High school scoreboard 10-20

By

Published:

 

FRIDAY’S SCHEDULE

FOOTBALL

Camas at Sunnyside, 7 p.m.

Battle Ground vs. Heritage, 7:30 p.m. at McKenzie Stadium

Union vs. Skyview, 8 p.m. at Kiggins Bowl

Kelso vs. Evergreen, 4:30 p.m. at McKenzie Stadium

Fort Vancouver vs. Hudson’s Bay, 5 p.m. at Kiggins Bowl

Mountain View at Prairie, 7 p.m. at Battle Ground District Stadium

Mark Morris at Columbia River, 7 p.m.

Washougal at R.A. Long, 7 p.m.

Woodland at Ridgefield, 7 p.m.

Hoquiam at Hockinson, 7 p.m.

Stevenson at King’s Way Christian, 6 p.m.

Onalaska at Castle Rock, 7 p.m.

Columbia-White Salmon at La Center, 7 p.m.

Seton Catholic at Shorewood, 8 p.m.

GIRLS SOCCER

Hudson’s Bay vs. Fort Vancouver, 1 p.m. at Kiggins Bowl

BOYS TENNIS

4A district tournament at Vancouver Tennis Center

3A district tournament at Club Green Meadows

2A district tournament at Mint Valley Racquet Club, Longview

BOYS GOLF

1A district tournament at Tumwater Valley GC

VOLLEYBALL

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L

Camas (11-1) 6 0

Union (9-3) 4 2

Skyview (6-4) 4 3

Heritage (4-6) 2 4

Battle Ground (3-9) 0 7

SKYVIEW 3, BATTLE GROUND 1

25-14, 26-24, 19-25, 25-18

Skyview

Highlights — Alexis Harris 21 assists, 2 aces, 6 digs; Breann Porter 25 assists, 2 aces, 7 digs; Grace Brenner 14 kills, 12 digs, 2 aces; Courtney Davies 8 kills, 6 digs; MaddyGrace Shorthouse 4 kills, 7 digs; Cameron Davies 5 kills; Savannah White 6 kills; Joyce Emmy 5 kills, 3 digs; Lia Hawken 11 kills, 4 blocks; Payten Kaysner 24 digs; Michelle Rosvold 7 digs, 2 aces.

Battle Ground

Highlights — Kali Ferraro 2 aces, 2 kills, 17 digs; Julia Baiar 1 ace, 10 digs, 8 kills; Sydney Miller 1 ace, 7 digs, 6 kills, 24 assists; Chalize Matson 1 ace, 6 digs, 9 kills, 1 block; Sarah Parker 1 ace, 2 digs, 4 kills, 3 blocks; Bethany Tuchardt 6 kills.

CAMAS 3, UNION 0

25-17, 25-19, 25-22

Camas

Highlights — Keelie LeBlanc 12 kills, 3 aces, 12 digs; Aubrey Stanton 8 kills, 21 assists, 2 aces, 16 digs; Whitney Quist 10 kills, 5 digs; Marianna Payne 4 kills, 4 blocks, 4 digs; Maddy Gilchrist 16 assists, 5 digs; Maddy Plaff 3 aces, 23 digs.

Union

Highlights — Kirah Boynton-Brown 6 kills; Lauren Gerhmann 6 kills; Natalie Birch 5 kills, 7 assists; Corinne Ongley 4 kills, 2 blocks; Marina Morningstar 3 blocks; Madelynn Culp 15 assists.

JV — Camas won

C — Camas won

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Prairie (12-1) 8 0

Kelso (9-2) 6 1

Mountain View (5-7) 5 3

Hudson’s Bay (3-7) 3 4

Fort Vancouver (1-10) 1 7

Evergreen (0-12) 0 8

KELSO 3, FORT VANCOUVER 0

25-13, 27-25, 25-23

Fort Vancouver

Highlights — Haley Walz 6 assists, 4 aces, 5 digs, 3 blocks; Tianah Thomson 2 assists, 6 digs; Ainez Jeannotte 6 kid 5 block 2 digs; Mary Berciles 1 digs, 2 blocks, 1 kill; Jocelyn Salavea 5 digs, 1 block 1 kill; Ryleiah Champaco 6 k 3, di 1 block ; Isabel Gousse 1 kill, 1 dig, 1 block; Nesha Reyes 1 assists, 3 digs.

JV — Kelso 2-0.

C — Kelso 2-1.

