High school scoreboard Oct. 12

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

THURSDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Heritage at Camas, 7 p.m.

Fort Vancouver vs. Mountain View, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

Evergreen vs. Union, 7:30 p.m. at McKenzie Stadium

Oakville at Washington School for the Deaf, 3 p.m.

VOLLEYBALL

Hockinson at Columbia River, 7 p.m.

Washougal at Ridgefield, 7 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Castle Rock at King’s Way Christian, 7 p.m.

Stevenson at La Center, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at Seton Catholic, 7 p.m.

Firm Foundation at Columbia Adventist, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Hudson’s Bay at Mark Morris, 4:30 p.m.

R.A. Long at Woodland, 7 p.m.

Washougal at Ridgefield, 7 p.m.

Hockinson vs. Columbia River, 8 p.m. at Kiggins Bowl

Castle Rock at Seton Catholic, 6 p.m.

Stevenson at King’s Way Christian, 6 p.m.

La Center at Columbia-White Salmon, 6 p.m.

GIRLS SWIMMING

Camas, Washougal, Skyview, Fort Vancouver, 4 p.m. at Propstra Aquatic

BOYS TENNIS

Camas at Battle Ground, 3:30 p.m.

Skyview at Heritage, 3:30 p.m.

Columbia River at Mark Morris, 3:30 p.m.

R.A. Long at Washougal, 3:30 p.m.

BOYS GOLF

Elma vs. King’s Way Christian, 3:30 p.m. at Club Green Meadows

La Center, Hoquiam vs. Seton Catholic, 3:30 p.m.

VOLLEYBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (9-1) 4 0

Union (9-2) 4 1

Skyview (5-3) 3 2

Heritage (3-6) 1 4

Battle Ground (3-7) 0 5

SKYVIEW 3, HERITAGE 0

25-19, 25-11, 25-11

Skyview

Highlights — Courtney Davies 9 kills, 5 digs; Grace Brenner 8 kills, 7 digs, 2 aces; Lia Hawken 5 kills, 3 blocks; Savannah White 7 kills, 7 digs, 3 aces; Breann Porter 10 assists; Alexis Harris 16 assists; Payten Kaysner 23 digs, 2 aces.

UNION 3, BATTLE GROUND 0

25-10, 25-22, 25-8

Union

Highlights — Abby Watson 1 kill, 7 digs; Averie Haney 5 digs; Camille Cowles 1 kill; Corinne Ongley 4 kills; Kirah Boynton-Brown 3 aces, 10 kills, 2 blocks; Lauren Gehrmann 2 aces, 6 kills, 1 block, 4 digs; Mackenzie Lewis 2 kills, 1 block, 2 digs; Madelynn Culp 5 aces, 2 kills, 19 assists, 3 digs; Natalie Birch 1 ace, 7 kills, 9 assists, 4 digs; Toryi Midland 1 kill

Battle Ground

Highlights — Jenny Kopytuk 1 ace, 2 kills; Sydney Miller 2 aces, 3 digs, 2 kills, 10 assists; Chalize Matson 3 kills; Kali Ferraro 1 kill, 1 assist, 7 digs; Bethany Tuchardt 6 digs

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Prairie (10-1) 6 0

Kelso (7-2) 4 1

Mountain View (4-6) 4 2

Hudson’s Bay (2-6) 2 3

Fort Vancouver (1-8) 1 5

Evergreen (0-10) 0 6

Wednesday’s results

Kelso vs. Hudson’s Bay, no report

MOUNTAIN VIEW 3, EVERGREEN 1

25-18, 23-25, 25-14, 25-13

Mountain View

Highlights — Josie Davis  25 digs; Grace Garmire 5 aces, 7 kills, 9 digs, 2 blocks; Mollie Doyle 2 aces, 5 kills, 21 digs, 1 block; Keiana Bonawitz 1 ace, 3 kills, 5 digs, 36 assists; Gabby Harper 15 kills, 12 digs, 1 block; Bethani Cobb 4 kills, 2 blocks; Tiffany Amataga 5 kills, 5 digs; Erika Strait 3 kills, 4 digs, 3 assists.

JV — Mountain View, 2-1.

PRAIRIE 3, FORT VANCOUVER 0

25-12, 25-18, 25-8

Fort Vancouver

Highlights — Haley Walz 2 kills, 9 digs, 1 ace, 6 assists, 1 block; Jocelyn Salavea 4 kills, 1 ace; Ryleiah Champaco 5 kills, 3 digs; Isabell Gousse 1 block, 2 digs, 1 kill.; Tianah Thomson 1 assist, 1 dig; Kayla Hola 3 kills, 3 blocks, 2 aces; Jessica Wright 1 block, 1 kill.

Prairie

Highlights — Zoe McBride 15 kills, 6 digs, 1 ace; Abby Brotherton 7 kills, 1 block, 1 dig, 1 ace; Maddi Cederholm 7 kills, 6 digs; Molly Packer 13 digs, 2 aces; Lainne Wilkins 40 assists, 2 kills, 5 digs.

JV — Prairie, 2-0.

C — Prairie, 2-0.

