High school scoreboard 4/21

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

(SCHEDULE SUBJECT TO CHANGE)

BASEBALL

Camas at Battle Ground, 4 p.m.

Heritage vs. Skyview, 7 p.m. at Propstra Stadium

Kelso at Evergreen, 4 p.m.

R.A. Long at Columbia River, 4 p.m.

Ridgefield at Hockinson, 3 p.m.

Woodland at Washougal, 4 p.m.

Montesano at Mark Morris, 4 p.m.

La Center at Castle Rock, 4 p.m.

Columbia-White Salmon at Stevenson, 3 p.m.

Overlake at King’s Way Christian, 4 p.m.

SOFTBALL

Skyview at Camas, 4 p.m.

Heritage at Union, 4 p.m.

Evergreen at Kelso, 4 p.m.

Hudson’s Bay at Prairie, 4 p.m.

Fort Vancouver at Tenino, 5 p.m.

Columbia River at Hockinson, 4 p.m.

R.A. Long at Ridgefield, 4 p.m.

Woodland at Mark Morris, 4 p.m.

La Center at Nor Cal Softball Tournament at Tracy, Calif.

BOYS SOCCER

Heritage at Battle Ground, 7 p.m.

Skyview vs. Union, 8 p.m. at McKenzie Stadium

Fort Vancouver vs. Evergreen, 5 p.m. at McKenzie Stadium

Mountain View vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Kelso at Prairie, 7:30 p.m.

TRACK AND FIELD

Camas at McMinnville (Ore.) Invitational

Evergreen, Hudson’s Bay, Washougal, Seton Catholic, Woodland at Kalama Twilight, 4 p.m.

Hockinson, Stevenson at Bruin Invitational, 4:30 p.m. at White Salmon

GIRLS TENNIS

Fort Vancouver at Evergreen, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Kelso, 3:30 p.m.

Camas at Bend (Ore.) Tournament

BOYS SOCCER

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Columbia River (11-0-1) 8 0

R.A. Long (8-5-0) 6 3

Ridgefield (6-4-2) 5 3

Hockinson (5-8-0) 5 4

Mark Morris (3-6-1) 3 5

Woodland (6-7-0) 3 6

Washougal (1-12-0) 0 9

HOCKINSON 3, WASHOUGAL 0

Washougal

Goalkeeper saves — JJ Dobles 3.  Coach’s standout — Christian Schicker, Nick Erickson.

Hockinson

Goals (assists) — Phil Warthen, Hunter Austin, Eric Lakey. Goalkeeper saves — Tanner Hough 4.

Halftime — 2-0.

JV — Hockinson 3-1.

WOODLAND 1, RIDGEFIELD 0

Ridgefield

Goalkeeper saves — Trystian Lewis 0.

Woodland

Mark Gomez (Aiden Trall). Goalkeeper saves — Filiberto Alamilla 7. Coach’s standout — Levi Orem.

Halftime — 1-0.

JV — Ridgefield 5-0.

R.A. LONG 2, MARK MORRIS 1

1A TRICO LEAGUE

W L T Pts

Toledo-Winlock (10-1) 8 0 0 24

King’s Way Chr. (7-3) 6 3 0 18

La Center (6-3-3) 5 2 1 16

Columbia-WS (5-4-1) 5 3 1 16

Seton Catholic (5-7) 4 5 0 12

Stevenson (1-8) 1 8 0 3

Castle Rock (0-9) 0 8 0 0

SETON CATHOLIC 5,
CASTLE ROCK 4

Seton Catholic

Goals (assists) — Henry Demsky (Sean Larkins), Larkins (Demsky), David Lockwood (Larkins), Larkins (Seth Moore), Larkins (Jethzael Gonzalez); Goalkeeper saves — Shameel Falyaz 5, Henry Demsky 5.

Halftime — 4-1.

