High school scoreboard Nov. 3

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

4A state preliminary playoffs

Camas at Auburn Riverside, 7 p.m.

Union vs. Tahoma, 7 p.m. at McKenzie Stadium

2A district playoffs

Aberdeen at Hockinson, 7 p.m.

Woodland at W.F. West 7 p.m.

1A district playoffs

Forks vs. La Center, 7 p.m. at Woodland HS

Hoquiam at Castle Rock, 7 p.m.

Stevenson at Montesano, 7 p.m.

VOLLEYBALL

4A bi-district tournament

at Kentwood HS

Union vs. Auburn Mountainview, noon

Enumclaw vs. Camas, 1:45 p.m.

3A bi-district tournament

at Yelm HS

Hudson’s Bay vs. Gig Harbor, 7 p.m.

Mountain View vs. North Thurston, 3:30 p.m.

Kelso vs. Wilson, 7 p.m.

Prairie vs. Lincoln, 5:15 p.m.

GIRLS SWIMMING

4A district meet at Kelso

3A district meet at Kelso

2A district meet at Evergreen State College, Olympia

VOLLEYBALL

CLASS 2A DISTRICT TOURNAMENT

2A district tournament

at Black Hills HS

First round

Tumwater 3, Columbia River 0

Ridgefield 3, Centralia 0

Black Hills 3, Washougal 0

Hockinson 3, Woodland 1

Loser-out matches

Columbia River 3, Centralia 0

Washougal 3, Woodland 2

Saturday’s matches

Semifinals

Tumwater vs. Ridgefield, 11 a.m.

Black Hills vs. Hockinson, 11 a.m.

Loser-out matches

TBD vs. Columbia River, 1 p.m.

TBD vs. Washougal, 1 p.m.

Third-place match, 3 p.m.

Championship, 4 p.m.

HOCKINSON 3, WOODLAND 1

25-16, 20-25, 25-21, 26-24

Hockinson

Highlights — Bethany Karlsen 36 assists, 8 digs; Brooklyn Byers 4 kills; Emily Robinson 19 digs, 2 kills; Grace Russell 10 kills, 9 kills; Grace Stockton 1 kill, 9 digs; Jenna Remenar 1 kill, 2 digs; Josie Lester 4 kills 2, digs; MacKenzie Hattan 10 kills, 2 digs; Olivia Beuselinck 8 kills 15 digs.

TUMWATER 3,

COLUMBIA RIVER 0

25-23, 26-24, 25-12

Columbia River

Highlights — Maddie Sheron 3 kills; Sydney Waite 5 digs; Jayden Foster 3 kills; Riley Zanas 2 aces, 2 digs; Lexi Williams 11 assists, 8 digs; Hallie Worden 5 digs; Corin Gutierrez 6 blocks; Alicia Wallingford 2 kills; Emma Adams 8 digs.

COLUMBIA RIVER 3, CENTRALIA 0

25-13, 25-18, 27-25

Columbia River

Highlights — Carly Belvin 2 kills; Sydney Waite 5 kills; Maddie Sheron 6 kills; Jayden Foster 10 kills; Lexi Williams 29 assists, 5 digs; Hallie Worden 2 aces, 11 digs; Corin Gutierrez 3 kills, 2 blocks; Alicia Wallingford 6 kills, 4 blocks; Emma Adams 2 aces, 15 digs.

RIDGEFIELD 3, CENTRALIA 0

25-9, 25-15, 25-13

Ridgefield

Highlights — Haley Paul 10 digs, 2 aces, 2 kills; Delaney Nicoll 1 dig, 1 ace, 9 kills, 3 blocks, 12 assists; Anika Nicoll 6 digs, 2 aces, 10 kills; Kenadi Mckaskill 9 digs; Bailey Norris 1 dig; Presley Mckaskill 2 digs, 1 ace; Kameryn Reynolds 1 dig, 8 kills, 7 blocks; Kohana Fukuchi 6 digs, 2 aces, 16 assists; Emilea Stepaniuk 2 digs, 1 block.

CLASS 1A DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s matches

At Castle Rock

Championship

La Center vs. Castle Rock, noon

Loser-out match

Elma vs. King’s Way Christian, 1:30 p.m.

Winner-to-state match

La Center-Castle Rock loser vs. Elma-King’s Way Christian winner, 3 p.m.

GIRLS SOCCER

4A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s games

Winners-to-state

Union 5, Curtis 2 (winner to state)

Puyallup 2, Skyview 0 (loser out)

Rogers-Puyallup 1, Enumclaw 0

Camas 9, Todd Beamer 0

Saturday’s match

Camas vs. Rogers-Puyallup, 2 p.m. at Olympia HS (state seeding)

UNION 5, CURTIS 2

Union

Goals (assists) — Cina Moore (MaKayla Woods), Kiani Pandoliano (Isabelle Morales), Woods (Macee Woods), Morales (MaKayla Woods), Morales (MaKayla Woods).

Goalkeeper saves —  Lizzie Anderson 2.

Halftime — Union 2-0.

CAMAS 9, TODD BEAMER 0

Camas

Goals (assists) — Jenna Efraimson; Kierstyn Heilbrun (Jazzlynn Paulson); Paulson (Maddie Kemp); Kemp; Paulson (Efraimson); Carla Jooste (Kemp); Kemp (Paulson); Kemp (Paulson); Kemp. Goalkeeper saves — Falissitie DePasquale 1.

Halftime — Camas 4-0.

3A BI-DISTRICT TOURNAMENT

Saturday’s matches

Winners to state

Kelso vs. Gig Harbor, noon at North Thurston HS

Timberline vs. Stadium, noon at Olympia HS

Capital at Prairie, noon

Bethel vs. Peninsula, noon at Lakewood

Central Kitsap vs. Bonney Lake, 2 p.m. at Lakewood

Lakes vs. Mountain View, noon at McKenzie Stadium

CLASS 2A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s loser-out games

R.A. Long 3, Mark Morris 0

Black Hills 4, Ridgefield 2

Thursday’s championship

Columbia River 1, Hockinson 0, PKs (5-4)

Saturday’s third-place match

R.A. Long at Black Hills, 7 p.m.

COLUMBIA RIVER 1,
HOCKINSON 0 (5-4 PKs)

Columbia River

Goalkeeper saves —  Liz Canton (PK saves, 4)

Hockinson

Goalkeeper saves —  Jenna Talarico (PK saves, 2)

Halftime — 0-0.

CLASS 1A DISTRICT TOURNAMENT

Thursday’s semifinals

Montesano 5, Tenino 0

King’s Way Christian 5, Elma 1

Saturday’s Championship

King’s Way Christian at Montesano, 2 p.m.

KING’S WAY CHRISTIAN 5, ELMA 1

King’s Way Christian

Goals (assists) — Aurora Espinoza-Chaney; Elise Schey (Maddie Bertrand); Kate Rosebourrough (Lucy Mohammadi); Espinoza-Chaney; Amber Kolb, PK. Goalkeeper saves — Hannah Moats 7.

Halftime — King’s Way Christian 1-0.