HUDSON’S BAY 3, EVERGREEN 1

25-21, 25-27, 25-20, 25-12

Hudson’s Bay

Highlights — Kaysha Mantanona 7 aces, 6 digs; Hannah Lee 3 blocks, 8 kills; Elisa Haug 11 kills, 10 blocks; Maya Cooney 8 assists; Jaydia Martin 12 assists 2 blocks, 6 kills.

Evergreen

Highlights — Lizzie Baxter 7 kills; Desiree Roberts 4 kills, 14 digs; Zenora Salanoa 5 kills, 16 digs; Devyna Roberts 24 assists, 3 digs, 6 kills.

PRAIRIE 3, MOUNTAIN VIEW 0

25-13, 25-20, 25-10

Mountain View

Highlights — Josie Davis 13 digs, Keiana Bonawitz kill, 7 digs, block, 20 assists; Kaila Bonawitz 3 kills, 3 digs; Grace Garmire 4 kills, 6 digs, blocks; Mollie Doyle 5 kills, 10 digs, 2 blocks; Gabbie Harper 7 kills, 4 digs.

Prairie

Highlights — Zoe McBride 17 kills, 8 digs, block; Abby Brotherton 11 kills, 6 digs, 2 blocks, ace; Megan Hammes 12 digs, 2 assists; Aryah Marlow 2 kills, block; Lainne Wilkins 34 assists, 2 kills, 9 digs.

JV — Prairie won, 3-0.

C — Mountain View won.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Woodland (11-1) 10 0

Ridgefield (9-3) 9 2

Hockinson (7-6) 5 5

Columbia River (4-7) 4 5

Washougal (7-6) 4 6

Mark Morris (3-9) 2 8

R.A. Long (1-12) 1 9

RIDGEFIELD 3, MARK MORRIS 0

25-19, 25-14, 25-22

Ridgefield

Highlights — Haley Paul 10 kills, 1 block, 2 aces, 6 digs; McKenna Moore 4 aces, 1 dig; Delaney Nicoll 1 ace, 5 digs, 5 kills, 9 assists; Caylee Lewis 4 aces, 3 digs; Anika Nicoll 2 aces, 7 digs, 13 kills; Kenadi McCaskill 1 ace, 17 digs; Presley McCaskill 1 kill; Kameryn Reynolds 1 kill, 2 blocks, 1 dig; Kohana Fukuchi 3 digs, 18 assists, 1 ace.

JV — Ridgefield won; JV2 — Ridgefield won.

HOCKINSON 3, R.A. LONG 1

  (set scores unavailable)

Hockinson

Highlights — Bethany Karlsen 40 assists, 13 digs; Brooklyn Byers 4 kills; Emily Robinson 18 digs; Grace Russell 15 kills, 11 digs, 3 aces; Hannah Bowie 2 kills; Jenna Remenar 15 digs, 4 kills; Josie Lester 1 kill; Mackenzie Hattan 5 kills; Olivia Beuselinck 17 kills, 9 digs, 5 aces

JV — Hockinson won.

C — Hockinson won.

1A Trico LEAGUE

W L
Castle Rock (11-0) 7 0

La Center (10-3) 7 1

Columbia-WS (5-5) 3 4

King’s Way Chr. (6-6) 3 5

Seton Catholic (2-10) 2 6

Stevenson (2-7) 1 6

SETON CATHOLIC 3, STEVENSON 0

25-22, 25-21, 25-23

Seton Catholic

Highlights — Bailey Crawford 23 kills, 4 blocks, 8 digs, 2 aces; Haley Vick 1 ace, 7 digs; Rebecca Vu 1 ace, 7 digs; Savanah Smith 3 kills, 1 ace, 9 dig, 28 assist; Samantha Owen 1 kill, 1 dig, 4 aces; Mary Harter 2 digs; Anna Yrjanson 2 kills, 12 digs

JV — Stevenson 3-0

LA CENTER 3,

KING’S WAY CHRISTIAN 0

25-22, 25-12, 25-16

La Center

Highlights — Laynie Erickson 18 kills, 3 blocks, 6 digs; Emma Shahbazi 6 kills, 2 blocks, 13 digs; Amanda Holm 32 assists, 13 digs, kill, block; Sydney Mairose 10 kills, 3 digs, 2 aces, 3 blocks; Katie Leslie 19 digs; Abby Banholzer 3 kills, 3 blocks, 9 digs, 2 aces; Tiffany Chandler 2 blocks, 9 digs, 4 assists; Cheyanne Washburn 7 digs.

