High school scoreboard Oct. 13

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

Mark Morris vs. Hudson’s Bay, 7 p.m. at Kiggins Bowl

Prairie at Kelso, 7 p.m.

Hockinson at Columbia River, 7 p.m.

Ridgefield at R.A. Long, 7 p.m.

Washougal at Woodland, 7 p.m.

La Center at Burlington-Edison, 7 p.m.

King’s Way Christian at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

Castle Rock at Stevenson, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

La Center at George Fox XC Classic

BOYS TENNIS

Prairie at Evergreen, 3:30 p.m.

Fort Vancouver at Mountain View, 3:30 p.m.

Hudson’s Bay at Washougal, 3:30 p.m.

FOOTBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Camas (7-0) 3 0

Union (6-1) 2 0

Skyview (4-3) 1 1

Heritage (3-4) 0 2

Battle Ground (0-7) 0 2

CAMAS 63, HERITAGE 13

Heritage 0 0 7 6—13

Camas 35 21 0 7—63

First quarter

C — Will Schultz 2 run (Andrew Boyle kick)

C — Semisi Schultz 2 run (Boyle kick)

C — W. Schultz 67 pass from Kyle Allen (Boyle kick)

C — Drake Owen 60 punt return (Boyle kick)

C — Ryan Rushall 25 fumble return (Boyle kick)

Second Quarter

C — W. Schultz 9 run (Boyle kick)

C — Owen 28 pass from Allen (Boyle kick)

C — Carter Kinkead fumble recovery (Boyle kick)

Third Quarter

H — Neithen Stanley 3 pass from Michael Taras (Tristan Conn kick)

Fourth Quarter

H — Kahai Umiamaka 18 pass from Taras (run failed)

C — Rylan Thompson 1 run, Bryce Leighton kick

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Heritage, Taras 15-57, Anthony Kee 4-12, Umiamaka 4-7; Camas, Sam Malychewski 2-65, S. Schultz 4-33, W. Schultz 5-27, Zach Terry 6-24, Allen 1-8, Gavin Holley 1-7, Rylan Thompson 2-5, Boyle 1- (-4)

PASSING — Heritage, Taras 11-26-2-121; Camas, Allen 5-10-0-158, Boyle 1-3-0-6

RECEIVING — Heritage, Meadors 3-45, Umiamaka 5-40, Neithan Stanley 3-36; Camas, Owen 3-133, Rushall 1-14, Luc Sturbelle 1-11, Jackson Preston 1-6

SKYVIEW 48, BATTLE GROUND 13

Skyview 7 21 14 6—48

BG 0 0 0 13—13

First quarter

S — Jalynnee McGee 5 run (Wyatt Stallman kick)

Second quarter

S — Tavis Pinkney 51 pass from Max Rose (Stallman kick)

S — Angelo Sarchi 2 run (Stallman kick)

S — Pinkney 20 pass from Rose (Stallman kick)

Third quarter

S — Pinkney 39 pass from Max Rose (Stallman kick)

S — Dyvon Green 4 run (Stallman kick)

Fourth quarter

BG — Brock Robinson 8 run (kick good)

S — Cooper Barnum 24 pass from Matt Ioane (kick failed)

S — Daniel Thompson 3 run (kick failed)

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Mountain View (5-2) 3 0

Evergreen (4-3) 2 1

Kelso (4-2) 1 1

Prairie (2-4) 1 1

Hudson’s Bay (4-2) 1 2

Fort Vancouver (0-7) 0 3

MOUNTAIN VIEW 56,

FORT VANCOUVER 0

Mtn. View 21 23 6 6—56

Fort Van. 0 0 0 0–0

First quarter

MV — Makai Anderson 12 pass from Glen Perry Jr. (Aiden Hargrove kick)

MV — Perry 40 run (Hargrove kick)

MV — Tyrell Hall 12 pass from Perry Jr. (Hargrove kick)

Second quarter

MV — Hall 22 pass from Perry Jr. (Hargrove kick)

MV — Safety

MV — Perry Jr. 9 run (Hargrove kick)

MV — Nile Jones 21 run (Hargrove kick)

Third quarter

MV — Dallas Johnson 8 run (kick missed)

Fourth quarter

MV — Garrett Moen 22 run (kick missed)

Individual statistics

RUSHING — Fort Vancouver: Nehemiah Polk-Rashad 14-(-9), Trevor Narvasa 4-(-33), Anthony Wilhite 1-(-3). Mountain View: Mitchell Delmage 1-3, Nile Jones 6-72, Glen Perry Jr. 5-62, Jack Mertens 1-19, Michael Urruchua 2-19, Dallas Johnson 5-28, Tresean Foreman 3-97, Garrett Moen 2-55, (#95) 1-65.

