High school scoreboard 10-18

By

Published:

 

WEDNESDAY’S SCHEDULE

VOLLEYBALL

Woodland at Columbia River, 7 p.m.

CROSS COUNTRY

4A district meet, 3:30 p.m. at Lewisville Park

Trico League Championship, 4 p.m. at Vancouver Lake Park

BOYS TENNIS

Columbia River vs. Hudson’s Bay, 2:15 p.m. at Vancouver Tennis Center

BOYS GOLF

2A district tournament at Riverside GC, Chehalis

VOLLEYBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (10-1) 5 0

Union (9-2) 4 1

Skyview (5-4) 3 3

Heritage (4-6) 2 4

Battle Ground (3-8) 0 6

CAMAS 3, SKYVIEW 0

27-25, 25-19, 25-15

Camas

Highlights — Aubrey Stanton 8 aces, 5 kills, 24 assists, 7 digs; Emma Villaluz 1 ace, 2 kills, 6 digs; Madison Gilchrist 1 kill, 15 assists, 2 digs; Keelie Leblanc 16 kills, 13 digs; Mary Pipkin 1 kill, 3 blocks, 3 digs; Marianna Payne 5 kills, 1 block, 1 dig; Madison Pfaff 3 aces, 1 assists, 15 digs; Whitney Quist 10 kills, 1 block, 6 digs.

Skyview

Highlights — Alexis Harris 12 assists 4 digs; Breann Porter 13 assists; Grace Brenner 9 kills 6 digs; Cameron Davies 4 kills 4 digs 2 blocks; Courtney Davies 8 kills; Joyce Emmy 3 kills; Payten Kaysner 12 digs; Michelle Rosvold 6 digs.

JV — Camas

C1 — Camas

C2 — Camas

HERITAGE 3, BATTLE GROUND 2

18-25, 18-25, 25-20, 25-12, 15-13

Battle Ground

Highlights — Kali Ferraro 3 kills, 37 digs; Sydney Miller 5 kills, 39 assists, 10 digs; Bethany Tuchardt 14 kills, 8 digs; Jenny Kopytuk 10 kills, 1 ace, 13 digs; Soraya Schleichert 9 kills, 5 blocks, 3 digs; Julia Baiar 1 ace, 14 digs; Lily Hayes 1 ace, 10 digs.

Heritage

Highlights — Irina Bejan 18 kills, 3 blocks, 11 digs, 3 aces; Katie Peneueta 8 kills, 3 blocks, 4 digs, 2 aces; Brettley Lundberg 10 kills, 2 blocks; Jazmin Mendoza 20 assists, 5 kills; Aliyah Hamblin 20 assists, 7 digs; Bella Forncrook 33 digs.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Prairie (11-1) 7 0

Kelso (8-2) 5 1

Mountain View (5-6) 5 2

Hudson’s Bay (2-7) 2 4

Fort Vancouver (1-9) 1 6

Evergreen (0-11) 0 7

PRAIRIE 3, HUDSON’S BAY 0

25-12, 25-8, 25-10

Prairie

Highlights — Abby Brotherton 15 kills, 2 aces; Zoe McBride 13 kills 4 digs, 1 assist; Aryah Marlow 5 kills, 2 blocks; Molly Packer 12 digs, 2 aces; Lainne Wilkins 32 assists,  7 digs, 1 kill, 1 block.

JV — Prairie, 3-0.

C — Prairie, 2-1.

MOUNTAIN VIEW 3, FORT VANCOUVER 0

25-11, 25-18, 25-15

Mountain View

Highlights — Josie Davis 2 aces, 1 kill, 19 digs; Keiana Bonawitz 2 kills, 7 digs, 1 block, 19 assists; Erika Strait 1 kill, 8 digs, 17 assists; Grace Garmire 5 aces, 5 kills, 7 digs, 1 block; Caroline Johnson 2 kills, 3 digs; Bethani Cobb 4 kills, 2 blocks, Mollie Doyle 1 ace, 7 kills, 5 digs, 1 block; Gabby Harper 1 ace, 9 kills, 11 digs, 1 block; Tiffany Amataga 5 kills.

