union, 3 p.m. at Camas Meadows

Kelso vs. Fort Vancouver, 3 p.m. at Fairway Village

La Center at Hoquiam, 3:30 p.m.

BASEBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Evergreen (7-4) 6 2

Kelso (6-5) 6 2

Mountain View (6-5) 4 3

Prairie (3-8) 3 4

Hudson’s Bay (4-6) 2 5

Fort Vancouver (1-7) 1 6

FORT VANCOUVER 11,
HUDSON’S BAY 6

Fort 710 200 1—11 12 4

Bay 010 310 1—6 6 2

Fort Vancouver

Pitching — Evan Siegel 6 IP (W), 5 K; Robert Doty 1 IP, 1 K. Highlights — Robert Doty 1-4; Nick Laurenza 3-3, 3 RBI; Nick Hawk 2-2; Tyler Runkle 2-4, RBI; Evan Siegel 2-5, RBI; Brodie Coats 1-5, RBI; Justin Vernon 1-4, 2 RBI.

Hudson’s Bay

Pitching — Teryn Siebers 0.2 (L), Trent Palin 3.1 IP; Marco Cadiz 3 IP. Highlights — Marco Cadiz 1-4; Quadrese Teague 1-3; Carter Morse 2-4; Matt Schram 1-4, RBI; Allan Merrill 2-3, 3B, 2B.

1A TRICO LEAGUE

W L

King’s Way Chr. (10-0) 6 0

Castle Rock (9-5) 4 3

La Center (4-5) 3 2

Columbia-WS (6-4) 1 3

Stevenson (0-8) 0 7

CASTLE ROCK 7, LA CENTER 5
Game 1

CR 300 022 0—7 8 4

LC 000 320 0—5 6 3

Castle Rock

Pitching — Luoto 6.1 IP (W); Patching 0.3 IP. Highlights — Carroll 1-3, 2B; Titus 2-5; Patching 1-2; Toutai 2-4; Becker 2-3

La Center

Pitching — Brock Castleberry 4 IP (L), Ian Thacker 3 IP. Highlights — Hayden Williamson  1-3, RBI; Jack Ossenkop 1-4; Matt Baher 2-4; Ian Thacker 1-3; Nathanael Van Souest 1-4, RBI.

CASTLE ROCK 6, LA CENTER 3
Game 2

CR 020 040 0—6 9 0

LC 000 300 0—3 6 1

Castle Rock

Pitching — Catlin 5 IP (W), Titus 2 IP; Highlights — Carroll 1-3; Titus 3-4, 2B, RBI; Louto 1-3; Becker 1-4; Toutai 2-3, 3 RBI, 3B.

La Center

Pitching — Clint Smith 5.1 IP (L), Beau Castleberry 1.2 IP; Highlights — Jack Ossenkop 1-4, 2B; Hayden Williamson 1-2; Nathanael Van Souest 1-2; Clint Smith 2-2, 2 RBI; Collin Newberry 1-3.

COLUMBIA-WHITE SALMON 6, STEVENSON 5

NONLEAGUE

WOODLAND 3, ADNA 2

Adna 100 001 0—2 7 2

Woodland 102 000 x—3 8 0

Woodland

Pitching — Rio Syvertsen 3 IP (W), 1 H, 1 K; Bryce Graham 2 IP; Brenden Williams 1 IP; Nolan Autrey 1 IP. Highlights — Wyatt Wooden 2-3, 2 R; Baily Huston 2-3, R, RBI; Bryce Mulder 2-3; Rio Syvertsen 1-1.

SOFTBALL

4A Greater St. Helens  LEAGUE

W L

Camas (8-1) 5 1

Union (8-3) 3 1

Skyview (5-2) 2 2

Heritage (4-5) 1 4

Battle Ground (4-6) 1 4

UNION 5, HERITAGE 4

Union 000 020 3—5 10 1

Heritage 200 002 0—4 11 1

Union

Pitching — Maddie McClelland 7 IP, 3 K, BB; Highlights — Anna Aguon 1-1, R, RBI; Halee Vinyard 1-4, RBI; Maleya Burns 1-3, R, RBI, 2B; Kailin Manker 1-4, 2 RBI; Maddie McClelland 1-4; Kailani Gamble 1-3; Morgan Kron 2-4, R, SB.