PASSING — Fort Vancouver — Trevor Narvasa 2-9-1-5, Devyn Turner 0-2-1-0; Mountain View: Glen Perry Jr. 10-15-0-188.

RECEIVING — Fort Vancouver: Shawn Mintah 1-3, Darius Scheer 1-2; Mountain View: Mitchell Delmage 2-66, Jack Mertens 3-55, Makai Anderson 2-17, Tyrell Hall 2-34, Rodolfo Montiel 1-16.

NON-LEAGUE

UNION 49, EVERGREEN 6

Evergreen 6 0 0 0—6

Union 15 27 7 0—49

First quarter

U — Darien Chase 35 pass from Carter Sutton (conversion good)

E — Zyell Griffin 88 yard kick return (conversion failed)

U — Chase 13 pass from Lincoln Victor (Christian Alcorn kick)

Second quarter

U — Chase 22 pass from Victor (Alcorn kick)

U — Chase 40 pass from Victor (Alcorn kick)

U — Elijah Jones 44 run (conversion failed)

U — Chase 7 pass from Victor (Alcorn kick)

Third quarter

U — Alex Vallejo 50 interception return (Alcorn kick)

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — Union: Elijah Jones 10-106, Braedon Ensley 3-5, Joseph Siofele 4-39, Lincoln Victor 2-41, Lamont Lane 5-4. Evergreen: Triston Fich 6-(-1), Trent Hemann 8-24, Serge Rusnak 3-6, Ryan Blaize 1-(-13).

PASSING — Union: Lincoln Victor 5-8-0-92, Carter Sutton 2-2-0-111; Evergreen: Triston Fich 5-18-1-31, Ryan Blaize 1-5-0-3.

RECEIVING — Union: Darien Chase 5-107, Elijah Jones 1-76, Aiden Nellor 1-10, Braedon Ensley 1-5; Evergreen: Daniel Moltisanti 1-9, Luke Allen 1-(-2), Nadil Hodzic 2-16, Zyell Griffin 1-11, Jerantae Burns 1-13, David Crawford 1-6, Trent Hemann 1-3.

WASHINGTON STATE SCORES

Thursday’s games

Oakville 48, Washington School for Deaf 12

Central Kitsap 13, Peninsula 0

Chiawana 84, Pasco 0

Edmonds-Woodway 45, Mountlake Terrace 0

Mt. Spokane 42, Rogers (Spokane) 0

Shadle Park 38, North Central 35

VOLLEYBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Woodland (10-1) 9 0

Ridgefield (8-2) 8 1

Hockinson (6-6) 4 5

Columbia River (3-7) 3 5

Washougal (6-6) 3 6

Mark Morris (3-7) 2 6

R.A. Long (1-10) 1 7

WOODLAND 3, R.A. LONG 0

25-19, 25-7, 25-23

Woodland

Highlights — Taylor Foster 7 kills; Vanessa Franke 7 kills; Emma Swett 4 kills, 12 assists, 4 aces; Braedyn Lofgren 5 aces, block; Payten Foster 8 digs, Olivia Andersen 3 kills, Nicole Guthrie 11 assists.

RIDGEFIELD 3, WASHOUGAL 0

25-23, 25-16, 21-25, 25-16

Ridgefield

Highlights — Haley Paul 1 ace, 8 dig, 10 kills, 1 block; McKenna Moore 2 kills; Delaney Nicoll 3 aces, 6 digs, 14 kills, 3 blocks, 14 assists; Anika Nicoll 1 ace, 1 dig, 4 kills, 3 blocks; Caylee Lewis 1 dig; Kenadi McCaskill 1 ace, 15 digs; Bailey Norris 3 digs; Presley McCaskill 1 dig, 4 kills, 3 blocks; Kameryn Reynolds 1 kill, 4 blocks; Kohana Fukuchi 2 aces, 10 digs, 2 kills, 20 assists; Mackenzie Sparks 1 ace, 3 digs, 1 kill.