JV — Mountain View, 3-0.

C2 — Camas

KELSO 3, EVERGREEN 0

25-6, 25-22, 25-20

Evergreen

Highlights — Arrianna Walker 1 dig; Cameron Boyer 2 digs; Desiree Roberts 1 ace, 1 dig; Devyna Roberts 2 aces, 2 kills, 14 assists, 3 digs; Lizzie Baxter 8 kills, 2 digs; Rori Anderson 3 digs; Rylee Butler 1 ace, 4 digs; Truth Vanscyoc 1 dig; Zenora Salanoa 1 ace, 4 kills, 3 digs.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Woodland (11-1) 10 0

Ridgefield (8-3) 8 2

Hockinson (6-6) 4 5

Columbia River (4-7) 4 5

Washougal (7-6) 4 6

Mark Morris (3-8) 2 7

R.A. Long (1-11) 1 8

WOODLAND 3, RIDGEFIELD 1

25-19, 25-14, 9-25, 25-19

Woodland

Highlights — Elyse Booker 26 digs, 3 aces; Emma Swett 24 assists, 7 kills; Nicole Guthrie 16 assists, 12 digs, 3 blocks, ace; Taylor Foster 14 kills, 2 blocks; Vanessa Franke 7 kills, 3 blocks; Braedyn Lofgren 4 blocks; Lila Russell 11 digs.

Ridgefield

Highlights — Haley Paul 6 kills, block; Delaney Nicoll 12 kills, 14 assists, 2 blocks, 4 digs; Bailey Norris 6 digs, 2 aces; Anika Nicoll 6 blocks, 4 kills, dig; Presley McCaskill 2 kills, block; Kenadi McCaskill 11 digs; Kameryn Reynolds 6 kills, 2 blocks; Kohana Fukuchi 19 assists, 3 kills, 9 digs; Emilea Stepaniuk 2 digs; Mackenzie Sparks 7 digs, ace.

COLUMBIA RIVER 3, MARK MORRIS 1

Columbia River

Highlights — Maddie Sheron 9 kills; Jayden Foster 10 kills; Riley Zanas 5 aces; Emma Adams 12 digs; Hallie Worden 11 digs; Lexi Williams 28 assists

WASHOUGAL 3, R.A. LONG 0

25-11, 25-16, 25-20

1A Trico LEAGUE

W L
Castle Rock (10-0) 6 0

La Center (9-3) 6 1

Columbia-WS (5-5) 3 3

King’s Way Chr. (6-5) 3 4

Stevenson (2-6) 1 5

Seton Catholic (1-10) 1 6

CASTLE ROCK 3, SETON CATHOLIC 0

25-5, 25-15, 25-18

Seton Catholic

Highlights — Bailey Crawford, 10 kills, 2 blocks, 7 digs; Rebecca Vu, 6 digs; Kendra Brislawn, 1 ace, 1 assist; Sam Owen, 2 kills, 2 aces; Anna Yrjanson, 5 kills, 1 block, 3 digs; Savannah Smith, 3 digs, 14 assist; Haley Vick, 5 digs.

JV — Castle Rock 3-0

KING’S WAY CHRISTIAN 3, STEVENSON 0

25-13, 25-4, 25-15

King’s Way Christian

Highlights — Abby Cummins 23 assists, 6 kills, 7 aces, 6 digs; Haley Hutchin 9 digs 5 aces; Tyra Schroeder 5 digs 2 aces; Dana Snider 10 kills 8 digs 1 block; Brooke Mattila 7 kills 4 blocks 1 ace; Katrina Cloyes 2 kills 1 block; Gracie Brown 1 kill 1 block; Piper Wastradowski 4 digs; Hannah Nichols 1 block; Lisa Barnes 1 kill; Delaney Devine 1 kill 1 ace.