King’s Way Christian

Highlights — Dana Snider 11 kills, 8 digs, 3 aces, block; Abby Cummins 17 assists, 5 kills, block; Haley Hutchin 9 digs; Tyra Schroeder 7 digs, 2 kills, ace; Gracie Brown 4 kills; Brooke Mattila 5 blocks, 3 kills; Piper Wastradowski 5 digs; Katrina Cloyes 2 blocks, 3 assists.

JV — La Center won.

CASTLE ROCK 3, COLUMBIA-WHITE SALMON 2

1B COLUMBIA VALLEY LEAGUE

NASALLE 3, FIRM FOUNDATION 1

25-16, 25-21, 20-25, 25-17

Firm Foundation (7-3, 3-3)

Highlights — Brooklyn Warren 1 ace, 8 assists; Hannah Matson 4 digs; Abbie Helmes 6 assists; Katie Rommel 1 block; Katie Kogler 1 ace, 8 kills, 7 blocks; Emma Merritt 4 kills.

JV — Nasalle 2-1

GIRLS SOCCER

4A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Camas (10-2-2) 5 0 1 16

Union (10-3-1) 4 2 1 13

Skyview (6-5-0) 4 2 0 12

Heritage (1-8-2) 1 5 0 3

B. Ground (3-9-1) 1 6 0 3

SKYVIEW 1, BATTLE GROUND 0

Skyview

Goals (assists) — Regan Smith (unassisted); Goalkeeper saves — Mikelle Anthony, 6. Coach’s standout — Lillian Anderson.

Halftime — 0-0.

JV — 1-1.

CAMAS 2, UNION 0

Camas

Goals (assists) — Maddie Kemp (Carla Jooste); Kemp (Jazzlynn Paulson); Goalkeeper saves — Falissitie DePasquale 5.

Halftime — Camas 1-0.

JV — Union 2-0.

3A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L T Pts

Prairie (8-5-1) 7 1 0 21

Mtn. View (9-3-3) 6 1 2 20

Kelso (8-4-2) 4 2 2 13

Evergreen (3-6-2) 3 5 0 9

Hud. Bay (3-8-1) 2 5 0 6

Fort Vanc. (0-9-1) 0 6 0 0

MOUNTAIN VIEW 1, KELSO 1

Mountain View

Goals (assists) — Olivia Fothergill (Lilah Favour); Goalkeeper saves — Jessie Selby 5. Coach’s standout — Autumn McMahon, Dena Sabha.

Halftime — 0-0.

JV — Mountain View 3-1.

PRAIRIE 2, EVERGREEN 1

Evergreen

Goals (assists) — Shawna Alcarez (Dolly Nguyen); Coach’s standout — Maddie Harris, Jynelle Uro.

Prairie

Goals (assists) — Kaylin Sperley (Mailaika Quigley); Kendal Spencer (Savannah Harshbarger). Goalkeeper saves — Jenna Ferrell 2. Coach’s standout — Lily Dunford.

Halftime — Prairie 1-0.

JV — Prairie 4-0.

2A GREATER ST. HELENS LEAGUE

W L
Columbia River (11-2-1) 9 1

Hockinson (8-4-2) 7 3

R.A. Long (10-4) 6 4

Washougal (6-5-1) 5 5

Ridgefield (6-9) 6 5

Mark Morris (6-8) 3 7

Woodland (3-12) 0 11

HOCKINSON 5, R.A. LONG 0

Hockinson

Goals (assists) — Jennifer Baertlein  (Natalie Johnson); Kayla Sills (un); Johnson (Megan Meindersee); Trinity Paulsen (un); Kailey Findlay (Alyssa Chapin). Goalkeeper saves — Jenna Talarico 5. Coach’s standouts — Brianna Grosz, Ellie Seekins.

RIDGEFIELD 2, MARK MORRIS 0

Ridgefield

Goals (assists) — Bella Allen (Annika Farley); Farley (un); Goalkeeper saves — Hannah Farley 2. Coach’s standout — Brooke Weese.

Halftime — 1-0.

JV — Mark Morris 1-0.

COLUMBIA RIVER 5, WOODLAND 0

Columbia River

Goals (assists) — Shalece Easley (Yaneisy Rodriguez) Sophia Skimas (Rodriguez), Easley (Rodriguez), Easley (Reggie Griffith), Callie Loper (Joy Miller); Goalkeeper saves — Alex Schulz 0, Liz Canton 0.

Halftime — River, 1-0.

JV — River, 3-0.

