High school scoreboard Dec. 6

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

WEDNESDAY’S SCHEDULE

BOYS BASKETBALL

Black Hills at Camas, 7 p.m.

Lake Oswego (Ore.) at Skyview, 7:30 p.m.

La Center at Fort Vancouver, 7 p.m.

Woodland at Elma, 7 p.m.

Flinders College (Australia) at Ridgefield, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Tumwater at Battle Ground, 7 p.m.

Camas at Prairie, 7 p.m.

Kelso at Centralia, 7 p.m.

Flinders College (Australia) at Ridgefield, 5:30 p.m.

Castle Rock at Woodland, 7 p.m.

Columbia Adventist at Seton Catholic, 7 p.m.

WRESTLING

Mountain View vs. Skyview, 7 p.m. at Hudson’s Bay

Mountain View vs. Washougal, 7 p.m. at Hudson’s Bay

GIRLS BOWLING

Camas vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Hudson’s Bay vs. Heritage, 3:15 p.m. at Big Al’s

Battle Ground vs. Prairie, 3:15 p.m. at Tiger Bowl

Kelso vs. Columbia River, 3:15 p.m. at Crosley Lanes

Ridgefield vs. Mountain View, 3:15 p.m. at Big Al’s

Mark Morris vs. Evergreen, 3:15 p.m. at Big Al’s

BOYS BASKETBALL

UNION 86, EVERGREEN 57

UNION — Coby Weatherspoon 2, Houston Combs 4, Zach Reznick 10, Tyler Combs 21, Quinn Lamey 3, Dustin Nettles 2, Alishawuan Taylor 9, Ethan Smith 27, Aiden Nellor 2, Brad Lackey 3, Josh Reznick 2, Youngren 1. Totals 32 (15) 6-12 86.

EVERGREEN — Zyell Griffin 16, Jerontae Burns 8, Michael Cabrera 5, Dwight Jones 5, Jeremy Harju 8, Brock Schoene 2, X’Zayvier Washington 5, Tyler Wendt 0, Christian Huerta 5, Gabe Anderson 0, Carter Monda 2, Nathan Lomas 0, Daud Kahn 0. Totals 21 (6) 7-9 57.

Union 17 26 30 13—86

Evergreen 15 25 9 8—57

SKYVIEW 57, PRAIRIE 52

PRAIRIE — Dante Heitschmidt 23, Kam Osborn 10, Braiden Broadbent 6, Matthew Kogler 1, Logan Reed 3, Kaleb Locke 3, AJ Dixson 4, Nate Millspaugh 2, Zeke Dixson 0. 17 (10) 8-12 52

SKYVIEW — Alex Schumacher 22, Cole Grossman 17, Jovan Sewell 2, Samaad Hector 13, Jacoby Thompson 0, Squeeky Johnson 3, Lowell Dunmire 0, Chris Webster 0, KB Fesehazion 2 Jace Chatman 0. 18 (4) 10-22 57.

Prairie 15        10        13        14 — 52

Skyview 15      8          15        19 — 57      

JV — Skyview 54, Prairie 50.

LA CENTER 70, WASHOUGAL 63

WASHOUGAL — Kol Mael 0, Alex Orr 3, Carter Murray 7, Ben Gutkind 2, Moses McEwen 18, Ryan Bausch 4, Kade Coons 4, Carson Adams 15, John Miner 8, Nick Oakes 2. Totals 25 (4) 9-17 63.

LA CENTER — Shaydon Amstutz 3, Colby Shaw 5, Saige Keep 4, Colin Obot 0, Avery Seter 30, Matt Bryant 2, Hunter Ecklund 24, Mason Weaver 0, Wyatt Siebert 2, Jack Hiller 0. Totals 23 (4) 20-29 70.

Washougal 10 13 21 10—63

La Center 12 16 25 17—70

JV — Washougal won.

C — Washougal won.

WOODLAND 65, CASTLE ROCK 45

WOODLAND — Ryan Cooney 0, Tommy Lewellen 0, Wyatt Harsh 4, Kyle Groce 0, Jackson Finn 0, Isaiah Flanagan 9, Palmer Dinehart 22, Tyler Flanagan 6, Alex Bishop 23, Trey Hanson 0. Totals 28 (3) 6-11 65.

CASTLE ROCK — Connor Edwards 16, Bryce Desarmo 18, Skyler King 3, Ethan Perdue 3, Parker Patching 5, Nathan Smith 0, Michael Gaze 0, Trevor Alblinger 0, Jonny Boissonnault 0, Tate Creed 0, Patrick 0. Totals 16 (8) 6-7 45.

Woodland 17 10 20 18—65

C. Rock 10 12 17 7—45

JV — Woodland won.