LA CENTER 3, COLUMBIA-WHITE SALMON 0

25-6, 25-22, 25-20

La Center

Highlights — Laynie Erickson 9 kills, 8 digs, 5 Blocks, 4 aces; Emma Shahbazi 4 kills, 2 blocks, 4 digs; Amanda Holm 25 assists, 5 digs, 2 kills, 4 aces; Sydney Mairose 7 kills, 7 digs, ace, 3 blocks; Abby Hollopeter  3 assists, 2 digs; Katie Leslie 15 digs, kill; Abby Banholzer 6 kills, 3 blocks, 4 digs, 2 aces; Tiffany Chandler 9 digs, ace; Emily Feil 2 digs; Chelsea Williams assist, 2 digs; Molly McAllister  4 digs; Cheyanne Washburn 12 digs, ace, kill.

JV — Columbia-White Salmon 2-1.

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

THREE RIVERS CHRISTIAN 3, WASHINGTON SCHOOL FOR THE DEAF 0

25-8, 25-14, 25-9

WSD: 2-6 overall, 0-5 league

NASELLE 3, COLUMBIA ADVENTIST 0

25-22, 25-8, 25-23

GIRLS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (9-2-2) 4 0 1 13

Union (10-2-1) 4 1 1 13

Skyview (5-5-0) 3 2 0 9

Heritage (1-8-2) 1 5 0 3

B. Ground (3-8-1) 1 5 0 3

UNION 1, BATTLE GROUND 0

Union

Goals (assists) — MaKayla Woods (Isabelle Morales); Goalkeeper saves — Lizzie Anderson 1. Coach’s standout — Erin Beniga.

Halftime — 0-0.

JV — Union, 2-0.

CAMAS 8, HERITAGE 0

Camas

Goals (assists) — Maddie Kemp (Jazzlynn Paulson); Kemp (Carla Jooste); Elizabeth Parker; Own Goal; Kemp (Aliya Ponder); Jooste; Paulson (Kemp). Goalkeeper saves:  Falissitie DePasquale 1, Callie Rheaume 1.

Heritage

Goalkeeper saves — Darien Walton 25. Coach’s standout — Darien Walton.

Halftime — Camas 4-0.

JV — Camas 6-0

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Mtn. View (9-3-2) 6 1 1 19

Prairie (7-5-1) 6 1 0 18

Kelso (8-4-1) 4 2 1 12

Evergreen (3-5-2) 3 4 0 9

Hud. Bay (3-8-1) 2 5 0 6

Fort Vanc. (0-9-1) 0 6 0 0

MOUNTAIN VIEW 3, EVERGREEN 2

Evergreen

Goals (assists) — Dolly Suarez (PK); Suarez (Jynelle Uro); Goalkeeper saves — Isabell Bauer 7. Coach’s standouts — Jazmine Wright, Peyton Burris, Maddie Harris.

Mountain View

Goals (assists) — Emma Cox (Perla Ramirez); Lilah Favour (un); Olivia Fothergill (PK); Goalkeeper saves — Jessie Selby 7. Coach’s standout — Lauren DeLargy, Laura Schlueter.

Halftime — Mountain View 1-0.

JV — Mountain View 8-0.

PRAIRIE 8, FORT VANCOUVER 0

Prairie

Goals (assists) — Alyssa Talkington (Macey Hall), Hall (unassisted), Talkington (unassisted), Malaika Quigley (Kendal Spencer), Maya Davis (unassisted), Jennie Doller (unassisted), Quigley (Talkington), Spencer (Quigley); Goalkeeper saves — Jenna Farrell, Taryn Kent 1. Coach’s standout — Quigley.