1A Trico LEAGUE

W L T Pts

King’s Way (8-2) 6 0 0 18

La Center (6-5) 5 1 0 15

Stevenson (4-3-4) 3 4 0 9

Seton Cath. (5-7-1) 2 4 0 3

Castle Rock (0-13) 0 7 0 0

LA CENTER 3, SETON CATHOLIC 2

Seton Catholic

Goals (assists) — Riley McDonough (Kiya Gere); Aislinn Hogan (McDonough); Goalkeeper saves — Josie Partridge 4.

La Center

Goals (assists) — Kaiya Villines (Madison Rose); Madison McCuddy (Tessa White); McCuddy) (Villines); Goalkeeper saves — Morgan Tolbert, 7. Coach’s standout — McCuddy.

Halftime — La Center 2-1.

STEVENSON 2, CASTLE ROCK 1

GIRLS CROSS COUNTRY

3A DISTRICT MEET

At Kelso HS; 2.95 miles

Team scores: Kelso 41, Fort Vancouver 63, Prairie 65, Evergreen 93, Mountain View 100, Hudson’s Bay 168.

KELSO — 4, Kahler Kirk 19:52.90; 7, Julia Hallowell 20:12; 9, Lanae Garcia 20:13.80; 10, Kayla Shoddy 20:15; 11, Jordyn Dole 20:15.80.

FORT VANCOUVER — 2, Emily Phelps 17:44.10; 3, Anna Harrison 18:33.20; 18, Jessica Vicente 21:39.60; 19, Dhamar Campos 21:43.20;  21, Khonnie Ecklund 21:58.60.

PRAIRIE — 1, Meri Dunford 17:43.70; 6, Hannah Kneeshaw 20:00.50; 15, Mary Lynn McLeod 20:47; 20, Sally Anderson 21:49.60; 23, Jillian Smith 22:14.80.

EVERGREEN — 5, Leia McWilliams 19:57.60; 14, Alicia Meirik 20:26.20; 16, Chloe Stahlheber 21:26; 27, Trinity Siehl 22:50.09; 31, Ceila Hardy, 23:19.70.

MOUNTAIN VIEW — 8, Katie Tolotti 20:13.20; 17, Madeline Hill 21:36.80; 22, Laura Bood 21.59; 25, Sabreena Lauzon 22:18.70; 28, Ilena Dalla Gasperina 22:58.90.

HUDSON’S BAY — 26, Elsa Temme 22:19.40; 32, Lucy Sherman 23:33.70; Cassie Trimble 23:41; Fernanda Cerrillos 24:27.10; 38, Grace Sherman 24:36.20.

2A GSHL CHAMPIONSHIP

At Lake Sacajawea, Longview, 5,000 meters

Team scores — Hockinson 44, Washougal 53, Ridgefield 67, Columbia River 90, Woodland 101, R.A. Long 160.

HOCKINSON — 2, Allyson Peterson 19:50; 6, Abby Orman 21:01; 10, Julia Zora 21:27; 12, Taylor Kopp 21:39; 14, Adyson Dyer 21:49.

WASHOUGAL — 1, Amelia Pullen 19:25; 4, Meryl Keeler 20:33; 16, Brooklyn Bausch 21:55; 17, Morgan Stinchfield 21:56; 18, Alexis Maniscalco 21:59.

RIDGEFIELD — 5, Hailey Figueras 20:41; 7, Jane Kuebrich 21:03; 11, Ashley Hunter 21:29; 19 Ashley Vega 22:00; 27, Grace Goode 22:32.

COLUMBIA RIVER — 8, Ellie Furth 21:03; 20, Hanna Dyer 22:01; 21, Anastacia Kakorin 22:06; 22, Julie Fergus 22:07; 23, Eva Hanes 22:11.

WOODLAND — 3, McKenna Flanagan 20:22; 9, Natalie Biddix 21:19; 25, Lauren Kaiser 22:25; 33, Annika McCarty 23:32; 34, Kayley Autrey 24:42.

RA LONG — 13, Kierrla Yates 21:40; 35, Melissa Welch 25:43; 37, Eleanor Stalick 26:14; 38, Miranda Allen 26:35; 40, Isabel Carleton 27:16.

MARK MORRIS — 15, Megan Slind 21:51; 42, Emilie Roccia 28:08; 43, Josie Boultinghouse 29:18.

BOYS CROSS COUNTRY

3A DISTRICT MEET

At Kelso HS; 2.95 miles

Team scores: Prairie 39, Kelso 43, Mountain View 79, Hudson’s Bay 101, Fort Vancouver 106, Evergreen 171.