STEVENSON 86, GOLDENDALE 57

GOLDENDALE — William Finn 3, Dylan Denning 5, Corbin Bland 4, Alex Mains 4, Lane Siebert 4, Jacob Bischoff 10, Justin Wells 11, Conner Doubravsky 12, Custis Kayser 4, Cameron Mains 0. Totals 23 (0) 11-22 57.

STEVENSON — Jesse Miller 7, Jono Blackledge 9, Lincoln Krog 18, Preston Lowery 4, Cooper Morison 1, Isaac Hoidal 32, Willy Lanz 3, Ian Pat 4, Jon Webb 4, Bennett Wright 4. Totals 30 (6) 19-36 86.

Goldendale 10 22 12 13—57

Stevenson 20 24 28 14—86

JV — Goldendale won.

RIDGEFIELD 52, CENTRALIA 49

RIDGEFIELD — Tim Radosevich 4, Matt Gama 10, Kade Ramey 11, Cameron Short 15, Kellen Bringhurst 10, Daniel Tudor 0, Joe Lindbo 2, Wyatt Layman 0. Totals 20 (6) 4-12 52.

CENTRALIA — Connor Wasson 6, Michael Ajoge 4, Malakai Emmons 6, Kolby Sharp 0, Ben Janssan 7, Garrett Strophy 0, Kolby Baird 0, Tyler Ashmore 19, Jackson Grimm 7. Totals 16 (3) 10-12 49.

Ridgefield 17 11 9 15—52

Centralia 19 4 16 9—49

JV — Ridgefield won.

KING’S WAY CHRISTIAN 59, TENINO 44

TENINO — Tony Canepa 22, Frisco Villa 5, Yngwie Dowies 12, Paxton Russell, Ryan Deoskey 0, Connor McLarty 2. Totals 17 (7) 3-5 44.

KING’S WAY CHRISTIAN — Khalfani Cason 16, Gage Koenders 22, Kefentse Cason 7, Mason Packer 3, Bryce Dodge 5, Seth Woody 0, Justin Frahm 4, Brady Metz 0, Nate Snider 0. Totals 24 (7) 4-8 59.

Tenino 2 18 14 10—44

King’s Way 19 7 13 20—59

HERITAGE 64, HOOD RIVER 60

No report

SETON CATHOLIC 77,
WEST SYDNEY (Aus.) 74

WEST SYDNEY — Cassidy 16, Khattar 3, J. Khattar 28, Hobby 19, Fatahinya 2, Texlic 6. Totals 29 (4) 74.

SETON CATHOLIC — Henry Demsky 23, Isaiah Parker 15, Matthew Kent 18, Luke Pitzer 2, Hayden Miller 4, Mike Silveira 2, Chris Dumas 0, Topher Strong 0, Malik Williams 7, Zach Cowger 6. Totals 32 (3) 10-17 78.

West Sydney 16 13 25 15 5—74

Seton Catholic 14 19 14 22 8—77

JV — West Sydney 67-45.

OREGON SCHOOL FOR DEAF 39,

WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF 32

OREGON SCHOOL FOR DEAF — Not available.

WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF — Cristian Martinez-White 11, Ricardo Pineda 2, Taylor Payne 9, John Smart 0, Osvaldo Cruz 0, Juan Ramirez 8, Ramon Varaja 0, Jose Ramirez 2, Yovany Barragan 0, Abraham Castro 0.

OSD 6 9 14 10—39

WSD 7 7 11 7—32

GIRLS BASKETBALL

UNION 60, EVERGREEN 48

UNION — Alexis Raymore 0, McKenna Vega 0, Mason Oberg 21, Marina Morningstar 5, Toryi Midland 7, Rebekeah Barney 2, Abbey Kaip 0, Madison Mackay 0, Mackenzie Lewis 16, Courtney Cranston 9, Lilly Caplice 0, Kaneyl Carpenter 0. Totals 20 (5) 15-26 60.

EVERGREEN — Amani Edmondson 0, Peyton Burris 2, Keyonah Kirkland 2, Grace Bauer 2, Ariana Mendiola 0, Dakota Piovesan 3, Alanna Jackson 4, Ahna Burney 35, Marina Pasquin 0, Hannah Ledgenwood 0. Totals 21 (3) 9-12 48.

Union 14 24 11 11—60

Evergreen 4 9 13 38—48

HOOD RIVER VALLEY 40, HERITAGE 39

HOOD RIVER VALLEY (2-2) — Haylee Baker 12, Daniela Valley 0, Emily Curtis 13, Sonja Joplin-Clay 0, Barrett Ihde 4, Bailey Frazier 0, Lizzie Weekly 3, Lauren Orr 0, Hannah McNerney 8, Gracie Meyers 0. Totals 16 (6) 2-5 40.