Heritage

Pitching — Bayleigh Snaric 7 IP, 3 K; Highlights — Alana Nuttman 1-4; Ashlyn Fleek 1-4, R; Bayleigh Snaric 4-4; Lorena Villa 1-3, RBI; Shelley Gracey 2-4, R, RBI, 2 2B; Tori Roush 1-3, R, 2 RBI, HR; Anne Chaika 1-3.

CAMAS 8, SKYVIEW 1

Skyview 000 100 0—1 2 5

Camas 602 000 x—8 10 1

Skyview

Pitching — Mikelle Anthony 6 IP, loss. 4 ER, 4 Ks. Highlights — Abby Fischer 1-3, HR, RBI; Anthony 1-3.

Camas

Pitching — Kennedy Ferguson 7 IP, win, 13 Ks. Highlights — Alyssa Tomasini 2-3, 3 RBI; Ferguson 1-4, RBI; Kyli Obermiller 1-3; Abby Wong 2-3; Allie Hancock 2-3, 2B; Katie Hancock 2-4.

3A GREATER ST. HELENS lEAGue

W L

Kelso (8-1) 4 0

Prairie (7-5) 4 1

Evergreen (5-6) 3 2

Mountain View (4-8) 2 3

Fort Vancouver (2-6) 0 3

Hudson’s Bay (0-8) 0 4

KELSO 1, PRAIRIE 0

Kelso 000 001 0—1 6 1

Prairie 000 000 0—0 2 1

Kelso

Pitching — Jordyn Ragan 7 IP, 0 R, 2 H, 11 K, 3 BB, win. Highlights — Kinzey Williams 1-4; Saydie Harris 1-4; Hailey Parsons 2-3, run; Sophia Zbarren 1-2, RBI; Allison Hall 1-2.

Prairie

Pitching — Chloe Blehm 6 IP, 1 ER, 6 H, 6 K, 2 BB, loss; Josey Lesmeister 1 IP, 0 R, 1 K. Highlights — Makiah Childers 1-3; Natalie Hodges 1-3.

EVERGREEN 9, MOUNTAIN VIEW 2

Evergreen 040 401 0—9 8 2

Mtn. View 010 001 0—2 5 7

Evergreen

Pitching — C. Cutler 7 IP (W), 5 K. Highlights — K. Sagendorf 2-4, RBI; B. Cuypers 2-4, HR, 2 RBI; H. DeHaven 1-4, RBI; A. Bailey 1-3, RBI; S. Lee 1-2, RBI; D. Piovesan 1-4, RBI.

Mountain View

Pitching — Angie Schadder 4 IP (L), Maelyn O’Campo 3 IP. Highlights — Saydie Christianson 1-3; Sydney Brown 1-3, HR, RBI; Angie Schadder 2-3; Autumn Fitzgerald 1-1; Amanda Grimes RBI.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield (4-2) 2 0

Columbia River (5-2) 2 0

Hockinson (6-3) 2 1

Washougal (2-5) 1 1

Mark Morris (1-4) 0 1

R.A. Long (4-4) 0 2

Woodland (2-6) 0 2

RIDGEFIELD 8, HOCKINSON 0

Hockinson 000 000 0—0 3 1

Ridgefield 003 500 X—8 9 1

Hockinson

Pitching — Abby Runyon 7 IP (L). Highlights — Jenna Remenar 2-3; Abby Runyon 1-3.

Ridgefield

Pitching — Kaia Oliver 7 IP (W), 3 H, 14 K; Highlights — Kaia Oliver 2-3, 3 RBI; Madison Syring 3-3, 2 R, 2 RBI; Karli Oliver 1-3, 2 R; Aliesha Bell 1-3, R, RBI.