PRAIRIE — 1. Luke Lund 15:40.68; 6, Isaac Moulton 16:36.46; Sheldon Galipeau 16:43.09; 10, Ty Kneeshaw 16:48.84; 14, Luke Williams 17:11.87.

KELSO — 4, Colten Jorgenson 16:17.62; 7, Damien Pulido 16:42.68; 9, Jimmy Peabody 16:43.58; 11, Jared Masterson 16:51.93; 12, Christian Freund 16:53.09.

MOUNTAIN VIEW — 3, Shun Yamaguchi 16:01.15; 13, Samuel Johnson 17:06.04; 18, Justin Keanini 17:25.87; 19, Mason Wrede 17:26.34; 26, Oliver Clauson 18:00.05.

HUDSON’S BAY — 5, Jonas Hicks 16:21.50; 20, Adam McBroom 17:35.58; 24, Micah Turner 17:43.14; 25, Caden Hiebert 17:54.02; 27, Sam Ellis 18:04.34.

FORT VANCOUVER — 2, Drew Weber 15:56.12; 22, Ryan Caputo 17:41.72; 23, Pablo Alvarado 17:41.72; 28, Ethan Clark, 18:16.43; 31, Gabe Diagle 18:27.84.

EVERGREEN — 30, Kyle LeCount 18:25.08; 33, Woodrow Davis, 18:32.43; 34, Sebastian Bear, 18:35.08; 36, Luke Lundahl 19:06.12; 38, Noah Fertick, 19:10.18.

2A GSHL CHAMPIONSHIP

At Lake Sacajawea, Longview, 5,000 meters

Team scores — Ridgefield 31, Washougal 43, Columbia River 105, R.A. Long 105, Hockinson 113, Mark Morris 156, Woodland 184

RIDGEFIELD — 1, Kyle Radosevich 16:15; 5, Ciarnan McNeil 16:46; 6, Miles Bethel 16:51; 8, Logan Newman 17:25; 11, Ethan McQuivey 17:34.

WASHOUGAL — 2, Gabriel Dinnel 16:20; 4, Troy Prince-Butterfield 16:41; 9, Ian Palmer 17:28; 13, Jonathan Wells 17:34; 15, Warren Henderson 17:40.

COLUMBIA RIVER — 12, Andrew Dougals 17:34; 19, Ruben Blancas 17:52; 21, Owen Kerr 17:56; 24, Ridge Lahti 18:00; 29, Joe Kramer 18:19.

RA LONG — 3, Nicholas Sarysz 16:36; 10, Mitchell Bergquist 17:32; 26, Thayer Derosier 18:04; 31, Zach Hayden 18:24; 35, Evan Davidson 18:57.

HOCKINSON — 18, Kai Conradie 17:57; 28, Samuel Morris 18:11; 32, Trevan Bischoff 18:49; 38, Abegglen 19:14; 39, Joseph Pandina 19:21.

MARK MORRIS — 7, Kameron Werner 16:54; 27, Juan Vera-Alvarez 18:08; 40, Andrew Wilson 19:23; 42, Cody Scheier 19:32; 43, Lakota Kramer 19:32.

WOODLAND — 17, Josiah Anderson 17:43; 30, Tuff Biddix 18:21; 47, Joshua Somers 20:13; 50, Jonathan Gabalis 21:11; 51, Josiah Sanders 21:19.

BOYS GOLF

1A DISTRICT TOURNAMENT

Day 1 at Tumwater Valley GC

Top 5 individuals

1, Sean Ball, Seton Catholic        77

2, Josh Burgher, Hoquiam          80

3, Aaron Sundahl, La Center       83

3, Nate Kuch, Seton Catholic     83

5, Cole Sherertz, King’s Way      84

Local individuals

KING’S WAY CHRISTIAN — Cole Sherertz 84, Ty Mairs 89, Nathan Nesbitt 89, Aiden Pisarczyk 91, Blake Scully 94, Damon Stubbs 106.

LA CENTER — Aaron Sundahl 83, Loren Brown 98, Wilohm Allen 99, Collin Newberry 100, Ethan Skinner 109.

SETON CATHOLIC — Sean Ball 77, Nate Kuch 83, Nathan Lamberton 86, Henry Demsky 102, John Traffalis 103, Cy Jackson 116.

FOOTBALL

WASHINGTON STATE SCORES

Mary M. Knight 66, Washington School for the Deaf 32

Lewis and Clark 37, Mead 21

Todd Beamer 39, Auburn 7