BOYS CROSS COUNTRY
District 3-4 Westside Classic
At Chambers Creek, University Place
5,000 meters
CLASS 4A
Team scores — 1, Camas 56; 2, Tahoma 92; 3, Bellarmine Prep 111; 13, Heritage 279; 16, Skyview 373.
Individual winner — Daniel Maton (Camas) 15:47.
CAMAS — 1, Daniel Maton 15:47; 8, Jackson Lyne 16:22; 11, David Connell 16:28; 12, Spencer Twyman 16:29; 28, LJ Floyd 16:49.
HERITAGE — 10, Ryan Cibart 16:28; 61, Braedon Sitmann 17:17; 75, Kyler Spiller 17:32; 81, Justin Southard 17:36; 96, Kyle Bare 17:44.
SKYVIEW — 33, Bruce Erickson 16:52; 69, Alex Miller 17:27; 99, Vik Sahgal 17:46; 107, Spencer Pugh 17:52; 119, Hunter Davenport 17:58.
UNION — 46, Aaron Avery 17:04; 79, Micah Goff 17:36; 103, Owen Murphy 17:47; 135, Andres Solorzano 18:09.
BATTLE GROUND — 93, Kyle Ganoung 17:41; 108, Matthew Palmateer 17:53;
CLASS 3A
Team scores — 1, Gig Harbor 30; 2, Central Kitsap 108; 3, Wilson 131; 10, Prairie 234; 13, Mountain View 285; 15, Hudson’s Bay 458.
Individual winner — James Mwaura (Lincoln) 15:30.
PRAIRIE — 8, Luke Lund 16:44; 56, Nathaniel Johnson 17:56; 65, Isaac Moulton 18:08; 67, Luke Williams 18:09; 75, Ty Kneeshaw 18:27.
MOUNTAIN VIEW — 15, Shun Yamaguchi 16:56; 33, Samuel Johnson; 83, Mason Wrede 18:40; 92, Justin Keanini 18:56; 97, Oliver Clauson 19:04.
FORT VANCOUVER — 20, Drew Weber 17:10; 93, Pablo Alvarado 18:57; 94, Ryan Caputo 18:57; 116, Ethan Clark 20:01.
HUDSON’S BAY — 87, Micah Turner 18:48; 103, Adam McBroom 19:21; 106, Sam Ellis 19:30; 107, Caden Hiebert 19:31; 108, Elijah Sassmannshaussen 19:41.
2B DISTRICT MEET
At Onalaska High School; 5,000 meters
Team scores — 1, NW Christian 33; 2, Ilwaco 111; 3, Three Rivers Christian 130; 6, Cedar Tree Classical Christian 144.
Individual winner — Austin Apperson (Adna) 15:34.
CEDAR TREE CLASSICAL CHRISTIAN — 5, August Albers 16:36; 6, Joshua Bradshaw 16:51; 19, Wyatt Richards 17:41; 34, Ezekiel Cochran 18:06; 52, Dylan Matson 19:14.
GIRLS CROSS COUNTRY
District 3-4 Westside Classic
At Chambers Creek, University Place
5,000 meters
CLASS 4A
Team scores — 1, Camas 42; 2, Skyview 127; 3, Tahoma 130; 7, Union 180.
Individual winner — Emma Jenkins 18:37.
CAMAS — 1, Emma Jenkins 18:37; 4, Halle Jenkins 19:14; 5, Camryn Mock 19:18; 15, Ellie Postma 19:48; 17, Madison Child 19:51.
SKYVIEW — 3, Ellen Burbank 19:12; 10, Krystal Kaufman 19:41; 20, Lexie Rutherford 19:55; 46, Isabella Abbruzzese 20:38; 50, Presley Timmons 20:49.
UNION — 18, Haylee Brodahl 19:51; 35, Brooklyn Baldwin 20:16; 36, Serena Smith 20:20; Callie Mills 20:41; 48, Ban Alamin 20:41.
BATTLE GROUND — 103, Katelynn Franklin 22:20; 143, Kendra Matson 23:58.