WASHOUGAL 6, R.A. LONG 5

Washougal

Pitching — Kayla Lagerquist 7 IP, 5 K, 0 BB, win. Highlights — Paige Forsberg 2-4; Kayla Lagerquist 1-4, 3B, RBI; Bailee Forsberg 3-4, 2B, RBI; Morgan Ratcliff 2-4, 3 RBI; Grace Brauer 2-4; Ryenn Soule 1-4, RBI.

R.A. Long

Pitching — M. Todd 7 IP, 6 K, 0 BB, loss. Highlights — M. Todd 2-4, 2B; S. Kochis 2-4, 2B, RBI; H. Todd 1-4, 2 RBI; B. Harvill 1-3; K. Strahan 1-3, RBI; S. Feslec 2-4; C. Zimmerman 1-4; M. Hamec 1-3.

COLUMBIA RIVER 11,
WOODLAND 0

Woodland

Pitching — C. Stubbs 3.2 IP, loss; D. Siple .1 IP. Highlights — K. Crhistensen 1-2, 2B; P. Foster 1-2.

Columbia River

Pitching — Emma Klundt 5 IP, win, 9 Ks. Highlights — Hanna Dyer 2-3, RBI; Gabbi Collins 3-3, 2B, RBI; Jadyn Schofield 1-3, 2B, RBI; Cassie Grigg 2-3, 2 RBI; Aubree Jones 1-2; Klundt 2-2, RBI; Andrea Hoey 2-3, HR, 3 RBI; Cassie Baldino 1-3, 2 RBI.

1A TRICO LEAGUE

W L

La Center (4-3) 2 0

Castle Rock (4-4) 0 2

Stevenson (0-0) 0 0

Columbia-WS (2-2) 0 0

King’s Way Chr. (0-0) 0 0

LA CENTER 4, CASTLE ROCK 0
Game 1

LC 000 210 1—4 11 0

CR 000 000 0—0 1 1

La Center

Pitching — Abby England 7 IP (W), 13 K. Highlights — Kaylie Faul 3-4, RBI; Abby England 1-4; Maddie Stimmel 2-4, RBI; Megan Muffett 3-4, 2 R, RBI; Caitlyn Thompson 1-3, R.

Castle Rock

Pitching — Emily Ashby 7 IP (L), 3 K. Highlights — Emily Ashby 1-3.

LA CENTER 7, CASTLE ROCK 5
Game 2

LC 201 121 1—7 13 5

CR 100 050 0—5 7 4

La Center

Pitching — Abby England 7 IP (W), 2 ER, 3 K; Highlights — Kaylie Faul 1-4, 2 R, RBI; Paige Stinson 1-4, RBI; Megan Muffett 1-4, R, RBI; Abby ENgland 3-4, 2 RBI, R; Maddie Stimmel 3-4, R, RBI; Sydney Mairose 2-3, R; Macy Randolph 1-4, RBI.

Castle Rock

Pitching — Emily Ashby 6 IP (L), 2 K; Kaylee Cline 1 IP. Highlights — Kyndil Kirkendoll 2-4, 2 R, RBI; Kerianne Cline 1-4, 2 RBI.

BOYS SOCCER

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (11-0-1) 8 0

R.A. Long (7-5-0) 5 3

Ridgefield (6-3-2) 5 2

Hockinson (4-8-0) 4 4

Mark Morris (3-5-1) 3 4

Woodland (5-7-0) 2 6

Washougal (1-11-0) 0 8

RIDGEFIELD 3, HOCKINSON 0

Ridgefield

Goals (assists) — Brittan Gullickson; Travis Gottsch (Jason Osborn); Ethan Wirchak (Andrew Williams). Goalkeeper saves — Joe Lindbo and Trystian Lewis. Coach’s standout — Gottsch.

JV — Hockinson 3-0.