HERITAGE (1-2) — Jaylani Calderon 0, Brianna Gould 19, Makenna Kelly 1, Katie Peneueta 18, Shelly Gracey 0, Desiree Terriquez 1, Sarah Rosembaum 0, Delana Malolo 0. Totals 14 (2) 9-16 39.

Heritage 13 3 11 12—39

Hood River 10 8 15 7—40

LA CENTER 76, TOUTLE LAKE 17

LA CENTER — Sierra Frasier 0, Katie Nelson 1, Alyssa McKnight 9, Whitley Seter 7, Molly Edwards 7, Natasha Lewis 2, Madison Rose 4, Bethany Whitten 2, Taylor Mills 14, Mia Edwards 2, Taylor Stephens 28. Totals 30 (6) 8-11 76.

TOUTLE LAKE — Molly Donald 4, Abby Donald 2, Casey Wentz 7, Kendal Bennett 0, Sophia Crane 0, Katie Rogge 0, Emmalee Lender 1, Madison Hald, Keeley Studebaker-Smith 0, Jessica Sharon 0, Paige Alumbaugh 0, Stevi Jones 0. Totals 4 (2) 7-10 17.

La Center 38 13 14 11—76

Toutle Lake 4 5 6 2—17

MARK MORRIS 67, SKYVIEW 59

SKYVIEW — Addie Macpherson 6, Sally Houk 0,  Maddie Hendricks 14, Emily Hogan 0, Remingtin Riley 5, Nicole Christensen 6, Kazee Parks 16, Mariah Campbell 5, Emily Norton 7. Totals 22 (5) 13-16 59.

MARK MORRIS — Kalina Makaiwi 8, Gabby Bennett 8, Kylie Grisham 0, Madison Mosier 24, Stephanie Burns 4, Alexis Troy 11, Rufina Berishev, Libby Bartleson 10, Kierra Clark 2. Totals 16 (5) 25-40 67.

Skyview 19 12 13 15—59

Mark Morris 10 22 23 12—67

JV — MM won.

CAMAS 40, JESUIT 38

JESUIT — Taylor Freeman 2, Callan Harrington 2, Elsa Hookland 9, Iesha Comia 0, Savannah Carradini 3, Bella Mori 2. KAilynn Tuck 5, Rachel Hickey 2, Kyndall Kirkland 0, Amyr Lowe 11, Jordyn Turner 2. Totals 11 (6) 9-19 .

CAMAS — Jordyn Wilds 0,  Jillian Webb 8, Haley Hanson 2, Brooklyn Pascua 0, Faith Bergstrom 6, Marianna Payne 10, Jalena Carlile 4, Maggie Wells 4, Courtney Clemmer 6. Totals 17 (3) 3-5.

Jesuit 5 15 6 12—38

Camas 11 11 6 12—40

JV — Camas won.

WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF 32, OREGON SCHOOL FOR DEAF 22

OREGON SCHOOL FOR DEAF — Not available.

WASHINGTON SCHOOL FOR DEAF — Ashantay Truong 6, Emma McKinney 7, Annie Kvamme 2, LeAnna Clearbrook 4, Jessane Rogers 0, Kelly Gutierrez 12, Ashley Balcazar 0, May Schaut 0, Etasha Stone 0, Jenifer Tudor 0, Davine Lowe 1.

OSD 6 5 1 10—22

WSD 4 11 9 8—32

STEVENSON 63, GOLDENDALE 56

GOLDENDALE — Kelli Bighorn 0, Tiana Watson 2, Lene Riggers 0, Allison Gilliam 14, Kristin Bighorn, Sierra Plum 7, Aimee Bartkowski 27, Ashley Bartkowski 4, Delaney Peters 2. Totals 19 (6) 12-21 56.

STEVENSON — Jaida Emerson 11, Cassie Macnab 2, Katie Rathgeber 14, Addie Campbell 17, Jade Waymire 0, Pennie Schupbach 0, Jazmine Morat 2, Ashley Brannan 5, Kennedy O’Mahoney 12, Alisyn Backlund 0, Peighton Campbell 0. Totals 27 (0) 9-24 63.

Goldendale 6 15 19 16—56

Stevenson 12 12 20 19—63

JV — Goldendale won.

Late Monday result

UNION 59, HOCKINSON 44

HOCKINSON — Emma Dietel 0, Payton Wangler 15, Grace Russell 16 , Adyson Dyer 4, Meggie Kistler 0, Mackie Kelly 7, Lillie Mueller 2, Ellie Kistler 0. Totals 8 (16) 4-20 44.

