High school scoreboard Nov. 2

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

THURSDAY’S SCHEDULE

VOLLEYBALL

2A district tournament at Black Hills HS

Columbia River vs. Tumwater, 4 p.m.

Centralia vs. Ridgefield, 4 p.m.

Washougal vs. Black Hills, 6 p.m.

Hockinson vs. Woodland, 6 p.m.

Loser-out matches, 8 p.m.

GIRLS SOCCER

4A bi-district playoffs

Todd Beamer vs. Camas, 7 p.m. at Doc Harris Stadium

Union vs. Curtis, 7 p.m. at Olympia HS

Skyview at Puyallup, 7:30 p.m.

2A district tournament

Loser-out: Ridgefield at Black Hills, 7 p.m.

Championship: Hockinson vs. Columbia River, 7 p.m. at Kiggins Bowl

1A district playoffs

Elma at King’s Way Christian, 5 p.m. at Montesano

VOLLEYBALL

CLASS 2A DISTRICT TOURNAMENT

2A district tournament

at Black Hills HS

First round

Columbia River vs. Tumwater, 4 p.m.

Centralia vs. Ridgefield, 4 p.m.

Washougal vs. Black Hills, 6 p.m.

Hockinson vs. Woodland, 6 p.m.

Loser-out matches

TBD, 8 p.m.

CLASS 1A DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s matches

Loser-out matches

La Center 3, Montesano 0

King’s Way Christian 3, Hoquiam 0

Semifinals

La Center 3, Elma 0

Castle Rock 3, King’s Way Christian 1

Saturday’s matches

At Castle Rock

Championship

La Center vs. Castle Rock, noon

Loser-out match

Elma vs. King’s Way Christian, 1:30 p.m.

Winner-to-state match

La Center-Castle Rock loser vs. Elma-King’s Way Christian winner, 3 p.m.

LA CENTER 3, MONTESANO 0

25-13, 25-14, 25-16

La Center

Highlights — Laynie Erickson 9 kills, 15 digs, 2 Blocks, 3 aces; Emma Shahbazi 4 kills, block, 3 digs, ace; Amanda Holm 29 assists, 11 digs, 2 aces, 2 kills; Sydney Mairose 9 kills, 2 blocks, 3 digs, 2 aces; Abby Hollopeter  3 assists, dig; Katie Leslie 7 digs; Abby Banholzer 8 kills, 2 blocks, 5 digs, ace; Tiffany Chandler 2 kills, Block, 4 digs, ace; Chelsea Williams dig; Cheyanne Washburn 10 digs, 4 aces.

LA CENTER 3, ELMA 0

25-23, 25-8, 25-19

La Center

Highlights — Laynie Erickson 11 kills, 15 digs, 4 Blocks, 3 aces; Emma Shahbazi 10 kills, 5 digs, 3 aces; Amanda Holm 35 assists, 8 digs, 2 kills; Sydney Mairose 7 kills, block, 5 digs, 2 aces; Katie Leslie 11 digs,  kill; Abby Banholzer 5 kills, block, 6 digs, 3 aces; Tiffany Chandler kill, 4 digs, ace;  Cheyanne Washburn 3 digs, 3 aces.

KING’S WAY CHRISTIAN 3, HOQUIAM 0

25-16, 25-11, 25-22

King’s Way Christian

Highlights — Dana Snider 10 kills 7 digs 4 aces 1 block; Abby Cummins 20 assists 6 digs 4 aces 1 block; Haley Hutchin 15 digs 3 aces; Brooke Mattila 7 kills 4 digs 4 blocks; Gracie Brown 4 kills 1 block 2 digs; Tyra Schroeder 5 digs; Katrina Cloyes 4 kills; Piper Wastradowski 3 digs; Hannah Nichols 1 kill 2 blocks.

CASTLE ROCK 3,

KING’S WAY CHRISTIAN 1

25-20, 25-19, 18-25, 25-18

King’s Way Christian

Highlights — Dana Snider 17 kills 18 digs 3 aces 1 block; Abby Cummins 30 assists 3 kills 5 digs 1 ace 1 block; Haley Hutchin 21 digs 3 kills 5 aces 1 assist; Brooke Mattila 10 kills 5 blocks 5 digs 4 aces; Gracie Brown 4 kills 2 digs; Tyra Schroeder 15 digs 2 kills; Katrina Cloyes 3 kills; Piper Wastradowski 6 digs 1 ace; Hannah Nichols 1 kill 2 blocks

GIRLS SOCCER

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s games

Winners-to-state

Curtis vs. Union, 7 p.m. at Olympia HS (loser not out)

Bellarmine vs. Sumner, 5:30 p.m. (loser not out)

Emerald Ridge vs. Kennedy Catholic, 5:30 p.m.

Skyview vs. Puyallup, 7:30 p.m. at Curtis HS at Sparks Stadium, Puyallup

Rogers-Puyallup vs. Enumclaw, 7:30 p.m. at Curtis HS

Todd Beamer at Camas, 7 p.m.

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Wednesday’s loser-out matches

Kelso 4, Spanaway Lake 0

Timberline 2, Evergreen 1, PKs

Capital 3, Wilson 1

Lakes 1, North Thurston 0

Saturday’s matches

Winners to state

Kelso vs. Gig Harbor, noon at North Thurston HS

Timberline vs. Stadium, noon at Olympia HS

Capital at Prairie, noon

Bethel vs. Peninsula, noon at Lakewood

Central Kitsap vs. Bonney Lake, 2 p.m. at Lakewood

Lakes vs. Mountain View, noon at McKenzie Stadium

TIMBERLINE 2, EVERGREEN 1, PKs (3-2)

Evergreen

Goal (assist) — Dolly Suarez (Leiah Keniston). Goalkeeper saves — Isabell Bauer 6. Coach’s standout — Shana Alvarez, Jasmine Wright.

CLASS 2A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s loser-out games

Mark Morris vs. R.A. Long, 7 p.m.

Ridgefield at Black Hills, 7 p.m.

Thursday’s championship

Hockinson vs. Columbia River, 7 p.m. at Kiggins Bowl

CLASS 1A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s semifinals

Tenino at Montesano, 7 p.m.

Elma vs. King’s Way Christian, 5 p.m. at Montesano