WOODLAND 8, WASHOUGAL 1

Washougal

Goal (assist) — Antonio Reyes (Steven Salazar). Goalkeeper saves — Tristan Schipell 3.

Woodland

Goals (assists) — Mark Gomez (Brennan Lameroux); Marques Lies (Patryk Platek); Lameroux (Aidan Thrall); Platek (Lameroux); Thrall (Lameroux); Patrick Forcier (Thrall); Owen Terhorst (Trent Snead); Lameroux (Snead). Goalkeeper saves — Filiberto Alamilla 4.  Coach’s standout — Cody Aceveda and Devin Rice.

Halftime — 6-1.

JV — Woodland 4-2

COLUMBIA RIVER 7, R.A. LONG 0

Columbia River

Goals (assists) — Alfonso De La Paz (Jake Connop); Roger Pinacho (Ryan Connop); R. Connop (J. Connop); R. Connop (Jacob Warthen); R. Connop (J. Connop); Warthen (Candler Bolte); Blake Wollam (Jonathan Garcia). Goalkeeper saves — David Gonzalez-Martinez 2; Reilly Burke 2.

Halftime — 3-0.

JV — Columbia River 6-0

1A TRICO LEAGUE

W L T Pts

Toledo-Winlock (10-1) 8 0 0 24

Columbia-WS (4-3-1) 4 2 1 13

La Center (5-3-3) 4 2 1 13

King’s Way Chr. (5-3) 4 3 0 12

Seton Catholic (4-6) 3 4 0 6

Stevenson (1-6) 1 6 0 3

Castle Rock (0-8) 0 7 0 0

TOLEDO-WINLOCK 1,

LA CENTER 0

BOYS TRACK AND FIELD

HUDSON’S BAY 115,

FORT VANCOUVER 29

100 — Malik Lewis (HB) 11.38; 200 — McKenzie Brown (HB) 24.59; 400 — Andrew Weber (FV) 54.60; 800 — Jonas Hicks (HB) 2:05.52; 1,600 — Andrew Weber (FV) 5:07.53; 3,200 — Andrew Weber (FV) 11:53.12; 110 hurdles — Nicholas Cottam (HB) 18.54; 300 hurdles — Nicholas Cottam (HB) 45.68; 400 relay — Hudson’s Bay 47.30; 1,600 relay — Hudson’s Bay 3:51.70; Shot put — Cody Loyer (FV) 40-2; Discus — Cody Loyer (FV) 118-6; Javelin — Myles Artis (HB) 126-11; Long jump — Malik Lewis (HB) 20-3½; Triple jump — Nick Schmidt (HB) 33-4¼; High jump — Malik Lewis (HB) 6-0; Pole vault — Nick Schmit (HB) 8-0.

MOUNTAIN VIEW 83, PRAIRIE 65

100 meters — 1. Nolan Mickenham (P), 10-.96; 200 — 1. Nolan Mickenham (P), 22.90; 400 — 1. Seth Johnson (MV), 53.14; 800 — 1. Seth Tripp (P), 2:08 ; 1,600 — 1. Seth Johnson (MV), 4:39; 3,200 — 1. Thomas Girard (MV), 10:34; 110 hurdles — 1. Caleb Sagert (P), 16.5; 300 hurdles — 1. Parker Wubbena (MV), 43.23; 400 relay — 1. Prairie, 44.31; 1,600 relay — 1. Mountain View, 3:39; Shot put — 1. Isaiah Carbajal (MV), 49-3; Discus — 1. Daniel Furcron (MV), 145-8; Javelin — 1. Daniel Furcron (MV), 136-6; High jump — 1. Garrett Davies (MV), 5-10; Long jump — 1. Isaiah Conley (P), 20-9; Triple jump — 1. Jaelen Stephen (P), 42-0; Pole vault — 1. Simon Strickland (P), 8-6.