Halftime — 4-0.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Columbia River (10-2-1) 8 1

Hockinson (7-4-2) 6 3

R.A. Long (10-3) 6 3

Washougal (6-5-1) 5 5

Ridgefield (5-9) 5 5

Mark Morris (6-7) 3 6

Woodland (3-11) 0 10

COLUMBIA RIVER 1, MARK MORRIS 0

Columbia River

Goals (assists) — Sophia Skimas (Shalece Easley); Goalkeeper saves — Alex Schulz 5.

Halftime — 1-0

JV — Columbia River 3-0

R.A. LONG 2, WASHOUGAL 0

Washougal

Goalkeeper saves — Jessie Larsen 2, Erin Bentley 1. Coach’s standout — Katie Boon and Brooklyn Wurm-Wertz

Halftime — 1-0.

JV — 0-0.

RIDGEFIELD 5, WOODLAND 0

1A Trico LEAGUE

W L T Pts

King’s Way (8-2) 6 0 0 18

La Center (5-5) 4 1 0 12

Stevenson (3-3-4) 2 4 0 6

Seton Cath. (5-6-1) 2 3 0 3

Castle Rock (0-12) 0 6 0 0

LA CENTER 2, STEVENSON 0

La Center

Goals (assists) — Quinn Wiseman (Kate Nelson), Kaiya Villines (Tessa White); Goalkeeper saves — Morgan Tolbert 6.

Halftime — 1-0.

KING’S WAY CHRISTIAN 5, CASTLE ROCK 0

King’s Way Christian

Goals (assists) — Dani Kripner(Kate Rosebourrough); Kate Rosebourrough (unassisted); Kate Rosebourrough (Kennedy Carpenter); Kennedy Carpenter (unassisted); Hannah Gillock (Sarah Turcic). Goalkeeper saves — Hannah Moats 1, Sara
Thudium 1.

NON-LEAGUE

SKYVIEW 2, HOCKINSON 1

Skyview

Taylor Witthauer (unassisted), Keely Mickel (unassisted). Goalkeeper saves — Mikelle Anthony 7. Coach’s standout — Allison Owen and Riley Bowen.

Halftime — 1-1.

JV — Skyview, 3-1.

GIRLS SWIMMING

At Propstra Aquatic Center

Dual meet scores — Union 105, Skyview 63; Mountain View 88, Skyview 71; Skyview 102, Heritage 40; Union 138, Fort Vancouver 20; Mountain View 121, Fort Vancouver 25; Heritage 73, Fort Vancouver 36; Skyview 119, Evergreen 6; Fort Vancouver 72, Evergreen 12.

200 medley relay — 1, Mountain View (Sruthi Ravi, Samantha Foster, Shu-Ting Jones, Kaitlyn Wolfe); 200 freestyle — 1, Emily Ipe (MV) 2:14.68; 200 individual medley — 1, Hanna Eha (S) 2:25.35; 50 freestyle — 1, Sruthi Ravi (MV) 27:06; 100 butterfly — 1, Abby Crowson (U) 1:06.46; 100 freestyle — 1, Hanna Eha (S) 59.05; 500 freestyle — 1, Carly Kahler (U) 5:56.24; 200 free relay — 1, Union (Sabrina Hicks, Shelby Smith, Abby Crowson, Avery Gunderson) 1:53.55; 100 backstroke — 1, Sruthi Ravi (MV) 1:04.60; 100 breaststroke — 1, Hallie Eha (S) 1:15.48; 400 free relay — Mountain View (Samantha Foster, Emily Ipe, Shu-Ting Jones, Sruthi Ravi) 4:07.48.

At Clark County Family YMCA

Dual meet scores — Prairie 84, La Center 30; Kelso 99, Prairie 65; Kelso125, La Center 26; Prairie 78, Hockinson 50; Hockinson 50, La Center 28; Kelso 115, Hockinson 42; Prairie 73, Battle Ground 72; Battle Ground 85, La Center 24; Kelso 97, Battle Ground 65; Battle Ground 81, Hockinson 38.