GIRLS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (8-2-2) 3 0 1 10

Union (9-2-1) 3 1 1 10

Skyview (5-5-0) 3 2 0 9

Heritage (1-7-2) 1 4 0 3

B. Ground (3-7-1) 1 4 0 3

UNION 2, SKYVIEW 1

Skyview

Goals (assists) — Olivia Madden (unassisted); Goalkeeper saves — Claire Dougherty 3. Coach’s standout — Olivia Madden, Allison Owen.

Union

Goals (assists) — Desiree Cenita (Kiani Pandoliano); Pandoliano (Lexi Raymore). Goalkeeper saves — Lizzie Anderson, 1. Coach’s standout — Tina Moore, Stephanie Rutan.

Halftime — 1-1.

JV — Union, 3-2.

HERITAGE 2, BATTLE GROUND 0

Heritage

Goals (assists) — Alexis Alexander (Mehrija Selava), Alexander (Selava); Goalkeeper saves — Darien Walton, 6. Coach’s standout — Olivia Molyneaux and Sydney Thomason.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Mtn. View (8-3-2) 5 1 1 16

Prairie (6-5-1) 5 1 0 15

Kelso (8-3-1) 4 1 1 12

Evergreen (3-4-2) 3 3 0 9

Hud. Bay (2-7-1) 1 5 0 3

Fort Vanc. (0-8-1) 0 6 0 0

MOUNTAIN VIEW 3, PRAIRIE 0

Mountain View

Goals (assists) — Autumn McMahon (unassisted); Lilah Favour (unassisted); Emma Cox (unassisted). Goalkeeper saves — Jessie Selby, 4. Coach’s standout — Lauren DeLargy, Dena Sabha.

Halftime — Mountain View, 3-0.

EVERGREEN 9,

FORT VANCOUVER 0

Evergreen   

Goals (assists) — Kylie Wilson (Vita Mikhel), Grace Bauer (Leiah Keniston), Jynelle Uro (Dolly Suarez), Leiah Keniston (Kylie Wilson), Keniston (Suarez), Suarez (unassisted), Peyton Burris (Keniston), Wilson (Burris), Wilson (Maddie Harris). Goalkeeper saves — Isabel Bauer 0, Lindsay Maygra 1.

Fort Vancouver

Goalkeeper saves — Katie Isaac 22. Coach’s standout — Jocelyn Ray.

Halftime — 3-0.

BOYS CROSS COUNTRY

R.A. LONG 25, MARK MORRIS 44,
WOODLAND 65
At Woodland, 5,000 meters

WOODLAND — 3. Josiah Anderson, 18:14.93; 9. Tuff Biddix, 19:33.71; 20. Joshua Somers, 23:04.46. 21. Jonathan Gabalis, 23:17.61; 22. Pedro Paulo Soares, 23:20.10.

MARK MORRIS — 2. Kameron Werner, 17:44.65; 8. Juan Vera-Alvarez, 18:56.83; 11. Andrew Wilson, 19:44.55; 13. Cody Scherier, 20:04.61; 14. Lakota Kramer, 20:15.55.

R.A. LONG — 1. Nicholas Sarysz, 17:40.36; 4. Zach Hayden, 18:30.52; 5. Mitchell Bergquist, 18:38.02; 7. Thayer Derosier, 18:50.61; 10. Evan Davidson, 19:42.96.

LA CENTER 45, SETON CATHOLIC 51, CEDAR TREE CLASSICAL 84, KING’S WAY CHRISTIAN 85, KALAMA 86

At Lewisville Park; 5,000 meters

LA CENTER — 2. Calvin DuBois, 17:32; 7. Garett Shapovalov, 18:22; 9. Trevor Gunderson, 18:45; 12. Isaac Brown, 19:13; 15. Jackson Leavitt, 19:28.

SETON CATHOLIC — 3. David Carrion, 17:42; 6. Koen Ross, 18:22; 8. Niklas Boehm, 18:30; 13. Josh Freitag, 19:24; 22. Topher Strong, 20:37.

CEDAR TREE CLASSICAL — 1. August Albers, 17:23; 5. Joshua Bradshaw, 18:08; 19. Ezekiel Cochran, 20:08; 34. Dylan Matson, 21:50; 35. Cai McIntosh, 22:05.

KING’S WAY CHRISTIAN — 10. Nathan Rose, 19:05; 14. Foxx Walz, 19:25; 16. Colton Dalia, 19:34; 23. Donovan Bailey, 20:43; 24. Kai Thomas, 20:52.

KALAMA — 4. Addison Smee, 17:57; 11. Rylan Green, 19:09; 20. Owen Terhorst, 20:24; 27. Ian Kisamore, 21:08; Alex Roberts, 21:14.

Tuesday’s corrected results

3A GSHL HUDSON’S BAY MEET

At Hudson’s Bay, 4,000m

Team scores — Prairie 24, Mountain View 37; Mountain View 28, Hudson’s Bay 29; Prairie 19, Hudson’s Bay 43.

PRAIRIE — 2, Luke Lund 13:12; 5, Isaac Moulton 13:42; 6, Landon Gunter 13:51; 7, Ty Kneeshaw 13:52; 8, Sheldon Galipeau 14:01.