UNION 119, BATTLE GROUND 26

100 meters — 1. Michael Ugarov (U), 11.13; 200 — 1. Alec Jackson (U), 23.49; 400 — 1. Christian Bliss (BG), 54.47; 800 — 1. Kyle Ganoung (BG), 2:13.81; 1,600 — 1. Quinn Lamey (U), 4:54.52; 3,200 — 1. Micah Goff (U), 11:07.33; 110 hurdles — 1. Trevor Bushman (U), 16.84; 300 hurdles — 1. Trevor Bushman (U), 40.80; 400 relay — 1. Union, 44.65; 1,600 relay — 1. Union, 3:46.14; Shot put — 1. Vicvtor Naumov (U), 41-9.25; Discus — 1. Victor Naumov (U), 122-3; Javelin — 1. Jackson Saylor (U), 163-4; High jump — 1. Will McKinney (U), 5-8; Long jump — 1. Cody Laxson (U), 20-1; Triple jump — 1. Cody Laxson (U), 42-6; Pole vault — 1. Trevor Bushman (U), 14-10.

GIRLS TRACK AND FIELD

FORT VANCOUVER 80,

HUDSON’S BAY 57

100 — Tiaira Butler (FV) 13.73; 200 — Diana Stelmakh (HB) 28.91; 400 — Emily Phelps (FV) 1:06.87; 800 — Emily Phelps (FV) 2:34.57; 1,600 — Anna Harrison (FV) 5:46.26; 3,200 — Christina Starks (HB) 12:50.12; 100 hurdles — Grace Sherman (HB) 21.15; 300 hurdles — Diana Stelmakh (HB) 52.94; 400 relay — Fort Vancouver 54.65; 800 relay — Fort Vancouver 2:04.82; 1,600 relay — Fort Vancouver 4:49.63; Shot put — Nia Vaenuku (HB) 32-6; Discus — Nia Vaenuku (HB) 92-1; Javelin — Jocelyn Salavea (FV) 90-2; Long jump — Tiaira Butler (FV) 14-1½; Triple jump — Eliana Duff (FV) 29-8; High jump — Kayla Hoppa (HB) 3-10; Pole vault — Christina Starks 6-0.

PRAIRIE 86, MOUNTAIN VIEW 62

100 meters — 1. Katherine Waller (MV), 12.95; 200 — 1. Katherine Waller (MV), 27.54; 400 — 1. Kendall Cruse (P), 1:02.90; 800 — 1. 1,600 — Savanna Craig (MV), 5:31.00;; 100 hurdles — 1. Katherine Kadrmas (MV), 15.82; 300 hurdles — 1. Valerie Schmidt (P), 48.23; 400 relay — 1. Prairie, 51.42; 800 relay — 1. Prairie, 2:00.65; 1,600 relay — 1. Prairie, 4:21.00; Shot put — 1. Amanda Creagan (MV), 34-5; Discus — 1. Amanda Creagan (MV), 102-11; Javelin — 1. Hannah Nienaber (P), 110-8; High jump — 1. Erika Strait (MV), 4-8; Long jump — 1. Julie Williams (MV), 16-0; Triple jump — 1. Katherine Schaefer (P), 32-5.50; Pole vault — 1. Sarah Edmonds (P), 7-0.

UNION 109, BATTLE GROUND 39

100 meters — 1. Dai’lyn Merriweather (U), 12.58; 200 — 1. Logan Nelson (U), 27.81; 400 — 1. Lizzye Rybalka (BG), 1:03.70; 800 — 1. Brooklyn Jackson (U), 2:30.71; 1,600 — 1. Serena Smith (U), 5:37.05; 3,200 — 1. Danielle Keerbs (U), 15:04.26; 100 hurdles — 1. Andy Scalberg (U), 18.42; 300 hurdles — 1. Annaliese Ward (U), 52.16; 400 relay — 1. Union, 49.61; 800 relay — 1. Union, 1:50.08; 1,600 relay — 1. Union, 4:15.34; Shot put — 1. Kelly Poteet (BG), 31-3.50; Discus — 1. Tanya Gladkov (U), 94-0; Javelin — 1. Tanya Gladkov (U), 107-2; High jump — 1. Emily Takayoshi (U), 4-10; Long jump — 1. Anna Brinton (BG), 15-9; Triple jump — 1. Hailey Brunsch (U), 33-4; Pole vault — 1. Andy Scalberg (U), 7-0.

