High school scoreboard Oct. 19

By Tim Martinez, Columbian Assistant Sports Editor

Published:

 

THURSDAY, OCT. 19

FOOTBALL

Washington School for the Deaf at Mary M. Knight, 3 p.m.

VOLLEYBALL

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Camas at Union, 7 p.m.

Evergreen at Hudson’s Bay, 7 p.m.

Fort Vancouver at Kelso, 7 p.m.

Mountain View at Prairie, 7 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 7 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

Castle Rock at Columbia-White Salmon, 7 p.m.

King’s Way Christian at La Center, 7 p.m.

Seton Catholic at Stevenson, 7 p.m.

Naselle at Firm Foundation, 6 p.m.

Oregon School for the Deaf at Washington School for the Deaf, 7 p.m.

GIRLS SOCCER

Skyview at Battle Ground, 7 p.m.

Camas vs. Union, 7:30 p.m. at McKenzie Stadium

Kelso vs. Mountain View, 5:30 p.m. at McKenzie Stadium

Evergreen at Prairie, 7:30 p.m.

Hockinson at R.A. Long, 6 p.m.

Mark Morris at Ridgefield, 7 p.m.

Columbia River at Woodland, 7 p.m.

Stevenson at Castle Rock, 6 p.m.

Columbia-White Salmon at King’s Way Christian, 6 p.m.

La Center at Seton Catholic, 6 p.m.

CROSS COUNTRY

3A district meet, 4:30 p.m. at Kelso HS

2A Greater St. Helens League meet, 4 p.m. at Lake Sacajawea Park

BOYS GOLF

1A district tournament at Tumwater Valley GC

VOLLEYBALL

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Woodland (11-2) 10 1

Ridgefield (8-3) 8 2

Columbia River (5-7) 5 5

Hockinson (6-6) 4 5

Washougal (7-6) 4 6

Mark Morris (3-8) 2 7

R.A. Long (1-11) 1 8

COLUMBIA RIVER 3,
WOODLAND 1

25-22, 17-25, 25-20, 25-17

Woodland

Highlights — Taylor Foster 9 kills, 5 blocks; Vanessa Franke 4 kills, 2 blocks; Emma Swett 11 assists, 3 kills, 2 blocks; Nicole Guthrie 9 assists, Elyse Booker 32 digs, 3 aces.

Columbia River

Highlights — Maddie Sheron 12 kills; Jayden Foster 9 kills; Hallie Worden 8 digs; Corin Gutierrez 5 kills; Emma Adams 13 digs; Alicia Wallingford 7 blocks, 4 kills; Lexi Williams 37 assists.

BOYS CROSS COUNTRY

4A GSHL DISTRICT MEET

At Lewisville Park; 5,000 meters

Team scores — Camas 17, Heritage 62, Skyview 74, Union 89, Battle Ground 106.

CAMAS — 1. Daniel Maton, 16:10; 2. Jackson Lyne, 16:25; 3. David Connell, 16:31; 4. Spencer Twyman, 16:35; 7. LJ Floyd, 17:12.

HERITAGE — 6. Ryan Cibart, 16:50; 8. Braedon Sitmann, 17:20; 13. Justin Southard, 17:32; 14. Kyle Bare, 17:36; 21. Kyler Spiller, 17:56.

SKYVIEW — 5. Bruce Erickson, 16:43; 9. Alex Miller, 17:25; 18. Vik Sahgal, 17:53; 19. Sean Flynn, 17:53; 23. Hunter Davenport, 18:13.

UNION — 12. Aaron Avery, 17:27; 15. Owen Murphy, 17:37; 16. Micah Goff, 17:51; 20. Andres Solorzano, 17:53; 28. Mikie Connell, 18:20.

BATTLE GROUND — 12. Kyle Ganoung, 17:28; 17. Matthew Palmateer, 17:52; 23. Eli Kissinger, 18:13; 26. Max Cunningham, 18:16; 27. Nate Copper, 18:18.

1A TRICO LEAGUE MEET

At Vancouver Lake, 5K

Team scores — La Center 43; Columbia-White Salmon 45; Seton Catholic 79; Castle Rock 117; King’s Way Christian 124; Stevenson 126.

LA CENTER — 1, Calvin DuBois 16:52; 9, Mateo Macial-Curry 18:03; 10, Isaac Brown 18:05; 11, Sean Murray 18:12; 12, Trevor Gunderson 18:13.

COLUMBIA-WHITE SALMON — 3, Jacob Lockman 16:58; 4, Dylan Beneventi 17:02; 7, Ethan Andrews 17:58; 15, Cole Harrison 18:20; 16, Finn Coffin 18:23.

SETON CATHOLIC —2, David Carrion 16:56; 8, Koen Ross 18:03; 13, Niklas Boehm 18:16; 23, Josh Freitag 19:02; 34, Topher Strong 20:52.

CASTLE ROCK — 6, Jeran Keogh 17:31; 25, Austin Schaffran 19:36; 26, Aaron Ross 20:07; 29, Sebastien Foulger 20:14; 31, Parker Labeau 20:18.