Washougal

Highlights — Maggie Hungerford 15 digs; Emily Johnson 21 assists, 15 digs

JV — Ridgefield won

JV2 — Ridgefield won

COLUMBIA RIVER 3,

HOCKINSON 2

11-25, 20-25, 25-9, 25-22, 18-16

Columbia River

Highlights — Jayden Foster 6 kills; Maddie Sheron 7 kills; Alicia Wallingford 6 kills, 6 blocks, 7 aces; Emma Adams 12 digs; Sydney Waite 11 digs.

Hockinson

Highlights — Bethany Karlsen 38 assists, 10 digs; Brooklyn Byers 7 kills, 4 digs; Emily Robinson 6 digs; Grace Russell 17 kills, 12 digs; Jenna Remenar 2 kills; Josie Lester 1 kill, 2 digs; Mackenzie Hattan 2 kills, 2 digs; Hannah Bowie 1 kill; Haley Oja 25 digs; Olivia Beuselinck 13 kills, 12 digs.

1A Trico LEAGUE

W L
Castle Rock (9-0) 5 0

La Center (8-3) 5 1

Columbia-WS (5-4) 3 2

King’s Way Chr. (5-5) 2 4

Stevenson (2-5) 1 4

Seton Catholic (1-9) 1 5

COLUMBIA-WHITE SALMON 3,

SETON CATHOLIC 0

25-13, 25-20, 25-23

Seton Catholic

Highlights — Bailey Crawford 19 kills, 1 block, 14 digs, 2 aces; Alicia Bigler, 1kill, 1 blk, 1 dig; Anna Yrjanson 4 kills, 2 blocks, 7 digs; Rebecca Vu 5 digs; Sam Owen, 1 kill, 4 digs; Savannah Smith, 1 kill, 8 digs, 22 assists.

JV — Columbia-White Salmon 2-0.

LA CENTER 3, STEVENSON 0

25-9, 25-4, 25-8

La Center

Highlights — Laynie Erickson 11 kills, 12 digs, Block; Emma Shahbazi 8 kills, 2 blocks, 2 digs, 6 aces; Amanda Holm 26 assists, 5 digs, 3 kills, 4 aces; Sydney Mairose 3 kills, 3 digs, 3 aces; Abby Hollopeter  dig, kill; Katie Leslie 5 digs; Abby Banholzer 2 kills, 3 blocks, 4 digs, 2 aces; Tiffany Chandler kill, 9 digs; Emily Feil 2 digs; Chelsea Williams 3 kills, Block,  2 digs, 5 aces; Molly McAllister 4 digs; Cheyanne Washburn 4 digs, ace.

JV — La Center 2-0;

Frosh — La Center d. Heritage 2-0

CASTLE ROCK 3,

KING’S WAY CHRISTIAN 1

King’s Way Christian

Highlights — Brooke Mattila 6 kills 2 aces 1 block; Dana Snider 16 kills 6 digs 1 block; Gracie Brown 7 kills 1 block; Abby Cummins 28 assists 2 kills 6 digs; Katrina Cloyes 2 kills; Haley Hutchin 23 digs; Lisa Barnes 2 kills 2 blocks.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

NASELLE 3,

WASH. SCHOOL FOR DEAF 0

25-13, 25-10, 25-12

Record — WSD (2-5, 0-4)

FIRM FOUNDATION 3,
COLUMBIA ADVENTIST 2

25-15, 23-25, 25-13, 20-25, 15-7

Firm Foundation (6-2, 3-2)

Highlights — Brooklyn Warren 3 aces. 2 kills, 17 assists; Abbie Helmes 4 aces, 1 kills, 4 assists; Katie Rommel 3 kills, 2 blocks; Katie Kogler 3 aces, 14 kills, 3 blocks, 2 assists; Emma Merritt 1 aces, 3 kills; Anna Huntsinger 3 aces, 2 kills.

JV — Firm Foundation 2-1.

GIRLS SOCCER

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Columbia River (9-2-1) 7 1

Hockinson (7-3-2) 6 3

R.A. Long (9-3) 5 3

Washougal (6-4-1) 5 4

Ridgefield (4-9) 4 5

Mark Morris (6-6) 3 5

Woodland (3-10) 0 9

RIDGEFIELD 1, WASHOUGAL 0

Ridgefield

Goal — Annika Farley, PK. Goalkeeper saves — Hannah Farley 2. Coach’s standouts — Mackenzie Dewey, Tegan Petersen.