MOUNTAIN VIEW — 1, Shun Yamaguchi 13:00; 4, Samuel Johnson 13:36; 12, Justin Keanini 14;24; 14, Mason Wrede 14:30; 19, Oliver Clauson 15:08.

HUDSON’S BAY — 3, Jonas Hicks 13:36; 10, Adam McBroom 14:15; 13, Micah Turner 14:25; 15, Caden Hiebert 14:40; 16, Daymian Wright 14:53.

GIRLS CROSS COUNTRY

MARK MORRIS, R.A. LONG, AT WOODLAND

5,000 meters

(No team scores)

WOODLAND — 2. Natalie Biddix, 23:19.21; 3. McKenna Flanagan, 23:19.57; 5. Kayley Autrey, 26:12.05; 9. Rachel Tracy, 28:07.46

MARK MORRIS — 4. Megan Slind, 23:33.49; 11. Josie Boultinghouse, 29:04.07; 12. Emilie Roccia, 29:11.49.

R.A. LONG — 6. Melissa Welch, 26:32.74; 7. Eleanor Stalick, 27:49.65; 8. Brynn Wronkowski, 27:54.74; 10. Isabel Carleton, 29:03.61.

LA CENTER 25, CEDAR TREE CLASSICAL 48, SETON CATHOLIC 63, KALAMA 100

At Lewisville Park; 5,000 meters

LA CENTER — 2. Roselynn Martin, 20:25; 3. Natasha Lewis, 21:06; Emily Graham, 21:14; 5. Bethany Whitten, 21:!4; 11. Sierra Harris, 22:50.

CEDAR TREE CLASSICAL — 6. Suzie Johnson, 21:18; 7. Maddy Blake, 21:19; 8. Marissa Hunter, 22:43; 10. Elin VanderPloeg, 22:48; 18. Danis VanderPloeg, 24:28.

SETON CATHOLIC — 1. Syndee Dyer, 20:20; 9. Alexandra Traffalis, 22:43; 17. Elena Carrion, 24:27; 19. Emma Watkins, 24:42; 20. Katelyn Junker, 24:47.

KALAMA — 15. Alison Houglum, 23:58; 16. Briannan Abbott, 24:23; Scotty Renslow, 26:44; 26. Alicia Tinoco, 28:44; 27. Matti Olson, 28:45.

BOYS TENNIS

PRAIRIE 6, HUDSON’S BAY 0

Singles — Ty Harmon (P) def. David Mertvyy, 6-0, 6-2; David Kriss (P) wins by default; Evan Prentice (P) wins by default.

Doubles — Alex Prentice/Cole Harmon (P) wins by default; Evan Hefflin/Everett Buck (P) wins by default; Connor Troo/Ethan Hefflin (P) def. Bogdan/Ivchenko/Truckee Morton, 6-0, 6-0.

EVERGREEN 3,

FORT VANCOUVER 2

Singles — Tyler Livingston (E) def. Zeke Henderson, 6-1, 6-3; G. Aujla (E) def. Jerry Ramirez, 6-0, 6-1; Vinh Troung (E) def. Rarineek Chand, 6-2, 6-0.

Doubles — Sam Crawford/Pepper Stokes (FV) def. Brandon Troung/Logan Nicholson, 6-4, 6-3; Oscar Hernandez/Travis Huffman (FV) def. Ben Beffs/Porter Lorange, 7-6 (7-5), 7-5 (7-4); third doubles rained out.

BOYS GOLF

2A GSHL CHAMPIONSHIPS

At par-70, Orchard Hills Golf Club

Team scores: 1. Ridgefield 116, 2(t). Columbia River 107.5, 2(t). R.A. Long 107.5, 4. Mark Morris 79, 5. Hockinson 55, 6. Washougal 55, 7. Woodland 4.5

RIDGEFIELD — 1. Cade Bringhurst, 73; Kellen Bringhurst, 81; Caden Whitsitt, 85; Colby Andrew, 101; Nick Radosevich, 107.

COLUMBIA RIVER — Kyle Gomez, 81; Mason Waite, 87; Brady Yackley, 88; Cole Delich, 93; Isaiah Lamont, 97; Mattias Lindgren, 98.

R.A. LONG — Troy Parrish, 76; Chandler Lyon, 84; Brady Anderson, 90; Noah Gilchrist, 93; Easten Haglund, 97; Gabe Harris, 105.

MARK MORRIS — Nate Tugaw, 85; Kaden Breien, 88; Isaiah Hibberd, 94; Thomas Sprague, 100; Evan McNally, 102.

HOCKINSON — Lucas Ortner, 88; Jarrett Christensen, 92; Erik Hawkins, 99; Brecken Guinn, 99; John Dorotik, 104; Anthony Weinmuller, 112.

WASHOUGAL — Ryan Bausch, 91; Chase Baldwin, 102; Alan Anderson, 106; TJ Melton, 111; Oliver Evers, 112.

WOODLAND — Gaige Pilot, 104; Shaun Sadlier, 106; McCartney Bridges, 110.