UNION — Alexis Raymore 9, McKenna Vega 0, Mason Oberg 5, Marina Morningstar 6, Toryi Midland 8, Rebekah Barney 12, Madison Mackay 1, Mackenzie Lewis 14, Courtney Cranston 4, Lilly Caplice 0, Kaneyl Carpenter 0. Totals 19 (3)  19-30 59.

Hockinson 8 13 10 13—44

Union 13 10 12 25—59

JV — Hockinson, 46-41.

BOYS SWIMMING

At Propstra

Team scores — Kelso 114, Hudson’s Bay 45; Kelso 91, Columbia River 72.

200 medley relay — 1, Columbia River (Simon Parish, Ben Phelps, Elijah Parish, Colin Helt) 1:57.49; 200 freestyle — 1, Drake Lehto (K) 2:12.31; 200 individual medley — 1, Ben Phelps (CR) 2:14.32; 50 freestyle — 1, Jacob Redmill (K) 24.74; 100 butterfly — 1, Simon Parish (CR) 1:00.69; 100 freestyle — 1, Ben Phelps (CR) 54.28; 500 freestyle — 1, Elijah Parish (CR) 5:28.19; 200 free relay — 1, Kelso (Clay Downing, Mannix Montoya, Mason Montoya, Brenden Kasensky); 100 backstroke — 1, Clay Downing (K) 1:14.87; 100 breaststroke — 1, Simon Parish (CR) 1:12.32; 400 free relay — 1, Columbia River (Simon Parish, Nathan Baxter, Elijah Parish, Ben Phelps).

AT CLARK YMCA

Team scores — Union 128, Prairie 37; Mountain View 100, Prairie 64; Union 116, Hockinson 50; Mountain View 95, Hockinson 70; Prairie 95, Heritage 50; Hockinson 103, Heritage 46; Prairie 104, Evergreen 20; Hockinson 115, Evergreen 20; Union 99, Battle Ground 67; Mountain View 83, Battle Ground 81; Battle Ground 104, Heritage 37; Battle Ground 102, Evergreen 19.

200 medley relay — 1, Battle Ground (Alex Curran, Sam Anderson, Seth Colpitts, Marcello Lombardi) 1:44.21; 2, Union 1:45.90; 200 freestyle — 1, Ilia Zablotoviskii (E) 1:50.44; 2, Stewart Johnson (U) 2:00.88; 200 individual medley — 1, Val Tikhomirov (U) 2:09.59; 2, Alex Curran (BG) 2:12.33; 50 freestyle — 1, Marcello Lombardi (BG) 22.75; 2, Jacob McCarthy (MV) 23.90; 100 butterfly — 1, Joe Dodd (Hoc) 55.40; 2, Christian Madden (MV) 56.63; 100 freestyle — 1, Fred Grimshaw (MV) 51.25; 2, Marcello Lombardi (BG) 51.50; 500 freestyle — 1, Christian Madden (MV) 5:09.42; 2, Stewart Johnson (U) 5:30.10; 200 free relay — 1, Mountain View (Christian Madden, Enoch Tsai, Fred Grimshaw, Jacob McCarthy) 1:33.42; 2, Union 1:37.38; 100 backstroke — 1, Ilia Zablotoviskii (E) 55.34; 2, Alex Curran (BG) 56.33; 100 breaststroke — 1, Val Tikhomirov (U) 1:03.00; 2, Joe Dodd (Hoc) 1:03.37; 400 free relay — 1, Battle Ground (Marcello Lombardi, Seth Colpitts, Alex Curran, Sam Anderson) 3:35.67; 2, Union 3:36.86.

GIRLS BOWLING

MOUNTAIN VIEW 1467, UNION 1300

At Big Al’s

UNION — Nara Benton 109-97, Chloe Mertz 99-123, Erika Addy 99-102, Macy Hiatt 114-144, Lexi McCarvey 119-88. Baker games 123-82.

MOUNTAIN VIEW — Emily Lapp 101-183, Lauren Johnson 116-109, Alissa Struiksma 149-109, Maelyn Ocampo 135-116, Amanda Leung 144-100. Baker games 108-97.

JV — Mountain View won.

COLUMBIA RIVER 2057, PRAIRIE 1889

At Crosley Lanes

PRAIRIE — Mariah Shepersky 146-131, Elissa St. Gulian 104-155, Madi Bash 225-177, Sam Longchamp 134-166, Lauren Hapgood 169-143. Baker games 177-162.

COLUMBIA RIVER — Maddy Getz 190-136, Jenna Chinn 144-160, Emma McLean 182-154, Becca Gunderson 205-180, Madison Mollahan 183-199. Baker games 138-186.

JV — Columbia River 1475-1240

C — Columbia River won.