GIRLS TENNIS

UNION 5, HERITAGE 1

Singles — Kenzie Schreiner (U) d. Emerita DuPrey 6-0, 6-0; Machi Nishikawa (U) d. Julia Bakh 6-4, 6-4; Jamie Ding (U) d. Maria DuPrey 6-0, 6-4.

Doubles — Nicole Knudston/Elysha Fu (U) d. Adelyn Ofuasia/Bella Bakh 6-0, 6-0; Anna Foster/Miriam Muntean (U) d. Mia Levy/Vivian Nguyen 6-2, 6-1; Sara Levy/Sara Wu (H) d. Jessica Hou/Rebecca Barney 1-6, 6-1, 6-4.

JV — Union 6-0.

SKYVIEW 4, BATTLE GROUND 2

Singles — Andrea Besara (BG) d. Jasmine Lockey (S) 6-0, 6-2; Cora Cuti (BG) d. Amy Schneider 6-2, 3-6, 6-3; Marissa Hunter (S) d. Lauren Kanooth 6-4, 6-1.

Doubles — Sarah Morgan/Karly Metz (Sky) d. Heather Helmes/Sara Miller 6-2, 6-2; Julianne Hutley/Megan Calvery (Sky) d. Sam Hipp/Taelynn Christopher 6-2, 6-2; Marissa Bobay/Ciara Mccormick (Sky) d. Sam Phan/Linnea Wilson 6-1, 6-2

JV — Skyview 5-0.

HUDSON’S BAY 6, EVERGREEN 0

Singles — Kayla Smith (HB) def. Claire Prieve 7-6, 6-0; Cayanne Smith (HB) def. Hannah Bezilaqua 6-1, 6-1; Christine Ristow (HB)  def. Cloe Stahlaeder 7-5, 6-3.

Doubles — Jessica Lira/Selena Pol (HB) def. Hannah Thompson/Hannah Burback 6-1, 6-2; Savanna Strachen/Michelle Vo (HB) def. Kaytlynn Kolb/Skye Jacobson 6-1, 7-5; Kayla Murphy/Tess Griffin (HB) def. Kylie Mogan/Meleah Darland 6-4, 7-5.

JV — 3-3.

COLUMBIA RIVER 6,

RIDGEFIELD 0

Singles — Faith Grisham (CR) d, Sally Bishop-Smith 6-0, 6-0;  Zoey Mikalatos (CR) d Kayla Bennett 6-0, 6-1; Truly Rylander (CR) d. Kira Capley 6-1, 6-3.

Doubles — Tabitha Raynor/Janice Kolesnikova (CR) d Hallie Stalcup/Ashley Short 6-4, 6-0; Sophia Skimas/Natalie Black (CR) d. Raveena Supra/Macie Wells 6-0, 6-2; Lauren Huynh/Sydney Ball (CR d. Kylie Greenwald/Caitlin Kong 6-0, 7-6.

GIRLS GOLF

COLUMBIA RIVER 203,

HOCKINSON 244, R.A. LONG 274

At Tri-Mountain, par-37

COLUMBIA RIVER — Lindsay MacNeil 53, Madeline Kim 50, Taylor Blakley 47, Shelby Lattimore 534, Abby Kinney 66, Leah DeWitt 70.

HOCKINSON — Emily Martin 56, Jillian Christensen 67, Ann Chungkratool 55, Kylie Dorotik 69, Katie Wynkoop 66.

R.A. LONG — Josie Nickerson 50, Piper Nguyen 75, Macie Jones 67, Keely Lemmons 82.