LA CENTER 4,
COLUMBIA-WHITE SALMON 1

La Center

Goals (assists) — Dylan Rivers (Jared Cox), Alec Watkins (unassisted), Rivers (Watkins), Cody Leffel (unassisted)

Goalkeeper saves — Alex Moulton 5.

Halftime — 2-0.

KING’S WAY 3, STEVENSON 0

King’s Way Christian

Goals (assists) — Austin Lauser (Uriah Beckley), Beckley, Beckley (Chris Cotton).

Goalkeeper saves — Colton Lange 4

Halftime — 0-0.

JV — Ridgefield 5-0.

BASEBALL

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Evergreen (8-4) 7 2

Kelso (6-5) 6 2

Mountain View (8-5) 6 3

Prairie (4-9) 4 5

Hudson’s Bay (4-7) 2 6

Fort Vancouver (1-9) 1 8

EVERGREEN 13,
FORT VANCOUVER 3

Fort 120 000 — 3 6 1

Evergreen 301 333 —13 14 0

Fort Vancouver

Pitching — Zeek Block 3.2 IP, loss; Brodie Coates 1.1 IP; Tyler Runkle 1 IP; Highlights — Nick Laurenza 2-3 RBI 1R; Runkle 1-3 RBI; Evan Siegel 1-2 1R; Justin Vernon 2-3 1R.

Evergreen

Pitching — Nate Tomas 3.1 IP; Josh Hibbard 2.2 IP, win; Highlights — Carter Monda 1-3 RBI 1R; Nate Tomas 2-4 2R; Trevor Swartz 3-3 2-2B 2RBI 3R; Josh Hibbard 2-3 3RBI 1R; Tommy Snyder 1-3 2RBI; Cam Hunt 1-3 2RBI; Caleb Po 1-1 1R; Isaiah Petrei 2-3 2RBI 1R; Randy Weakley 1-2 RBI 2R.

MOUNTAIN VIEW 5, PRAIRIE 4

Mtn. View 300 001 1—5 7 3

Home 003 000 1—4 7 1

Mountain View

Pitching — Jasper Rank 7 IP, win, 5 Ks, 0 ER. Highlights — Spencer Warner 2-3, 2B, 2 R, 2 SBs; Andre Scheer 1-3, RBI; Grant Francis 1-4; Andrew Hensley 1-2; Garrett Moen 1-2, RBI; Andrew Gulliford 1-3.

Prairie

Pitching — Blake Robb 5.2 IP, loss, 6 Ks; Greg Bernash 1.1 IP. 4 Ks. Highlights — Alec Gawley 1-3, 2B; Bernash 2-4, RBI; Connor Smith 1-4, 2B, RBI; Drake Estes 1-3; Brady Majewski 1-4, RBI; Robb 1-2.

NON-LEAGUE

KING’S WAY CHRISTIAN 3, SKYVIEW 2

Skyview 010 001 0—2 2 2

KWC 000 030 x—3 2 3

Skyview

Pitching — Ryan McAbel 5 IP, 0 ER, 3 R, 2 H, 3 BB, loss; Max Rose 1 IP, 0 R, 0 H, 1 BB. Highlights — Daniel Copeland 1-3; Carter Hill run; Nick Jennings run, RBI, BB; Ryan Pitts 1-3.

King’s Way Christian

Pitching — Damon Cassetta-Stubbs 7 IP, 1 ER, 2 R, 2 H, 10 K, 3 BB, win. Highlights — Garrett Wellman 2-2, 2B, 2 RBI, BB; Riley Danberg run, BB; Liam Nabors run, BB, Isaiah Parker run.

SOFTBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Ridgefield (4-2) 2 0

Columbia River (5-2) 2 0

Hockinson (6-3) 2 1

Washougal (2-6) 1 2

R.A. Long (4-5) 1 2

Woodland (3-6) 1 2

Mark Morris (1-5) 0 2

WOODLAND 10, WASHOUGAL 0

Woodland 032 41  —10 8 0

Washougal 000 00 — 0 1 0

Woodland

Pitching — Daylin Siple 5 IP, win, 1 H, 4 K; Highlights — Lila Russell 1-4 2B; Maddie Bunger 1-3 RBI; Justice Holcomb 2-4 2RBI; Kaily Christensen 1-3 2B RBI; Payton Foster 2-3 2RBI, Siple 1-3.