KING’S WAY CHRISTIAN — 21, Colton Dalia 18:48; 22, Nathan Rose 18:57; 24, Foxx Walz 19:08; 27, Justin Pilgrim 20:08; 30, Kai Thomas 20:17.

STEVENSON — 5, Abiy LaCombe 17:21; 19, Julio Ramos 18:35; 28, Manny Smith 20:09; 35, Johnathan Cobarruvia 21:07; 40, Logan Hoffberger 21:41.

GIRLS CROSS COUNTRY

4A GSHL DISTRICT MEET

At Lewisville Park, 5,000 meters

Team scores — Camas 24, Skyview 46, Union 61, Battle Ground 114, Heritage 143.

CAMAS — 1, Emma Jenkins 18:38; 4, Ellie Postma 19:22; 5, Camryn Mock 19:31; 6, Madison Child 19:50; 8, Halle Jenkins 20:08.

SKYVIEW — 2, Ellen Burbank 19:03; 3, Krystal Kaufman 19:13; 10, Lexie Rutherford 20:37; 11, Presley Timmons 20:50; 20, Emily Hogan 21:56.

UNION — 7, Haylee Brodahl 19:51; 12, Serena Smith 20:55; 13, Callie Mills 21:00; 14, Brooklyn Jackson 21:04; Alex Taylor 21:08.

BATTLE GROUND — 19, Kendra Matson 21:42; 21, Katelynn Franklin 22:21; 23, Nova Gomulkiewicz 23:30; 25, Madeline McClellan 23:44; 26, Audrey Kanooth 24:00.

HERITAGE — 22, Bellora Robles 23:15; 27, Kaylee MacDonald 24:09; 29, Piper Lemon 24:24; 32, Jennifer Ferguson 25:08; 33, Christina Blinsman 26:31.

1A TRICO LEAGUE MEET

At Vancouver Lake, 5K

Team scores — La Center 29, Columbia-White Salmon 39; Seton Catholic 78; Stevenson 104; Castle Rock 124.

LA CENTER — 1, Natasha Lewis 19:19; 4, Roselynn Martin 20:13; 6, Bethany Whitten 20:30; 7, Emily Graham 20:35; 11, Sierra Harris 22:03.

COLUMBIA-WHITE SALMON — 3, Haley Blair 19:59; 5, Joules Hope 20:26; 9, Lillian Nelson 21:31; 10, Ivy McDonald 21:42; 12, Rachel Luther 22:33.

SETON CATHOLIC — 2, Sydnee Dyer 19:42; 16, Elena Carrion 23:14; 18, Alexandra Traffalis 23:28; 21, Emma Watkins 24:31; 25, Katelyn Junker 25:13.

STEVENSON — 8, Cassie Macnab 21:24; 13, Sevada Barron 22:57; 23, Ashley Brannan 24:44; 31, Samantha Smith 28:56; 32, Emily Bouin 28:58.

CASTLE ROCK — 22, Debera Beer 24:38; 24, Megan Keeling 25:09; 26, Hannah Lair 25:16; 27, Makayla Wilbur 25:17; 30, Summer Little 26:23.

KING’S WAY CHRISTIAN — 14, Savanna Woody 22:58; 33, Nicole Zheng 32:42.

BOYS TENNIS

COLUMBIA RIVER 4,
HUDSON’S BAY 0

SINGLES — Aidan Rowley (CR) d. Andy Garcia 8-4; Tyler Troelson (CR) d. AJ Albrich 8-6; Andre Mertvyy 8-2

DOUBLES — Nathan Kessi/Wilson Keller (CR) d. Andre Sellman/Truckee Morton 8-0.

BOYS GOLF

2A DISTRICT TOURNAMENT

At Riverside GC, par 144

Team scores — 1, Columbia River 118.5; 2, Ridgefield 113; 3, Tumwater 98; 4, R.A. Long 88; 4, WF West 88; 6, Mark Morris 72.5; 7, Black Hills 72; 8, Aberdeen 56.5; 9, Washougal 35.5; 10, Hockinson 34.5. Also: Centralia, Rochester, Woodland

State qualifiers

1, Cade Bringhurst (Rid) 148

2, Kyle Gomez (CR) 154

3, Brendan King (Abe) 156

3, Chase Fisk (Tum) 156

5, Tyler Cassell (BH) 158

5, Kellen Bringhurst (Rid) 158

7, Andrew Kim (WF) 161

8, Troy Parrish (RAL) 161

9, Kaden Breien (MM) 163

9, Rudy Voetberg (Cen) 163

11, Chandler Lyon (RAL) 166

13, Bryce Dobbins (WF) 170

13, Caden Whitsitt (Rid) 170

15, Mason Waite (CR) 172

15, Isaiah Lamont (CR) 172

17, Jarret Christensen (Hoc) 173

18, Brady Yackley (CR) 175

Other locals

24, Ryan Bausch (Was) 179

27, Kayden Jorgensen (Was) 181

32, Chase Baldwin (Was) 187

32, Erik Hawkins (Hoc) 187