Washougal

Goalkeeper saves — Erin Bentley 4, Jessie Larson 3. Coach’s standout — Erin Bentley.

JV — Tied 0-0.

COLUMBIA RIVER 1,

HOCKINSON 0

Columbia River

Shalece Easley (Yaneisy Rodriguez). Goalkeeper saves — Alex Schulz 4.

Halftime — 0-0.

JV — Columbia River 1-0

RA LONG 4, WOODLAND 0

1A Trico LEAGUE

W L T Pts

King’s Way (7-2) 5 0 0 15

La Center (4-5) 3 1 0 9

Stevenson (3-2-4) 2 3 0 6

Seton Cath. (5-6-1) 2 3 0 3

Castle Rock (0-11) 0 5 0 0

SETON CATHOLIC 2,

CASTLE ROCK 0

Seton Catholic

Goals (assists) — Kiya Gere; Riley McDonough (Kiya Gere). Goalkeeper saves — Josie Partridge 3.

Halftime — Seton Catholic 1-0.

KING’S WAY CHRISTIAN 3, STEVENSON 0

NON-LEAGUE

MARK MORRIS 7,

HUDSON’S BAY 0

Hudson’s Bay

Goalkeeper saves — Annika Hamilton 5, Olivia Hewett 6.

GIRLS SWIMMING

AT PROPSTRA AQUATIC

Team scores — Skyview 100, Washougal 61; Washougal 88, Fort Vancouver 30; Camas 101, Skyview 69; Camas 137, Fort Vancouver 16.

200 medley relay — 1, Camas (Mia Kamenko, Jessica Bretz, Paeton Lesser, Madalyn Scherwinski) 2:05.78; 2, Skyview 2:06.09; 200 freestyle — 1, Hallie Eha (S) 2:13.76; 2, Hope Yim (C) 2:15.56; 200 individual medley — 1, Alexis Coaker (S) 2:29.21; 2, Madalyn Scherwinski (C) 2:33.58; 50 freestyle — 1, Paeton Lesser (C) 26.17; 2, Hanna Eha (S) 27.73; 100 butterfly — 1, Bailey Segall (C) 1:04.12; 2, Paeton Lesser (C) 1:07.85; 100 freestyle — 1, Hanna Eha (S) 1:00.36; 2, Alexis Coaker (S) 1:00.53; 500 freestyle — 1, Madalyn Scherwinski (C) 5:57.96; 2, Kayla Bradshaw (S) 6:19.07; 200 free relay — 1, Camas (Hope Yim, Jessica Bretz, Bailey Segall, Paeton Lesser) 1:47.50; 2, Skyview 1:53.24; 100 backstroke — 1, Bailey Segall (C) 1:06.05; 2, Mia Kamenko (C) 1:07.00; 100 breaststroke — 1, Hallie Eha (S) 1:16.63; 2, Kaylyn Schmid (Wa) 1:19.62; 400 free relay — 1, Camas (Hope Yim, Mia Kamenko, Madalyn Scherwinski, Bailey Segall) 4:03.59; 2, Washougal 4:13.16.

BOYS TENNIS

SKYVIEW 6, HERITAGE 0

SINGLES — Andrew Kabacy (S) d. Tim Muresan 6-0, 6-0; Jonathan Hultley (S) d. Ethan Brittain 6-0, 6-0; Brandon Mukensable (S) d. Ryan Seley 6-3, 6-1.

DOUBLES — Chris Sheppert/Joey Gaylor (S) d. Dylan Gorman/Justin Mancinie 6-3, 6-2; Tyler Church/Sam Sugarman (S) d. Kulbir Singh/Mitchell Ly 6-2, 6-3; Sean Wilcox/Jaxon Mills (S) d. Aaron Ly/Tim Brittain 6-3, 6-0.

Wednesday’s late results

UNION 6, HERITAGE 0

SINGLES — Alex Calpagiu (S) d. Tim Muresan 6-0, 6-0; Naman Thawani (S) d. Ethan Brittain 6-2, 6-0; Yu-Chung Peng (S) d. Mitchell Ly 6-0, 6-1.

DOUBLES — Quinn Lamey/Kyle Mosier (S) d. Dylan Gorman/Justin Mancinie 7-5, 6-0; Brayden Shoemaker/David Tsay (S) d. Ryan Seley/Tyler Brittain 6-0, 6-0; Jacob Bruning/Terrance Yim (S) d. Kulbir Singh/Aaron Ly 6-1, 6-1