200 medley relay — 1, Kelso (Emily Russell, Anna Waddel, Genna Aldrich, Shayla Kazensky); 200 freestyle — 1, Brooke Coen (P)  2:22.16; 200 individual medley — 1, Bryanna Ungs (LC) 2:25.17; 50 freestyle — 1, Hailey Grotte (LC) 25.62; 100 butterfly — 1, Jackie Ramsey (BG) 1:06.82; 100 freestyle — 1, Grotte (LC) 55.15; 500 freestyle — 1, Anna Carson (H) 6:04.93; 200 free relay — 1, Prairie (Coen, Ella Limberg, Lillian Lorenz, Savannah Perkins); 100 backstroke — 1, Ramsey (BG) 1:04.62; 100 breaststroke — 1, Limberg (P) 1:24.85; 400 free relay — 1, Prairie (Coen, Lorenz, Limberg, Perkins).

BOYS TENNIS

SKYVIEW 5, CAMAS 1

Singles — Andrew Kabacy (S) Akash Prasad 6-3, 6-1; Jonathan Hutley (S) def. Cole Osten 6-2, 6-3; Brandon Mukensnael (S) def. Matei Bitalaru 6-4, 6-1.

Doubles — Chris Sheppert/Joey Gaylor (S) def. Brian Wang/Wilson Ho 4-6, 6-4, 6-2; Rylan Marshall/Jake Gianan (C) def. Tyler Church/Sam Sugerman 6-3, 6-1; Sean Wilcox/Jaxon Mills (S) def. Sorousch Badiei/Krishnan Nair 4-6, 7-6 (10-8), 7-5.

PRAIRIE 5, EVERGREEN 1

Singles — Tyler Livingston (E) def. David Kriss 2-6, 6-4, 6-0; Ty Harmon (P) def. G Augla 6-7 (8), 6-1, 6-4; Evan Prentice (P) def. Vihn Truong 6-1, 6-2.

Doubles — Alex Prentice/Cole Harmon (P) def. Logan Nicholson/Brandon Truong 6-0, 6-1; Evan Hefflin/Everett Buck (P) def. Trevor Stowell/Porter Lorange 6-4, 7-6 (5); Connor Tripp/Ethan Hefflin (P) def. Cedric Hardy/Alex Hermoso 6-2, 6-3.

BOYS GOLF

2A District 4 Tournament

At par-71 Riverside GC, Chehalis

Top 36 (94 and lower) to 2nd day

Overall leader — Cade Bringhurst (Ridgefield) 76.

Local results

COLUMBIA RIVER — Kyle Gomez 80, Mason Waite 81, Isaiah Lamont 82, Brady Yackley 88, Mattias Lundgren 96, Cole Delich 97.

HOCKINSON — Jarrett Christensen 90, Erik Hawkins 94, John Dorotik 96, Lucas Ortner 99, Sam Glanzer 100, Brecken Guinn 107.

RIDGEFIELD — Cade Bringhurst 76, Kellen Bringhurst 80, Caden Whitsitt 85, Kale Suomi 97, Camden Ryder 100, Colby Andrew 101.

WASHOUGAL — Kayden Jorgensen 86, Ryan Bausch 91, Chase Baldwin 94, Alan Anderson 95, Oliver Evers 95, TJ Melton 110.

WOODLAND — Greg Pilot 96, Cartney Bridges 105, Shaun Sadlier 110.

SLOW PITCH SOFTBALL

GSHL DISTRICT TOURNAMENT

At VGSA

First round

Camas 12, Columbia River 0

Hudson’s Bay 12, Union 2

R.A. Long 12, Skyview 2

Heritage 11, Prairie 1

Semifinals

Camas 13, Hudson’s Bay 0

Heritage 8, R.A. Long 7

Consolation

Union 13, Columbia River 3

Skyview 15, Prairie 3