Washougal

Pitching — Kayla Lagerquist 5 IP, loss, 8 H; Highlights — Maddie Gerhke 1-1.

BOYS TRACK AND FIELD

RIDGEFIELD 78,

COLUMBIA RIVER 67

100 meters — Bell (R) 11.31; 200 — McGaffey (CR) 23.47; 400 — Gustafson (CR) 58.66; 800 — McNeil (R) 2:09.75; 1,600 — McNeil (R) 4:42.66; 3,200 — McNeil (R) time not reported; 110 hurdles — Christian Meyer (R) 18.95; 300 hurdles — Hughes 51.69; 400 relay — Ridgefield 45.19; 1,600 relay — Columbia River 3:53.35; Shot put — Trey Knight (R) 52-5½; Discus — Trey Knight (R) 157-3½; Javelin — Jenkins (CR) 147-9; High jump — Reid Carlson (CR) 5-6; Long jump — Bryan Tavera (R) 18-7½; Triple jump — Tavera (R) 41-5; Pole vault — Brad Munson (CR) 9-6.

GIRLS TRACK AND FIELD

COLUMBIA RIVER 81,

RIDGEFIELD 69

100 meters — Jayden Foster (CR) 13.55; 200 — Braunstein (R) 28.94; 400 — Annie Benson (CR) 1:09.41; 800 — Figueras (R) 2:53.9; 1,600 — Farley (R) 5:49.12; 3,200 — Allen (R) 14:11.83; 100 hurdles — Ellie Walker (CR) 15.75; 300 hurdles — Shields (R) 58.13; 400 relay — Columbia River 53.09; 800 relay — Columbia River 1:54.94; 1,600 relay — Columbia River 4:54.59; Shot put — Shelby Hughes (CR) 32-6½; Discus — Kaitlyn Braunstein (R) 70-0; Javelin — Mackenzie Sparks (R) 113-4; High jump — Giovanna Rhoads (CR) 4-10; Long jump — Audrey Hawthorne (CR) 14-11; Triple jump — Audrey Hawthorne (CR) 31-8; Pole vault — Sarah Ellis (CR) 10-6.

GIRLS TENNIS

KING’S WAY CHRISTIAN 4,
NORTHWEST CHRISTIAN 1

Singles — Jessica Gribi (KW) def. Cathrine Zhu 6-1, 6-0; Autumn Rataczak (KW) def. Rachel Compton 6-3, 6-0; King’s Way wins No. 3 singles by default.

Doubles — Alica Yan/Bella Fang (NWC) def. Yumi Li/Daeyoung Moon 6-2, 6-1; Brynn McNally/Spencer Wang (KW) def. Jenny Lee/Jennie Kim 7-5, 1-6, 6-4.

JV — King’s Way 1-0.

GIRLS GOLF

RIDGEFIELD 218, HOCKINSON 225

At The Cedars at Salmon Creek, par 36

HOCKINSON — Emily Martin 50, Ann Chungkratool 52, Isabella Smith 56, Katie Wyncoop 66.

RIDGEFIELD — Kayla Bezel 54, Morgan Ustick 54, Samantha Fenton 55, Anna Goddard 55.

WOODLAND 199,

WASHOUGAL 268

At Lewis River, par 35

WASHOUGAL — Abbi Lyle 71, Corrin Kassel 72, Tessa Anderson 57, Andrea Gonzalez 68, Hayden Mason 72, Lauren Boyles 84.

WOODLAND — Vanessa Franke 48, Hailee Collins 45, Dana Glovick 54, Maddy Saucedo 52, Britney Stover 61, Abby Borzarth 58.